Skocz do zawartości
Peniek

Akwarium morskie w regale.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczakow,to jest moj pierwszy post na tym forum.Mam jedno pytanko na pocztek.Posiadam akwarium slodkowodne postawione na regale ze zwyklej plyty wiurowej.Chcialbym w niedalekiej przyszlosci przerobic je na akwarium morskie.Co sadzicie o takim umiejscowieniu zbiornika.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może być troche trudno... Chociaż podałeś szczątkowe informacje, jakie to akwarium i ile miejsca nad nim pozostaje. Musisz wziąć pod uwagę filtrację: albo sump, czyli konieczność przewiercenia się w dół i ustawienie tam mniejszego zbiornika, lub panel filtracyjny, w którym raz na jakiś czas trzeba pogrzebać więc dostępność tego miejsca musi być dobra. Musisz też wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli zdecydujesz się na filtrację w zbiorniku głównym, to odpieniacz zazwyczaj wystaje kilkanaście cm nad akwarium.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpływ możesz wywiercić z boku, chodzi tu o zwykły komin z otworem nie w dnie tylko z boku akwarium, odchodzi przewiercenie płyty wiórowej, choć nie wiadomo mi aby ktokolwiek tak miał, to zależy też co chcesz tam trzymać bo HQI nie wiesza się tuż nad powierzchnią wody, świr ma baniak w regale 400l tyle że od razu miał przygotowywany komin, generalnie zależy to od wielkości akwarium, jeśli byłby to baniak nieduży to robisz dziure, kupujesz biostarka i GIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek w takiej sytuacji jestes razcj skazany na oswietlenie T5 bo HQI musi jednak te pare centymetrow na lustrem wody wisiec. Poza tym HQI zagotowalo by Ci wode gdybys je powiesil 10 cm nad woda. Generalnie podales niewiele informacji na temat baniaka wiec ciezko cos powiedziec.

A w ogole witamy serdecznie, jest nas coraz wiecej tralala :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje rozmiary akwa 85/45/45 miejsca nad akwa jest 14cm.jesli chodzi o oswietlenie to myslalem o 6x T5 24w,a odpieniacz mam made in wlasna robota tylko musze do niego dokupic pompe z wirnikiem igielkowym.Sumpa nie bedzie tylko panel wklejony wzdloz krutkiego boku zbiornika.Zdaje sobie sprawy ze takie umiejscowienie zbiornika nie jest najlepsze,ale innego niemam.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze będzie trudno obsługiwać takie akwarium. Z tym można sobie radzić, ale z czasem może cię h... strzelić przez te utrudnienia. Po drugie jak popatrzę na moją szafkę pod akwa to już wyobrażam sobie, że tak samo będzie wyglądał twój regał. Po prostu nie unikniesz ciągłych zalań, raz parę kropelek, a raz więcej i w końcu zaczyna puchnąć płyta, rdzewieją okucia i już nic na to nie poradzisz. A nie dałoby się tego regału trochę przerobić, albo jakoś przemeblować pokój? Pomyśl, bo potem będzie ciężko coś przestawiać.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zonka wruci z zagranicznych wojazy to sobie z nia porozmawiam na ten temat bo sam to raczej przerabiac regalu nie bede ani przemeblowywac mieszkania.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE NIE :)

Ja to już przerabiałam;(.W końcowej fazie wygląda to tak

30-akwaremont.jpg

Fakt,że to było przed przenosinami i nie chciało mi się upychać tych kabli,ale nie polecam.Zwłaszcza dostęp do panelu wymaga reki o wielu,wielu stawach i oka na szypułce


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sobie pomyslalem ze gdyby zabezpieczyc dolna plyte na ktorej stoi akwa jakas folia samoprzylepna np antywlamaniowa to ryzyko zpuchniecia plyty bylo by minimalne.Jezeli chodzi o obsluge zbiornika to od 4 lat mam w nim akwarium holenderskie i problemow z obsluga nie mam zadnych.Przy podmianach wody dol szafki i wykladzinke przykryl bym cerata i problem z glowy.:) Tylna plyta znajdujaca sie za akwa out dla lepszej wentylacji i bedzie good.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No akurat to akwa na zdjeciu to faktycznie wyglada nieciekawie.Tylko u mnie gorna czesc regalu jest o 15 cm wezsza od dolnej i panel nie bedzie z tylu akwa tylko z boku .A w panelu bedzie tylko odpieniacz i pompa.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Peniek

Witamy na forum (kolejny łodzianin He He - pokażemy kto tu rządzi;)

Jak miałeś już holendra i wszystko było dobrze to i morskie da rade.

Dałbyś fotkę to inna gatka by była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamnadzieję że założysz baniak, tak dla poszerzania się grona morszczaków :D poza tym potrzebujesz pomp cyrkulacyjnych, do których powinieneśmieć wygodny dostęp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,myślę że dla chcącego nic trudnego kwestia dobrego planowania całego przedsięwzięcia i będzie oki,to co pokazał na fotce TMK(pozdrawiam)to raczej skrajność tego co można zrobić,osobiście widziałem piękne akwaria zaranżowane w regałach wszelakie maści,na pewno trzeba troszkę poprzerabiać mebelek tak aby w miarę komfortowa była obsługa tanku(odprowadzanie ciepła,transport wody z sumpa itd.) wszystko w naszych rękach tak więc troszkę pomyślunku i do dzieła....powodzenia


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK to kobieta jak się domyślam z tego jak odmienia swoje posty :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówię, że się nie da, tylko, że jest trudniej.To co pisze Rufio ma sens. Mimo wszystko np dostanie się do panela wymaga niejakich akrobacji. Drugą sprawą jest woda- jednak słona jest dużo bardziej agresywna. Ja wcześniej w tym miejscu miałam akwa z naskalnikami. Nie było żadnych problemów z obsługą i niszczeniem mebli. i myślałam, że tak będzie z małym morskim( niewymagającym tylko miękkie). No i się pomyliłam. Oczywiście w Twoim przypadku może być inaczej,czego Ci życzę


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

No właśnie chyba jeszcze nie widzieliśmy się w realu. A miało być spotkanie morszczaków z Krakowa, obiecywałam ciasto i nadal chętnych brak.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciasto powiadasz ciekawa sprawa.. niestety czasu brak, tak na marginesie to lubię słodycze ..pozdrawiam


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pieniek,

oszacuj parowanie wody na 1% objetosci zbiornika na dobe, zastanow sie na miejsce zamontowania wentylatorow do chlodzenia i wentylacji, najlepiej empirycznie sprawdz czy bedzie odpowiednia cyrkulacja powietrza, zrob sobie model (mozesz z kartonu) tego panela, umiesc pod jakas polka adekwatnie jak to bedzie w miejscu akwarium i sprawdz czy wszedzie jestes w stanie siegnac reka i ile bedziesz widzial co tam grzebiesz w tym panelu, zaplanuj potrzebna ilosc gniazdek elektrycznyc (zamontuj ilosc gniazdek x2 na wszelki wypadek), zastanow sie nad automatycznym systemem dolewania wody i umiejscowieniem pojemnika wody na dolewki. Swiatlo T5 mozesz powiesic nisko nad lustrem wody, ale zastanow sie jak bedziesz mogl to latwo zdejmowac do wszelkich manipulacji w akwa. Jezeli bedzie Balling to OK. jezeli reaktor to zastanow sie gdzie to umiescisz. Tak samo odpieniacz.

W panelu jest dobre miejsce, ale nie jedyne.

Plyte regalu (szczegolnie czolo przeciecia plyty-polki) mozesz zabezpieczyc przed wplywem wilgoci np. lakierem bezbarwnym.

I jedziesz z tym akwarium :)

W trakcie i tak zdobedziesz garsc doswiadczen, bedziesz wiedzial co Ci totalnie przeszkadza i jest do d.... , a co mozna poprawic.

Ale jak to mowia - nie od razu Krakow zbudowano.

Od czegos trzeba zaczac, a doswiadczenia nic nie zastapi.

I pamietaj - jeszcze sie taki magik nie urodzil, co by za pierwszym razem wszystko dobrze zrobil, czego po czasie nie chcialby zmienic - szczegolnie w akwarium morskim.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myszor: Tobie o ciasto chodzi co ? :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec tematu akwarium bedzie ale jednak nie w regale. Kupuje szafke.:) Pozdrawiam


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qubab a Ty wolisz golonkę? bo nie wiem jaką przynętę zastosować :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.