Skocz do zawartości
bober6662

Pomocy...co sie dzieje?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz odpieniacza ?

Mozesz wypelnic "stopke", zebysmy poznali technike ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Reefmaxa ze standardowym odpieniaczem.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze nie masz :lol:, a tu prosze, z odpieniaczem i pH 7,5 , jakby bez... ;)

Moze dodaj fiolke bakterii na start i troche poczekaj, tylko po bakteriach wylacz na pare chwil odpieniacz, bo jeszcze wszystko wybierze :rambo:

Niech sie to kilka tygodni pokreci, bo wyglada na lekkie zatrucie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od zmiany testów z JBL na coś prawdziwie morskiego. Niejednego JBL'e oszukały... Na NO2, NO3, NH3/NH4 całkiem poprawne wyniki dają testy TropicMarine - całkiem poprawne jak na testy kropelkowe, oczywiście...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odpieniacz i cyrkulacja to chodzi cały czas prawda?

Odpieniacz wyrzuca coś, jeśli tak to opisz to i jak często czyścisz kubek odpieniacza.

O ile zbiornik jest natleniany 24h/dobę powiedzmy odpieniaczem, chodzi cały czas cyrkulacja i jest tam miejsce dla osiedlenia się bakterii (żywa skała, ew. piasek) to po 5 tygodniach dojrzewania nie powinno być już amoniaku ani azotynów.

Jeśli jednak wyłączysz natlenianie i cyrkulację na 2-3 godziny lub więcej to bakterie przetwarzające amoniak i azotyny mogą z braku tlenu paść i masz dojrzewanie od nowa.

Wtedy faktycznie może się pojawić amoniak w po takim okresie od zalania.

Co do testu na NH4 to sprawdź go na odstanej kranówce - powinno być NH4=0, No2=0, No3=5-50. Jak test pokaże na kranówce że jest amoniak, to test do bani.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odpieniacz i cyrkulacja to chodzi cały czas prawda?

Odpieniacz wyrzuca coś, jeśli tak to opisz to i jak często czyścisz kubek odpieniacza.

O ile zbiornik jest natleniany 24h/dobę powiedzmy odpieniaczem, chodzi cały czas cyrkulacja i jest tam miejsce dla osiedlenia się bakterii (żywa skała, ew. piasek) to po 5 tygodniach dojrzewania nie powinno być już amoniaku ani azotynów.

Jeśli jednak wyłączysz natlenianie i cyrkulację na 2-3 godziny lub więcej to bakterie przetwarzające amoniak i azotyny mogą z braku tlenu paść i masz dojrzewanie od nowa.

Wtedy faktycznie może się pojawić amoniak w po takim okresie od zalania.

Co do testu na NH4 to sprawdź go na odstanej kranówce - powinno być NH4=0, No2=0, No3=5-50. Jak test pokaże na kranówce że jest amoniak, to test do bani.

Tak, odpieniacz i cyrkulacja chodzą non stop ale w piątek przyklejałem grzebień przelewowy więc wybrałem część wody i wyłączyłem odpieniacz na całą noc. Cyrkulacja chodziła cały czas. Na drugi dzień podmieniłem wodę i załączyłem odpieniacz. Test na NH4 zrobiłem w niedzielę więc tak jak piszesz, może to wina odłączenia odpieniacza na noc?

Odpieniacz przyznam się szczerze czyściłem dzisiaj dopiero pierwszy raz bo wydawało mi się, że specjalnie żadnych brudów tam nie ma, ale wybrana woda była żółta i mętna i trochę syfu się znalazło. Odpieniacz pieni ale szału nie ma, mała pianka która zaraz znika.

Testy postaram się zrobić jeszcze dzisiaj, zobaczę co wykażą.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobione na kranówce NH4 i No2 wyszły 0.Zrobiłem też testy znowu w akwa i wyszło NH4 spadło do 0 ale wzrosło NO2 do 0,05mg/l i dalej nie wiem o co kaman... :wallbash: Testy mam JBL na razie,potem zmienię na Salifert.Następne testy zrobię w piątek może się ustabilizuje do tego czasu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Na moje oko panikujesz a to test jest do bani i tyle. Jak masz NO3 10 przy takiej obsadzie i po takim czasie to cykl nitryfikacyjny dawno się zamknął.

Według naukowców z tej dziedziny trwa to około 6 dni.

Zaraz będziesz kupował nowe odpieniacze i nie wiadomo co robił przez badziewny test z JBL.

Nie przekarmiaj i nie mieszaj nic w akwarium, niech się to wszystko uleży.

Take it easy :smoke:

PS

Ty jesteś z Milicza? Skąd masz skałkę? Świeci w nocy? :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z karmieniem za wcześnie,w sumie nie mam co karmić...Mam tylko małą Xenie pulsującą ale się zamknęła i strasznie skurczyła...nie wiem czy nie odejdzie przez te wahania parametrów.Nie mam skały z Milicza brałem od chłopaków z wrocka z TRZMIELA


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MA bidula...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na kranówie test nh4 pokazuje 0 i teraz też 0 w akwarium to test jest DOBRY. Z reguły test jest DOBRY a pierwsze co ludzie robią na forum, to zwalają winę na złe testy. Taki stan azotynów to nic i oznacza końcową fazę cyklu azotowego, może być też konsekwencją chwilowej obecności amoniaku kilka dni temu, za kilka następnych dni powinno być już 0. Amoniak pokazał Ci się (tak jak przypuszczałem) przez wyłączenie odpieniacza w dojrzewającym zbiorniku - masz nauczkę żeby tego nie robić.

Na razie odpieniacz nie jest obciążony więc nic nie będzie wyrzucać. Mimo wszystko ma chodzić 24h bo on natlenia wodę w RM. Jak kiedyś kupisz rybkę czy dwie to się dopiero zacznie pienienie. Póki co ryb nie kupuj jeszcze z 2 miesiące, możesz natomiast śmiało wprowadzać wszystkie miękkie korale (sarcopython, capnella, grzybki itp. uważając, żeby się nie dotykały), bo wtedy wydzielają toksyny do wody).

Rób regularnie podmianki (co 2 tygodnie 10%).

Za jakiś miesiąc możesz zacząć dozować mikroelementy A,B i C (polecam z Aquaforesta, bo w małych opakowaniach i są tanie)- są to jod, stront i wiele innych śladowych pierwiastków ale bardzo delikatnie, zacznij od 1/10 dawki zalecanej przez producenta ( są mocno skoncentrowane a poza tym masz jeszcze mało korali, to xenia zacznie pulsować a inne miękkie korale pięknie się pootwierają.

Dobrym miernikiem stanu wody są Capnella, Sarcopython i Xenia pulsująca - jak mają wysunięte i otwarte polipy to znaczy, że woda jest ok i mikroelementy są w normie.

Tu masz linka, najlepiej kup wszystkie i dozuj z odstępem 5 minut:

http://allegro.pl/component-a-50-ml-aquaforest-i2257187521.html

http://allegro.pl/component-b-50-ml-aquaforest-i2257187520.html

http://allegro.pl/component-c-50-ml-aquaforest-i2257187519.html

PS: daj xenię jak najwyżej, ona najlepiej czuje się tuz pod powierzchnią wody. Pulsować będzie jak dasz kropelkę wodnego roztworu jodu ( taki trick) albo te mikroelemetny jak z linków.

Na razie masz wszystko OK, tak trzymać, powodzenia.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na kranówie test nh4 pokazuje 0 i teraz też 0 w akwarium to test jest DOBRY. Z reguły test jest DOBRY a pierwsze co ludzie robią na forum, to zwalają winę na złe testy. Taki stan azotynów to nic i oznacza końcową fazę cyklu azotowego, może być też konsekwencją chwilowej obecności amoniaku kilka dni temu, za kilka następnych dni powinno być już 0. Amoniak pokazał Ci się (tak jak przypuszczałem) przez wyłączenie odpieniacza w dojrzewającym zbiorniku - masz nauczkę żeby tego nie robić.

Na razie odpieniacz nie jest obciążony więc nic nie będzie wyrzucać. Mimo wszystko ma chodzić 24h bo on natlenia wodę w RM. Jak kiedyś kupisz rybkę czy dwie to się dopiero zacznie pienienie. Póki co ryb nie kupuj jeszcze z 2 miesiące, możesz natomiast śmiało wprowadzać wszystkie miękkie korale (sarcopython, capnella, grzybki itp. uważając, żeby się nie dotykały), bo wtedy wydzielają toksyny do wody).

Rób regularnie podmianki (co 2 tygodnie 10%).

Za jakiś miesiąc możesz zacząć dozować mikroelementy A,B i C (polecam z Aquaforesta, bo w małych opakowaniach i są tanie)- są to jod, stront i wiele innych śladowych pierwiastków ale bardzo delikatnie, zacznij od 1/10 dawki zalecanej przez producenta ( są mocno skoncentrowane a poza tym masz jeszcze mało korali, to xenia zacznie pulsować a inne miękkie korale pięknie się pootwierają.

Dobrym miernikiem stanu wody są Capnella, Sarcopython i Xenia pulsująca - jak mają wysunięte i otwarte polipy to znaczy, że woda jest ok i mikroelementy są w normie.

Tu masz linka, najlepiej kup wszystkie i dozuj z odstępem 5 minut:

http://allegro.pl/component-a-50-ml-aquaforest-i2257187521.html

http://allegro.pl/component-b-50-ml-aquaforest-i2257187520.html

http://allegro.pl/component-c-50-ml-aquaforest-i2257187519.html

PS: daj xenię jak najwyżej, ona najlepiej czuje się tuz pod powierzchnią wody. Pulsować będzie jak dasz kropelkę wodnego roztworu jodu ( taki trick) albo te mikroelemetny jak z linków.

Na razie masz wszystko OK, tak trzymać, powodzenia.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie :unworthy: Xenia już siedzi na szczycie.

Wygląda tak biednie, że na pewno kupię podane przez Ciebie mikroelementy, mam nadzieję że po nich odżyje.

Odpieniacz będzie już chodził non-stop.

Jeżeli następne testy będą OK pomyśle nad kolejnymi koralami i ekipą sprzątającą.

Jeszcze raz wielkie dzięki! :)


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę potrzeby lania do takiego baniaka ze śladową obsadą jakichkolwiek mikroelementów, spokojnie wystarczą same podmiany.

Na specjalne pienienie tutaj nie licz, nieważne, czy wrzucisz 2, czy 10 rybek - to jest RM, żeby jego odpieniacz mocno pienił musiałbyś dolać płynu do naczyń (ale nie dolewaj ;)).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślałem długo że na samych podmiankach można jechać ale jak pierwszy raz wlałem mikro to zmieniłem zdanie. wystarczy trochę mikro i xenia oszaleje a miękkie się pootwierają ale nie wierzcie mi na słowo tylko sami sprawdźcie jaka jest różnica.

Bober napisz za kilka dni jak tam xenia.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiornikach z małą obsadą koralowców i dobrą solą lanie mikroelementow prowadzi do plagi różnokolorowych glonów. Sprawdzone osobiście.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, stąd ta 1/10 dawki (tak, żeby tylko ożywić korale). A bez ryb to glon nie wyjdzie, bo skąd będzie miał azot czy fosfor jak rybek nie ma ?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego niestyty brakuje Ci podstawowej cechy morszczaka - cierpliwości. Najpierw wpuszczasz zwierzęta a potem mierzysz no2. Zupełnie pomyliła Ci się kolejność a teraz robisz nerwowe ruchy i jeszcze bardziej dokładasz do pieca.

Xenie to owszem, przestaw ale do innego zbiornika. To chwast i jeszcze będzieszmiał z nią odwrotny problem, ale minimum warunków do życia powinna mieć zapewnione. I nie lubi niedojrzałych zbiorników, więc mikroelementy to raczej do herbaty....

Testy JBL wyszły dawno na prostą i nie odstają od TM. Także bakterie do zbiornika, węgiel doustnie inie psuj więcej tego co już zwaliłeś.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz, może dla Ciebie xenia to chwast ale pewnie zapomniałeś już jak pierwszy raz przyniosłeś ją do zbiornika i chuchałeś, dmuchałeś żeby tylko zaczęła pulsować??? Nie psuj zabawy nowemu morszczakowi, zwłaszcza, że pewnie zapłacił za tego "chwasta" jak to napisałeś !!! Weź pod uwagę jaki to jest dział (dla początkujących ) i tu się wybacza pewne błędy. Autor wątku jest na dobrej drodze, jest jakaś ekipa czyszcząca i nie ma ryb w czasie dojrzewania więc powinno być ok. Korale miękkie można dawać spokojnie od 2-3 tygodnia od zalania, wtedy już nie powinno być amoniaku więc im nic nie będzie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki morszczaki nie będę się z wami spierał bo każdy uczy się na własnych błędach,tej wiedzy zapewne nie wyssaliście z mlekiem Matki,tylko macie ją z prób i błędów tak jak ja zaczynam na błędach i mam nadzieje popełniać ich jak najmniej,ale morskie to nie słodkie,IMPERATOR wielkie dzięki :unworthy: dam znać po weekendzie jak xenia...dodam foto.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imperator, koralowcami możemy obsadzać od momentu gdy no2 i amoniak = 0. I koniec. To nie jest przepis na uprawę szczypiorku że po 2 tyg do gruntu. Każde akwa jest inne i liczą się wyniki testów a nie czas od zalania. A jeśli moje stwierdzenie że xenia jest chwastem uraziło Twą morską ambicję to bardzo przepraszam, ale wybacz - te mikroelementy... bez komentarza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz nie jestem pewien czy to dobra rada. Bo przy zerowym no2 I nh4 napewno możesz pokusić się o powolne dodawanie rybek jeśli no3 będzie wykazywać tendencje spadkową . Z koralowcami to może być troszkę zdradliwe. Są korale łatwe i trudne w hodowli te trudne są bardzo wrażliwe występowanie no3

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=53.005753,-2.122495

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zawiesić dyskusję do momentu pojawienia się fotek, wtedy będzie można ocenić i podyskutować.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu, oczywiście masz rację, tylko poszedłeś trochę dalej niz ja w radzeniu koledze. Warunkiem koniecznym jest 0 przy no2 i amoniaku, reszta oczywiście wykrywalna w granicach rozsądku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do dyskusji na temat xeni...patrzą na załączone zdjecia to moim zdaniem ona zanika jej polipy już prawie są nie widoczne ciężko ją odróżnić od skały na której jest,reszta jest ok tzn sarco i euphillia parametry jak w stopce no3 zmniejszone do 5mg/l,załączam zdjęcia sami oceńcie :(


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co myślicie?pewnie wszyscy meczyk oglądają co...dlatego ciężko o komentarz heheh

nie pisz posta pod postem w krotkim odstepie czasu. Edytuj napisany wczesniej. mod


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.