Skocz do zawartości
martinnew

oświetlenie 7000K

Rekomendowane odpowiedzi

Może to pytanie jest dla wielu z Was proste lecz ja jakoś nie daję sobie z tym rady. Poważnie przymierzam się do zakupu oświetlenie do zbiornika około 60 litrów, dług 70 cm, głęb 25 cm, na początek światło skierowane byłoby na około 2 kg skały, otrzymałem ofertę zakupu lampy 7000K za około 300 zł i sam nie wiem co myśleć, ze wzgłedów finansowych zakup 10000K raczej odpada, prosiłbym o radę jaki zakup miałby sens. Z góry dziękuję i pozdrawiam.


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego zbiornika wystarczy ci HQI 70 W. Cena bebechy+halopak+odrobina dobrej woli+żarnik 70W 10000K = w przybliżeniu 330zł. Do tego przyda Ci się jedna aktyniczna i masz piękne światełko.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek, o taką wypowiedź mi chodziło-jasno i prosto, więc 1:0 dla HQI, ale już wlaściwie jest 1:1 bo mam 2 lewe ręce do prac ZPT :-), pozdrawiam i czekam na dalsze wypowiedzi, dodam tylko, że planuję około 5-6 kg skały, ze 4-5 rybek, może jakiś anemon i mało wymagający miękki koral

PS tomek, może jakiś link do wykonania lampy HQI, dla technicznego debila jak ja? coś jasnego i prostego? pozdro


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ja sobie poradziłem to znaczy że każdy kto ma więcej niż 2 klasy może sobie zrobić HQI.

Idziesz do elektrycznego kupujesz układ zapłonowy i dławik (te układy są takie same jak w HQL - pytaj więc o takie jeśli Ci powiedzą że do HQI nie ma) do tego 1 m grubszego kabla, przewód zasilający (taki z wtyczką). Schemat połączenia jest zawsze narysowany na zapłonniku - 3 kawałki przewodów - bez lutowania - wszystkie połączenia w przykręcanych zaciskach zapłonnika i dławika.

Dwa przewody wychodzą do halogena i po sprawie. Tylko się nie skalecz przy zdejmowaniu izolacji z przewodów. Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo Tomku, teraz wygląda to o wiele lepiej i jaśniej. Myślę, że w połączeniu ze stroną Jana F. i jego sposobem wykonania lampy są duże szanse, że sobie poradzę, pozdro


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanko: jaki jest cel obecności swietlówki aktynicznej? czy jest ona niezbędna? pytam bo to podwyższy mi koszty oświetlenia, dzięki za odpowiedź, pozdro


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu pomyślał nad tym:

http://www.morszczyzna.republika.pl/

Będziesz miał HQI 70 lub 150W po cenie jakbyś skłądam sam sobie lampę. Z tego co wiem kilka zamówień gość zrealizował z zadowoleniem dla 2 stron, a koszta pewnie są te same bo gościu kupuje części hurtowo.

radoslavv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem ciekawy link (przynajmniej dla mnie) http://www.sushi.com.pl/akwarium/swiatlo.htm

szczególnie zainteresował mnie fragment o akwarium rybim :-) jeśli to prawda (tu proszę o opinie) to może oświetlenie o temp barwionej 7000K nie jest jednak złym pomysłem na początek

tomasz - poczytaem także nt DiY HQi i zaciekawiło mnie napięcie hasające na przewodach (4,5-5kV), masz może w swojej lampie jakieś układy zabezpieczające? coś w rodzaju bezpieczników?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik można zastosować na przewodzie zasilającym i tylko tam - gdy dołączasz kabel do oprawki od żarówki takze możesz to zrobić.

Nie na przewodzie wysokiego napięcia tj. w obwodzie żarnika. Tam tylko gruby przewód i dokręcenie śrub do styków. Chyba lepiej kup gotowy - Radoslavv podał Ci link. Co do 7000K. Lampa jest ta sama, te same bebechy, te same 5kV więc nad czym się zastanawiać? A jaki kupisz żarnik to już Twoja brocha.

Rada na przyszłość. Zapłonnik lepiej kupić uniwersalny np. 150-400W i statecznik 150 lub 250. Różnica w cenie ok 30-40 zł a można do tego dołączyć w przyszłości (w razie zmiany zbiornika czy wniosku ze za mało światła) większy żarnik.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Oczywiście że będzie działała i nic więcej Ci nie potrzeba. Co do mankamentów tej oprawy (moim zdaniem oczywiście): cały układ jest zintegrowany co daje dosyć znaczną wagę - przy samoróbkach nad akwarium masz tylko halopak i żarnik - reszta jest pod szafką

i drugi mankament - którego może wogóle nie być - odbłyśnik nie jest symetryczny i nie wiem jak będzie wyglądał snop światła - ale to tylko kwestia ustawienia nad zbiornikiem - Twój będzie niewielki więc na pewno bez problemu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heyka Tomek - cóż mogę powiedzieć? DZIĘKI DZIĘKI DZIĘKI, naprawdę jestem wdzięczny za pomoc i wyjaśnienia, jeśli kiedyś będziesz w Gdańsku to zapraszam na piwo - w ramach niewielkiego rewanżu :-)

PS w opisie aukcji jest waga: 5,3 kg, myślisz, że taka jest naprawdę?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy jest ta oprawa ????

jezeli ZEXT to tu masz adres i chyba jest tansza sprawdz www.zext.com.pl

Wyglada na identyczna jezeli to ta to waga bedzie 5,3 kg

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno. Dzięki za zaproszenie. Wybieram się od pół roku do Artura - ale w końcu dotrę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jestes zainteresowany osiwtleniem tylko T5??

Jak ono sie sprawuje mozna obejrzen na

http://www.korallenriff.de/Mohr/ a potem "Erfahrungsberichte" i dalej "Licht ist Leben - Aquarienbeleuchtung im Wandel der Zeiten"

Kolory korali powalily mnie z nog.

Pozdrawiam

Arek


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, totalnie niesamowite są te kolory..... marzenie taka rafa w domu :-) zastanawiałem się nad T5, ale cena....oprawka 425 zł, na morszczyzna.republika.pl oprawka podwójna 270 zł, walnęło mi auto i cała kasa poszła na sprzęgło, co za dół :-( zmontowałem sobie sam oprawka, odbłyśnik i świetlówka Osram Biolux 18W/965, T8, barwa 6500K za 61 zł, choć na razie cosik, może za kilka miesięcy zmienię na T5, bo do mojego tanku (koło 50 l., koło 20 cm głębokości) na pewno wystarczy

PS kolory korali powaliły mnie pod stół - dosłownie :-)

Pozdro


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i widze tu pewne nieścisłości (BTW sporo grzebie w lampach wyładowawczych):

Mianowicie raczej nie polecałbym statecznika od rtęciówek do metalhalogenu ponieważ różnią się m.in. cos fi dla rtęciówki jest to 0,25 a dla metalhalogenu 0,45 poza tym zupełnie nie rozumiem tak jak to jest napisane na wielu stronach pt. HQI - DIY że jako statecznika do HQI stosować statecznik STS (lampa sodowa) albo STR albo SRI (rtęciówka), IMO należy stosować statecznik STH (metalhalogen) aczkolwiek spotkałem się z różnymi oznaczeniami sla statecznika do HQI.

Co do tych 5 KV owszem ale tylko przez ok. 3 min. (chodzi o zapłon)i na jednym kablu. Później jest to (dla lampy 150 W) ok. 100 V. Niemniej te 5 KV jest i uważam że trzeba zachować wszelkie środki ostrożności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Teoretycznie masz rację. Przy budowie mojej pierwszej lampy nie mogłem znaleźć zapłonnika do HQI i dzwoniąc do różnych producentów poinformaowno mnie że mozna bez obaw zastosować te do rtęciówek. Ostatnio chodząc po sklepach bez problemu nabyłem do HQI i to uniwersalne 150-400W. Tak więc jeśli chwilowo nie ma to za 2 3 dni sprzedawca jest w stanie sprowadzić. I po sprawie.

Co do T5. Jest to tylko namiastka HQI. Jeśli tą ostatnią robimy sami to koszty są porównywalne a bliki na dnie zbiornika z HQI warte są każdych pieniędzy.

Nikt nie twierdzi że przy T5 koralowce nie będą rosły - oczywiście że bedą i przy płytkich zbiornikach byłyby na pewno wystarczające ale ... patrz wyżej.

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc Tomek - właśnie odpaliłem wczoraj samoróbkę z T8 - wiem, że to przedpotopowe oświetlenie ale dla mnie to i tak nowy wymiar mojego tanku i rybek :-) co do HQI to może kiedyś, lub inaczej, na pewno kiedyś, tylko kiedy??? mam jednak pytania:

1. czy w moim tanku z takim oświetleniem jest sens ładować koło 2 kg żywej skały?

2. w związku z tym, że kolejnej świetlówki nie właduję na tank (brak miejsca) zastanawiałem się nad nocnym oświetleniem na diodach LED, jak sądzisz? ma to sens czy już lepiej zawiesić niebieską żarówkę? oto link:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=22322860

byłbym wdzięczny za sugestie i uwagi, bo niebieskie światełko chę mieć

pozdrowionka - dziś piątek, tygodnia koniec i początek :-))))


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Żywa skała ma zawsze sens.

Co do nocnego. Jak sam napisałeś - chciałbyś mieć. Odpowiedziałeś sobie więc na pytanie. Zawiesić i po sprawie. A jakie? - malutkie i niebieskie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.