Skocz do zawartości
komar3333

[525L] Moja kropelka oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

masz kase, to sobie kupuj. czas pokaze, chce byc fer dla wszystkich czytajacych moj temat a korale i tak by padly nawet gdybym mial odpieniacz. no ale tak zwalmy to na brak odpieniacza, przeciez tak jest latwiej :)

Wiesz, z jednej strony śmieszy mnie ta wypowiedz, z drugiej szkoda mi zwierząt. No tak, po co sie starać skoro cos i tak padnie. Z takim podejściem to bedzie padało wszystko po kolei. Chcesz wiedzieć to mam schurana, którego wyjalem na ebayu za 30 funtów (około 140zl) i wymienilem tylko pompę. Jak sie chce to mozna tanio wiec przestań mi zarzucać ze wydaje miliony. Poza tym widziałem, ze miałeś odpieniacz tylko go wyjales udając wielkiego znawce, tylko przyjedziesz sie na tym szybciej niż Ci sie wydaje. Początki juz widać.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem testy oraz czyściłem AS

MG 1380

CA 500

KH 9

NO3 5

gallery_13524_2012_2585335.jpg

gallery_13524_2012_2317267.jpg

gallery_13524_2012_416815.jpg

AS

gallery_13524_2012_665104.jpg

gallery_13524_2012_283323.jpg

gallery_13524_2012_4677963.jpg

I druga strona

gallery_13524_2012_343687.jpg

trochę Ci się zebrało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, z jednej strony śmieszy mnie ta wypowiedz, z drugiej szkoda mi zwierząt. No tak, po co sie starać skoro cos i tak padnie. Z takim podejściem to bedzie padało wszystko po kolei. Chcesz wiedzieć to mam schurana, którego wyjalem na ebayu za 30 funtów (około 140zl) i wymienilem tylko pompę. Jak sie chce to mozna tanio wiec przestań mi zarzucać ze wydaje miliony. Poza tym widziałem, ze miałeś odpieniacz tylko go wyjales udając wielkiego znawce, tylko przyjedziesz sie na tym szybciej niż Ci sie wydaje. Początki juz widać.

Ty mnie też śmieszysz

1. Caulastrea po zaciemnieniu strasznie zmizerniała i mam ją tylko dla tego bo szkoda jest mi jej wywalić, chociaż i tak nie daje jej szans.

2. Mam 2 rodzaje euphyli jak by się coś działo ze zbiornikiem to padłyby obie a nie tylko ta którą posadziłem na górze skały i ustawiłem pompę cyrkulacyjną tak że poodrywałem jej główki, druga euphylia ma się świetnie bo była w miejscu gdzie nie było takiego dużego prądu wody.

3. Sam piszesz że chcesz kupić czy tam wydać na odpieniacz 4 tys a teraz jednak nie weź się zastanów co piszesz

4. Wątpię że się przejadę bo wychodzę na prostą widzę po baniaku że zaczyna odżywać, Ale dzięki za wsparcie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlozysz SPSy to pogadamy.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sps'ow nie bedzie,bo swiatło za cienkie jest.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez dosc mocno zastanawiam sie nad dolozeniem do akwa As tylko martwie sie o moje sps

czysto tam u ciebie w akwa :)

Dlaczego się martwisz? SPS tylko na tym zyskają ;)

zalety skrobaczek?

-no3 i po4 zredukowane do zera

-eksplozja bogactwa zycia wodnego

-dluzsze trwanie pokarmu dla korali w zbiorniku (np. aminokwasy nie sa usuwane przez zaden przewymiarowany odpieniacz, wegiel czy zeokamienie i nie trzeba ich dodawac co dziennie, bo wszystko ląduje w kubku jedzenie sobie krąży w obiegu aż zostanie zjedzone i przekształcone zgodnie z cyklem azotowym.)

-rozwój planktonu

-woda natleniona lepiej niz odpieniaczem

- stabilne PH

- woda idealnie klarowna gdy mamy na siatce zielone algi

- gdy zdecydujemy się odłączyć odpieniacz cisza w pomieszczeniu !

Wady?

- czyszczenie raz na tydzień ale kubek też trzeba czyścić

- Gdy mamy duże siatki trzeba je oświetlić co za tym idzie większe zużycie prądu, jednak w moim przypadku ilość watów jest taka sama jak była w pompie do odpieniacza i teraz w AS i UAS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się martwisz? SPS tylko na tym zyskają ;)

zalety skrobaczek?

-no3 i po4 zredukowane do zera

-woda natleniona lepiej niz odpieniaczem

No z tym NO3 to widać na przykładzie Teojego baniaka.

Z dotlenieniem to chyba sobie jaja robisz. Zanim zaczniesz doradzić innym takie głupoty jak wyjecie odpieniacza to dopracuj to u siebie, pokaz za kilka miesięcy i wtedy pogadamy. Ponadto pogadaj z kolega Dyzma, tez miał system bez odpieniacza a filtracje dopracowana sto razy perfekyjniej niż Ty, pewnie udzieli Tobie kilku ciekawych rad.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tym NO3 to widać na przykładzie Teojego baniaka.

Z dotlenieniem to chyba sobie jaja robisz. Zanim zaczniesz doradzić innym takie głupoty jak wyjecie odpieniacza to dopracuj to u siebie, pokaz za kilka miesięcy i wtedy pogadamy. Ponadto pogadaj z kolega Dyzma, tez miał system bez odpieniacza a filtracje dopracowana sto razy perfekyjniej niż Ty, pewnie udzieli Tobie kilku ciekawych rad.

1. Nikomu nie doradzam aby wyciągał odpieniacz, mówię tylko o zaletach i wadach.

2. Z kolegą Grzegorzem Dyzmą pisałem już na innym forum i doszliśmy do wspólnego konsensusu ;)

3 . Przypomnę że odpieniacz wyłączałem stopniowo, a wyciągnąłem gdy po tygodniu pracy nic mi nie wywalił do kubka. Zauważmy że mam sporą obsadę.

4. Powtórzę jeszcze raz ze 100% przekonaniem:

Czy metoda skrobaczek usuwa no3 i po4 z obiegu? algaescrubber - TAK, odpieniacz - NIE

Czy metoda skrobaczek usuwa skladniki odżywcze dla korali i innych zwierzątek z wody? algaescrubber - NIE, odpieniacz - TAK

Czy metoda skrobaczek natlenia wodę? algeascrubber - TAK, odpieniacz - TAK

Ja tu widzę zalety, dla których warto wypróbować tą metodę, a każdy sam zdecyduje czy wyłączyć odpieniacz czy też nie.

Z forum nie zniknę i będę na bieżąco zdawał relacje z moich poczynań.

nie zrobilem tego watku zeby sie z Tobą klocic o wyzszosci odpieniacza nad Algaescrubberem tylko po to, aby kazdy z forumowiczow (ktory nie zna tematu lub boi sie sprobowac) mogl zobaczyc, jak ta metoda sprawdza sie w praktyce i jakie sa jej mozliwosci. ponadto CHCIALBYM udowodnic, ze mozna miec co najmniej ladny baniak nie wydajac kasy na odpieniacz oraz ze mozna hodowac miękasy razem z sps w jednym baniaku.

Więc nie pisz mi tu w stylu "ze to nie bedzie dzialac bo po prostu nie bedzie a wszystko ca mam w akwarium pada lub padnie ", a jesli masz jakies argumenty, to zapraszam do dyskusji, mozesz zaczac od: "algaescrubber nie zadziala BO..." - rozumiem ze mniejwiecej zapoznałeś sie z tematem algaescrubbera i znasz jego zasade dzialania.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm . . . .

powiem tak, sam miałem akwarium bez odpieniacza przez prawie pół roku :) miałem tak jak komar- AS/refugium/DSB . . . i powiem, że wszystko było OK, i korale rosły (miekkie/LPS i z SPS miałem tylko montipory i poclipory i rosły) do puki nie przesadziłem z obsadą rybną .. . i nagle z no3-0, po4-0 podskoczyło do no3-5, po4 0,003 . . . więc da się. . . i to potwierdzam, nie wiem jak na dłuższą metę, ale pół roku prowadziłem tak zbiornik :) - niestety/stety dołożyłem odpieniacz, bo poszedłem w SPS i chce dołożyć ryb, więc musiałem .. . na ten moment no3-0, po4-0, kubek czyszczę raz w tygodniu- wywalam 1/3 kubka kawy. . .

moim zdaniem, niech komar próbuje, ja jestem ciekaw jak się to potoczy :) a to że akwarium prowadzić się da bez odpieniacza to fakt, bo nie jest pierwszym co taki zbiornik ma. . . tylko pytanie, czy da się mieć przy tym ładne korale i przyrosty :) bo zbiornik zbiornikowi nie równy :)

aha!, przypominam że komar prowadzi zbiornik an kranówce co też jest ciekawym podejściem :) - w sumie nie wiem czemu za to Cie nie linczują bo to też przecież "grzech ciężki" ;) tylko za ten odpieniacz :p

tak czy siak, życzę powodzenia :) i czekam na efekty ;)

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nie pisz mi tu w stylu "ze to nie bedzie dzialac bo po prostu nie bedzie a wszystko ca mam w akwarium pada lub padnie ", a jesli masz jakies argumenty, to zapraszam do dyskusji, mozesz zaczac od: "algaescrubber nie zadziala BO..." - rozumiem ze mniejwiecej zapoznałeś sie z tematem algaescrubbera i znasz jego zasade dzialania.

Wiec zadzwonie Ciebie bo AS mam u siebie od kilku ladnych miesiecy, wiec troche wiem na temat jego dzialania. Jesli uwazam, ze polaczenie AS i odpieniacza dziala rewelacyjnie, tak to co Ty tu wmawiasz innym to jedynie nieudolne proby poczatkujacego, z czasem jednak przyznasz racje :) Jako dowod chyba sam powinienes zauwazyc, ze NO3 nadal nie jest na poziomie 0. I mala poprawka, odpieniacz wyciaga NO3 z wody wiec nie zadales sobie nawet trudu w przeczytaniu podstaw.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec zadzwonie Ciebie bo AS mam u siebie od kilku ladnych miesiecy, wiec troche wiem na temat jego dzialania. Jesli uwazam, ze polaczenie AS i odpieniacza dziala rewelacyjnie, tak to co Ty tu wmawiasz innym to jedynie nieudolne proby poczatkujacego, z czasem jednak przyznasz racje :) Jako dowod chyba sam powinienes zauwazyc, ze NO3 nadal nie jest na poziomie 0. I mala poprawka, odpieniacz wyciaga NO3 z wody wiec nie zadales sobie nawet trudu w przeczytaniu podstaw.

Mieć nie znaczy rozumieć działania ;) CNCRob jakby odpieniacz usuwal PO4 i NO3 to juz dawno kazdy by mial te parametry rowne zero i wszystkie kolory teczy w akwarium, a KZ nie musialby wymyslac zeoreactora, ktory sciaga caly syf do zera.

latwo to sprawdzic. podlacz pienidlo do baniaka 40litrowego z woda z akwarium o stezeniu po4 0,06 i no3 5 dajmy na to, i niech mieli tydzien czasu, ciekawe czy cos wyciagnie.

A jeśli załóżmy że mamy no3 0 i po4 0 bo takie akwaria przecież też są, a wyniki te są wynikiem bakteri a nie odpieniacza, to zrób teraz tak aby mieć takie parametry bez odpieniacza i plyawajacy plankton w baniaku nie da rady. Oczywiście nie biorąc pod uwagę odpieniaczy KZ, które maja "specjalny wirnik" i nie wybijają planktonu. Lecz na takie cacka nie stać przeciętnego zjadacza chleba. Więc czyżby tania metoda AS była aż tak dobra?

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto mieć jedno i drugie czy skupić się tylko na odpieniaczu?

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Na początku warto jest to nawet wskazane aby na skrobaczce urosła odpowiednia ilość glonów. Z czasem jednak natura przezwycięża wszystko, a oto nam chyba wszystkim chodzi.

U siebie mam no3 5 bo karmię ok 6-7 kostek mrożonek na dobę + suchy pokarm. A mój system dopiero się rozkręca, a DSB praktycznie nie działa.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie niepotrzebna dyskusja :baby: Robert odpuść, każdy zbiornik jest inny, i to co jednemu pomoże, drugiemu już nie musi przynosić określonych rezultatów. Zamiast pogratulować koledze, że udało mu się pozbyć glonów i wyszedł na prostą - bicie piany....

Miałam pokazać swój baniaczek, ale jak miałby na mnie ktoś pieski wieszać, to chyba ograniczę się do czytania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie niepotrzebna dyskusja :baby: Robert odpuść, każdy zbiornik jest inny, i to co jednemu pomoże, drugiemu już nie musi przynosić określonych rezultatów. Zamiast pogratulować koledze, że udało mu się pozbyć glonów i wyszedł na prostą - bicie piany....

Miałam pokazać swój baniaczek, ale jak miałby na mnie ktoś pieski wieszać, to chyba ograniczę się do czytania ;)

Właśnie dla tego bardzo dużo ludzi nie pokazuje swoich baniaków. W okolicy mam 2 znajomych którzy nie wiedzą co to forum akwarystyczne, jadą bez odpieniacza, robale wychodzą z każdych zakamarków, a kolory korali powalają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może....

Ale jak i po co działa odpieniacz to zupełnie nie rozumiesz więc nie mieszaj w tym (odpieniacza) temacie.

Jestem ciekaw postępów z Twoim systemem.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może....

Ale jak i po co działa odpieniacz to zupełnie nie rozumiesz więc nie mieszaj w tym (odpieniacza) temacie.

Jestem ciekaw postępów z Twoim systemem.

Ja Nie rozumiem? ;) Odpieniacz wywala "usuwa" między innymi nieczystości zanim staną się no3 i po4 czyli zanim wejdą w ogolę do cyklu azotowego. Glony natomiast, korzystają dopiero z ostatecznego produktu cyklu NO3, resztę załatwiają bakterie.

Widzę że poziom morszczaków jest na wysokim poziomie skoro większość z nas myśli że odpieniacz usuwa no3 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komar zamiast tracić energię na utarczki słowne pokaż, że można prowadzić zdrowe akwarium innymi metodami.

Sam w swoim bagienku wspieram się glonami, jednak u mnie jest to tylko dodatek do odpieniacza i absorberów.

Zawsze ciekawiły mnie alternatywne metody jednak takimi tekstami jak twój ostatni wybryk odstraszysz nawet przychylnych ludzi.

Póki co sam widzisz, że twoje akwarium przypomina raczej mauzoleum niż rajską dolinę.

Nie wyzywaj, nie rozpisuj się tylko pokaż efekty.

Jak przy tak licznej obsadzie rybnej będzie rozwijać cie się przynajmniej Caulastrea to uwierz mi będę pierwszym który zechce wziąć z ciebie przykład.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Nie rozumiem? ;) Odpieniacz wywala "usuwa" między innymi nieczystości zanim staną się no3 i po4 czyli zanim wejdą w ogolę do cyklu azotowego. Glony natomiast, korzystają dopiero z ostatecznego produktu cyklu NO3, resztę załatwiają bakterie.

Widzę że poziom morszczaków jest na wysokim poziomie skoro większość z nas myśli że odpieniacz usuwa no3 ;)

Jeśli uważasz, że lepiej mieć najpierw NO3 a potem walczyć z jego usunięciem to chyba już czas na EOT...

Dlaczego się martwisz? SPS tylko na tym zyskają ;)

zalety skrobaczek?

-dluzsze trwanie pokarmu dla korali w zbiorniku (np. aminokwasy nie sa usuwane przez zaden przewymiarowany odpieniacz, wegiel czy zeokamienie i nie trzeba ich dodawac co dziennie, bo wszystko ląduje w kubku jedzenie sobie krąży w obiegu aż zostanie zjedzone i przekształcone zgodnie z cyklem azotowym.)

Niestety nie wszystko zostanie zjedzone. Śmiem twierdzić, że większość pokarmu po prostu zgnije i zaburzy cykl azotowy, a nie, jak piszesz, zostanie zjedzone i zgodnie z nim przekształcone. I dlatego właśnie stosuje się odpieniacze. Zapewne nie wiesz, ale kiedyś, gdy odpieniacze były mniej wydajne, zalecano odsysanie pozostałego po karmieniu pokarmu.

Naprawdę dużo jeszcze nauki przed Tobą.

Ale życzę powodzenia i wytrwałości oraz prawidłowego i szybkiego wyciągania wniosków.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probuje uswiadomic koledze od dawna, ze malo jeszcze wyczytal i sie nauczyl, potwierdza to nawet sama nazwa "zeoksantele", co to takiego? :)

Ponadto chyba nie do konca jednak zakumales co usuwa odpieniacz, bo raczej w wiekszosci nadmiar bakterii a czym zywia sie bakterie to juz sobie przeczytaj. Co masz pod pojeciem nieczystosci? Bo poznij napisales, ze wywala pokarm :)

No i caly czas w dziwny sposob unikasz odpowiedzi, dlaczego przy takim super systemie nie masz zerowego NO3? Skoro przy praktycznie pustym baniaku juz masz z tym problem to co bedzie pozniej? Samo AS moze by mialo sens ale nie w takiej wielkosci, jaka masz u siebie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek mi to podpowiada ze na to akwaium trzeba czasu i rachunku sumienia.

Da sie poprowadzic akwarium bez odpieniacza, ale wymaga to duzo zaangazowania czasu, wiedzy, doslownie samego siebie.

Konsensus na sasiednim forum byl taki zeby dac odpieniacz chocby najslabszy, chocby na kostke czy wenturi, ale zeby byl. Cos musi usuwac ilosc bakterii ktora zajmuje sie przerabianiem produktow przemiany materi i wielu susbstancji chemicznych pochodzacych z korali. Te Bakterie po zakonczeniu swojego zywota rozpadaja sie na podstawowe pierwiastki. Wegiel, azot, fosfor itd. Powrot do systemu.

Normalnie nawet majac akwarium przy najbardzijej wybyjanym odpieniaczu, wielkim refugium , DSB czy AS trzeba ratowac sie EXPORTEM.

A export to nic innego jak podmiana wody, skrobanie AS, wylewanie kubka odpieniacza, przeplewienie refugium, wymiana adosreberow PO4 czy wgla.

Mistrzstwem byloby przelozyc czy chociaz ograniczyc ten export na wzrost korali i wszystkich form zycia w akwarium.

U ciebie DSB nie istnieje. Niestety. Algae Scruber nie wyrabia choc NO3 - 5 nie jest tragedia.

jezli nie chcesz niespodzianki w postaci dzinwych gatunkow cyjanobakterii warto zaczac uzywac wegla.

Pomoze w wielu kierunkach.

Polecam tez ten temat, daje do myslenia

http://nano-reef.pl/topic/44885-krotka-pilka/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie powiem nic zlego, przeciw innym formom filtracji niz odpieniaczem. Troche tylko moge sie usmiechac gdy czytam, ze odpieniacz to wyjalawia, tamtego nie wybiera, do tego nie napowietrza lepiej niz skrobaczka i inne takie. Trzeba miec duze doswiadczenie, zeby tak pisac, albo sie w zyciu nie uzywalo dobrego odpieniacza, stad powtarzanie tych "zlotych" mysli za innymi.

Gdyby te wszystkie rewelacje przyjac za pewnik, to w moim akwarium poza H2O powinno byc bardzo jalowo. Stosuje BK do 1500 litrow w 380 l akwarium... Nie mam zadnych glonow (stad mysli, po co mialbym je hodowac na jakiejs brudnej, dodatkowo oswietlanej siatce?), NO3 (0) dozuje regularnie, zeby PO4 nie podnosilo sie powyzej 0,02. A Caulastrea tez sobie rosnie...

Akwarium jest "przeodpieniane" od 3 lat (od poczatku istnienia). Prosze o zdjecia 3-letnich akroporek, wyciagnietych z malutkich szczepek, po 3 latach uzywania skrobaczki. A potem, porownamy zbiorniki po 5-ciu i 10-ciu latach...

Przypominam; nie wydaje pieniedzy na zadne adsorbery. (mam minimalnie dozowany ozon).

Ps: szyby czyscilem 7 dni temu... Mysle, ze gdybym stosowal jakiekolwiek adsorbery, wegiel lub zwiekszyl oswietlenie, to moglbym swobodnie wyciagnac jeszcze ladniejsze kolory.

Nawet gdyby przeciwnicy odpieniaczy zaproponowali mi zwrot kosztow za padniete lub chore korale, po zamianie odpieniacza na skrobaczke, to bym na taka "wygodna filtracje" nie poszedl. Dla mnie to zawracanie glowy, i to juz od dluzszego czasu.

Moje dwa mandaryny sa az grube, tyle po sciemnieniu swiatla plywa roznego robactwa (ups, znowu padl mit o wybijaniu "czegos tam"...)

Tu kolejna szczepka zrobiona 2 tyg. temu:

Os5wWY5l.jpg

dWPhkoll.jpg

mkkzZ1Bl.jpg

bVnjLYll.jpg

p71kbJll.jpg

Opisywanie w jednym temacie, ile to zlego narobi odpieniacz w zbiorniku, w ktorym choruje nawet zwykla Caulastrea, przy obecnosci skrobaczki, jest raczej nieporozumieniem.

Ach, moze w tym jednym temacie tez od razu dodam, ze nie zmienialem nic w RO od 7-miu lat... a DI napelniam nowa zywica, gdy TDS pokaze 1.

Kubek odpieniacza myje co tydzien, robiac jednoczesnie 5% podmiany.

Moze jeszcze raz dodam; w przeciwienstwie do "przeciwnikow" odpieniaczy, ja nie neguje wartosc skrobaczki, stosowania adsorberow itp. To kwestia zainwestowania czasu, pieniedzy, wygody. Zastanawia mnie jedynie, gdzie te akropory w zbiornikach bez odpieniaczy i z duza iloscia ryb ? Po co jakies pseudo "udowadnianie", ze odpieniacz wyjalawia, wybija itd ? Jesli wyjalawia, to nikt nie powinien miec glonow a korale padalyby z glodu. Osobiscie znam jeden zbiornik, w ktorym woda byla tak wyjalowiona, ze padly korale... Z drugiej strony widzialem kilka na skrobaczce, gdzie kolory korali byly powiedzmy "takie sobie".

Jest pare rodzajow filtracji, ja wybralem najtansza (mimo duzej poczatkowej inwestycji w odpieniacz) i moim zdaniem najprostsza i bezpieczna. Tu nie ma sytuacji, ze gdy cos sie nie tak dzieje, to nie wiem za ktory aspekt filtracji najpierw sie chwytac, ktory adsorber wyjac a ktory dodac itd.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, może jest OK dlatego, że żyłeś w nieświadomości? Teraz, jak już wiesz, że odpieniacz zabija, to może ci się system załamać, więc lepiej trzymaj rękę na pulsie ;)

Co za różnica jaką metodą jest prowadzone akwarium, jeśli tylko spełnia oczekiwania właściciela i nikogo to nie krzywdzi?

Każdą metodą można dojść do fajnych wyników, a porażki są najczęściej (poza wypadkami losowymi i nieuczciwością innych ludzi) spowodowane przez błędy samego akwarysty.

Grzesiek kiedyś pokazał to akwarium, pamiętacie je?

http://haaga.aqua-web.org/082006/index.htm

Korale chyba nie mniej szczęśliwe niż u Staniego więc tak też się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani piekne korale, ale to chyba nie zasluga odpieniacza tylko Twojego doswiadczenia.

Wiele osob ma Bubble Kinga i niestety musza podpierac sie adsorberami lub wodka, niektorzy wrecz walcza z parametrami czy plagami mimo konskiego odpieniacza.

Opcje na znaleznie wlasnej drogi jest conajmniej kilka. Kupujemy mega pienidlo ktore duzo zrobi za nas, lub jestesmy na anty do momentu kiedy przychodzi gleba i wtedy podpinamy nawet najslabszy odpieniacz by sie przekonac ze jest lepszy niz zaden.

Nie kazdy ma predyspozycje na drogi odpieniacz i nie kazdy na prowadzenie akwarium bez odpieniacza.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1506957

http://www.nano-reef.com/gallery/image/37793-45g-skimmerless-sumpless-tank/

http://i744.photobucket.com/albums/xx88/clearwater_photos/IMG_5920.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.