Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam dopiero zaczynam przygodę z morszczyzną

zakupiłem więć filtr ro+ żywica ( używany)

i tu moje pytanie -

jak sprawdzić ile jeszcze czasu do wymiany wkładów i jakie parametry powinna mieć woda po przejściu przez filtr + żywica

bo nie wiem czy kupować nowe wkłady i membranę

( sprzedający powiedział że jeszcze ok 600 l spokojnie powinno być dobrze)


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ze takie inne pytanie ile dałeś za ten filtr i co to za filtr?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to jest filtr 75gpd to jest zły ogranicznik ścieku bo 300 to do membrany 50gpd

prefiltry mogą być do wymiany to zależy ile wody przepościły ale trzeba sprawdzic po żywicy i ma być 000

czy membrana do wymiany?to zależy ile ma żywotności bo jak ładnych parę lat to może jest do wymiany

a teraz koszty jeśli wymienisz prefiltry i membranę to odrazu trzeba było kupić nowy filtr i koszt ten sam z di

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat

prefiltry mogą być do wymiany to zależy ile wody przepościły ale trzeba sprawdzic po żywicy i ma być 000

co to znaczy ma być 000

( domyślam się że chodzi o miernik TDS)

a co z innymi parametrami PH KH itd


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzaj filtra na akwarium.

Kup nowe prefiltry, zywice. Groszowe sprawy. Pomiara TDS tuz po membranie powie Ci czy jest dobra. Dobry wynik to 007 - 010ppm

Testy na Kh, Ph oraz inne przydadza sie jak juz posolisz wode w akwarium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ma znaczenia przed posoleniem jakie woda ma parametry tylko pomiar tds ?

i kiedy wiadomo że trzeba wymienić filtry, żywicę i membranę w ro?


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w naszym hobby raczej tylko TDS.

W zaleznosci jak zanieczyszconoa masz wode w kranie i ile bedziesz produkowal sobie tej wody. Z reguly na opakowaniach pisze co 6 misiecy lub 3000L. Jak bedziesz pamietal o regularnej wymianie prefiltrow mambrana wytrzyma kilka lat. Zywice wymieniasz kiedy kiedy TDS zaczyna pkazywac 001

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie miernik TDS taki do podłączenia do dolewki. Podłączasz go za DI lub jak jest podwójny przed i za DI. W każdym czasie będziesz wiedział jakiej jakości woda Ci spływa. Na alledrogo jest ich sporo w dziale akwarystyka morska.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz dokładnie co to za membrana i jaki ogranicznik ścieku bo według zdjęcia wynika że masz zły ogranicznik powinien być 400-420


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ma znaczenia przed posoleniem jakie woda ma parametry tylko pomiar tds ?

i kiedy wiadomo że trzeba wymienić filtry, żywicę i membranę w ro?

Hej

Normalne akwarystyczne na testy KH, PO4 ect. nie dadza ci wiarygodnego wyniku jesli bedziesz testowal RO wode. Jesli zas chodzi o skutecznosc membrany to nalepiej tak jak koledzy wspomnieli zaopatrzyc sie w miernik TDS i wtedy obliczyc skutecznosc membrany. Liczysz ja w nastepujacy sposob: (TDS kranowy - TDS wody po membranie) / TDS kranowy x 100 = SKUTECZNOSC. Wyniki swiadzace ze membrana jest ok mozna sklasyfikowac w nastepujacych kategoriach wg typu zastosowanej membrany:

- CA - 90%-93%

- CTA - 93%-95%

- TFC - 97%-99%

Czyli ogolnie mowiac jesli skutecznosc spadnie ponizej 90% membrana powinna byc do wymiany. Jest warte zauwazenia ze jesli woda z kranu ma niskie TDS ( mniej niz 100) i wynik po membranie wynosi powiedzmy 10 nie oznacza to niskiej skutecznosci membrany. Ma to zwiazek z tym ze woda zazwyczaj naturalnie zawiera CO2 a ten nie jest odrzucany przez membrane. Ten wlasnie CO2 moze podnosic wynik TDS.

Jesli chodzi o zywice to jest do wymiany jak tylko TDS przekroczy 1 (Taka jest zazwyczaj rozdzielczosc miernikow)

Pozdrawiam

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


280L - zalany od 15/04/12

UFO-C180 skimmer, 25kg skaly+ zywy piasek

Lampa Metis Hypertion R2 2x150watt

Refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną wyskoczenia na piasku i tylko na piasku okrzemek,zaraz po wymianie żywicy i prefiltrów ,TDS pokazuję 000,przed wymianą było ok,a zaraz po wyskoczyło ten syf...Jak myślicie kupić nowy zestaw prefiltrów?Nie wymieniałem membrany od prawie 3 lat to może mieć wpływ?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ile masz po samej membranie ?

teoretycznie ... membranę zaleca się wymieniać co 2 lata , prefiltry co pół roku - choć chyba mało kto przestrzega zaleceń :)

moja jest blisko 3 letnia i po membranie mam jakieś 8 - 12 , po żywicy 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.