Skocz do zawartości
Poczatkujacyy

LR - szorować czy nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po ok tygodniu krecenia sie samej wody z solą wrzuciłem 3,8kg skały do mojego Aquaela 30L, skała siedzi w akwa ok 3-4 dni jest porosnieta twardymi glonami(?) białym śluzem i różnym syfem przez co z wody zrobiło sie bagienko ustawiłem mocna cyrkulacje (jak na ten zbiornik) na czas oczyszczenia sie skaly tj. JVP 102 i ze skaly wciaż wyłazi wszelaki syf wiec tu pytanie do Was drodzy akwarysci czy wyciagac skałe i szorowac z wszelakiego brudu wyzej wymienionego czy pozostawic az samo odpadnie? Jesli tak to w czym wypłukac skale po szorowaniu (RO+DI czy solanka)? W Kaskadzie siedza gąbki aby oczyscic grubsze elementy nastepnie planuje wymienic je na fizeline a nastepnie purigen itp. Czy jest sens wylewania wody z zbiornika i cedzenia jej przez np. fizeline? Dodam ze cale dno jest usłane odpadami ze skały ktore mimo cyrkulacji skierowanej na skałe nawet nie mysli o tym by sie wzruszyc oraz na szkłe widac duze ilosci białego śluzu.

Pozdrawiam.

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po ok tygodniu krecenia sie samej wody z solą wrzuciłem 3,8kg skały do mojego Aquaela 30L, skała siedzi w akwa ok 3-4 dni jest porosnieta twardymi glonami(?) białym śluzem i różnym syfem przez co z wody zrobiło sie bagienko ustawiłem mocna cyrkulacje (jak na ten zbiornik) na czas oczyszczenia sie skaly tj. JVP 102 i ze skaly wciaż wyłazi wszelaki syf wiec tu pytanie do Was drodzy akwarysci czy wyciagac skałe i szorowac z wszelakiego brudu wyzej wymienionego czy pozostawic az samo odpadnie? Jesli tak to w czym wypłukac skale po szorowaniu (RO+DI czy solanka)? W Kaskadzie siedza gąbki aby oczyscic grubsze elementy nastepnie planuje wymienic je na fizeline a nastepnie purigen itp. Czy jest sens wylewania wody z zbiornika i cedzenia jej przez np. fizeline? Dodam ze cale dno jest usłane odpadami ze skały ktore mimo cyrkulacji skierowanej na skałe nawet nie mysli o tym by sie wzruszyc oraz na szkłe widac duze ilosci białego śluzu.

Pozdrawiam.

Łukasz.

Po trzech lub czterech dniach Daj sobie na wstrzymanie jeszcze z tej skały nic nie zaczęło wychodzić za bardzo, trzy dni w słonym jak mgnienie oka. Daj sobie na wstrzymanie bez nerwów.

Na razie nie wyciągać jak włożyłeś to trzymaj jak najdłużej :thumbsup: oby z satysfakcją :harhar:

Jeśli Będziesz kiedy kol-wiek pukał lub szorował LR to nie na pewno w RO tylko w słonej wodzie.

To co się wysypie ze skały po paru dniach delikatnie odessać i ewentualnie dolać słonej wody z działającego baniaka (tylko pewne źródło) lub potraktować jako małą podmiankę, zakładam że nie Masz jeszcze wsypanego piasku.

Gąbki czy tam cokolwiek innego będzie w kaskadzie Musisz pilnować i co najmniej raz na dwa dni dokładnie płukać.

Purigen na początek sobie odpuść Daj wystartować baniakowi i niech natura wykona za Ciebie najgorszą robotę.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po ok tygodniu krecenia sie samej wody z solą wrzuciłem 3,8kg skały do mojego Aquaela 30L, skała siedzi w akwa ok 3-4 dni jest porosnieta twardymi glonami(?) białym śluzem i różnym syfem przez co z wody zrobiło sie bagienko ustawiłem mocna cyrkulacje (jak na ten zbiornik) na czas oczyszczenia sie skaly tj. JVP 102 i ze skaly wciaż wyłazi wszelaki syf wiec tu pytanie do Was drodzy akwarysci czy wyciagac skałe i szorowac z wszelakiego brudu wyzej wymienionego czy pozostawic az samo odpadnie? Jesli tak to w czym wypłukac skale po szorowaniu (RO+DI czy solanka)? W Kaskadzie siedza gąbki aby oczyscic grubsze elementy nastepnie planuje wymienic je na fizeline a nastepnie purigen itp. Czy jest sens wylewania wody z zbiornika i cedzenia jej przez np. fizeline? Dodam ze cale dno jest usłane odpadami ze skały ktore mimo cyrkulacji skierowanej na skałe nawet nie mysli o tym by sie wzruszyc oraz na szkłe widac duze ilosci białego śluzu.

Pozdrawiam.

Łukasz.

"Twarde" glony to Ci przez 3 dni raczej nie wyrosną natomiast martwi mnie ten biały śluz - to nie jest normalne możesz wrzucić fotki? Syf ze skały będzie Ci leciał jeszcze długo po prostu musisz go odsysać z dna co kilka dni i tyle, na początku lepiej odessaną wodę "przecedzić" przez fizelinę i z powrotem do baniaka żeby nie robić zbędnych podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wyłączaj co jakiś czas cyrkulację na pół godzinki, syf opadnie, odessij z dna i skałki..

I na drugi raz pytaj w sklepie czy skała odgazowana, a jak nie to niech sobie wsadzą, bo potem są takie jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak bym miał możliwość to bym tą skałę przed włożeniem (teraz faktycznie może nie ma sensu) przedmuchał wodą z pompy cyrkulacyjnej żeby tego śluzu i syfku się pozbyć. nie wiem czy i teraz bym się nie zdecydował na przepłukanie jej w solance 0 zawszemniej syfu w akwa to lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za odpowiedzi :) w takim razie skały nie wyciagam i bede stopniowo odsysał wode z osadem cedząc ją i wlewajac spowrotem aby uniknac podmianek na poczatku. co do "twardych glonów" to były one juz na skale. W sklepie bardzo dobrze wszystkim znanym powiedziano mi iz do nowego zbiornika dobrze jest wlozyc świeza skałe zamiast odgazowanej poniewaz jest w niej duzo wiecej pozytecznych bakterii wiec sie na nia zdecydowalem. Co do zdjec to wlasnie pisze w dziale Nasze Akwaria porobie kilka zdjec i zapraszam do poczytania :) Jeszcze dzis temat sie pojawi.

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.