Skocz do zawartości
Camillo

[30 l] Pustelnikowe Miękasy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Postanowiłem opisać tutaj jak przebiegało "stawianie" mojego pierwszego morszczaka.

Dziś akwarium ma już 115 dni.

Za Górami za lasami w odległej prawie bieszczadzkiej wsi na obrzeżach mieściny zwanej Ropczycami (30 km. od Rzeszowa) W głowie pewnego młodego "akwarysty" narodził się pomysł stworzenia czegoś pięknego a mianowicie akwarium morskiego, po długich przesiadywaniach na forach głownie na szanownym nano-reefie i czytaniu postów dla nowicjuszy oraz kompletowaniu sprzętu co zajęło ponad miesiąc żeby się dokształcić, w koncu stanęło akwarium na bazie soli Red Coral, po kilku dniach dojechała skała i wyglądało to tak:

deebcf7df3f9e48fgen.jpg

1ba81f9cfdfa588b.jpg

i po 9 dniach tak:

1545efbbff85fdbegen.jpg

i wtedy zaczęło się dłuuuugie oczekiwanie bo aż 80 dni na pojawienie się pierwszych korali, wtedy jeszcze wszystko klapnięte wyglądało tak:

efaca93e89b64b4bgen.jpg

c5a0308f28b87b0dgen.jpg

2289abb656fc5c08gen.jpg

4d717a29223a836bgen.jpg

608fa774ec736765gen.jpg

No i zaczęło się wielkie obmyślanie jak by tu te "gadziny" po ustawiać, i zajęło mi to aż uuuuuuu 18 dni, ale wszystko już się jakoś prezentowało:

eb6d501d16fde6a5gen.jpg

1ed7d6c751acea61gen.jpg

A, że należe do ludzi którzy wolą "dmuchać na zimne" to dlatego mi to tyle zajęło, wstrzymywałem się też do samego końca z wsypaniem piasku, żeby nie wieć wysypu glonów i rzeczywiście mi się to udało, piasek leży 2 tygodnie i żadnego glona nie widać :) W piątek kupiłem też pierwszego skorupiaka, jak "kazują" podręczniki czekałem dłuuugo zanim coś wpuszcze do akwarium, i tak oto piękny pustelnik Calcinus Elegans hasa sobie radośnie po całym akwarium i tocząc zażartą wojnę z paskudnymi gloniskami nitkowymi których tak dużo nie ma, tak pieron je że za niedługo będę musiał kupić jakieś mrożonki.

1df4f2e4a688eae8gen.jpg

fd02ae7b6a81441cgen.jpg

8337e49bbfbaa6c2gen.jpg

32f734ded0e685afgen.jpg

797ebcacc17d3fe6gen.jpg

505b64b40b47916fgen.jpg

Dobra koniec mojego gadania, czas na opis baniaka:

Akwarium : 30l (profilowane niestety, już za późno żeby profil z tyłu dawać) 40x25x30cm

Żywa skała: 4 kg

Żywy piasek: 2 kg

Oświetlenie: Aquael duo deco light 2x11 watt (10000k i 20000k)

Grzałka: 50W z termostatem

Filtracja: Kaskada HBL-701 (w środku, żywa skała, węgiel aktywny, watolina i gąbka) oraz odpieniacz ze strzykawek na kostce lipowej w kaskadzie

Cyrkulacja: Kaskada, za niedługo jakaś mała koralia do tego

Woda: RO/DI

Sól: RedCoral Salt

Suplementacja: Póki co jadę na podmianach 2L tygodniowo, w najbliższym czasie właduję ChemiPure do kaskady

Życie: Capnella, Sarco Phyton Fluo, Sinularia Dura, Pseudogorgonia, dwie główki Parazoanthusa żółtego, 2x Discosoma, Briareum, Culvaria, oraz Krab Pustelnik Calcinus Eelegans

PARAMETRY:

NO3 - ok <0,5

KH - 7,5

PO4 - 0,5

Ca - 440

Mg - 1400

zasolenie - 1,023

temperatura - 25

Komentujcie Ludziska!!! :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie parametry masz w porządku, tylko trochę KH powinno być wyższe i PO4 niższe jak zauważył kapuhy, bo przeoczyłem

ładnie to wszystko wygląda, ale według mnie powinno być trochę bardziej kolorowe

daj np. zoanthusy, jakieś kolorowe grzybki

Edytowane przez Lucjan11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie należy Ci się pochwała za cierpliwość, bo ostatnio z tym coraz bardziej krucho. Tak trzymaj :)

Czym mierzysz parametry? PO4 masz bardzo wysokie, różnica między NO3 ogromna-pomiar do sprawdzenia i ew. coś na fosforany do kaskady by się przydało na przyszłość.

No i do poprawki tło, bo psuje ogólny efekt.

Skały masz bardzo blisko bocznych szyb nie będziesz ich w stanie doczyścić, pomyśl nad przestawieniem.

Generalnie całkiem przyjemnie, chociaż skałą wygląda podejrzanie sterylnie. Jak wyglądało dojrzewanie?

Powodzenia :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie należy Ci się pochwała za cierpliwość, bo ostatnio z tym coraz bardziej krucho. Tak trzymaj :)

Czym mierzysz parametry? PO4 masz bardzo wysokie, różnica między NO3 ogromna-pomiar do sprawdzenia i ew. coś na fosforany do kaskady by się przydało na przyszłość.

No i do poprawki tło, bo psuje ogólny efekt.

Skały masz bardzo blisko bocznych szyb nie będziesz ich w stanie doczyścić, pomyśl nad przestawieniem.

Generalnie całkiem przyjemnie, chociaż skałą wygląda podejrzanie sterylnie. Jak wyglądało dojrzewanie?

Powodzenia :)

Witam :) do PO4 miałem Saliferta a do NO3 niestety mam zoolka. Lewą szybę doczyszczę prawie w całości, lewej nie muszę, ponieważ stoi praktycznie przy szafce. Tło to zdaje sobie sprawę, że jest do wymiany, za niedługo zmienię na czarne. No cóż ze skały jestem zadowolony, na początku pojawiły się zielone i brązowe glony i skały były całe obrośnięte, później stopniowo ładnie wszystko odpuszczało i pojawiło się majano i dino ale też na krótko, Teraz atakują nitkowce ale w małych ilościach krab je skutecznie wyjada teraz czekam tylko na algi wapienne, w skale z tego co zauważyłem mieszka 4do5 malych wieloszczetów, oraz dużo kiełży i wirki, zaczęła się niestety pojawiać apitasia i duużo rurówek, muszę o wurdemanii pomyśleć, no i oczywiście zoanthusy, moje ulubione koralowce też będą za niedługo. Mój aparat jest taki do d.... że kolorów akwarium nie odda, wszystko szarzej wychodzi.

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość hehe :)

Edytowane przez Camillo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do NO3 kup salifetra, bo na tym może ci rożnie pokazywać

pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ? Tez to mam dokladna nazwe poprosze.

http://images37.fotosik.pl/1474/1ed7d6c751acea61gen.jpg

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko się zaczyna i równie fajnie opisane.

Z przyjemnością będę śledził ten wątek.

Kilka uwag.

Do filtracji stosuje się włókninę, fizelinę ale nie watolinę.

Lucjan11- zauważył i słusznie że coś chyba nie tak z tymi kolorami korali- bo nawet beże nie są beżowe.

Zauważ że krab pustelnik nóżki ma ładnie niebieskie i to są jedyne ładne kolory w zbiorniku.

Może czas pomyśleć o delikatnej suplementacji.

Światło też by przydało się o większej zawartości aktyniki.

Podkreśli Ci to barwę koralowców.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko się zaczyna i równie fajnie opisane.

Z przyjemnością będę śledził ten wątek.

Kilka uwag.

Do filtracji stosuje się włókninę, fizelinę ale nie watolinę.

Lucjan11- zauważył i słusznie że coś chyba nie tak z tymi kolorami korali- bo nawet beże nie są beżowe.

Zauważ że krab pustelnik nóżki ma ładnie niebieskie i to są jedyne ładne kolory w zbiorniku.

Może czas pomyśleć o delikatnej suplementacji.

Światło też by przydało się o większej zawartości aktyniki.

Podkreśli Ci to barwę koralowców.

Pozdrawiam.

:welcome:

Mój paskudny aparat nie odda prawdziwych kolorów, na zdjęciu wyszło to bardzo tak szaro-brązowo, w rzeczywistości tak nie jest, ale to prawda, że suplementacja by się przydała i to na "gwałt" oraz jakieś małe karmienie, w tym celu myślę nad zakupem JBL KoralFluid oraz pierwiastki śladowe GroTecha A,B,C,M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu działał bym w myśl zasady „Małe akwarium –małe wydatki” – przynajmniej na początek.

JBL- Koral Fluid – OK.

Z mikropierwiastków zastosował bym tańsze, ale równie skuteczne, np. Aquarium Systems - Trace Element Concentrate Lub Kent Marine- Essential Elements.

Gdy będziesz miał więcej i droższe korale to przyjdzie czas na droższe specyfiki.

Takie rozwiązanie Ci proponuję.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu działał bym w myśl zasady „Małe akwarium –małe wydatki” – przynajmniej na początek.

JBL- Koral Fluid – OK.

Z mikropierwiastków zastosował bym tańsze, ale równie skuteczne, np. Aquarium Systems - Trace Element Concentrate Lub Kent Marine- Essential Elements.

Gdy będziesz miał więcej i droższe korale to przyjdzie czas na droższe specyfiki.

Takie rozwiązanie Ci proponuję.

Pozdrawiam.

:welcome:

Dzięki za radę :) Właśnie tego oczekuję pisząc tutaj :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Posiadam ten filtr i jak dla mnie jest wystarczający :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Mam do was małe pytanko. Co myślicie o tym filtrze RO?

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro4-z-demineralizator-i2483197855.html

Mam ten filtr i jest ok ale... dokup drugą puche na żywicę bo jedna jest mało i się szybko zużywa. W ten sposób załatwiłem sobie plagę dino jak krzemiany wyskoczyły poza skalę.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.