Skocz do zawartości
Pietrek

Dino, ale tylko na jednej małej skałce ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy jest możliwe, żebym miał Dino na małej skałce wielkości 8 cm x 4 cm ? na powierzchni około 2 cm2 mam brązowy nalot który tworzy nitki zakończone bąbelkiem tlenu, takie podręcznikowe dino, ale jest tylko w tym miejscu i od miesiąca się nie rozprzestrzenia, nie maleje ani nie zwiększa. Co z tym zrobić? Bo na razie tylko to obserwuje, ale boje się, że pewnego dnia rozniesie się po całym zbiorniku.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a nie mozesz tej malej skalki wyjac, polac wrzatkiem i wyszczotkowac ? To chyba nie wplynie na zbiornik 128 litrowy ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciągnij wężykiem i powinno być dobrze... :welcome:


Kupię: Ricordea - kolor pomarańczowy,różowy,czerwony,niebieski , Favia-Favites

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki, tak chciałem zrobić, ale czasem warto potwierdzić własne domysły w opinii kogoś innego :)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem ten syf ostatnio..wlasnie jestem po kuracji chemiclean..i.. nic nie dal..wszystko strumieniem powietrza niby zeszlo..a po 2 godz. znowu..do tego jakies brazowe nitki z tego syfu sie tworza i korale oklejaja..gorgonia wyglada jak kokon motyla..rece opadaja..ale walcze..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tą plagę tylko na tej jednej skałce to znaczy że nigdzie indziej Dino nie znalazło odpowiednich warunków aby egzystować.

Jeśli odessiesz, to i tak jakieś odrobiny Ci uciekną do toni wodnej.

Ja gdy taki przypadek miałem, to zwykłym pędzlem czyściłem takie miejsce a Dino wlatywało w pompy i rozbijało się w mak.

Z powodów powyższych nie ma prawa rozwinąć się w innym miejscu – bez obawy.

W miejscu z którego go usunąłeś owszem, może pojawić się powtórnie- lub nie.

Oczyszczenie tego miejsca np. szczoteczką od zębów przeważnie kończy sprawę.

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a chemiclean nie jest na cyjano a nie na dino ?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie...jest na cyjanobakterie.Na dino bodajże Algea X


Kupię: Ricordea - kolor pomarańczowy,różowy,czerwony,niebieski , Favia-Favites

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie...jest na cyjanobakterie.Na dino bodajże Algea X

Prawda. Algea X działa a w połączeniu z 24 lub 48 godzinnym zaciemnieniem to 101% sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a chemiclean nie jest na cyjano a nie na dino ?

jest jest..mialem tez cyjano..dlatego chemiclean..czesto jest tak ze te obie plagi razem wystepuja..myslalem ze zwalczy oba...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jest..mialem tez cyjano..dlatego chemiclean..czesto jest tak ze te obie plagi razem wystepuja..myslalem ze zwalczy oba...

chemiclean to antybiotyk najprawdopodobniej substancją czynną jest erytromecyna, a jak wiemy antybiotyki działają na bakterie!

dino to nie są bakterie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean to antybiotyk najprawdopodobniej substancją czynną jest erytromecyna, a jak wiemy antybiotyki działają na bakterie!

dino to nie są bakterie... ;)

chemiclean nie zawiera erytromecyny..ale fakt dino to nie bakterie(nikt tak nie mowi) ;)

z tego co czytalem to one tylko wystepuja w parze z cyjano(choc nie musza)bo to dla nich pozywka..dlatego eliminujac cyjano chemicleanem mialem nadzieje ze i dino padnie...no chyba ze w bledzie jestem..to prosze mnie poprawic..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean nie zawiera erytromecyny..

hmm a to ciekawe... mógłbyś rozwinąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

badan skladu nie robilem,tak jest napisane..ale nie zasmiecajmy koledze tematu..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ta skałkę i nie wkładaj nawet po oczyszczeniu. Widocznie stanowi dobre podłoże dla niepożądanych mikroorganizmów. Też tak miałem i po kilku miesiącach syf zaczął porastać sąsiednie skały. Nie ma sensu trzymać źródła zarazy.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ta skałkę i nie wkładaj nawet po oczyszczeniu. Widocznie stanowi dobre podłoże dla niepożądanych mikroorganizmów. Też tak miałem i po kilku miesiącach syf zaczął porastać sąsiednie skały. Nie ma sensu trzymać źródła zarazy.

Dino i Cyjano jak mi wiadomo to nie choroba zakaźna i nie przenosi się jak u ludzi z jednego osobnika na drugiego.

Jeśli sąsiednie skałki nie posiadają pożywki dla tych plag to się one nie przeniosą, zresztą jak widać dotychczas się nie przeniosły.

Jeśli z jakiegoś powodu osadzać się będzie na nich np. detrytus to może tak się stać.

Jeśli jeszcze na to miejsce mocniej będzie dmuchać pompa cyrkulacyjna (dostarczając w nadmiarze sole mineralne z wody) to jest to bardziej prawdopodobne.

Ale nie jest to pewnik i nie za każdym razem musi się tak stać.

Pamiętać tylko trzeba że zwalczać trzeba przyczynę ( im prędzej tym lepiej ) a nie skutek.

Najlepiej jednak stosować działania profilaktyczne i nie stwarzać warunków sprzyjających powstawaniu tych plag.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wywaliłem ze 160l 10litrów wody i uzupełniłem baniak łącznie 20l świeżej zrobiłem to koło 13-14godziny do końca dnia dziś dłużej bo spotkanie do 0:00 nie widziałem nawet kawałka cyjano na skale, odessałem 70% glutów jeszcze tak nie miałem po podmianie od paru miesięcy, mam nadzieję że bezpowrotnie sól RC w nowym opakowaniu chyba jakaś lepsza od starej no i od zwykłej IO bo na tych jechałem ostatnie czasy albo zbieg okoliczności i fart :geek:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.