Skocz do zawartości
Yendruu

Reaktor nie wyrabia - jak uzupełniać Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Po dołożeniu światełka wzrosło mi zapotrzebowanie na Ca i mój reaktor po prostu przestał się wyrabiać. Jaką metodę uzupełniania Ca proponujecie żeby go wspomóc ? Myślałem nad powiększeniem komory reakcyjnej reaktora, ale niestety nie znam nikogo kto mógłby mi taką operację wykonać - może ktoś z szanownych forumowiczów zna kogoś takiego ? - w tej drugiej sprawie proszę na priv. Tymczasowo stosuję biocalcium Tropic Marine ale to dla mnie zabójstwo finansowe na dłuższą metę.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Balling.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze podaj jakies info odnosnie reaktora, zasypu i ustawien. Jest to mocno dziwne co piszesz :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor od Skiby RW 500, zasyp ARM wymieszany z Korallenbrucht i Magnesium Pro Grotecha. Akvarius na priv napisał do mnie, ze problemem może być zużyty zsyp - podążę jeszcze chwilowo w tym kierunku, tym bardziej, że nie wymieniałem go, tylko dosypywałem. Czy jest mozliwe, żeby spadała jego wydajność ? Ustawienia reaktora mam od roku takie same.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz CA w zbiorniku ? Jakie CA masz na wycieku ? Ile litrów na godzinę wycieka z reaktora ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że bardzo trudno zmierzyć mi jaka jest dawka dobowa ponieważ mój ARM utknął w naprawie u Muftiego i teraz jadę na ustawieniach ręcznych. Odbywa się to w ten sposób, że Co2 jest podawane raz na godzinę przez 15min (zegar analogowy) natomiast podawanie odcieku odbywa się w interwale 1min podawanie - 5 min przerwa. Na godzinę wychodzi tego niecałe 400 ml. Trudno mi zmierzyć dobową dawkę Ca ponieważ w ciągu godziny jego zawartość się zmienia. Parametry miałem stałe od 8 miesiecy. Ca = 395-405, kH 7,7-8. Odkąd dodałem światełka (belka led około 50W) Ca zaczęło spadać, teraz muszę się wspomagać dodając biocalcium, kH jest stałe. Mam dwie hipotezy:

1 - wzrost konsumpcji Ca ponad możliwości reaktora (mało prawdopodobne)

2 - spadek wydajności wkładu ARM / Korallenbrucht.

W tym tygodniu mam zamiar wymienić wkład, jesli to nie pomoże będę trochę mądrzejszy.

Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też u siebie miałem problem z CA i KH po zmianie światła , konsumpcja wzrosła masakrycznie , aż nie dowierzałem , ale dzisiaj sprawa jest opanowana. Jeszcze nie tak dawno w interwale mialem ustawienia 3 min on , 2 min off , dzisiaj wyglada to już zupełnie inaczej 7min on , 0,45s off.

Teraz parametry mam

CA - 390

KH - 8,15

MG - 1295


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal ,ale żeś opisał !!!! on i off ! to wszystko wyjaśnia ! :thumbup:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko off to wyłączone , a on to włączone :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden,

a mierzysz Mg ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden,

a mierzysz Mg ? :welcome:

No pewnie :-) :smoke:

mam 1540


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem ze bez ph kontrolera jedzisz?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Si senior Chodi..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem o ludziach ktorzy podobno na oko dozuja CO2 i dobrze sobie radza :) byc moze to wina (zasluga) uzywanego przez nich zasypu . Osobiscie chyba bym sie nie zdecydowal na liczenie babelkow z zegarkiem :)

Napelnilem reaktor zasypem rowalith c+. Nie moglem opanowac parametrow w zbiorniku. Kh poza skale, Ca w glebie. Z pomoca przybyl jeden z forumowiczow. Po kalibracjach okazalo sie ze elektroda ph nadaje sie do wszystkiego poza pomiarem :) aktualnie wyglada u mnie to tak, ze 6.27 - 6.30 jest dla zbiornika idealnie. Gdy ph jest powyzej tej granicy zaczyna rosnac kh a spadac ca. Ponizej - odwrotnie. Mowie oczywiscie o sytuacji w ktorej wielkosc odcieku jest niezmienna. Druga sprawa ze po reaktorze mam sloik z hydrokarbotanem od AM. Nie wiem czy cos zmienia no ale jest :)

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem o ludziach ktorzy podobno na oko dozuja CO2 i dobrze sobie radza :) byc moze to wina (zasluga) uzywanego przez nich zasypu . Osobiscie chyba bym sie nie zdecydowal na liczenie babelkow z zegarkiem :)

Napelnilem reaktor zasypem rowalith c+. Nie moglem opanowac parametrow w zbiorniku. Kh poza skale, Ca w glebie. Z pomoca przybyl jeden z forumowiczow. Po kalibracjach okazalo sie ze elektroda ph nadaje sie do wszystkiego poza pomiarem :) aktualnie wyglada u mnie to tak, ze 6.27 - 6.30 jest dla zbiornika idealnie. Gdy ph jest powyzej tej granicy zaczyna rosnac kh a spadac ca. Ponizej - odwrotnie. Mowie oczywiscie o sytuacji w ktorej wielkosc odcieku jest niezmienna. Druga sprawa ze po reaktorze mam sloik z hydrokarbotanem od AM. Nie wiem czy cos zmienia no ale jest :)

Pozdrawiam

Lukasz

Dalej używasz rowlith c? A jak magnez uzupełniasz ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.