Skocz do zawartości
Pipider

Genialny spływ do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Na jednym z zagranicznych forów znalazłem ciekawe rozwiązanie spływu do sumpa. Jest to odmiana komina zewnętrznego, a jego niecodzienność polega na tym, że ma zaledwie 4mm szerokości. Śrubunek umieszczony jest pod akwarium. Spróbowałem narysować jakby taki spływ miał wyglądać. Tylna szyba jest o 5 cm niższa od pozostałych. Do niej doklejone są 4mm grubości paski szkła ( to to czarne ). Na rysunku nie pokazałem szyby zamykającej całość od tyłu… ale mam nadzieję, że widać o co chodzi.

gallery_12965_2026_38059.jpg

gallery_12965_2026_83871.jpg

Jak dla mnie takie rozwiązanie jest mega estetyczne. Zero straty miejsca w akwarium na komin i za ledwie ok. 2cm za akwarium. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś z Was stosuje takie rozwiązanie? Czy widzicie jakieś istotne wady takiej konstrukcji??

P.S. Wklejanie zdjęć dopiero rozgryzam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może podaj link do oryginalnego artykułu.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie bardzo ciekawe. Zastanawialem sie kiedys nad alternatywa przelewu calkowicie bezszelestnego. Bardzo podobna koncepcja tylko troszke inaczej. Tylna szyba o tej samej wysokosci. Taki maly panel tylko zamkniety u gory i nizszy od krawedzi akwa. Wlew wody dolnym bocznym otworem, tak ze napor wody sam uzupelnia przelew z ktorego jest odprowadzenie. Koncepcja moja upadla z niedoskonalosci, bo brak rewizji, zapychanie przelewu od akwa a najgorsze jest to ze nie ma mozliwosci przeczyszczenia.

To co podajesz na rysunku to calkiem sensowne ale pozostaje problem czyszczenia tak waskiej gardzieli no i w razie awarii pompy powrotnej konieczny mega sump, inaczej nie ogarnie tego bez rozlania bo troche litrow jednak ten panel bedzie mial


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i estetyczne, ale mega niewygodne, z tego co napisałeś to komin ma tylko 4mm szerokości.

Teraz sobie pomyśl co nam będzie po kilku miesiącach i jak to wyczyścić ?

Masz pomysł jak wydrapać z takiej szczelinki glony wapienne ?

Pomysł naprawdę fajny, ale nie praktyczny, natomiast jak byś dał szczelinę na kilka centymetrów ? To już wyjdzie ci panel ze śrubunkiem.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, szkoda że wcześniej tego nie widziałem.

Też mam komin poza zbiornikiem, ale jest on po pierwsze zbyt krótki (32 cm), a po drugie głęboki (10 cm) ale za to zbyt niski, bo wysokość dałem tylko 30 cm i przy wachania poziomu w kominie potrafi czasem siorbać.

A ciekawe czym czyścicie rury, skoro martwicie się o zatkanie wąskiego spływu, a rury potrafią zarastać, oj potrafią. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, szkoda że wcześniej tego nie widziałem.

Też mam komin poza zbiornikiem, ale jest on po pierwsze zbyt krótki (32 cm), a po drugie głęboki (10 cm) ale za to zbyt niski, bo wysokość dałem tylko 30 cm i przy wachania poziomu w kominie potrafi czasem siorbać.

A ciekawe czym czyścicie rury, skoro martwicie się o zatkanie wąskiego spływu, a rury potrafią zarastać, oj potrafią. :)

Tylko nikt nie daje rur o śr 4mm :harhar:

A czyścimy np tym http://allegro.pl/trixie-czyscik-wycior-na-sprezynie-150cm-i2098412827.html


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby nie robić 4mm ale na przykład 6-8mm? Wtedy takim wyciorem, jaki pokazał kolega wyżej można by go spokojnie wyczyścić. Chodzi mi o to, że chciałbym mieć akwarium o wymiarach 160x70x60 obserwowalne z 3 stron. W pierwszej wersji brałem pod uwagę komin wewnętrzny na środku tylnej szyby... ale trzeba by go czyms zasłaniać, maskować itp. Wiec w następnej fazie pomyślałem o kominie na zewnątrz, ale wiąże się to z pewnymi problemami... Trzeba by wyciąć obniżenie w tylnej szybie i odsunąć akwarium jakieś 10cm od ściany.. a wtedy nie mógłbym mieć dna na 70 szerokie.

Taki spływ szczelinowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem i dla tego chciałem się dowiedzieć czy ktoś tego używa.

...

W dziale dla nowicjuszy przeczytałem, że jeśli czegoś nikt nie używa - znaczy się, że jest złe :)...

I się tym przejąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie samo w sobie moze byc dobre ale trzeba przemyslec i przeliczyc ilosc wody w takim panelu bo przy wylaczeniu obiegu calosc splynie do sumpa plus nadwyzka w akwarium. wiec albo tena panel musi byc wlasnie cienki albo miejscami wypelniony aby wszedzie wody nie bylo lub zrobione tylko rynienki tak aby nie byl w calosci zalany bo to juz ladne kilka litrow bedzie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie samo w sobie moze byc dobre ale trzeba przemyslec i przeliczyc ilosc wody w takim panelu bo przy wylaczeniu obiegu calosc splynie do sumpa plus nadwyzka w akwarium. wiec albo tena panel musi byc wlasnie cienki albo miejscami wypelniony aby wszedzie wody nie bylo lub zrobione tylko rynienki tak aby nie byl w calosci zalany bo to juz ladne kilka litrow bedzie.

W panelu 50x60x1cm mieści się raptem 3l wody, więc tragedii nie ma. Dla mnie ten pomysł to porażka, kolejne wąskie gardło, kolejna rzecz która może zarosnąć, zapchać się i być przyczyną tragedii. Może Denadaj będzie pucował swój komin tak jak pcv na dnie, mnie to nie bawi. :harhar:


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pomysł mi się podoba, ale myślę podobnie jak koledzy, że z utrzymaniem tego w czystości to przerąbane.

Może coś takiego przypadnie ci do gustu?

http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx

Albo zewnętrzny komin przez całą długość tylnej szyby. Estetycznie, a jak widać na zdjęciu nie zajmuje za dużo miejsca.

http://www.glassreef.com/basics_overflow.php

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pomysł mi się podoba, ale myślę podobnie jak koledzy, że z utrzymaniem tego w czystości to przerąbane.

Może coś takiego przypadnie ci do gustu?

http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx

Albo zewnętrzny komin przez całą długość tylnej szyby. Estetycznie, a jak widać na zdjęciu nie zajmuje za dużo miejsca.

http://www.glassreef.com/basics_overflow.php

Powodzenia

Tez fajne rozwiązania... Dzieki.

Myślę, że zdecyduję się na komin zewnętrzny taki jak w linku wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, naprawdę zainteresował mnie ten pomysł (choć u siebie czegoś takiego nie zastosuję), myślałem o tym przez weekend i przyszło mi do głowy pomysł, przedłużyć w dół „pudełko”, do którego woda spływa przez szczelinę z „cienkiego komina”. Ponad to z przodu zostawić otwór rewizyjny by był dostęp do między innymi wspomnianej szczeliny i do części z przelotem rurki. Chodzi mi o to żeby mieć dostęp do czyszczenia tego, po za tym, jeśli nie daj boże wpadłaby ci obrączka przy czyszczeniu komina to byś klął i rozbierał. Poza tym Denadai nie ma w swojej konstrukcji rewizji (jak już zauważyli przedmówcy), tu przy przytkaniu rurki woda popłynie przez otwór rewizyjny.

Rozwiązanie nie jest idealne, myślę że będzie więcej hałasować niż oryginał, choć będzie w szafce która sporo wytłumi ten i inne odgłosy.

Jeśli chodzi o te 4mm komina to najpierw trzeba opracować patent jak go czyścić, ewentualnie poszerzyć do wymiaru wybranego skrobaka.

Nie zachęcam i nie zniechęcam do takiego rozwiązania, pokazuję jedynie takie usprawnienie, które trzeba jeszcze przedyskutować ze szklarzem, albo kimś innym kto ma doświadczenie w wykonywaniu takich konstrukcji.

Podoba mi się, że jest coś nowego (przynajmniej dla mnie) i myślę, że to może działać długie lata, tylko trzeba to poprawić i dobrze przemyśleć, bo trudniej jest iść nową ścieżką w przeciwieństwie do dobrze znanych i wydeptanych dróg. Powodzenia

562933f729ee570fm.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/562933f729ee570f.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.