Skocz do zawartości
Gość dieter25

Ciśnienie potrzebne do RO

Rekomendowane odpowiedzi

Mi TDS pokazuje 0 a nie mam pompki wspomagającej ale pewnie też to zależy jakie parametry ma woda przed filtrem.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myśle, jak przy wejściu wody mam na tds 320 to otrzymuje jakies 15 na wyjściu, gdy tylko ciśnienie wzrośnie wartość na tds przy wyjściu spada i to nawet do pięciu, pewnie trzeba by sprawdzić ciśnienie na wejściu i porównać. A pompke i tak zakupie bo u mnie ciśnienie słabiutkie i wydajność filtra nie jest taka jak producent podaje. Jutro zrobie dokładne testy i pomiary.

Pozdrawiam


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam membranę już 3 lata ......

taniej mnie wyjdzie smile.gif

Mam podobny system 7 stopniowej fitracji, z ciśnieniem nie mam problemu, wydajność mam 12L/h przy miesięcznym zestawie wszystkich filtrów i osmozy.

PS. Z którego kranika używasz wody do baniaka ? Czy przepuszczasz ją jeszcze przez BI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 l/h to całkiem sporo, ja mam gdzieś koło 6-7 l/h. Kiepskie ciśnienie niestety :( Kranik dorobiłem sobie trzeci w szafce. Za osmozą jest zaworek taki okrągły niebiesko- biały i dopiero po tym żywica. Dalej rurka i do wiadra/ beczki


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 l/h to całkiem sporo, ja mam gdzieś koło 6-7 l/h. Kiepskie ciśnienie niestety :( Kranik dorobiłem sobie trzeci w szafce. Za osmozą jest zaworek taki okrągły niebiesko- biały i dopiero po tym żywica. Dalej rurka i do wiadra/ beczki

Nie narzekaj;).Mi przy membranie 75 GPD leci 2,5 l/godz.:D

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już mowa o wydajności, to weźcie jeszcze pod uwagę, że na wydajność membrany wpływa temperatura wody. Im niższa temperatura, tym gorsza wydajność.

Jeśli chodzi o ciśnienie na wejściu, to powinno być możliwie największe, nie mniejsze niż 2,8 bara ale nie powinno przekraczać wartości dopuszczalnych przez producenta (zdaje się w większości przypadków około 6 bar). W obu przypadkach doprowadza to do szybszego zużycie membrany lub jej uszkodzenia. W pierwszym przypadku stosuje się pompki, w drugim reduktory ciśnienia.

>> TUTAJ << macie linka do podobnego tematu, a >> TUTAJ << testy kolegi z różnymi ciśnieniami w sieci.

PS. Woda w kranie 390 ppm, po RO 2-3 ppm, po DI 0 ppm. Membrana ma 2,5 roku.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już mowa o wydajności, to weźcie ..

PS. Woda w kranie 390 ppm, po RO 2-3 ppm, po DI 0 ppm. Membrana ma 2,5 roku.

A sprawdzałeś może testami co składa się na ro 2-3ppm po RO ? Bo ja próbuje i nie mogę ustalić wiem że na pewno u mnie nie jest to SiO2.

Wczoraj po rozmowie z firmą dostarczającą rozwiązania filtrów do wody odwiedziałem się ciekawostkę. Mam rozwiązanie z baniakiem takim 15 litrowym w którym jest poduszka powietrzna. Wyregulowałem ciśnienie w tej poduszcze i uzyskuje 10L wody po RO lub RO jon i miner w około 10 minut. Powyżej tej ilości to już woda leci jak zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pompki, lub dobrego ciśnienia w sieci to masa wody idzie w kanał. O ile pamiętam u siebie aby taki 15 litrowy zbiorniczek się napełnił 7,5 litrami wody do ścieku poszło 180 litrów (dwie beczki po 90). Z punktu widzenia prefiltrów - tragedia :( Ciekawe ile woda z takiego zbiorniczka ma na TDS-ie, ponieważ przy końcu napełniania jest mała różnica ciśnień a jak wyżej napisano przy kiepskim ciśnieniu jest dużo na TDS-ie


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pompki, lub dobrego ciśnienia w sieci to masa wody idzie w kanał. O ile pamiętam u siebie aby taki 15 litrowy zbiorniczek się napełnił 7,5 litrami wody do ścieku poszło 180 litrów (dwie beczki po 90). Z punktu widzenia prefiltrów - tragedia :( Ciekawe ile woda z takiego zbiorniczka ma na TDS-ie, ponieważ przy końcu napełniania jest mała różnica ciśnień a jak wyżej napisano przy kiepskim ciśnieniu jest dużo na TDS-ie

Dziś wykonałem pomiary. nalałem do wiadra 12L wody, ciśnienie 3,4, różnica pomiędzy wskazaniami licznikia wody 0,02878m3 zatem zużyło wody 28L czyli sprawność układu 42% przy tds z kranu =360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś może testami co składa się na ro 2-3ppm po RO ? Bo ja próbuje i nie mogę ustalić wiem że na pewno u mnie nie jest to SiO2.

No i prawidłowo, bo jeśli się orientuję dobrze, to TDS nie pomierzy obecności silikatów, chyba że PH jest powyżej 9. Ja po DI miałem zawsze 0, co nie znaczy, że krzemianów nie było. Ale tego nie potwierdzę Ci, bo nie mam testów na krzemiany, a nawet gdybym miał, to i tak mógłbym nic nie zobaczyć.

However, at the small end of the spectrum a number of compounds can pass through a reverse osmosis membrane to some extent and are, therefore, of concern to reef aquarists. These include carbon dioxide (CO2), ammonia (NH3), hydrogen sulfide (H2S, especially a concern with well water) and silicic acid (Si(OH)4, which is the uncharged and predominate form of silicate at pH values below 9.5). All of these should be trapped by a functioning DI resin (discussed below), but can still be a concern.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkąd założyłem pompę podbijająca ciśnienie w sieci do 4,5 bar to spadł mi pobór wody oraz z 15 do 2 na tds po membranie poprawiła sie jakość wody

optymalne ciśnienie w sieci dla membrany 300l/dobe to 4,5 bara i to mogę potwierdzić

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem treści jak puszczam wode z ro to membrana wydaje specyficzny odglos, to wina małego czy dużego ciśnienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem treści jak puszczam wode z ro to membrana wydaje specyficzny odglos, to wina małego czy dużego ciśnienia?

małego


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj;).Mi przy membranie 75 GPD leci 2,5 l/godz.:D

baszurek nadaje mobilnie...

No i po dwoch latach meczenia sie (oraz tworzenia nowych kompilacji slow powszechnie uwazanych za niecenzuralne podczas kazdorazowego uzywania zestawu RO/DI) nabylem wreszcie pompe :D. Zaczynalem powoli dostawac q....y - obnizyli chyba ostatnio cisnienie w sieci (ktore i tak nie bylo za hola - IX pietro),efekt taki,ze 10 litrow na podmiane do mojego Reefmaxa kapalo z 5 godzin,TDS juz na stale pokazywal 36-38 ppm,zywica przy zapotrzebowaniu ~ 20l/t dostawala przebicia po 4 miesiacach,masakra...:angry:.

Po przefiltrowaniu z uzyciem pompy pierwszych 5 litrow TDS spadl do 18ppm,po 5 nastepnych pokazywal juz tylko 13ppm,mam nadzieje,ze po dluzszym plukaniu jeszcze sie poprawi,no i wydajnosc - teraz litr juz po zywicy w ~ 6 minut :D. Tak wiec,jesli ktos ma problemy z wydajnoscia osmozy,zdecydowanie polecam :). Koszt calosci stosunkowo niewielki - dwie stowki za pelen komplet,tj.pompe wraz z czujnikami niskiego i wysokiego cisnienia,zysk ekonomiczny - latwy pewnie do obliczenia (mniejsza czestotliwosc wymiany zywicy + mniejsza ilosc wody w kanal),poprawa kondycji psychicznej - bezcenna :D:D:D.

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"(mniejsza czestotliwosc wymiany zywicy + mniejsza ilosc wody w kanal)"

Jarek, to chyba niekoniecznie jest zgodne z rzeczywistoscia. Moge zrozumiec, ze pierwsze litry wody przeplukaly zywice ze "stojaca" woda, ale nastepne beda ja zuzywaly jak dotychczas.

Co do kondycji psychicznej - to pelna zgoda :thumbup: Na szczescie, bez dodatkowej pompy potrzebuje 15 min. do nazbierania 5 litrow, ale pamietam tez czasy, gdy na 5 litrow czekalem godzine. W koncu sie o osmozie zapominalo i tak kapala caly dzien... :alien:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"(mniejsza czestotliwosc wymiany zywicy + mniejsza ilosc wody w kanal)"

Jarek, to chyba niekoniecznie jest zgodne z rzeczywistoscia. Moge zrozumiec, ze pierwsze litry wody przeplukaly zywice ze "stojaca" woda, ale nastepne beda ja zuzywaly jak dotychczas.

Co do kondycji psychicznej - to pelna zgoda :thumbup: Na szczescie, bez dodatkowej pompy potrzebuje 15 min. do nazbierania 5 litrow, ale pamietam tez czasy, gdy na 5 litrow czekalem godzine. W koncu sie o osmozie zapominalo i tak kapala caly dzien... :alien:

Jest zgodne,jest :p,tylko niezbyt precyzyjnie sie wyrazilem - wyniki,ktore podalem,to odczyty po membranie,wiec cala reszta korzysci jest juz oczywista...;).

A tak na marginesie,to jakie tam macie cisnienie w sieci,ze 5 litrow masz w 15 minut? No,chyba ze masz membrane o wydajnosci rzedu 300 gpd :p.

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zgodne,jest :p,tylko niezbyt precyzyjnie sie wyrazilem - wyniki,ktore podalem,to odczyty po membranie,wiec cala reszta korzysci jest juz oczywista... ;).

A tak na marginesie,to jakie tam macie cisnienie w sieci,ze 5 litrow masz w 15 minut? No,chyba ze masz membrane o wydajnosci rzedu 300 gpd :p.

bez polskich znakow/mobilnie...

Jarek możesz dać namiar na tą pompę?? U mnie też już cierpliwość sięga zenitu :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.