Skocz do zawartości
Leszek51

Peszel jako spust wody?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zastosować giętką rurkę typu "peszel" do połączenia pudełka przelewowego z sumpem i pociągnąć z pompy obiegowej do akwarium. Fajne by to było bo tanie i elastyczne. Czy to dobry pomysł? Jakieś "za" i "przeciw"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za cienki , moze ci popekac i woda ci pojdzie na podloge zamiast do sumpa :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Mam zamiar zastosować giętką rurkę typu "peszel" do połączenia pudełka przelewowego z sumpem i pociągnąć z pompy obiegowej do akwarium. Fajne by to było bo tanie i elastyczne. Czy to dobry pomysł? Jakieś "za" i "przeciw"?

daruj sobie, "peszel' jest w środku karbowany, będą z nim tylko problemy :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/17785-pudelko-przelewowe/page__view__findpost__p__224515

Mialem pudelko na wezach od pralki i nic sie nie pekalo. Hydraulika na "mieko" ma swoje zalety.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem pudelko na wezach od pralki i nic sie nie pekalo. Hydraulika na "mieko" ma swoje zalety.

No właśnie... chodzi mi o tą "miękką" hydraulikę. Na pewno karbowana wewnętrzna powierzchnia węża będzie sprzyjać osadzaniu się syfu. W moim słodkim baniaku mam przeźroczyste gładkie węże do i z filtra i tam dobrze widać jak bardzo potrafią "zarosnąć". I to zarówno wąż przed jak i za filtrem. Nie wiem tylko jak bardzo "wydajna" pod tym względem jest woda w morszczaku. Często musiałeś czyścić te "pralkowe" węże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim słodkowodnym mam analogiczny wąż ale od odkurzacza (mozna zakupić na metry - allegro). Zastosowałem go nie do spustu tylko na powrocie z sumpa. System pracuje niemal 2 lata - bez uwag jak na chwilę obecną :thumbsup:


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taki wąż miałby być wewnątrz karbowany to martwiłbym się bardziej że będzie głośny niż to że będzie osadzał się tam syf. Ktoś na forum pisał o problemach z głośną pracą takiego węża. Ja z powodzeniem stosuje odpływ z pudełka przelewowego wężem tupu Gamrat, te są przystosowane do akwarystyki morskiej i wewnątrz są gładkie, oczywiście są odpowiedniej grubości więc nie ma szans żeby pękły, ale przez to ich giętkość jest już ograniczona. Do kupienia np. TUTAJ w różnych rozmiarach.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peszel z racji tego, że jest karbowany od środka mocno wprowadza turbulencje zmniejszając przepływ. Zdają egzamin węże stosowane do oczek wodnych. Są giętkie (karbowane) w środku gładkie. Do kupienia w sklepach ogrodniczych. Stosuję je już od półtora roku.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dylemat pomiędzy gładkością w środku a giętkością węża. Jeśli ktoś ma odcinek po prostej (gdzie wąż nie musi być wyginany) zdecydowanie lepszy będzie ten gładki. Co innego w przypadku kiedy zagięć jest kilka i to na niewielkich promieniach. Zgadza się, że karbowanie wprowadza zawirowania ale jest też w tym wszystkim istotny stosunek średnicy na wylocie z pompy do średnicy zastosowanego węża. Im szerszy wąż, tym straty będą mniejsze. Pozostaje aspekt konstrukcyjny prześcia z pompy na wąż ;)

Jeśli chodzi o szum - to np u mnie jest bezgłośnie (pompa 8000l/h, wąż średnicy około 4cm, nie pamiętam dokładnie, ale jak będę w domu to mogę zmierzyć).

I jeszcze na koniec, przy wężu zasilającym bym się zastanawiał czy gładki czy karbowany, z tendencją wiadomo na gładki - tu wiadomo, mniejsze opory przepływu. Chyba, że tak jak w moim przypadku (kręta i zawiła droga węża) i po prostu byłem zmuszony wybrać ten drugi.

Natomiast w przypadku zrzutu wody, raczej bez znaczenia :coffee:


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detrytus zbiera sie wszedzie, poza tym ON wcale nie jest zly. W porownaniu ile jest go w calym akwarium a ile osadzi sie w rurach nie ma wplywu na akwarium.

Na powrot z oczywistyczh pwodoow takiego typu rur nie bralbym pod uwage.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.