Skocz do zawartości
dale

Kostka i panel narożny

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie projektowania większego zbiornika morskiego (niż mam). Mianowicie będzie to kostka 60x60x50 lub 60 cm wysokości (jeszcze nie wiem). Z uwagi na specyfikę miejsca, nie będzie sumpa. Filtracja oparta będzie o kubełek z absorbentami i odpieniacz w panelu. Przechodząc do rzeczy, czy ktoś ma może komin lub panel narożny ? Jak się sprawdza i czy były jakieś błędy, które wyszły w praktyce 9nie chciał bym popełnić ich).

Chciałbym też za panelem wstawić dwie lub cztery pompy, tak by wystawały tylko wyloty. Równolegle do ścianek. By jak najwięcej sprzętu schować. Czy znacie może jakieś podobne konstrukcje ? Będę wdzięczny za linki :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że "las rąk" :), jak mawiali moi nauczyciele w podstawówce, może przybliże temat rysunkiem.

Chodzi mi o taki układ pomp ukrytych za panelem (może koralia nano ? mała, ale w sumie 3 szt. powinny dac efekt ruchu wody). Na rysunku kolor niebieski. Myślałem też o nieco niekonwencjonalnym wyciągnieciu wylewki z filtra, po dnie, do narożnika zbiornika, żeby i od przodu, od dołu był jakiś ruch wody. Nie chciał bym sprzętu zbytnio widocznego.

Co sądizicie o takim rozwiązaniu ?

post-11839-0-57558400-1334550093_thumb.jpg


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chcialbys, zeby tu ktos napisal naprawde doslownie to, co o takim rozwiazaniu mysli :no:):lol:

Po pierwsze to brak sumpa jest bledem i argumenty musza byc naprawde silne, zeby go nie robic. Nastepnie, czy widziales ile miejsca zajmuje jakis dobry odpieniacz i ile musi wystawac z wody kubek ? Chcesz na niego codziennie patrzec (bedzie w tle akwarium) ?

- kubelek ? - to duzo pracy

-czy przemyslales jak zamontowac pompy w panelu, zeby nie rezonowaly dotykajac szybe ? Co zrobisz, gdy kiedys zmienisz pompe, ktorej wylot bedzie mial inna srednice ? Jak dlugi grzebien bedzie potrzebny, zeby te tysiace litrow wrocilo do panela ?

- wyprowadzanie jakiejkolwiek "wylewki z filtra" nie ma zadnego sensu. W akwarium musi byc tak silna cyrkulacja, ze woda bedzie sie naprawde mieszac a nie ledwo "poruszac".

Kiedys mialem narozny komin i byl bardzo dobry. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam będę na dniach stawiał kostkę 60x60x60 z kominem narożnym i przy takich wymiarach i takim kominie pakowanie pomp i odpienika do komina jest błędem, a poza tym musiał byś naprawdę dużo miejsca zmarnować na ten komin żeby ci się tam wszystko zmieściło.

Sump to wygoda oraz estetyka nawet najładniejsze akwa z sps-ami a widziłaem takie na kuble i odpieniku w baniaku wygląda słabo z wystającym nad nim obrzyganym kubkiem od odpieniacza.

Sump do takiej kostki jak twoja to wystarczy 50x30x35 a to jest standardowe akwarium kosztujące 49zł dwie przegrody wkleisz sobie sam do tego hydraulika ok 150 plus pompa atmana za 80 zł (po taniości) i masz fajny zestaw,

a za kubełek który by miał odpowiednią wydajność np. tetra ex1200 (minimum) musisz położyć ok 400zł, pomijam też całą masę innego sprzętu jak grzałki, dolewki itp. który w sumpie schowasz


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O. I to są konkretne argumenty. Część brałem pod uwagę, o części nie wiedziałem (np drgania). Zatem postanowione. Sump będzie. Zwłaszcza że dysponuję dokładnie takim akwarium jak opisaliście :) Przegrody wkleję samemu. To teraz poczytać o wymiarach przegród i o tym, co potrzeba tam wsadzić :)

Dziękuję.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.