Skocz do zawartości
komar3333

[525L] Moja kropelka oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

mam dwie lampy 4x54w i mam ustawione je na srodku akwarium wymieniłem jerzenówki na ati i glony zaczely rosnac intensywnij

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety mam pierwsza poważną plagę. Dino :( jest praktycznie wszedzie na piasku i skałach i szybach. odessałem co sie dało. zaciemniłem na 24h niestety widze ze rosna dalej. wzrost dino zauwazylem po zmianie oswietlenia glony wapienne przestaly rosnac. dobry tydzien temu wpuscilem ryby co pewnie przyczynilo sie rowniez do pokazania sie dino w tak mlodym akwarium jak moje. jedyne co mi przychodzi do glowy to zmniejszyc czas swiecenia o polowe lub zmniejsze oswietlenie z 8 na 4 jarzeniowki, ale boje sie czy korale to wytrzymaja. teraz swiece od 14 do 22. jak myslicie co bedzie leprze? parametry caly czas mam takie same. Mg podnioslem do 1200 i dalej podnosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino schodzi. Zaciemniłem akwarium na 2 doby dodałem adsorbent na krzemiany oraz węgiel. Podniosłem KH do 10 i Mg do 1250. Efekt bardzo dobry;)

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego sprzedajesz ?


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem

Miedzy czasie chciałem sprzedać całość. Ale na szczęście nie znalazł się chętny, pewnie bym żałował.

Od około miesiąca nie mogę poradzić sobie z dino. Po 2 miesiącach zmieniłem świetlówki na ATI i od tego czasu się zaczęło, potem dokupiłem ryby i to był mój największy chyba błąd. Parametry miałem dobre a i korale zaczęły przyrastać, jednak świeży system nie dał rady... Na początku myślałem ze wygrałem Podniosłem kh do 10 wsadziłem coś z sery na krzemiany dołożyłem z sery węgiel. Jednak po 3 dniach powróciło. Zostawiłem tak na 2 tygodnie nic nie robiąc jednak było coraz gorzej...

1.Filtr Ro Di jest ok

2.Odsysam cały czas

3. Zaciemniłem na 5 dób w tym czasie padło mi 80 % korali na szczęście parę sprzedałem i z tego co wiem mają się dobrze.

4.Zmniejszyłem oświetlenie świecę 4x54 wat po 6 h i chyba tak zostanie odpuszczę sobie na razie sps. Jak wygram z dino to idę w miękasy grzyby i lps.

5. Co do odpieniacza jest bardzo dobry i przewymiarowany wyjałowił i przetrzepał całą wodę bo oczywiście chodzi na mokro Dlatego chcę zrobić AS lub UAS gdyż takiej sytuacji w tym sposobie filtracji nie da się zrobić i plankton nie zginie.

6. wyciągnąłem połowę piasku i przedmuchałem skałę strasznie dużo syfu tam jest. Co niektórzy radzą że mam wyciągnąć cały piach może maja rację... ale na razie odsysam syf co 2 dzień. Poczekam jeszcze do końca stycznia. Potem go wyjmę w całości.

Moje kolejne kroki działania na najbliższy czas. Zrobić AS lub UAS jak będzie dobrze funkcjonował odłączam odpieniacz.

Przyznaje się do dużej porażki ;( Szkoda mi życia...

Edytowane przez komar3333
ort (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jesli finanse Cię nie duszą i nie musisz to nie szprzedawaj odpieńka. NIech sobie stoi i czeka aż wszystko ogarniesz jak należy, aż rozkręcisz algeascruber i będziesz radził sobie z akwa.

Jeśli chodzi o dino/cyjano, to u mnie pomogło wyłączenie oświetlenia na tydzień (lampa była przerabiana), ale zbiornika nie zaciemniałem dodatkowo.

Pozdrawiam i dużo wytrwałości i cierpliwości życzę

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jesli finanse Cię nie duszą i nie musisz to nie szprzedawaj odpieńka. NIech sobie stoi i czeka aż wszystko ogarniesz jak należy, aż rozkręcisz algeascruber i będziesz radził sobie z akwa.

Jeśli chodzi o dino/cyjano, to u mnie pomogło wyłączenie oświetlenia na tydzień (lampa była przerabiana), ale zbiornika nie zaciemniałem dodatkowo.

Pozdrawiam i dużo wytrwałości i cierpliwości życzę

T

Tomasz a widzisz miałem pytać, po tym zaciemnieniu nic nie padło ?

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic, dokładnie nic... :)

Ale podkreslam - nie było to typowe zaciemnienie, światło zza okna i od lamp pokojowych "działało".... :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jesli finanse Cię nie duszą i nie musisz to nie szprzedawaj odpieńka. NIech sobie stoi i czeka aż wszystko ogarniesz jak należy, aż rozkręcisz algeascruber i będziesz radził sobie z akwa.

Jeśli chodzi o dino/cyjano, to u mnie pomogło wyłączenie oświetlenia na tydzień (lampa była przerabiana), ale zbiornika nie zaciemniałem dodatkowo.

Pozdrawiam i dużo wytrwałości i cierpliwości życzę

T

Będę trzymał takie zwierzęta które nie potrzebują odpieniacza. Czyli korale miękkie, grzyby, zoanthusy, i niektóre LPS. Rybek i tak będzie mało bo nie znoszę przerybionych zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, oczywiście wybór należy do Ciebie.

Moja rada była tak na wszelki wypadek, wrazie gdyby coś się działo/sypało.... :smoke:

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Panel: 30x33 cm 600 ledów różowych 10 metrów taśmy czekam tylko na kanwe.

gallery_13524_2292_543578.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął pierwszy tydzień upflow algae scrubber diy :

gallery_13524_2012_1637879.jpg

Wymiary kanwy 30x18 cm, będzie jeszcze jeden taki sam pulpit. Na razie nie zauważam żadnych dodatnich czy ujemnych zmian w akwarium.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i minął miesiąc. Mam 2 pulpity wielkości A4, od tygodnia leję żelazo 1 kropelkę rano.

Od czasu kiedy podaje żelazo Moje DINO zniknęło ze skały, zostało na razie na piasku. Na pulpitach cały czas mam Dino raz na tydzień wyciągam gluty i czyszczę. Po algach ani śladu, ale jestem cierpliwy. Może jak dino zniknie (co by mnie bardzo ucieszyło) to zaczną rosnąć oczekiwane algi. Dziwne że po dodaniu żelaza zauważyłem że dino zaczęło mniej przyrastać. Albo po prostu UAS zaczyna działać ;) Myślę o zrobieniu refugium jeszcze ale ciekawe czy glony zaczną rosną i wybija Dino czy Po prostu Dino opanuje glony i zahamuje ich wzrost .

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pokazać moją porażkę jak i walkę z Dino która trwa do tej pory... Wychodzę pomału na prosta, ale chciałem już pożegnać się z moją kropelka oceanu.

Wigilia... 2012

Akwarium Po tygodniowym zaciemnieniu lampa włączona na 1 godzinkę i efekt taki...

Tak akwarium wyglądało 01.01.2013 r. Nagrywałem zaraz po zapaleniu się lampy. Widać ile Dino miałem, a wieczorem nie mogłem patrzeć na akwarium. W dodatku po tygodniowym zaciemnieniu padły wszystkie sps i widać jak mam pusto. Był to naprawdę głupi pomysł...;( Do akwarium doszedł Chelmon którego dostałem za paczkę fajek, bo poprzedniego właściciela denerwował gdyż obskubywał mu korale. Piękna ryba i jedząca wszystkie większe mrożonki.

Następny miesiąc 01.02.2013 Założyłem UAS od tego czasu nie robię podmian i wlewał odstałą wodę z kranu do akwarium, zauważyłem że Dino pomału schodzi ze skały, zostało tylko na piasku. Widzę że euphylie nie pompują się tak jak kiedyś. Do akwarium doszły kolejne 2 pokolce xanthurum i królewski. Koledze jednemu z okolic akwarium pękło dokładnie dno i dał mi dwie rybki bo nie chciał męczyć ryb w sumpie. Rybki akurat podczas nagrywania spokojne, potem jest wojna, strasznie się cięły zebrasomy.

No i mamy marzec. 01.03.2013 Na noc wyłączam odpieniacz. Zrobiłem Algeascrubber na spływie połączony z UAS świecę 14h ledamii różowymi w nocy. Wywaliłem całą skałę z sumpa i włożyłem ją do akwarium głównego. Pokolce strasznie się tłukły i zrobiłem przemeblowanie oraz więcej jamek. Teraz pływają wszystkie razem. A wieczorem każda ma swoją norkę na spanie. A co do dino, raczej bez zmian, mam je cały czas na piasku chociaż zauważyłem, że wieczorem jest dużo jaśniejsze niż było kiedyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wlewaniu odstalej kranowki. Nadal to robisz? Masz powód swojego dino. Rob tak dalej to kolejny rok bedziesz je miał.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak cały czas od miesiąca leję wodę z kranu TDS 280 i widzę że Dino jaśnieje, jestem ciekawy dlaczego, zobaczymy, nie mam już nic do stracenia. Mały eksperyment nie zaszkodzi. Może obalę trend z DI i żywicą bo u mnie filtr cały czas pokazywał TDS 0 a Dino piękne ciemne i brązowe, potem kupiłem nowy filtr, bez zmian. A od kiedy mam skrobaczkę i leję kranówkę dino odpuściło. Na bieżąco będę zdawał relacje czy jest gorzej czy lepiej. Więc sądzę że woda nie jest powodem mojego Dino.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem Zdjęcia

Oświetlam z jednej strony moimi ledami różowymi

gallery_13524_2292_1801617.jpg

gallery_13524_2292_2207892.jpg

I teraz bez oświetlenia Algeascrubber i UAS wygląda tak.

gallery_13524_2292_881546.jpg

gallery_13524_2292_683157.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie akwarium wygląda tak: Dowód że wygrałem walkę z Dino !!! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wyszło na prostą i wygląda świetnie! Gratuluję :thumbup: Dobrze, że nie sprzedałeś akwa ;) Relacja comiesięczna świetna :thumbsup:

Co do kranówki, to uważam, że nie jest ona powodem dino - wiem, zaraz się niektórzy odezwą, i stwierdzą, że co ja tam mogę wiedzieć ;) Jednak czytając o warunkach w akwariach morskich, w jakich się pojawia dino - to praktycznie wszyscy lecą na RO, często wymieniają filtry, podmianki wody "książkowe" itd. a dino i tak się pozbyć nie mogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis zrobilem pierwsza podmianke od ok miesiaca, oczywiscie na kranowce. Jestem ciekawy czy dino powroci

Agnieszka s - dzieki za pierwsze mile slowa

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wielka chwila. Po zwiększeniu pompy obiegowej, a co za tym idzie zwiększenie przepływu na AS I UAS zdecydowałem się i Wyciągnąłem odpieniacz w to miejsce zrobiłem DSB 50x40x15h

Dino nie powraca, z czego bardzo się cieszę. ;)

Zrobiłem testy SALIFERT

MG 1340

CA 500

KH 9

NO3 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc obiecane zdjęcia. Po dino ani śladu!!!!! ;DDDD Przypominam że podmiankę zrobiłem na kranówce odstałej dobę i na soli RC. TDS kranówki 320 ppm.

Czyszczenie tygodniowego UAS:

gallery_13524_2012_2505288.jpg

A tak wygląda mój AS czyszczenie dopiero za tydzień a już widać zieloniutkie glony;)))

gallery_13524_2012_826961.jpg

No i mamy ostatnie chwile odpieniacza w moim systemie. Jako dowód tego że odpieniacz praktycznie nie pieni jest ilość syfu w kubku po tygodniu czasu. Gdzie jak nie miałem skrobaczek to kubek zapełniał się średnio co 5 dni !!

gallery_13524_2012_2557488.jpg

No i zasypanie DSB. Urzyłem 3 worków żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite Natural White Live Sand 9,07kg oraz ok 5 kg piasku z mojego głównego akwarium, a mam tam ATI Fiji White Sand. Po wsypaniu piasku z wody zrobiło się dosłownie mleko... (gdzie jest nemo) ;) hehe

gallery_13524_2012_3899262.jpg

I tutaj fotki sumpa następnego dnia. Woda jeszcze mętne, ale pomału się klaruje.

gallery_13524_2012_801052.jpg

Poprzekładałem ślimaki z głównego akwarium do sumpa

gallery_13524_2012_3161627.jpg

Obecnie co zauważyłem. Minęły już 3 dni od kiedy nie mam odpieniacza. Przedtem jak czyściłem podłożę w głównym Ati Fiji strasznie pyli to odpieniacz wyciągną wszystko po ok 3-4 godzinach, gdy go nie ma mętna woda utrzymuje się już 3 dzień ale jest coraz lepiej. Jak woda będzie już klarowna to zrobię zdjęcie głównego zbiornika. Poza tym wszystko ok nie wiedzę żeby ryby łapczywie łapały powietrze czy coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.