Skocz do zawartości
helmofon

Jakie oświetlenie: LED, HQI, T5

Rekomendowane odpowiedzi

Oj Sygen, Sygen.

Ja pod ledami trzymam koralowce LPS bo takie się pod nimi dobrze czują - znajdę gdzieś wątek to Ci podeślę link z moimi zdjęciami:)

to poproszę te wybarwione spsy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę po prostu że każdy ma inną definicję "wybarwionego" SPS'a i stąd się biorą nieporozumienia i niepotrzebne spory. Pamiętajmy że każdy sobie sam stawia poprzeczkę i nie u każdego ona jest (i wcale nie powinna być) w tym samym miejscu.

Dokładnie o tym dzisiaj pisałam w innym wątku.

Nie ma co się spierać - to akwaryste ma cieszyć jego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje koralowce i kraby będą pięknie wyglądały pod ledami:)

Kolorowanie koralowców sps to trochę bardziej rozbudowany temat więc zachęcam do lektury:)

@gnom - tak pamiętam bo pisałeś już dzisiaj o tym:)

Ale z naszego forum dalej nikt nie pokazał wybarwionych acropor pod ledami:)

Dla chcącego nic trudnego - też robiłam zdjecia pod ledami.

Ja pisalem ogolnie o kolorach, nie upieram sie na acropory czy tam trudne spsy, gdyz te podobaja mi sie u innych, u siebie z wielu powodow (w tym braku doswiadczenia, ale ze wzgeldow estetycznych) wole lpsy i miekkie. Koszt dobrze oswietlonego duzego baniaka swietlowkami jest nieporownywalnir wiekszy od ledow. Na zywo widzialem kilka zbiornikow na swietlowkach i na ledach (rozne lampy diy, razor, chiny). Czy to byly t5 czy ledy kazda lampa swiecila inaczej, w kazdym ten sam koral wyglada inaczej, a nawet ta sama szczepka potrafi inaczej sie wybarwiac. Kazda z metod oswietlania swieci inaczej, w jednej brakuje tego w drugiej tamtego. To temat bez konca, chyba kazdy musi dobrac pod swoje oko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja pisalem ogolnie o kolorach, nie upieram sie na acropory czy tam trudne spsy, gdyz te podobaja mi sie u innych, u siebie z wielu powodow (w tym braku doswiadczenia, ale ze wzgeldow estetycznych) wole lpsy i miekkie. Koszt dobrze oswietlonego duzego baniaka swietlowkami jest nieporownywalnir wiekszy od ledow. Na zywo widzialem kilka zbiornikow na swietlowkach i na ledach (rozne lampy diy, razor, chiny). Czy to byly t5 czy ledy kazda lampa swiecila inaczej, w kazdym ten sam koral wyglada inaczej, a nawet ta sama szczepka potrafi inaczej sie wybarwiac. Kazda z metod oswietlania swieci inaczej, w jednej brakuje tego w drugiej tamtego. To temat bez konca, chyba kazdy musi dobrac pod swoje oko.

Mi się miękkie i Lps bardzo podobają pod ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie rozumiem Jasiu Twojego posta, mógłbyś jakoś rozwinąć myśl?

No wlasnie w dalszej dyskusji miesza sie chyba nazewnictwo "wybarwienie" czy chodzi o to ze beda chorowac i beda blade bo im brak jakis fal czy o odczucia kolorow a to przeciez nie od rodzaju koralowca zalezy tylko w oddaniu wiernosci barw choc pod woda na roznych glebokosciach brak niektoryxh wiec musimy je doswietlic zeby nam sie podobaly. Pytanie jakich kolorow led nie odda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę w Offie, ale pytanie do kolegów fotografów. Jak dobrać czas naświetlania, jeśli częstotliwość migania ledów jest 50Hz? Na fotografi bardzo się nie znam, ale skoro oświetlenia mamy w baniakach dużo i ruch panuje tam duży, to raczej najlepsza kombinacja będzie duże ISO, krótki czas naświetlania. No, ale już wybierająć 1/125 jest duża szansa, że wstrzelimy się w "ciemną fazę", co pogorszy jakość zdjęcia.

Jasiu, operując kolorami RGB możesz zrobić wszystko, na matrycy w monitorze też masz RGB.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajny wg mnie przykład "wybarwienia" i "wybarwienia"

to ten sam koral:

zdjęcie nr 1:

Kolory wydają się być w miarę wiernie oddane, klej biały jest biały, klej kolorowy jest kolorowy itp (zjęcie robione pod ledami 8 kolorowymi)

9315220835_4dd64f73ff_b.jpg

i zdjęcie nr 2 (przepraszam że pod innym kątem ale mam nadzieję że widać różnicę):

15337789513_8790abc3d4_b.jpg

Mi osobiście podoba się bardziej ten koral w wybarwieniu nr 2.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli co ladniejsze dla oka. A ten drugi pod jakimi lampami czy ustawieniami robiony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak 2 jest piekna. Tylko wlasnie tu pytanie - co nie wyrabia: lampa czy aparat ? Na pewno to ta sama acra ? Nie znam sie, ale okiem laika na pierwszym zdjeciu widze zielona tkanka na szkielecie+ fioletowe tipy, na drugim ladniejszym wiecej swiatla ale kolory to roze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakich kolorow led nie odda?

Ja bym to powiedział inaczej - oczywistym jest tak że jak oświetlimy białą kartkę niebieskim światłem to będzie wyglądała jak niebieska - chodzi mi bardziej o to że jak wyjmiemy takiego korala spod ledów i wsadzimy go pod np t5 to na start będzie wyglądał zupełnie inaczej niż za pół roku pod t5. Pomimo że nadal będzie oświetlany takim samym światłem t5 jak pierwszego dnia koral się zmieni z czasem - wg mnie zazwyczaj dla naszego oka wyładnieje - ale oczywiście każdy może mieć swoją opinie na ten temat.

pozdrawiam

Paweł

edit: tak to ta sama acra w tym samym akwarium

pierwsze zdjęcie to lampa pacyfic sun led+t5, druga to ati powermodule 10x80W

Parametrów zdjęć nie pamiętam - ale z grubsza były ok - i tak koral zmienił kolor z zielonkawego na różowy. Gdy go kupiłem też był różowy, dopiero u mnie stracił kolor.

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym ostatnim postem mi zamieszales;-) ale sednem sa te dwa zdjecia. Inne ustawienia aparatu czy lampy ? Jak go widzisz "na zywo"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy link coś nie robi..

ale co do ideii to zgadzam się w 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie mozna kazda barwe uzyskac bo to od mieszania kolorow zalezy tylko czy w domowej prpdukcji to juz watpie

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zdjecia to ja dawno juz widzialem ale mialas wstawic te ktore ty robilas pod ledami.Twierdze ze nadal nie otrzymalem od Ciebie zdjec spsow wybarwionych pod ledami

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sygen,

Czytanie ze zrozumieniem naprawdę nie boli.

Napisalam, że pod ledami robilam LPS!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED oswietla korala sps tylko od gory,t5 od wszystkich stron bo ma odbłyśnik który rozprasza swiatło we wszystkie strony,dlatego LED to kicha dla sps,bo wygladają pod tym światłem jak przeswietlenie rentgenowskie,tyle ze kolorowe.

Jesli koral oswietlony jest lampa LED od góry to jak mamy widzieć jego kolory skoro na korala patrzymy z boku?

Chyba dlatego właściciele lamp LED wrzucaja fotki swoich sps robione tylko od góry,bo wtedy faktycznie wyglądają zaj....e.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen,

Czytanie ze zrozumieniem naprawdę nie boli.

Napisalam, że pod ledami robilam LPS!

Jak najbardziej czytam ze zrozumieniem,w poscie 16 wypisujesz ze robilas zdjecia pod ledami ze dla chcacego nic trudnego wiec pytam gdze te twoje fotki spsow?jesli robilas tylko lpsy to o czym ta dyskuska,jest poprostu bez sensu.Madrzenie sie ze dla chcacego nic trudnego mija sie z celem tej dyskusji.Pokaz zdjecia twoje pod ledami wybarwionych spsow to stwierdze czy ja nie potrafie robic zdjec czy masz nie wybarwione spsy

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw to trzeba się zastanowić jaką drogę wybieramy

czy chcemy mieć ładne akwarium morskie z rozsądnymi wydatkami,tak żeby oko nasze cieszyło i nie komplikowało życia,żeby było przyjemnoscią

czy chcemy mieć w domu labolatorium nawalone światła ,wir na liczniku ,szafę pełną produktów ,wydawać kupe kasy na żarniki czy świetlówki spsy które i tak po 2 latach pujdą w kibel bez względu na to czego byśmy tam nie lali, i jakiego bysmy swiatła nie zastosowali ,wieczny stres bo coś bieleje hehe ,wielka przyjemność?

zauważyłem że są na forum 2 drogi

jedni zabiegani przy akwarium i życie kręci się wokół akwarium

inni siedzący na fotelu cieszący się ładnym zbiornikiem w chwilach relaksu

trzeba się mocno zastanowić

rózne lampy przerabiałem ale dla mnie optymalne są ledy :)

przecież na 1600litry akwarium jak powiesisz solarium t5 czy hqi to majątek za energię zapłacisz(bezsens)

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, operując kolorami RGB możesz zrobić wszystko, na matrycy w monitorze też masz RGB.

Tez nad tym myslalem ze przeciez lampy led jakby mialy taka sama ilosc czerw ziel i nieb plus potencjometr to mamy co chcemy dla oka

Z tymi odblysnikami i kolorami z boku to chyba naciagana teoria bo w wodzie led musialby swiecic jak laser.

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw to trzeba się zastanowić jaką drogę wybieramy

czy chcemy mieć ładne akwarium morskie z rozsądnymi wydatkami,tak żeby oko nasze cieszyło i nie komplikowało życia,żeby było przyjemnoscią

czy chcemy mieć w domu labolatorium nawalone światła ,wir na liczniku ,szafę pełną produktów ,wydawać kupe kasy na żarniki czy świetlówki spsy które i tak po 2 latach pujdą w kibel bez względu na to czego byśmy tam nie lali, i jakiego bysmy swiatła nie zastosowali ,wieczny stres bo coś bieleje hehe ,wielka przyjemność?

zauważyłem że są na forum 2 drogi

jedni zabiegani przy akwarium i życie kręci się wokół akwarium

inni siedzący na fotelu cieszący się ładnym zbiornikiem w chwilach relaksu

trzeba się mocno zastanowić

rózne lampy przerabiałem ale dla mnie optymalne są ledy :)

przecież na 1600litry akwarium jak powiesisz solarium t5 czy hqi to majątek za energię zapłacisz(bezsens)

Z akwarium jak z autami,jedni kupują Fiata Pande diesel a inni Ferrari co jara 30l wysokooktanowej benzyny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwarium jak z autami,jedni kupują Fiata Pande diesel a inni Ferrari co jara 30l wysokooktanowej benzyny.

tylko że te ledowe lampy niemieckiej firmy chodzą też po 2 500 więc chyba to nie taki tania alternatywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajny wg mnie przykład "wybarwienia" i "wybarwienia"

to ten sam koral:

zdjęcie nr 1:

Kolory wydają się być w miarę wiernie oddane, klej biały jest biały, klej kolorowy jest kolorowy itp (zjęcie robione pod ledami 8 kolorowymi)

9315220835_4dd64f73ff_b.jpg

i zdjęcie nr 2 (przepraszam że pod innym kątem ale mam nadzieję że widać różnicę):

15337789513_8790abc3d4_b.jpg

Mi osobiście podoba się bardziej ten koral w wybarwieniu nr 2.

pozdrawiam

Paweł

A tak zapytam zdjęcia są z tego samego systemu, tego samego koralowca?

Rozwijając polemikę :) Bo też by można było stwierdzić, że koralowiec koralowcowi nie równy i to w przypadku stosowania tylko T5.

Wahania poszczególnych wartości czy to NO3, PO4, Ca....itd wpływa na wybarwienia koralowca.

Moim skromnym zdaniem oświetlenie led jest za "świeże" aby móc na tyle stwierdzić, że się da wybarwiać koralowce jak w przypadku samych T5. Są to dwa tak różne rodzaje światła, że w przypadku T5 gdzie są już one na rynku "kupę" czasu mogą w wystarczający sposób zapewnić odpowiednie warunki dla wzrostu jak i wybarwienia koralowców wystarczy podać "przepis" (nie wspominając o zachowaniu prawidłowej chemii wody) można zastosować; 10K, 12K, 15K, 16, Blue, Purpple, itd i i mamy gotowy przepis który przez te wszystkie lata ulepszał się aby uzyskać takie efekty jakie możemy teraz osiągnąć.

Natomiast w przypadku ledów jest też masa różnego rodzaju światła(fal, kolorów) że też z dużym powodzeniem (tak mi się wydaję) jesteśmy w stanie osiągnąć takie jak nie lepsze efekty wizualne ale niestety jak już wspomniałem nie ma gotowego "przepisu" w przypadku led. Za dużą kontrole mamy sterowania aby obrać właściwy kierunek, może jak by ktoś podał zastosuj np. RB i świeć na 74% mocy, CW-45%....itd. W przypadku świetlówek sprawa prosta, zapinasz podłączasz i sruuu .... :)

LED oswietla korala sps tylko od gory,t5 od wszystkich stron bo ma odbłyśnik który rozprasza swiatło we wszystkie strony,dlatego LED to kicha dla sps,bo wygladają pod tym światłem jak przeswietlenie rentgenowskie,tyle ze kolorowe.

Jesli koral oswietlony jest lampa LED od góry to jak mamy widzieć jego kolory skoro na korala patrzymy z boku?

Chyba dlatego właściciele lamp LED wrzucaja fotki swoich sps robione tylko od góry,bo wtedy faktycznie wyglądają zaj....e.

Nie zgodzę się z tym, w obu przypadkach kierunek światła jest od góry, nie wiem jaki by musiał być odbłyśnik T5 wielki aby mógł oświetlić koralowca z każdej strony. T5 kierunek światła samej rury jest w każdym kierunku dlatego stosujemy odbłyśniki aby nie świecić po całym pokoju tylko żeby skierować światło w dół. W przypadku led tego problemu nie ma. Kąt padania led jest ok 140 stopni i wydawało by się bardziej jaśniejszy w przypadku t5 gdzie światło jeszcze musi odbić się od odbłyśnika aby móc wpaść do zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy t5 dobrych firm,nie chinole, tez duzo tansze nie są.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Jasiem , po odbiciu przez odblysnik swiatlo i tak zapiernicza prosto w doł, a nie po łamanej, ale roznorodnosc kątów jest większa. Ale i tak uwazam, ze priblem jest w miganiu 50Hz. Oko tego nie widzi, aparat i zooksantele tak.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.