Skocz do zawartości
Rafqua

Żarnik xenon

Rekomendowane odpowiedzi

rafqua...nie zwracaj uwagi na takie docinki..rob swoje..kazdy sie w cos bawi i eksperymentuje..i czasem mu to wyjdzie i jest ok.a inni tylko sie czepiaja samemu nie robiac nic..powiem tak..jak zmajstrujesz takie oswietlenie i bedzie ok to inni tez beda chcieli ,nawet ci co sie teraz czepiaja...kwestia czasu..najgorsze ze sami nie sprobuja tylko innych krytykuja.to nie pierwszy raz na forum i nie jestes jedyny...ale tak to juz jest.jak bys napisal ze skladasz lampe z ledow cree sciemniana to by ci napisali ze to nic nowego...ale jak chcesz cos innego zrobic beda pisac ze pomysl taki albo sraki..nigdy nie dogodzisz...dlatego duzo nowatorskich pomyslow umiera w zarodku..bo sa od poczatku negowane..nie lubie czegos takiego!!a z drugiej strony jak lampa bedzie do bani to trudno..przynajmniej sprobowales i nie masz do siebie zalu..powodzenia!


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru się przejmować docinkami,tak jak piszesz nie mają pomysłu to bzdetami się zajmują,tylko ten nie popełnia błędów który nic nie robi albo już nie żyje :harhar: lampkę i tak zbuduje,taka moja natura żeby coś majstrować:) a rady doświadczonych w tym temacie mogą być na wagę złota,mogą podsunąć ciekawe rozwiązania,niech domeną tematu będzie zrobić coś pożytecznego,wypróbować możliwości techniki tak żeby nie szkodzić zwierzakom im więcej wiedzy tym lepiej,wszystko można rozważyć,podsumować a potem robić swoje:)Doszukałem się w temacie info na temat UV w xenonie i.... No właśnie żeby nie szkodzić... Hmmm....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i spoko...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj zbudowało się parę rzeczy... :thumbsup:

Dlatego kciuki trzymam.

Pozdarwiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj zbudowało się parę rzeczy... :thumbsup:

Dlatego kciuki trzymam.

Pozdarwiam

T

Żeby mi to było ostatni raz,he he,nie no spoko,sam nie mogłem oczom uwierzyć ze takiego orta trzasłem,he he,czyli jest zemną wszystko w porządku,żyje i popełniam błędy:) he he,mam tylko nadzieję ze żarnik xenon nie będzie błędem,najwyżej będzie ładnie świecił:)już widzę jak xenony lśnią w belce oświetleniowej,tylko żeby zdały egzamin.... Jak korale podejdą do tematu tego nie wiem a i niema jak ich bezpośrednio zapytać,więc trzeba popytać bardziej doświadczonych morszczaków zanim dojdzie do testów na żywym organizmie.Wiec xenon dobry czy nie? Korale polubią takie światełko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być taniej w eksploatacji to może lepiej ledy "no name".

Myślę, że na żarnikach nie zaoszczędzisz zbyt wiele (czywiście myślę o porządnych xenonach a nie tych za 13 zł).

Porównywanie innych mocy dla HQI i xenonów też chyba nie za bardzo ma sens. Jesli dobrze się orientuję to HQI i xenony to żarniki działające na podobnej zasadzie (lampy wyładowcze) więc dla osiągnięcia takiej samej "ilości" światła potrzeba tych samych mocy. A poza tym w przypadku zastosowania xenonów mniejszej mocy zakładasz dodanie T5 więc zużycie prądu będzie zbliżone.

Tak czy siak zrobiłbym najpierw prowizorkę: akumulator + najtańsza przetwornica z giełdy samochodowej + xenon w oprawce. Tylko należy uważać bo tam jest kilkanaście tysięcy volt.

Ja zbudowałem taką led "no name" dwa lata temu i bardzo dobrze (moim zdaniem) zdawała egzamin. Była bez bajerów (wschody/zachody, symulacje faz księżyca itp.), miałą 150 W a zbudowana była na diodach 1, 3 i 4 watowych białych zimnych (czyli powyżej 6500 K) i 1 watowych niebieskich. Teraz (nowe większe akwarium) jest za mała i marnuje się w garażu.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Twoje Rafqua doświadczenia będa inne ale moje są jednoznacznie na nie. A przyczyny, po za czysto fizycznie kiepskim spektrum xenonów a co za tym idzie kiepskim oddawaniem barw i "niekompatybilnością" z życiem w baniaku, są z nimi same kłopoty. Po pierwsze dużo wyższe napięcie zapłonu rzędu 23kV a co za tym idzie problem z instalacją zasilającą. Po drugie żeby je zasilić najpierw musisz mieć jedną przetwornicę obniżającą napięcie do 12V a kolejna to inwerter zasilający xenona. Lampa w samochodzie jest tak skonstruowana, że z jednej strony zapewnia szczelność a z drugiej ekranuje elektromagnetycznie pracującego xenona i zapewnia odprowadzanie przez trzonek lampy ciepła. Jestem ciekaw jak chcesz rozwiązać konstrukcję lampy z xenonami by nie mieć np. "Ogni św. Elma" w czasie zapłonu?

Jest jeszcze czynnik finansowy. Policz ile będzie cię wszystko kosztowało w ciągu 3. lat? Zakładając, że xenony bedziesz wymieniał co roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. kolejna osoba, która pomimo zapewnień o bezużyteczności tego rozwiązania upiera się, że to właśnie ona na nowo wymyśli koło, szkoda tylko, że kwadratowe;) tylko proszę napisz jak wyjdzie "eksperyment"


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.