Skocz do zawartości
dale

Kostka 60x60x50 - oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam dobrego i w miarę ekonomicznego, w zakupie systemu oświetlenia do kostki. Aquael wypuścił moduły oparte na świetlówkach t5, 58 cm długości. Pasowały by mi idealnie. Tyle ze, jesli chodzi o rodzaj światła, w grę wchodziło by jedynie "marine" - podają że ma 10 k (temp. światła). Przydało by się to jeszcze czymś uzupełnić.

I teraz pytania:) :

W jakich proporcjach uzupełnić to aktyniką, biorąc pod uwagę, popularne i "proste" korale ?

Czy wprowadzać cykl dzienny (świt południe, popołudnie), jeśli tak, to jak z proporcjami swiatła (marine do aktyniki) ?

Próbowałem szukać na forum, ale, albo temat zaraz się rozmywał, albo urywał :(.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że powinnineś "dookreślić" problem...

szukasz:

T5 ? (to najprawdobodobniej wynika z tekstu)

PC ?

LED ?

pytasz o konkretne świetlówki? czy "system" = pomysł na oświetelenie Twojej (prawie) kostki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam :) Chciałem zasadniczo oświetlić zbiornik samymi świetlówkami t5 - z uwagi na dostępność, cenę i ilośc typów. Znalazłem modułu aquael oznaczone jako "Marine". Są to świetlówki t5 58 cm długości 24 W i 10 000 K. Chciałem się oprzeć na nich, z uwagi na serwis i gwarancję aquaela. Tylko przydało by się je uzupełnic o aktynikę. Ale nie bardzo wiem w jakich proporcjach. Oraz jak powinien wyglądac modelowy cykl świecenia.

Czy np dać 3 marine i 3 aktyniki ? Czy inne proporcje ? Jak byście radzili z własnego doświadczenia ?

Oraz, jak wygląda sprawa z doświetlaniem UV-A ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo podobna koste (60x60x45) i do tej pory mam T5 4x24 ale wlasnie zamowilem LEDy (3-4 wymiany swietlowek T5 to koszt nowego oswietlenia dla mnie). Ja zamowilem te http://www.aquaillumination.com/sol/ oraz kontroler do oswietlenia.

edit:

Ja u siebie mam (do czasu otrzymania LEDow):

2x ATI blue Plus

1x ATI Purple Plus

1x ATI Aquablue Special

Przy takim zestawieniu kolor jaki mam mi odpowiada (ale to kwestia gustu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ja miałbym wchodzić w ledy, to tylko DIY. Ponieważ te zestawy, które mają akceptowalną cenę, nie pasują mi jakością. Dlatego wolę zostać na razie przy świetlówkach - mimo wszystko, mniejszy koszt zakupu, mniejszy kłopot z montażem dla mnie (i tak będzie akwarium przykryte).

Widzę że u Ciebie jest "pół na pół". Gdybym tak zrobił, pory dnia sylulować natężeniem, czy i rodzajem światła?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja nad kostką 65x65 miałem 6xT5 24W - 3x ATI Blue Plus, 2x Sylvania Coralstar, 1x ATI Actinic.

Pory dnia symulowałem odpalając najpierw niebieskie na 2h, potem do nich białe i na koniec przez ostatnie 2h znów same niebieskie.

Nie wiem co za świetlówki ma Aquael, a to że wszyscy chwalą ich serwis nie jest dla mnie zaletą :) Lepiej brać markę której nikt do serwisu nie oddaje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,moim skromnym zdaniem postaw na ledy,wydatek na początku większy ale w krótkim czasie ci się zwróci jak co pół roku wymienisz t5.Popytaj na forum,jest tu paru magików co może by ci zrobili za przyzwoitą cenę,a jak masz możliwości to coś wyskrobiesz sam,na forum znajdziesz opisy :whistle:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kostkę 60x60x50 i świece lampą ATI 8x24w, tą ściemnialną.

Ale ja jesten nastawiony na SPSy. JAk chcesz mieć prostsze korale to wystarczy ci 6x24, a nawet i 4x24.

Taka nieściemnialna lampa ATI 4x24W to koszt ok 1200zł, a 6x24W to tylko 100zł więcej.

Wszystkie lampy ATI mają świetlówki połączone w dwa kanały. Na jednym kanale są dwie świetlówki, a pozostałe (w zależności od wersji lampy 2 lub 4) są na drugim kanale. Możesz te kanały załączać niezależnie.

Lampa idealnie mieści się w koronie bo ma 59 cm szerokości.

Co do jarzeniówek. Wybór jest wielki. Dobierz tak, żeby tobie się podobało. To najważniejsze:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Albo chińska lampa T5 24W 6x kosztuje ~500zł, a 8x ~700zł i jeszcze komplet świetlówek (chińskich) dorzucają za free :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i ospisy :) Sporo mi dały. Na wstępie, pół żartem, a propos serwisu, czemu aquael ? Przecież wszędzie piszą że świetlówki trzeba wymieniac... :)

A poważnie, na LED-y z pewnymi parametrami (znaczy potwierdzonymi), oraz zasilaniem i chłodzeniem do nich, musiał bym wydać ponad 1000 zł. Powiedzmy że trochę mniej przy samodzielnym montażu. A i tak, nie mam polskiej gwarancji na moduły, czy sterowniki. A z własnego doświadczenia wiem, że nawet latarka fenixa może paść.

Co do kosztów T5 - cena elektroniki i oprawek jest "groszowa" świetlówki, też do przeżycia. Piszecie o wymianie co pół roku. Czy to koniecznośc ? W słodkim wymieniam co roku i nie mam żadnych problemów z roślinami. A porównując zdjęcia, nie zauważyłem zmiany w natężeniu, czy barwie. Ale może w morszczyźnie jest to bardziej zauważalne.

Sterował bym tym za pomoca sterownika akwaryjnego. Myślałem o cyklu 2 + 2 (2 potem 4 i na koniec 2). Choć moze lepiej 3+3 ? Taki schemat (2-4-2 lub 3-6-3), ma tę zaletę iż zużywają się wszystkie świetlówki w jednakowym stopniu. Przy założeniu że świecimy oboma rodzajami świetlówek. Ale może faktycznie, lepiej zaczynać od aktyniki ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dobrze wymienić co pół roku żeby utrzymać dobre wyniki.

O takiej markowej i droższej świetlówce jak KZ Fiji Purple niektórzy piszą że po max 3 miesiącach trzeba wymienić, bo po takim czasie zmienia spektrum. Więc pomyśl co może być w przypadku jakichś tańszych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.