Skocz do zawartości
dale

Odpieniacz - wielkość i zasady wyboru

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć czy odpieniacz mniejszy niż "dedykowany" do pojemności (o obsadzie nie wspominam, bo na pudełkach nie piszą), ma rację bytu w baniaku.

Zmierzam do tego, że mam Resuna SK-300 - producent chwali się że jest dedykowany do 95 l i ma przepływ 300 l/h.

Projekt zakłada kostkę o pojemności nominalnej 180 l i sumpie 56 l. Zakłądam obsadę złożoną z miekkich korali i może kilka nie wymagających (jeden - dwa) twardszych. Do tego ok 5 szt rybek (rozmiarów błazenka), może jakiś ukwaił (jak znajdę mały). W większości zbiorników, widzę odpieniacze mocno przewymiarowane, z nominalną wydajnością kilku zbiorników na godzinę. jednak pisze się też o wyjałowieniu wody przez odpiwniacz...

Jak to w końcu jest ? Czy większy odpieniacz, to większy margines bezpieczeństwa ? Czy ze sporą ilością żywej skały (w odniesieniu do ilości wody i obsady), jest sens włączać w obieg tego Resuna, czy od razu inwestować w coś innego ? I "sakramentalne" - co byście polecali i co się u Was sprawdziło ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. Ten i kilka innych artykułow. Ale to raczej dyskusje i każda ze stron ma twarde argumenty.

Jedyny wniosek jaki wyciągnałem, by startować i na podstawie własnych obserwacji modyfikowac sprzęt.

Tylko, do tego potrzeba doswiadczenia. A to przychodzi z czasem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys w 240 litrach mialem odpieniacz Tunze do 1200 l i byl o wiele za slaby. Zeby sie dluzej posmiac to dodam, ze po zmianie na "slabszy" H&S 150 (do 850 l) bylo ok. :lol:

Takie malenstwo o ktorym piszesz, tylko producent nazywa odpieniaczem. Jesli chcesz "margines bezpieczenstwa" to odpusc ten "gatunek".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję że im więcej filtracji tym lepiej-czystsza woda lepsza woda!!

No i od przybytku głowa nie boli,choć w sumie co za dużo to nie zdrowo-ja tej mam ten sam problem!!! JAKI ODPIENIACZ JEST DOBRY??? oto jest pytanie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam kapitan napisal że ludzie prowadzą akwaria bez odpieniaczy? To fakt? Ale chyba o twardzielach można zapomnieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ba, ale gdzie go można kupić ? Bo nie widziałem go w żadnym sklepie :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.