Skocz do zawartości
tomcom

Akwarium dla homarów - homarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam w planie założenie homarium. Nie wiem jeszcze dokładnie jakie wymiary, tak więc kwestię doboru sprzętu zostawię na później.

Tymczasem zaciekawiła mnie pewna rzecz dotycząca konstrukcji samego zbiornika.

Konsultowałem się w tej sprawie z kompetentną -tak mi się zdaje :) -firmą, która zakłada morskie baniaki i powiedzieli, że szyby muszą być podwójne, z gazem obojętnym między nimi. Bo inaczej przy dużej różnicy temperatur będzie się intensywnie skraplać woda po szybach.

Zaciekawiło mnie to bardzo. Nigdy nie widziałem takiej konstrukcji. Widziałem hamarium w Londynie, na pojedynczej szybie i nic nie leciało po szybie, ale temp w baniaku była ok 15'C, a miło by było ją schłodzić do ok 8'C, więc może przy większej różnicy się skaropli... Co myślicie? :googleye

pozdrawiam

p.s.macie może jakieś fotki homariów? albo wiecie gdzie w Polsce się znajdują?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Wejdź na stronę Acropory i w zakładce "realizacje' masz homarium 650l :googleyeKLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te życie w homarium ma być martwe czy żywe ? bo w 8 st to ja trzymam mięso w lodówce :googleye

A teraz poważnie,chcesz hodować homary zimnolubne ? hhmm ,a czy nie lepij rafowe ? są piękniejsze no i nie trzeeba chłodziarki. A jaki sklep akwarystyczny sprzedaje życie z akwa o tem 8 st.? ale swoją drogą chcesz mieć coś orginalnego,popieram to .Co do skraplania to zrób sobie testy wlewając zimną wode z lodówki do jakiegoś małego akwa lub dużego słoja wsadz tam pompke cyrkulacyjną i co jakiś czas zmieniaj wode aby utrzymać niską temp. myśle że taki test powinien trwać 4-5 godz. i wszystko będzie jasne.

#325696 kawa93 :

Wejdź na stronę Acropory i w zakładce "realizacje' masz homarium 650l :)KLIK

Ale czy to ma coś wspólnego z homarium ? to jak bym postawił wypasioną lodówke z bajerami i powiedział że hoduje w niej świnie - mięso.Wypróbujcie google słowo homarium powiązane jest z restauracjami i jedzeniem ciężko znalezć coś innego ala hobby.

korzystamy z opcji "edytuj"

i scalamy posty,

pkt. 6 Regulaminu


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325700 robi :A jaki sklep akwarystyczny sprzedaje życie z akwa o tem 8 st.?
Makro :googleye

Przy braku termoizolacji będzie problem z utrzymaniem tych 8 stopni w akwarium, to tak jakbyś nie zamykał drzwi od lodówki. Do tego będzie wiało zimnem na chałupę, a rachunki za prąd (chłodziarka) kosmiczne.

Zakładaj ciepłowodne jak radzi Robi :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

robi - czemu ma nie mieć nic wspólnego z homarium? Jedyna różnica jest taka, że tam homary przeznaczone są do konsumcji.

Też jestem za ciepłowodnym - homary duuużo ładniejsze, do tego dołożysz trochę korali i będzie świetnie :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi się nie godzą słowa akwarium,homarium, hobby ze słowem konsumcja.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325705 kapuhy :
#325700 robi :A jaki sklep akwarystyczny sprzedaje życie z akwa o tem 8 st.?
Makro :googleye

Przy braku termoizolacji będzie problem z utrzymaniem tych 8 stopni w akwarium, to tak jakbyś nie zamykał drzwi od lodówki. Do tego będzie wiało zimnem na chałupę, a rachunki za prąd (chłodziarka) kosmiczne.

Zakładaj ciepłowodne jak radzi Robi :)

Może właśnie zastosowanie podwójnych szyb stanowi wystarczającą termoizolację?

Akwa nie dla mnie, tylko dla znajomego do knajpy. Homary-wiadomo w jakim celu...:)

Prywatnie homarium nawet przez myśl by mi nie przeszło, moim zdaniem szkoda kasy i strasznie nudą wieje:dozingoff

ciekawego posta dostałem z "tego drugiego" forum:

"w okresie zimowym wilgotność powietrza w mieszkaniu może wynośić w okolicach 60% - przy temp. powietrza 21 stopni punkt rosy wynosi 12,92 stopni celcjusza:

http://www.webac.pl/informacja/td2.pdf

wpisanie homarium w google grafika pokazuje, że jednak stosuje się podwójną szybę."

-przyznacie ciekawa tabela

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mi smaku narobiliście jadę na homara :googleye

Pozdrawiam J


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zimie w domu wilgotność nigdy nie będzie wynosić 60% - pewnie bliżej okolic 30%

ale lepiej dać 2 szyby i pewnie między nimi pustkę powietrzną małą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, nie ma co kombinować. Wydać ok. kilkanaście tysięcy i oglądać zaparowaną lub mokrą szybę, to bez sensu. Trza zabulić za podwójne szyby i spokój:satisfied

Ciekawe ile homariów w Polsce stoi? słyszałem że kilka. Macie jakieś namiary?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak faktycznie wycieczka do Makro? :) Widziałem tam w akwariach homary, langusty i inne tałatajstwo, można sprawdzić jakie mają zbiorniki, co ze skraplaniem itd.. Albo chociaż jaką temp. wody utrzymują :googleye


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325817 kapuhy :

Może jednak faktycznie wycieczka do Makro? :) Widziałem tam w akwariach homary, langusty i inne tałatajstwo, można sprawdzić jakie mają zbiorniki, co ze skraplaniem itd.. Albo chociaż jaką temp. wody utrzymują :googleye

Nie załapałem na początku o co Ci chodziło z tym Makro:clowning

Pomysł nie jest zły:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#325748 MiQ :

w zimie w domu wilgotność nigdy nie będzie wynosić 60% - pewnie bliżej okolic 30%

Prędzej zimą osiągnie 60% niż latem - według polskiej normy minimalna dopuszczalna wilgotność w pomieszczeniu to własnie 30% a optymalna 40-60%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo poszukuję informacji do założenia akwarium.Czy jest ktoś na forum kto prowadzi zbiornik o temperaturze poniżej 8-6 stopni celsjusza.Interesuje mnie strona praktyczna tego przedsięwzięcia.Z góry dzięki za info.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Czy jest ktoś na forum kto prowadzi zbiornik o temperaturze poniżej 8-6 stopni celsjusza.Interesuje mnie strona praktyczna tego przedsięwzięcia.

ja prowadzę taki zbiornik :welcome:

co konkretnie Cię interesuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.Chciałbym się dowiedzieć odnośnie zabezpieczenia układu chłodzenia.Wydaje mi się że najbezpieczniej dać dwie chłodziarki ,przy czym dodatkowo drugą oprzeć o rezerwowe zasilanie .Jak u ciebie to działa.Druga kwestia to zasolenie ,pomiar i wartości od strony praktycznej.Cyrkulacja jak duża? Zbiornik planuję około 50 litrowy dla paru skorupiaków i glonów.Do upchnięcia sprzętu robię panel aby ograniczyć dodatkowe podgrzewanie wody pompą a odpieniacz miniflotor również z tego powodu.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

akai67

jesteś widzę z Warszawy, :thumbsup:

odezwij się do mnie na tel 505 157 879

jak będziesz chciał to pokażę Ci ten zbiornik bo stoi w Warszawie

Zobaczysz na żywo co i jak :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy może ma ktoś jakieś linki do opisów akwarium dla homarów ,najbardziej interesuje mnie jak wykonać zbiornik tak żeby woda się nie skraplała

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to to już dawno widziałem , potrzebuje konkretów na temat budowy tego typu zbiorników

Widziałeś, ale namiętnie stworzyłeś nowy temat. Pomyśl, czy koledzy jak Kapuhy beda znow chcieli Ci pomóc linkiem. Warto kontynuować tak niszowe tematy w jednym.

Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czytałeś że w tym temacie nie ma nic co mnie interesuje ,mi chodzi o opis wykonania zbiornika i nic po za tym

Oczywiście dziękuje za link , no i modowi za całe zamieszanie

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i uważasz, że w Twoim autorskim temacie otrzymasz wiecej informacji niż kontynuując obecny? Chyba nie zrozumiałeś sugestii moderatora. Pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.