Skocz do zawartości
Łapa

Od 300L do 600L... Baniak Łapy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie chciałbym przedstawic tutaj moja przygodę z morszczyzną od poczatku do końca, przez sukcesy i porażki ,aż do finalnie brzemiennego w skutki, efektu końcowego...Chciałem tylko dodac ,że wiele porażek popełniłem na skutek niezbyt uczciwych rad pewnego sprzedawcy.

A zaczeło się od tego...

pc220260.jpg

pc220025r.jpg

pc220024.jpg

Po tej krótkiej ,aczkolwiek obfitujacej w przeżycia wycieczce, stał się dla mnie oczywistym (jak widać na ostatnim zdjęciu) kierónek jaki obierze mój żywot...

Niebawem efekt był taki...

14032007001.jpg

03042007002.jpg

24032007002.jpg

A troszkę później taki...

20090109146.jpg

p010907151001.jpg

p0109071543.jpg

Nastepnie przytrafila mi sie pierwsza katastrofa...

Podczas wakacji pekł sump, moj brat nie był w stanie uratować akwarium ,a moje rady przez telefon niewiele daly gdyz ,sam zabardzo nie wiedzialem co robić, jedyne co mu kazałem to załączenie pompki cyrkulacyjnej . Niestety ryby pomarły ...

Po powrocie zrobiłem nowy filter, duzo wiekszy juz z myslą o nowym akwarium...

20090215189.jpg

20090214181.jpg

Do dziś mi sie płakać chce... Tam był mój jedyny , wyjatkowo oswojony żółtek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie i :crybaby: odpłakaniu swojego wykorzystałem okazję do remontu i niebawem powstało to... muszę się pochwalić ,iż wszystko poskładałem sam...

20090426227.jpg

20090426234.jpg

Efekt w pokoju byl niesamowity... :thumbup:

20090426229.jpg

Jakieś rok później...

p6140144r.jpg

29112009091.jpg

29112009088.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na moje oko to jakos malo skaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjatkowo odwazna obsada... japonicus, forcipiger i chelmon, jak sobie z nimi radzisz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5roku pływały bez problemu, aż niedawno ogromny ukwaił (najwiekszy jakiego miałem, widać go na zdjęciu wyżej, tyle że tamto zdjęcie było robione dawno i miał skubaniec czas aby jeszcze urosnąć) wybrał się na nocną wycieczkę i pechowo obrał kurs na pompkę cyrkulacyjną...

rano znalazłem tylko kawałek stopy który nie został zmiksowany... :wallbash: zaraz zrobiłem wielką podmianę (150L) i kolejno zaczeły padać ryby... :smile_dead:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o akwarium- jakie wymiary, sprzęt, obsada?


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest 180/50/63h, szyba opiti. Lampa chyba za słaba, ale już jest plan przerobienia jej na 2xhqi 250wat. Co do cyrkulacji to narazie jest tylko obiegowa AM OR6500 i cyrkulacja heila12000L/h, ale już od poniedzialku wstawię tam tunze 2x6085 i 1x6065, tak się zastanawiam czy to nie za dużo? Tamtą heila wywale z baniaka.

Tak więc

-Lampa aquasunlight 2x150wat i 2xt5 80wat

-Cyrkulacja heila 1200L/h (ale nie bawem ją wywalam)

-obiegowa AM Oceanruner6500

-Odpieniacz turboflotor blue3000 (nie wiem czy nie za słaby)

-2x3pompki dozujace reefdozer (narazie wyłączone)

-Uvałka na wszelki wypadek , ale wogóle jej nie używam ,nie wiem czy to dobrze czy źle...

-Skały na chwilę obecną jakieś 70kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ryby padly? Acanthurus japonicus bajka;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety własnie tak, przeżył tylko Nemo ,Doris (Hepatus),i Chelmon... A japonicus był nadzwyczaj piekny. Idealnie i wyraziście ubarwiony.... :rant: przeklęty ukwiał, choć wina chyba moja bo zrobiłem za dużą podmianę-chyba... :rant:

A glony w akwarium są nie do opanowania, dokupiłem skały ,ale to nic nie dało... :cry:

img0784p.jpg

img0783qq.jpg

img0785p.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest skala ani jej ilosc tylko parametry wody. Szkoda tak pieknych ryb, ladna Ci skubaniec zrobil niespodzianke ta wedrowka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie paskuda jeden, miałem jednego zielonego olbrzyma :rant: siedział na d*pie ze dwa lata ,aż tu nagle jednego wieczora widzę ,że wylazł i idzie... nic nie wskazywało na to że pójdzie akurat tam... Teraz sobie myślę ,że w sumie one lubią duży nurt wody :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra,pora na stanowcze kroki w celu reanimacji akwarium...

Wczoraj dałem dodatkową pompkę do czasu jak przyjadą te trzy tunze jakie zamówiłem, a dzisiaj tak prowizorycznie-na szybko wstawiłem 2 odpieniacz. Wyjąłem kamienie z sumpa i pompa ma co ciągnąć. Do tego wyczyściłem pompę i wsypałem troszkę węgla-200g. W poniedziałek nowe pompy cyrkulacyjne ,absorber krzemian i korpus z żywicą :D

Narazie zbadałem dokładnie Hanką Ca-547 i Po4-0,09... Dziwi mnie tylko tak wysoki poziom wapnia bo w końcu nic go tam nie dodaje...

img0846t.jpg

img0847cr.jpg

Na zdjęciu nie widać dobrze , ale ta pompka na dole dmucha w szczelinę pomiędzy skałami powodując cyrkulację wody w całej konstrukcji skałek daleko po lewej stronie :thumbup:

co ciekawe oba odpieniacze mam ustawione na mokrą pianę i od kiedy pracują oba to żaden nic nie odpienia -chyba nie mają co odpieniać-ten nowy coś tam na początku odpienił i przestał w tym samym momęcie co ten na dole w szafce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj komplet wyników testów:

NO3, PO4, Ca, kH, Mg, pH.

Czy coś lejesz do akwa? Czym karmisz rybki? Jak dużo?

Jaka obsada, rybki?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie mam pozostałych testów, czekam aż przyślą. Obsada uboga Chelmon, Hepatus, Nemo ,Pterapogon...Nic nie leje do akwarium od tygodnia a tak to cały zestaw mikroelementow, wapń magnez, jod, sront, tras. Karmię bardzo skąpo, wzasadzie tylko nemo i chelmona ,bo hepatus zjada glony ,a pterapogon zawsze w nocy złapie jakiegoś robaka i na oko widać że jest gruby :yes .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze zrobiłeś odstawiając mikroelementy. Pilnuj tylko Ca, kH i Mg, Na razie tylko i wyłącznie podmiany ~10-15% co 2 tygodnie. Zakup jakieś bakterie np. Microbe Lift albo Prodibio i dozuj po podmianach. Odpieniacze na mokro. I czekamy na testy. Masz przenawożoną mikroelementami wodę i dlatego wywaliło Ci paskudne glony. Cyrkulację widzę, że już poprawiasz. I cierpliwość teraz jest Ci potrzebna. Węgiel przed włożeniem trzeba było zalać na 24 h. wrzątkiem z osmozy, żeby wypłukać PO4.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe ,że tych mikroelementow było za dużo, bo lałem tak jak mi radzili w AM ,a nie miałem testów aby sprawdzić jaki jest poziom danego mikroelementu. Ja podmieniam 60L na 2 tyg i własnie myślałem ,że to za mało i dlatego glony nie chcą zniknąć!

Więc takie 10% jakie wymieniam raz na 2 tyg jest ok? Ja ten węgiel zalałem wrzątekiem z ro ,ale tylko na 30 min, to źle? 200g węgla to nie za mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany mogą być. A węgiel następnym razem zalej na dłużej. 200 g. wystarczy. Najwyżej za tydzień wyjmij i włóż nową porcję. Mniej ale częściej. A jakiej soli używasz?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea, a kiedyś ze dwa lata temu to Red Sea pro. Tak na boku to testy red sea są dobre, bo się zastanawiam nad nimi. W sumie słyszałem ,że salifert jest prostszy w obsłudze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saliferta używa chyba więcej osób. Ja też. A co do soli to akurat się nie wypowiem, bo jej nie używam. Na tej Red Sea jedziesz cały czas, przed i po katastrofie? Czy miałeś wcześniej inną?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze była tylko red sea pro, a od 2 lat stosuje tylko red sea(to jest własnie ta uboga). Czyli testy red sea są wiarygodne? Bo w sklepie koło mojej chaty takie mają , więc już jutro bym mógł je kupić i zrobić pomiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj i rób testy, bo w tej chwili na ślepo jedziesz. A o zmianie soli nie myślałeś?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łapa, po co Ci bogata sól jeśli w baniaku masz głównie skałę? Po co lejesz mikroelementy skoro nie ma co ich ciągnąć? Rozważ zmianę soli na Instant Ocean. Resztę napisał Ci Włodek.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to własnie już od ponad tygodnia nic nie dozuję, nic a nic. Chwila, sól red sea to jest właśnie ta bardziej uboga, dodatkowo wzbogacana jest sól Red Sea Pro, a tej już parę lat nie stosuje. Więc ta Red Sea chyba jest dobra? Z tego co wiem to firma Red Sea ma bardzo dobrą reputację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea ma dobra reputacje, bo jest bogata. "Pro" jest juz dla zbiornikow zalesionych akroporami. Jesli ktos stosuje Ballinga, to jest mu obojetne jaka stosuje. Juz kolejna osoba proponuje uboga sol IO. Dlaczego jej nie zastosowac ? W koncu wiele osob juz to przerabialo :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.