Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Membrana RO- roznice

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest roznica miedzy membrana 50gpd a np 100gpd.

Nie mam na mysli tu wydajnosci, bo sama nazwa wskazuje. Czy ona jest po prostu większa?

Dlaczego panuje opinia że te o mmniejszej wydajności lepiej oczyszczaja wodę.

Skąd w RO krzemiany skoro ich cząstki są większe niż cząsteczka woody a sama membrana jest pewnego rodzaju sitem

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana ma ten sam rozmiar. Natomiast te o mniejszej wydajności mają mniejsze oczka filtracyjne i gęściej skręcany materiał. Inaczej - filtrują dokładniej. Każda membrana musi przepuścić cząsteczkę wody - i ta gęsta i ta rzadka. Może 50gpd nie przepuszcza krzemianów, natomiast 100gpd już tak? W końcu wzrost wydajności oznacza konieczność podniesienia przepływu wody, a ten da się osiągnąć tylko powiększeniem porowatości materiału przepuszczalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Radek, po za tym często ludzie biorą duże membrany żeby szybciej zalewać baniaki na podmianki czy same zbiorniki. IMO i nie tylko IMO lepiej brać te mniejsze 50 czy 75. Sam miałem 150 ale po rozmowach ze Thcskibą zmieniłem na 50.

Dłużej się leje, fakt. Ale membrany na dłużej starczają i są dokładniejsze w czyszczeniu wody (bo woda wolniej leci) - co ważne o czym niektórzy zapominają należy kupować ograniczniki przepływu dostosowane właśnie do membran bo jak ktoś kupi membranę 50 a ogranicznik jest np ze 150 czy 200 to rozwali i zasyfi ją raz dwa.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Grzesiu

Wszystkie membrany są tej samej wielkości ,a efekt wydajności osiąga się dzięki zastosowaniu siatek nośnych różnej grubości .

Przy użyciu grubej siatki można nawinąć na rurkę zbierającą mniejszą ilość zwojów membrany czyli (mniejsza powierzchnia wydajności) Natomiast przy zastosowaniu cienkiej siatki ilość zwojów będzie większa ( większa powierzchnia i wydajność )

Widzę że chłopaki mnie wyprzedzili :D

post-12126-0-99751500-1346257567_thumb.gif

Edytowane przez Norbertt 24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Przy większych membranch trzeba czesciej DI wymieniać juz nie tyle z powodu że produkujemy więcej wody co nie jest tak super czysta.

Zacząłem dziś debatowac z Testerem co jest przyczyną wysypu okrzemek. Temat mnie gryzie bo mam kolegę który ma dwa pojemniki z zywica, stosuje ta sama sól co ja, ogólnie mówiąc znam zbiornik od kuchni a za cholerę nie możemy rozkminic co z czego. Bartek też ma duza membane i różnice widać na TDSie. I jak kolega też kłopoty z okrzemkami.

Zielona strzała za pomoc

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do krzemianów filtrze Ro moim zdaniem w wodzie wodociągowej może być ich na tyle dużo ,że ilość pozostała po przejściu przez membranę przedostaję się przez nią i chyba nie ma filtrów które by gwarantowały 100% sprawności.

Ale to tylko jest moje zdanie :)


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze...

A TDS po membranie zalezy od jakosci wody przed? Jesli membrana to sito to znaczy ze zawsze zatrzyma czasteczki wieksze od oczek sita. Czyli, jesli w kranie "A" woda bedzie miala tylko zanieczyszczenia wielkoczasteczkowe a w kranie "B" woda bedzie miala drobnoczasteczkowe to w tym drugim przypadku skutecznosc membrany bedzie mniejsza nawet jesli TDS w obu kranach bedzie mial taka sama wartosc?

Pytam o to bo probuje zrozumiec moja sytuacje. Kupilem unit RODi uzywany ale w dobrym stanie. Kiedys przeczytalem ze woda po membranie powinna byc okolo 10 wiec sprawdzilem tdsem swoja i wyszlo 60. Kupilem wiec nowa, identyczna i mam podobny wynik. Rozumiem wiec ze jakosc wody po sprawnej membranie nie musi byc okolo 10 i zalezy to generalnie od wody w kranie?

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego by wynikalo, ze jednak "staly" procent zanieczyszczen przeciska sie przez membrane, czyli wynik TDS-a zalezy od wielkosci wyjsciowej.

Podobno mniej wydajne membrany zatrzymuja o kilka procent wiecej zanieczyszczen. DI o odpowiedniej pojemnosci zatrzyma reszte.

Okrzemki moga tez byc wywolywane jakimis czesciami z nieodpowiedniego plastiku, wezami, rowniez brakiem bakterii spowodowanym b. czysta woda w akwarium. Czesto ustepuja po podniesieniu NO3. :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ultimatereef albo RC (nie pamiętam) był wątek, w którym sprawdzono laboratoryjnie zawartość krzemianów w wodzie odpowiednio po membranach 150 GPD, 75 GPD i 50 GPD. Wszystkie przepuszczały krzemiany, natomiast wykazano, że woda przefiltrowana przez membranę 50GPD zatrzymuje ponad 99% silikatów i po niej nie występowały zakwity w zbiorniku. Testy były przeprowadzane na tym samym baniaku. Wniosek - chcesz mieć z głowy krzemiany - kup membranę 50GPD. Przy silnie zabrudzonej wodzie krzemianami niektórzy sugerowali nawet użycie membrany 25GPD!

Bartek, Grzesiu - jeśli chodzi jeszcze o krzemiany, to polecam bardzo gorąco >> ARTYKUŁ <<

PS. Pamiętajcie, że przy zmianie membrany na taką o innej wydajności, należy zmienić ogranicznik ścieków!

Edit:

Może dla pomocy kolegom, będziemy zamieszczać wyniki?

TDS przepływowy, membrana 2 lata, prefiltry i węgiel nowe:

In=297 -> 5u -> Węgiel -> 1u -> 75GPD=003 -> DI=000

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie popelnie wiec bledu jesli uznam ze moje 60ppm po membranie nie musi swiadczyc o jej zuzyciu?

kolejne pytanie...

niektore zestawy RODi maja w komplecie dodatkowy obieg z zaworkiem do plukania membrany. Jak to dziala i czy to jest bardzo przydatne?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że 60 ppm po membranie to coś nienaturalnie dużo. Może jest problem z ciśnieniem w sieci wodociągowej? Pamiętaj, że membrana osiąga najlepszą wydajność przy określonym ciśnieniu (zdaje się nie mniej niż 4 bary). Jaką wartość masz na wejściu (nie ciśnienia, ale ppm)?

Ja swojej nigdy nie płukałem.

Jest jeszcze jedna kwestia - wydajność membrany określa czas kontaktu przepływającej wody przez filtr węglowy i złoże z żywicą, a wiadomo, że dłuższy kontakt to większy czas na adsorpcję.

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

360ppm - i juz na drugiej membranie mam podobny wynik.

I jeszcze jedno... Dokladam Filtr 1um za weglem. Nie mam w tej chwili tych skrecanych lacznikow tylko te wciskane. Czy mozna je stosowac przed membrana? Dadza rade z cisnieniem?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobieżnie przejrzałem artykuł, ale już wiem, czymu jak nie przejadę szyb przez kilka dni, to wyglądają jak te ze zdjęcia.

W słodkim też tak było. Zatem w perspektywie zmiana membrany na 50GPD.

Tym bardziej że woda z ujęć głębinowych i jest jakaś taka ilasta i mętnawa.

TDS przepływowy. Membrana 4 miesiące. Prefiltry i węgiel wymienione tydzień temu.

In=359->20u->węgiel->1u->75GPD=004->DI=000

Podana wartość po GPD to średnia - czasami jest 006, a czasami 002. Nawięcej mam 008, ale to sporadycznie.

Tester - podobnie jak Premiero myślę, że 60 to dużo po membranie.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie poradze :unsure:

Jeszcze raz zapytam: Czy ktos uzywa tych lacznikow "na wcisk" przed membrana? Zastanawiam sie czy wytrzymaja cisnienie

Dobra - podlaczylem tymi "na wcisk" i nic nie kapie.

Wyniki mam nastepujace:

Kran: 370ppm

Sciek: 441ppm

Po membranie 70ppm

jakos to sie nie sumuje :question::question::question:

chociaz jesli wziasc pod uwage ze w scieku jest mniej wody to nie wiem czy to sie powinno sumowac

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie poradze :unsure:

Jeszcze raz zapytam: Czy ktos uzywa tych lacznikow "na wcisk" przed membrana? Zastanawiam sie czy wytrzymaja cisnienie

Na wcisk, w sensie że wężyk wciskasz, czy na wcisk w sensie że łącznik w obudowę wciskasz? Bo jeśli chodzi o pierwszą wersję to używam bez problemów. Wytrzymuje ciśnienie, a mam duże.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na membranie 100 GPD z 333 ppm --> 006 ppm wiec to różnie może być.Membrana ma 2 lata - obsługuje w sumie 220 litrów w zbiornikach. Ja mam przed membrana "wciskane" od kranu wszystkie są wciskane. Tylko membranę montuje zamiast słuchawki prysznica w wannie jakbym zapomniał podmienić zbiornika. Nic nie cieknie. Masz blokady do połączeń na wcisk.

Edytowane przez Przepol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dłużej się leje, fakt. Ale membrany na dłużej starczają i są dokładniejsze w czyszczeniu wody (bo woda wolniej leci) - co ważne o czym niektórzy zapominają należy kupować ograniczniki przepływu dostosowane właśnie do membran bo jak ktoś kupi membranę 50 a ogranicznik jest np ze 150 czy 200 to rozwali i zasyfi ją raz dwa.

Yyyyy na pewno? Jeśli mamy membranę 50gpd i ogranicznik od 100gpd czyli tam jest chyba napisane 450 cc (wydaje mi się 450 cubic centimeters = ml na minutę) to więcej wody ucieknie do ścieku a membrana będzie czystsza. W tzw płukaniu membrany o to chodzi aby puścić wodę ze zdjętym ogranicznikiem. Ograniczniki od większych membran mają większą przepustowość

Gorzej jest zapewne jeśli do 100gpd damy ogranicznik 50gpd bo wtedy więcej wody idzie na membranę - większa wydajność ale nie ma dobrego przepłukania i się syfi.

Tak mi się wydaje, jak nie jest to prawdą proszę o sprostowanie :)

Zawsze można dać 2x50 i mieć 100 czystego :) Widziałem nawet membrany 36 co ich licznik od wody nie widzi tak wolno ciurają, Tzn nie na własne oczy tylko w internetowym sklepie taki był opis

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kran: 370ppm

Sciek: 441ppm

Po membranie 70ppm

jakos to sie nie sumuje :question::question::question:

Bartek, sumuje się bardzo ładnie - o ile ścieku jest ok. 4x tyle, co czystej wody. Ewidentnie masz coś z membraną - błąd w zamocowaniu, jakieś pęknięcie w obudowie, uszkodzona uszczelka? Przewijały się takie problemy przez forum, może coś podobnego jest u Ciebie. Z 370ppm w kranie nie ma prawa zostać 70ppm po membranie.

Jacek, przeczytaj dokładnie artykuł, rzucenie okiem to za mało. Nalot na szybach pojawiał się z krzemianami i bez nich, przy dozowaniu SiO2 zmieniał tylko barwę. Na dodatek w akwariach poziom krzemianów jest zdecydowanie poniżej przeciętnego z wód morskich, a dodany do wody jest bardzo szybko pochłaniany przez organizmy (gąbki, mięczaki, diatomy). Dlatego podana jest nawet metoda dozowania krzemianów do zbiornika, więc jak widać nie ma co ich obecności w akwarium demonizować. Oczywiście do rozsądnych stężeń. Twoja membrana bardzo ładnie filtruje wodę, więc specjalnie nie ma co sobie głowy zawracać (u mnie do 003 schodzi z ok. 150 PPM, ale membrana to 100 GPD).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli juz jest kwestia membram to moze ktos napisze jakie ograniczniki sa najlepsze do 25 - 50 - 75 i 100 gpd??

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy - dzięki że mnie zmobilizowałeś, bo bym sobie głupot do głowy nawkładał.

Tester - faktycznie nie pomyśleliśmy - Kapuhy dobrze prawi - może woda dostaje ci się gdzieś bokiem.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil, rzecz w tym ze ja nigdy na zadnej memranie nie mialem 10ppm. Rozumiem ze powinienem rozwazyc wymiane calego pojemnika. Kurcze, sam nie wiem.

A czy ktokolwiek inny ma taki wysoki TDS po membranie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków membrana wyłapuje min. 95-98% syfu wykrywanego przez TDS, a Twoja puszcza prawie 20% - to jest tragiczny wynik, na bank coś jest nie tak.

Może pojemnik lub któraś uszczelka jest odkształcona i część brudnej wody omija membranę? W sumie filtr RO to bardzo proste urządzenie, więc i przyczyna powinna być banalna. TDS na 100% jest ok?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam trochę problemu z filtrem. Po 6 miesiącach postanowiłem zmienić prefiltry a to tylko dlatego ze po di wynik na tds pokazywal 001 i nie mogłem w żaden sposób poradzić sobie z glonami i makroglonami. Ku mojemu zdziwieniu makroglony i glony sa w odwrocie a wynik na tds to 000. No i tu pojawia sie problem bo od czasu wymiany na piasku i gdzie niegdzie na skalach pojawily sie okrzemki. Wiec jak to jest wynik na tds 0 a woda bardziej zanieczyszczona niz wtedy jak pokazywalo 001 ? Pozdro

Aktualnie

Po membranie 002

Po di 000

Edytowane przez hernio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.