Skocz do zawartości
dale

Zniknięcie rurówki

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj przyniosłem do domu rurówkę z gatunku Sabellastarte (prawdopodobnie - oceniam po zdjęciach z sieci.

Umieściłem ją w skale. Wysunęła "grzywę" po kilku godzinach. Wyglądała nieco nie symetrycznie - jak by jej było "więcej" niż na zdjęciach. Dziś, ok 30 minut po zgaszeniu światła, zauważyłem zniknięcie grzywy. Promień latarki ujawnił pustą skorupę (przynajmniej na jakieś 3-4 cm w głąb. Zaginiony okaz miał grzywę o średnicy ok 6 cm, długość "nogi" (przepraszam, mam braki w nazewnictwie :( ) ok 12 cm i średnicę do ok 1 cm.

Pytanie może i naiwne, ale co się mogło z nią stać ? W akwarium nie ma krabów i krewetek, jedynie dwa ślimaki, trochę xeni i zoa. Akwarium to kostka 30 l.

ps. mam pewna teorie, ale z braku wiedzy, nie chcę się kompromitowac :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo sie schowala gleboko , albo puscila pioropusz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może umieściłeś ją w za dużym prądzie wody?

Duży raczej nie był. Ale pióropusz się chwiał.

Z tego co czytałem, obstawiał bym że opuściła domek. Ale pewny na 100% nie jestem - dziś już nie chcę grzebac w baniaku. Jutro sprawdze.

Pytanie tylko, czy cały egzemplarz jest tej wielkości co domek, czy też będzie mniejszy. Oraz, do jakiej wielkości te "bestie" dorastają ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli puscila pioropusz to jeszcze nic, bo robal moze dalej siedzi w rurce, i odbuduje pioropusz od nowa , zobacz jutro na spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rurówka już dwa razy gupiła piuropusz i za każdym razem go odbudowywała, ale był trochę mniejszy niż na początku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest zawsze , ze kolejny jest mniejszy niz poprzedni :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to są "osiadłe" wieloszczety, ale rozumiem że mogą wędrować, na lepsze "placowki" ?

Edycja....

Alarm odwołany :) "Dżdżownica Magda" się znalazła :) Nie wiem jak to możliwe, ale siedziała w domku cały czas. Ślimak musiał ją przestraszyć.

Na swoją obronę mam tylko to że naprawdę głęgoko się schowała.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak cos jej nie pasuje , to puszcza piorpusz i tam gdzie sie osadzi buduje nowa rurke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak cos jej nie pasuje , to puszcza piorpusz i tam gdzie sie osadzi buduje nowa rurke :)

Nic z tego, rurówka nie wyrośnie z samego pióropusza.

Tym, że nowy pióropusz będzie mniejszy, nie ma się co przejmować - w dobrych warunkach urośnie do tych samych, albo i większych rozmiarów jak poprzedni.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, czy mógłby ktoś podrzucić linkę do zdjęcia rurówki bez domku ? Bo zastanawiam się jak wygląda.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.