Skocz do zawartości
janusz-pśl

znikająca Caulerpa taxifolia - jaka przyczyna?

Rekomendowane odpowiedzi

Po moich ostatnich lekkich problemach z zasoleniem (wahania pomiędzy 1.018 do do 1.025) wszystko w akwarium wróciło do normy, wszystkie korale ładnie sie otwieraja i pompują,pozostałe zwierzaki szaleją po akwa. Poza jednym. Makroglon Caulerpa taxifolia. Dwa dni temu zauważyłem, że gałązka, z której wyrastają liście zaczyna robić się miejscami przeźroczysta. Następnego dnia gałązka zrobiła się całkowicie przeźroczysta a liście zciemniały i zmiękły. trzeciego dnie glony praktycznie się rozpadły. Wszystko stało się w ciągu trzech dni. Parametry wody robione dwa dni przed pojawieniem się problemów z makroglonem: ph:7.8, kh:10, ca:400-450, mg1300-1350, no3:0-2, po4:0-0,03. Wszystkie testy robione salifertem. Do tej pory caulerpa rosła mi super. Co może być przyczyną pomoru tego glona?

Chyba znalazłem problem. Po ostatniej podmiance wody połączonej z regulacją zasolenia dodałem na oko trochę płynów z bailinga. A oto efekt: ph:7.7, kh:10, no3-2, ca:550, mg:1700. testy wykonałem dzisiaj na 1 godz. przed włączeniem światła. No to narobiłem! Dolałem 3l wody ro bo tylko tyle weszło i pozostaje tylko czakać bez podmianek aż ca i mg powoli spadną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu zauważyłem, że gałązka, z której wyrastają liście

Jaka gałązka, jakie liście? :wallbash:

Glon obumiera bo ma za mało azotanów. I nie pisz posta pod postem edytuj.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mintaj wyspałeś się? :)Ok zamiast liści piszemy fylloidy, zamiast gałązki akuloidy a pseudokorzenie to ryzoidy.

Ale nie zgodze się z Twoim zdaniem. Po pierwsze caulerpy tak mają,że od czsu do czsu jakiś kawałek robi się przeźroczysty i przestaje istnieć. Iwyraźnego zwiazku z warunkami tu nie widać. Po drugie jakoś glony przestają rosnąć w ok 2 letnich akwariach. Mimo że np azotany są takie same, (2-20) czy np dolewam żelazo. Zastanawiałam się czy to nie zależy od poziomu azotanów w skałach, ale to samo tyczy caulerpy rosnącej w piasku.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o azotany to mam je na takim poziomie cały czas od 4 miesięcy przy każdym teście (raz na tydzień). Akwarium ma ok 6 miesięcy. Podejrzewam, że mogłem zrobić zamieszanie w czasie spadku zasolenia do 1.018. Później podniosłem je dosyć szybko do 1.025. Po drugie przy tych regulacjach zasolenia podniosłem za dużo ca i mg. Może te dwie czynności razem tak wpłynęły na glony. Poza tym HALIMEDA rośnie mi ostatnio bardzo dobrze. Mam jaszcze Caulerpa brachypus f. parvifolia i ta caulerpa wygląda normalnie a nawet wręcz w ciągu kilku dni trochę się rozrosła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.