Skocz do zawartości
minio_p

krzemiany a skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy żywa skała może być źródłem krzemianów w akwarium? Pytam, ponieważ nie mogę do końca zwalczyć tej plagi. Część mojej obecnej skały miałem ponad miesiąc w Reefmaxie. Zalana była wodą RO. Po jakimś czasie zmierzyłem poziom krzemianów testem JBL. Okazało się, że są poza skalą. Założyłem wtedy puszkę z żywicą DI MB 20. Wynik wyniósł 0,8 ppm. Założyłem wówczas kolejną puszkę. Teraz wynik jest poniżej 0,1 ppm (najniższy poziom na skali). TDS po RO pokazuje 001, a po RO + DI 000. Tą "starą" skałę od początku marca (ok 10 kg,) mam teraz z inną skałą w akwarium 205 l. Prefiltry i żywice wymienione niecały miesiąc temu. W sumpie mam absorber Sery i Phosguard. Po ich włożeniu rdzawy nalot zszedł, a teraz znowu się pojawia. Co dalej robić? Czy skała jest winowajcą, czy woda wodociągowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej woda, skała jak z pewnego źródła to wątpie żeby była winowajcą... Pozdrawiam serdecznie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w swoich wodociągach na stronie www parametr metnosc wody, a będziesz wiedział ile mają krzemianow w rurociągu. Bo ze skały to raczej nie ciągnie. Ostatnia opcja to niesprawne RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w swoich wodociągach na stronie www parametr metnosc wody, a będziesz wiedział ile mają krzemianow w rurociągu. Bo ze skały to raczej nie ciągnie. Ostatnia opcja to niesprawne RO.

Podają, że 0,16 do 0,55 w co raczej wątpię, ponieważ tak jak napisałem po RO i pierwszym DI miałem 0,8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A membrany i filtry w ro kiedy wymieniałeś? zrób test na krzemiany w samej czystej wodzie po ro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A membrany i filtry w ro kiedy wymieniałeś? zrób test na krzemiany w samej czystej wodzie po ro

Membrana 75 działa od listopada, prefiltry i żywica wymieniane 11 kwietnia. Krzemiany w wodzie po RO powyżej 6 mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dołożyć jeszcze jedną puszkę z anionitem, albo wymienić membranę na 50-kę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już wiesz co jest przyczyną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego TDS wskazuje 001. Przed wymianą prefiltrów wskazywał 003 - 004.

A czy kolejność prefiltrów ma tu jakieś znaczenie? Ja mam najpierw węgiel, a potem 5 mikronów.

Edytowane przez minio_p (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego TDS wskazuje 001. Przed wymianą prefiltrów wskazywał 003 - 004.

A czy kolejność prefiltrów ma tu jakieś znaczenie? Ja mam najpierw węgiel, a potem 5 mikronów.

Chyba tak, bo powinno być najpierw filtr sendymentacyjny i potem węgiel,potem membrana i na koniec Żywica :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, właśnie powtórzyłem pomiar po samym RO. Wynik 1,6 mg/l. Czyli z membraną chyba wszystko OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co z nią może być nie tak? Jakie miałeś doświadczenia? Myślę, że żywicę z jednej puszki zastąpie anionitem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy słodkim zbiorniku kupiłem 2 kg żywicy do wkładów i nie chciała zbytnio pracować. Po filtracji dawała parametry jakby już pracowała trochę czasu. Kupiłem w innym miejscu MB-20 i już wszystko było OK.

Raz też przez nieuwagę źle mi się wkład zamocował w kubku i też od razu było to czuć na parametrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO powinno być złożone w kolejności...

5 mik -> węgiel -> 1 mikro -> membrama -> di

5 mik - zbiera grube zanieczyszczenia

węgiel - chemia i różności

1 mik - pył z węgla i to co zostało żeby nie uszkodzić membrany

membrana - w założeniu wszystko

di - to co przeniknie przez membranę

to tyle... u mnie RO bez DI mierzone TDS pokazywało 0,08

dość długo jechałem na samym RO i krzemianów nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymienię możliwe według mnie przyczyny:

1. Żywa skała tylko, jeśli nie jest obumarłym koralowcem twardym lecz porąbanym nabrzeżem portowym złożonym z cementu i piasku czyli podstawowego źródła krzemu.

2. Żywy piasek tylko, jeśli nie jest pokruszoną naturalnie skałą koralową lecz piaskiem z plaży w Mielnie więc piaskiem krzemowym.

3. Filtr RO owszem, jeżeli ma bardzo duży przebieg lub niechlujnie wciśniętą membranę w obudowę lecz woda wodociągowa musiałaby mieć potworną ilość krzemianów a o takiej, z którą RO by sobie nie poradziło nie słyszałem.

4. Nieodpowiedni gatunek silikonu użyty do budowy akwarium czy sumpa oraz użycie silikonowych rurek zamiast diurytowych przy wykonywaniu giętkiej części hydrauliki.

To tyle. Na życzenie każdy z punktów mogę rozwinąć.

Dodam, że osobiście doświadczyłem punktu 4.

Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie zaskoczyłeś z tymi rurkami silikonowymi. Czytałem właśnie, że te rurki są najlepsze i nie są źródłem krzemianów w odróżnieniu tych z PCV. Właśnie wymiwiłem wąż, którym podłączona była pompa obiegowa na silikonowy. Ten wcześniejszy był chiński i strasznie śmierdział gumą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wszystkie "sylikony" są polimerami krzemowodorowymi - są zbudowane głównie z krzemu i wodoru. Krzem jest jednak silnie związany. Nie ma szans na to żeby w warunkach akwariowych doszło do przerwania łańcucha - [rozerwania meru na atomy] i uwolnienia atomu krzemu. Sam używam dużych ilości "nieakwarystycznego" sylikonu i sylikonowych wężyków - i nie mam krzemianów w akwarium.

Ja mam masę PCW w akwarium - tego białego, klejonego do zimnej wody i jest wszystko ok - PCW nie może być źródłem krzemu bo nie ma w nim ani grama krzemu. W merze polichlorku winylu jest chlor i jakoś ten chlor nie dostaje się do akwarium - podobnie jak krzem z sylikonu. Różnica jest jednak taka że chlor z meru PCW dużo łatwiej oderwać niż atom krzemu od meru sylikonu.

Co to jest diurycyt? To jakaś nazwa handlowa jak np teflon? Nawet Google nie znają czegoś takiego.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.