Skocz do zawartości
Marcmonk

200l z Gdańska

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim !

Ro\Di zostało dziś odpalone, więc przyszedł czas żeby zaprezentować moje dotychczasowe zmagania. Dużo elementów zrobiłem samodzielnie, a że uwielbiam majsterkować to przyjemnie spędziłem czas.

Akwarystyką interesuję się od szkoły podstawowej, tą „chorobą” zaraził mnie Tata. Za czasów szkolnych miałem zawsze kilka akwariów jednocześnie, w szczycie razem z kolegą mieliśmy w wózkarni ponad 4tyś litrów wody w obiegu. Zajmowaliśmy się wtedy rozmnażaniem wszystkich rybek jakie tylko udało nam się zdobyć. Oczywiście pieniędzy z tego nie było ale radości co niemiara!!! Potem przyszły studia, rodzina, nowe mieszkanie i jakoś na akwarystykę nie było czasu. Ale prawie trzy lata temu moja firma wysłała mnie na kilkumiesięczny kontrakt do Niemiec. Tam będąc w Hamburgu trafiłem do sklepu zoologicznego z dość sporą ilością morskiego życie. Od wtedy to moja choroba wróciła i przybrała odmianę „morską” :thumbup: . Na forum zarejestrowałem się 15. 06.2010 i od tamtej pory zgłębiałem swoją wiedzę na temat sprzętu. Jak wtedy czytałem hasła „odpieniacz, dino, pokolec, brzydal itd…” to nic nie rozumiałem. Dzięki Wam, jednak udało mi się „liznąć” trochę wiedzy. Mozolnie gromadziłem sprzęt i w końcu udało się go skompletować na tyle że RUSZAM!!

Dużą ilość sprzętu udało mi się kupić w komplecie po likwidowanym zbiorniku, dlatego nie jest on idealnie dobrany ale za to parę groszy w kieszeni zostało i pewnie kilka miesięcy szybciej mogę ruszyć. Na chwilę obecną posiadam:

1. Akwarium 100x40x50 „OPTI” – wiem że nie jest to idealny wymiar pod morskie. Pertraktacje z żoną bywają ciężkie i jak zaczyna się je od 40l a kończy na 200l to jest ok. :) ( oczywiście z warunkiem max40cm szerokie „żeby za szafkę nie wystawało :realmad: ”)- he he he i tak wystaje :thumbup: bo powrotu za akwa nie przewidziałem, ale jak już stoi to i żona mniej marudzi :smoke: , gdybym wiedział że tak łatwo pójdzie to bym kostkę postawił .

2. Szafka – zrobiona samodzielnie (poza płytami do obicia) – wykonana z drewna (kantówki 40x60),

3. Lampa LED 200W – również twór samodzielny. Poza sterownikiem.

4. FILTR RO/DI.

5. Sump 63l

6. Cyrkulacja Tunze 6025 i Tunze 6055. Ta sterowalna jeszcze się naprawia bo wcześniejszy właściciel jakoś nie miał ręki do sprzętu.

7. Odpieniacz Aqua Medic Turboflotor Blue 1000 – Wiem że nie jest to idealny wybór ale pewnie niedługo go zmienię a był w komplecie .

8. Pompa obiegowa Eheim 1250.

9. grzałka Jagger 200W

10. Pompa perystaltyczna Aqua Medic Reefdoser 3 – również w trakcie naprawy, najważniejsze że już wiem co nie działa i jest to pierdoła .

11. komputer Profilux 2+, z listwą zasilającą, czujnikiem poziomu, pomiarem temperatury.

12. Automatyczna dolewka Shark.

13. Salimetr Aqua Medic

14. Testy Ca, Mg, kH, NO3, pH, PO4.

15. Absorber krzemianów sery.

16. Bakterie na start BIO DIGEST.

17. Sól IO.

Jak widać po zdjęciach woda już się sączy. Dzięki pomocy Kolegi Dyzia we wtorek dojdzie spora ilość wody z działającego zbiornika. Po skałę wybieram się na dniach.

Oczywiście nie obyło się bez problemów takich jak:

1. Złe rozmiary płyty do szafki,

2. Błędnie zrobione otwory w akwarium, - trzeba było samemu wywiercić dodatkowy 

3. Spalony moduł LED,

4. Nie pasujący w szafkę stelaż metalowy, - trzeba było wykonać nowy drewniany samemu 

5. Na koniec pajęczynka na silikonie po zalaniu akwa.

Na szczęście wszystkie poza punktem 5 udało się zwalczyć i jestem gotowy do rozpoczęcia swojej morskiej przygody.

Chciałbym również BARDZO mocno podziękować wszystkim którzy pomogli mi w przyswajaniu wiedzy i pomagali bez interesownie. Na forum jest bardzo duża grupa świetnych Ludzi i póki tak będzie na pewno „morska brać” będzie się rozrastać!.

Poniżej kilka fotek tego co udało mi się zrobić do tej pory, jeszcze sporo kosmetycznych rzeczy do zrobienia ale ruszać można. Mam naturę majsterkowicze i jak teraz patrzę na całość to sam z siebie jestem dumny. Każdy kto wykonał sam wiele rzeczy przy swoim akwarium zrozumie ile czasu, myślenia, czasami nerwów to kosztowało.

Woda się leje :

http://nano-reef.pl/gallery/image/36708-1/

Ile ja się namęczyłem żeby to podłączyć w tej szafce:

http://nano-reef.pl/gallery/image/36709-2/

Akwarium stoi już na swoim miejscu:

http://nano-reef.pl/gallery/image/36710-3/

Oto i serce systemu, jeszcze wymaga troszkę sprzątania:

http://nano-reef.pl/gallery/image/36711-4/

http://nano-reef.pl/gallery/image/36712-5/

http://nano-reef.pl/gallery/image/36716-9/

Jak widać, wszędzie się coś zmieści:

http://nano-reef.pl/gallery/image/36713-6/

http://nano-reef.pl/gallery/image/36714-7/

http://nano-reef.pl/gallery/image/36715-8/

Za wszelkie, sugestie i opinie będę wdzięczny. Postaram się na bieżąco robić update, może ktoś to poczyta :coffee:, chociaż przy projekcie Kolegi Inmara i jeszcze kilku innych Forumowiczów, moje akwarium to kałuża. Jednak własna i na pewno będę się z niej cieszył co niemiara.

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie początek full pro :thumbup:

nie wiem od kogo brałeś skałę, ale ja bym wolał wziąć świeżą z frachtu, przeżyć porządne dojrzewanie i być spokojnym że po nim nic złego w niej nie będzie siedzieć, a używana skała z wierzchu wyglądać może ładnie, ale nie wiadomo co ma w środku.

W każdym razie życzę powodzenia i utrzymania zbiornika przynajmniej na takim poziome jak w kwestii przygotowania sprzętowego.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Tomiooo :thumbsup: . PO skałę wybieram się na początku tygodnia, planowałem zakupić tylko świeżą. czytałem o problemach z używką, których nie ukrywam chciałbym uniknąć :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po długich początkach już idzie szybciej. Udało się:

Zasolić wodę, poniżej fotka mojego głównego "zasalacza"

8fd8ee5218cca5bbm.jpg

Po dzisiejszej wizycie w Warszawie udało się zakupić skałę i do akwarium trafiło 24kg.

a0da291ee0ea2c69m.jpg

z układaniem jak to z układaniem, zawsze coś nie pasuje. Na bank jeszcze ze trzydzieści razy coś zmienię :smoke:

d737aa6925284d72m.jpg

No i najważniejsze, jest już pierwszy mieszkaniec ! Wyszło mu się ze skałki :harhar:

d945470b1fc47509m.jpg


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie brałeś skałę jeśli nie tajemnica?


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że nie tajemnica kupowałem w e-rybce.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że nie tajemnica kupowałem w e-rybce.

Ja brałem u nich w niedzielę ;)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze chmi msci sie za minusa w temacie Kolejna E. pada

daje plusa zeby wyrownac straty.

slimak przyjechal na gape?? ciekawe co jeszcze przyjechalo ze skala :)

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do mnie wczoraj też z erybki przyjechała i mam co najmniej 3 ślimaki miałem 2 aiptasia która już wywaliłem + 1 dużą którą dzisiaj zobaczyłem schowana w skale... i do tego "cuś" nie zidentyfikowane w dziale NR " identyfikacja " :) ze skały jestem bardzo zadowolony :) i widzę, że tutaj też ładna :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze chmi msci sie za minusa w temacie Kolejna E. pada

daje plusa zeby wyrownac straty.

slimak przyjechal na gape?? ciekawe co jeszcze przyjechalo ze skala :)

powodzenia

Pierwszy mi dał minusa w tym temacie nie wiem z jakiego powodu. Więc to raczej ja się zemściłem :vava:

ślimak to typowy "gapowicz", spokojnie ja nie z tych co ze skałą wiozą rybki do zbiornika B) . Swoją drogą też jestem bardzo ciekaw co ze skały jeszcze wyjdzie :). Fakt Chłopaki w erybce pomogli mi naprawdę fajne kawałki wybrać :unworthy:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy mi dał minusa w tym temacie nie wiem z jakiego powodu. Więc to raczej ja się zemściłem :vava:

Marcmonk - minusa "dostałeś" od mojego dziecięcia, które dopadło do tabletu na którym czytam forum (klikło gdzie nie trzeba i poszło).

O fakcie dowiedziałem się od Skoczka. Zadałem mu pytanie jak to odwinąć (a na przyszłość jak sprawdzić tego rodzaju "własną aktywność) więc mam nadzieję ż się sprawa wyprostuje.

Na wszelki słuczaj daję plusa dla równowagi :)

Więc szanowni : nowe technologie + małe dzieci to złooooo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK się wyjaśniło :) ja również daję plusa dla równowagi :thumbsup: . Ostatnio jeden z kolegów pisał o ziemniakach w akwarium wrzuconych przez dzieci, więc taki minusik to tam drobnostka :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2012-03-23

dziś po powrocie do domu żona zmusiła mnie do uciszenia zasilacza od lampy LED, niestety wiatrak w MANWEL-u to masakra, na szczęście po wymianie na wiatrak o rozmiarze 120 :) zasilacz umilkł

9ba9daf1fa451b67m.jpg

dodatkowo udało się wyeliminować rezonans z pompy obiegowej, pod sumpa podłożyłem matę z filcu. Zastosowałem matę którą używa się do wyciszania aut, nie chłonie wody więc chyba się nada. Efekt naprawdę super, jeszcze jek zmuszę ten @!#!@$# turboflotor do tego żeby nie drgał to nastanie cisza :)

0273e584e2560b7dm.jpg

nareszcie udało się też odpalić sterowanie tunze z profiluxa i posprzątać kable :thumbup: . nareszcie w szafce można zamknąć drzwi

64cfd3eaad3aee5dm.jpg

Pojawiło się też kolejne życie aiptasia :realmad: jest niestety na tyle mała że nic nią na razie nie zrobię bo musiał bym pół skały wydłubać. Jak tylko podrośnie to zaserwuję jej wodę utlenioną ze strzykawki :lol:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże, przepraszam ale myszka mi powariowała i kliknąłem nie tam gdzie trzeba i jakiś minus się wstawił autorowi wątku.

Prośba do Adminów - jak go usunąć?


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po odessaniu wszystkiego co wyleciało ze skały do akwarium trafiło 9kg żywego piachu. W akwarium zrobiła się zadyma co niemiara. Piasek dosypywałem za pomocą rurki.

a56857f4d524e9f0m.jpg

Po 24h zrobiło się już dość przejrzyście i coraz bardziej mi się podoba. Jednak piasek daje bardzo fajny efekt.

1793a94b3bd33d38m.jpg

ze skały powychodziło już nowe życie, nie potrafię jeszcze tego zidentyfikować. Jak by ktoś wiedział co to to będę wdzięczny za info. Niestety fotki kiepściuchne bo nauka fotografii "morskiej" przede mną :rtfm:.

1.

77336cee7aa1cd16m.jpg

2. z jednej ze skał wyłania się dość sporo takich rurek.

687463faf7b11000m.jpg

oczywiście Aiptsia musi być:

4821faa2f2a862d8m.jpg

Cały czas walczę z ustawieniem odpieniacza. Dopiero po dodaniu piachu wywalił mi pół kubka takiej bardzo jasnej herbaty. Na razie ustawiłem tak żeby mokra piana była w połowie kupka i coś wyżej nie chce podejść ale zobaczymy czy coś wypracuje przez całą noc. Jakoś do tej pory nie udało mi się go ustawić na suchą pianę. Wywala cały kubek lekko kremowej wody, albo nie wywala nic.

Walki z rezonansami ciąg dalszy, na razie z niewielkim efektem ale muszę te drgania polikwidować. Nie pomogły silikonowe wężyki pod tunze, postawienie na nich odpieniacza. Szafka dalej wpada w rezonans :rant:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada i za jakiś czas zapraszam do siebie po kilka szczepek;-)


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ! na pewno się wybiorę :). oczywiście jak akwa będzie zdolne do przyjęcia życia. Na razie czekamy na naturę i bakterie. Niech "przetrawią" zbiornik.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam rozkmine z rezonansem :) ale już skumałem, że trochę jest z odpieńka ale większość to NJ2300 chociaż użyłem węża ogrodowego do zniwelowania tego... ale zobaczymy co z tego wyjdzie jak będzie trzeba to przepompuje gdzieś na chwile wodę z SUMP-a i położę coś jeszcze na styropian, który jest pod SUMPem.

Pozdrawiam!!!


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do źródła hałasu/rezonansu proponuje wyłączać po kolei urządzenia aź się znajdzie przyczynę i potem walka :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie takim sposobem dotarłem do obiegówki :) ale jak styropian docisnąłem pod sumpem to też trochę pomogło. Będę kombinował, bo mam jeszcze problem z wentylacją w szafce, bo się szafka w środku poci i muszę wywiercić jeszcze 2 dziury pod wiatraki ale muszę też skumać jak podłączyć to żeby z jednej strony wyciągało a z drugiej zasysało powietrze bo na razie muszę mieć szafkę ciut uchyloną.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doprowadź powietrze do dopieniacza z zewnątrz szafki (zresztą najlepiej zza okna), ale na wilgotną szafkę powinno pomóc nawet to pierwsze rozwiązanie


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki sprawdzę :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie drgają i rezonują płyty od szafki, próbowałem je dokręcać kombinować ale efekt marny. Wczoraj zakupiłem maty bitumiczne i dziś mam plan wywalić wszystko co się da z szafki i okleić ją matami. Mam nadzieje że pomoże :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się zastanawiam czy położyć dodatkowo na tym styropianie co mam koc czy kupić jakąś mate pod SUMPa.

Jak myślicie?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podłożyłem pod sumpa taki filc, zobacz na zdjęciu. Mi bardzo pomogło w eliminacji drgań z niego.

u mnie problemem są przenoszone minimalne drgania z Tunze


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.