Skocz do zawartości
nurkoland

Problemy początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

post-14347-0-99502900-1335257785_thumb.jpgWitajcie Serdecznie ;)

Bardzo bym Was prosił o pomoc bo jestem prawdziwym laikiem w dziedzinie akwarystyki i niestety po zakupie już działającego zbiornika padaja mi rybki i chyba wszystko nie idzie w odpowiednim kierunku...

Zbiornik zakupiłem od kolegi,który go posiadał juz od dwóch lat i był bardzo stabilny. Jest to 82l akwarium z sump 40l, odpieniacz oraz falownik. Regularnie podmieniam wodę 10l co tydzień z filtra RO + DI sól Kent, nowe lampy.

Problemy zaczęły się juz na początku, gdyż zakupiłem błazenka do pary i niestety padł po nocy. Były one minimalnie innej wielkości to może to jest tego przyczyna ale różniły sie...

Następnie padła mi rybka Nemateleotris decora - sprzedawca zapewniał, że jest prosta w hodowli itd po czym po tygodniu padła

Co dziwne tej samej nocy wyskoczył z akwarium Canthigaster Valentini i zanalazłem go na ziemi, otóż akwarium mam przykryte ale a jedneym miejscu jest minimalne miejsce przez, które wykorzystał

Kolejna sprawa to czerwona narośl na skale, załączam zdjęcie, na którym jest widoczna.

Bardzo proszę o radę bo czytałem dużo również te rady tu na forum z tym pokazem slajdów dla początkujących ale tam są raczej ogólniki a mi jest potrzebne raczej Wasze doświdczenie.

Z góry bardzo dziekuje i Pozdrawiam

Adam Kalmanowicz

Nurkoland

post-14347-0-99502900-1335257785_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam widze cyjano i niezle sztuki aiptasii


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

cyjano piękne :)

a czy prawidłowo aklimatyzowałeś ryby ?

dolewkę jaką dajesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Po pierwsze więcej danych potrzebujemy.

Wyniki testów Ca, Mg, kH, NO3, PO4, NO2, zasolenie, temperatura.

Czy coś dodajesz do akwarium? Bakterie, jakieś mikroelementy?

Tak szczelnie przykryte akwarium może mieć zbyt wysoką temperaturę. Zmień szybę na plastikową siatkę jeżeli już musisz je przykryć. i chyba za częste podmianki. Zjedź do 5% co tydzień. Zmień sól na Aquarium System Instant Ocean, jest uboga i łatwiej cyjano zejdzie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Cyjano to dobrze czy źle?

Dolewke daje z filtra RO + DI

Z tą aklimatyzacją to nie wiem, z tego co mówił sprzedwca to należało dać pół wody mojej i jego i po kilku godzinach je wrzucić do zbiornika.

Jeśli chodzi o parametry to dzis je dodam bo dopiero doszły wczoraj testy SALIFERT.

Nic obecnie oprócz soli nie dodaję poza solą Kent.

Przykryłem je szkłem, gdyż bałęm sie, że będą wyskakiwać. Temp. 25,6 C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

cyjano to źle ;)

o dolewkę pytałam bo często początkujący dolewają wody słonej :)

o aklimatyzacji poczytaj bo wydaje mi się że tu nastąpił błąd, nie dodajesz od razu pół wody swojej do worka, tylko robisz to stopniowo, ja robię tak że praktycznie cała woda w woreczku jest już z mojego obiegu, dolewam odlewa ble ble zwykle trwa to około godziny- dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz ryby pływały prawie miesiąc i teraz dopiero padły...

Chyba jeśli by była zła aklimatyzacja to by od razu padły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

"gdyż zakupiłem błazenka do pary i niestety padł po nocy"

"Następnie padła mi rybka Nemateleotris decora - sprzedawca zapewniał, że jest prosta w hodowli itd po czym po tygodniu padła"

???

no to pływały miesiąc czy ile w końcu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy testy testy bez poznania parametrow nie ma co gdybac


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A

wiesz jak sie robi prawidlowo testy salifert???moze najlepiej jak bys

poprosil tego kumpla od ktorego masz akwa zeby ci pokazal i wiele rzeczy wytlumaczyl


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa przykryte szybą, woda się nagrzała, mogły ryby się podusić. Jaki odpieniacz masz?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega z Wawy i nigdy nie robił tych testów i wszystko mu się ładnie trzymało..

Mmam problem z jednym z testów - na NO3 bo wszedzie są dwa proszki a tu jest płyn w jednym.

Nieistety instrukcji nie znalazłem...Moe jakađ rada.

Odpieniacy mam odpieniacz Sera 400, dolewka, grzałka Jagger, lampa DIY 3x24W, pompa obiegowa NJ1700 + lockline na wylocie, cyrkulacja Koralia 1600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory ja nie pomoge ci nie uzywam testow salifert, jeszcze...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Salifert na NO3.

Strzykawką nabrać 1 ml wody z akwarium do pojemniczka testowego.

Dodać płaską łyżeczkę proszku Nr-1

Dodać płaską łyżeczkę proszku Nr-2

Mieszać przez 30 sekund a następnie pozostawić wszystko na 3 minuty.

Pojemniczek testowy (otwarty) położyć na białym obszarze palety kolorowi porównać kolor ze wzorcem.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za akropora..

Test na NO3 , Wystarcza na wykonanie 60 testów.

INSTRUKCJA

Pobieramy strzykawką 1 ml wody z akwarium do probówki.

Wkraplamy 5 kropli płynu No3-1

Wsypujemy 1 płaską łyżeczkę preparatu NO3-2.

Mieszamy 30 sekund.

Pozostawiamy na 3 minuty.

Porównujemy kolor z dołączoną skalą kolorystyczną.

Wynik powinien wynosić od 0 do 10

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ciekawe u mnie w tescie saliferta napisane jest by dodać 4 krople płynu NO3-1 po czym płaską łyżeczkę proszku z pojemnika NO3-2. Muszę spróbować z 5 kroplami, może mam nieprawidłowa instrukcję?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ciekawe u mnie w tescie saliferta napisane jest by dodać 4 krople płynu NO3-1 po czym płaską łyżeczkę proszku z pojemnika NO3-2. Muszę spróbować z 5 kroplami, może mam nieprawidłowa instrukcję?

No ja też zawsze byłem przekonany że 4 krople ale zaczerpnąłem wiedzy "sklepowej"z internetu więc poprawiłem posta. W mojej instrukcji pomimo tego że też miałem na kropelki było o łyżeczkach proszku - a sama instrukcja po niemiecku albo holendersku była (?). Test kupowany oczywiście w sklepie w PL :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc

Wyniki chyba nie są zbyt dobre:

Ca 450

Mg 780

kH 7,7

Alk 2,74

No3 50

Po4 0,5

zasolenie 1020

Temp 25,6 C

To są moje pierwsze pomiary, więc wyniki nie są chyba idealne ale sprawdzałęm kilka razy, więc powinny być w miarę zgodne z rzeczywistości...

Proszę o radę jak uratowac moje akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie parametry do kitu. Ja bym wystartował jeszcze raz. Wczesniej zaopatrzyłbym się w wodę z działającego zbiornika najlepiej to 100% i wprowadzał życie po aklimatyzacji . Podczad zbiórki wody czytałbym ile się da głównie wszystko z działu dla początkujących i nie tylko, tam dowiesz się co i jak. Pytaj o wszystko co robisz. Na dzień dzisiejszy zwiększaj powoli! zasolenie podczas cotygodniowych podmianek.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kitu - to wiem ale prosze teraz o radę czy wymienić całą wodę czy zrobić większą podmiankę, ja mam troche korali miękkich to raczej bym się ich nie pozbywał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kitu - to wiem ale prosze teraz o radę czy wymienić całą wodę czy zrobić większą podmiankę, ja mam troche korali miękkich to raczej bym się ich nie pozbywał...

ja bym zrobił ciut większą podmianę

zwierzęta bym oddał na przetrzymanie do kogoś

podniósłbym o 3 promile zasolenie (stopniowo)

nie wylewaj całej wody bo będzie wszystko od 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za radę właśnie szykuję podmianę 20l co jest ok. 16% co to wystarczy czy zrobić wiekszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za radę właśnie szykuję podmianę 20l co jest ok. 16% co to wystarczy czy zrobić wiekszą?

zrób 25l dla pewności i bardzo proszę abyś dostosował się do naszych rad :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.