Skocz do zawartości
Tynio

Kiedy pierwsza podmiana wody ??

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kiedy mam zrobić pierwszą podmiane wody ?

Zbiornik wystartował własnie tydzień temu

jest bardzo mało żywej skałki i jeden slimak + krabiki 2 + Zoanthus

Czy robić już pierwszą podmianę w ilości 10% ?? dodam że wody paruje około 0,3l dzienni i jest to uzupełniane


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas dojrzewania zbiornika odradza się podmiany wody. Dołóż resztę skały. Jak ci się parametry uspokoją ( koniec dojrzewania) to zacznij podmieniać. Wiele osób na forum tak radziło. ale w sumie to nie za bardzo wiem czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie podmieniac? Jesli jest za duzy amoniak albo azotany to nawet wskazane jest troche podmienic, zawsze szansa ze wiecej stworzen ze skaly przezyje dojrzewanie. Poza tym jesli startuje sie na wodzie ze zbiornika np. sprzedawcy to taka woda nie ma najczesciej zbyt wiele mikroelementow wiec przydaloby sie uzupelnic.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

.....wodzie ze zbiornika np. sprzedawcy to taka woda nie ma najczesciej zbyt wiele mikroelementow wiec przydaloby sie uzupelnic.

Mikroelementy dodawane przy dolewce po kilka kropel

teraz więcej jodu daje po po pomiarach już przestałem tak często dodawać Ca

PH 8 (czy to dzień czy noc)

KH już jest 10 !! a tydzień temu marne 6

NO2 -0 NO3- 0

NH3 - 0

ale ca było 480 i spadło do 440 teraz już zaczyna wzrastać wczoraj miałem 470

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio ostroznie z chemia, za duzo na razie nie wlewaj.

Mikroelementy mozna latwo przedawkowac i IMHO powinno sie polegac na podmianach wody, mamy pewnosc przynajmniej ze wprowadzamy we wlasciwych ilosciach i proporcjach. Mozna dodawac ew. jod i stront ale tez ostroznie. A juz na poczatku to bym sie z chemia wstrzymal. Jak uzupelniasz Ca? Kalkwasser? Chodzi cala dobe czy tylko w nocy? Na KH miej oko.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Tynio ostroznie z chemia, za duzo na razie nie wlewaj.

Mikroelementy mozna latwo przedawkowac i IMHO powinno sie polegac na podmianach wody, mamy pewnosc przynajmniej ze wprowadzamy we wlasciwych ilosciach i proporcjach. Mozna dodawac ew. jod i stront ale tez ostroznie. A juz na poczatku to bym sie z chemia wstrzymal. Jak uzupelniasz Ca? Kalkwasser? Chodzi cala dobe czy tylko w nocy? Na KH miej oko.

Więc tak zaczne od początku

co do dawkowania to daje bardzo mało 2-3 kropelki (czyli około 0,10-0,15 ml) do takiej butli po żywcu (wodzie mineralnej -nie po piwie :) )

i to jest tylko na uzupełnianie wyparowanej wody

a paruje tego około 200-250 ml dziennie

Woda dodawana jest po 50ml co jakieś czas ale wczoraj juz zrobiłęm takie kropelowe uzupełnianie wody dziś potesuję troszkę

ja podmian nie robie a jod ucieka na 100% jak szalony

dodaje coś takiego

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_316_339_868&products_id=4396 - wapno + jakieś dodatki i to daje co jakiś czas

oraz

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_316_339_868&products_id=4394

Narazie starczy a pry tym jak ja to dozuje to mi starczy no na 6 miesięcy minimum

KH - skacze widze czy jest szansa że sie zrobi bardziej stabilne ??

I jeszze jedno jakich wartości KH sie wystrzegać ??

Jak byście jeszcze mieli jakies uwagi to czekam.

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za wapno to Red Sea? Jeli to chlorek wapnia to mozesz miedzy bajki wlozyc "w sposób nie wpływający na równowagę kationową i anionową w akwarium" bo na pewno te rownowage rozwali.

Ja bym zapodawal raczej kalkwasser niz jakies wynalazki ale niech sie inni tez wypowiedza.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Co to za wapno to Red Sea? Jeli to chlorek wapnia to mozesz miedzy bajki wlozyc "w sposób nie wpływający na równowagę kationową i anionową w akwarium" bo na pewno te rownowage rozwali.

Ja bym zapodawal raczej kalkwasser niz jakies wynalazki ale niech sie inni tez wypowiedza.

Nie wiem co dała tam RED SEA do tego "zestawu"

nie jest nic napisane na stronie.

co do Kalkwassera to jest też problem mały a nawet kilka

Mam tak małe akwarium że kupienie specjalistycznych kalkwasera będzie nie opłacalne.

Zakup proszków też bym miał na kilka lat

Nie wiem dokłądnie jak sie stosuje (bo nie czytałem dokładnie)

Ale zainteresuje się bo moze sie przydać tak jak piszesz

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozpuszczasz wapno w wodzie osmotycznej i zbierasz to z gory jak odstoji i wlewasz do wody {takie kalkwasser}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rafał :

rozpuszczasz wapno w wodzie osmotycznej i zbierasz to z gory jak odstoji i wlewasz do wody {takie kalkwasser}

tylko kropelkami najlepiej w nocy, a nie lu tak po prostu!Poza tym rozpuszczać i potem zakraplać musisz ze szczelnie zamkniętego pojemnika.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak niedokonczylem tak wlasnie ma byc:satisfied:satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

A po co wymieniac?

Odczekaj pare tygodni, niech sie to wszystko ustabilizuje. Nie dodawaj zadnych kropelek,proszkow itd.

Przeciesz w nowym akwarium nie ma duzo korali ktore zuzywalyby to cos co chcesz (lub tylko pytasz) dodawac.

Moze np. po 3 miesiacach zrobic testy wody i zaczac wymieniac 5-10% tygodniowo.Ale jak juz zaczniesz wymieniac to rob to systematycznie.Wtedy dopiero po przetestowaniu wody bedziesz wiedzial,ile czego dodac i czy istnieje potrzeba wogole dodawania czegokolwiek (w co watpie). No moze 1 kropelke jodu dziennie.

Pozdrawiam i zycze cierpliwosci!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Czesc!

A po co wymieniac?

Odczekaj pare tygodni, niech sie to wszystko ustabilizuje. Nie dodawaj zadnych kropelek,proszkow itd.

.. po 3 miesiacach zrobic testy wody i zaczac wymieniac 5-10% tygodniowo.Ale jak juz zaczniesz wymieniac to rob to systematycznie....wogole dodawania czegokolwiek (w co watpie). No moze 1 kropelke jodu dziennie.

...

Cześć

Już po ptokach

Wode wymieniłem 2,5l w akwarium 30l w kótrym jest 5,5 kg oraz wyposarzenie

Woda była już z działającego zbiornika (stary zbiornik)

bede podmieniać chyba co 2 tygodnie te 3l bo narazienic nie mam wielkiej obsady wiec zanieczyszczenie bardzo małe.

jak jeszcze coś wpadnie to będe robić co tydzień choć odpieniacz daje sobie radę w takim małym "nocniku"

Kropeli dodaje bardzo reguralnie 2 krople jodu co 2 dni oraz wpno + coś tam jeszcze co 2-3 dni

Wiecej nic nie daje bo tak jak piszesz małe tego jest.

Dzięki za wszelkie sugestje i informację

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.