Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Powoli zastanawiam się nad życiem do mojej kostki 30l. Chciałbym poradzić się co mogę tam wrzucić, jakie rybki, SPS,LPS,miękasy,ślimaki,krewetki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki to na pewno większość z rodziny babkowatych, bo to małe ryby i nie wymagają dużego zbiornika. Malutki Nemo też zapewne da radę ale jak podrośnie będzie trzeba go oddać.

Ślimati to spokojnie może być nawet kilka.

Krewetki to 1-2 sztuki jeśli będą to jakieś czyszczące gdyż ich wielkość będzie również znaczna. Jeśli będą to jakieś mniejsze krewetki to 2-4 sztuki dadzą radę. Najważniejsze chyba będzie to aby był to jeden gatunek i nie terytorialny. Przy mieszaniu kilku różnych i kiedy będą terytorialne to zapewno będą ofiary. Takiej pistoletowej to raczej nie polecam... no chyba że będzie tam tylko ona i żadna inna.

Co do korali to jeśli chodzi o miękkie to tutaj można dać wszystko, jeśli chodzi o twarde to raczej tylko te najłatwiejsze w utrzymaniu (calustera, euphyllia, montipory, favia) gdyż przymkną oko na częśte wachania parametrów wody. Całą gamę innych nie warto wkładać do baniaka bo bez stałych warunków długo nie pociągną, a jak wiadomo w 30 litrach parametry będą stale skakać.

Mały krab też nie zawadzi jeśli by Cię to interesowało.

Rozgwiazdy piaskowe sobie daruj bo nie będzie miałą co jeść... inne będą za duże do takiego małego baniaka.

To tak kilka słów od amatora co to też posiada takie 30 litrowe wiaderko w domu :p

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@giant19s cholernie dobre podsumowanie tego co można trzymać w rafce z takim litrażem :) Mam odrobinę większy i też pasuje jak ulał.

Co do małego błazenka, czytałem na forum, że nie urośnie on za duży, ryby raczej karłowacieją w małych litrażach. Tyle wyczytałem ;)

Jakiś czas po założeniu i obsadzeniu kostki wdałem się w ciekawą rozmowę odnośnie takich szklanek jak to określił drugi rozmówca :) Nie zaszalejesz z ilością korali. Warto przemyśleć podstawę obsady i przy okazji cieszenia się zdobywaniem nowych szczepek uzupełniać ją wg. gustu. Teraz przy zakładaniu kostki wybrałbym jeden/dwa gatunki korala i potraktował go jako główny okaz. Np. jakaś euphulia 5-9 główek umiejscowiona w jakimś honorowym miejscu a do tego trochę mniejszych sztuk/szczepek korali.

Jeżeli pójdziesz w proste sps'y i lps'y to nie pakuj za dużo grzybowieńców, przy małym litrażu to dość istotne. U mnie z powodzeniem rośnie hystrix i pavona cactus. Możesz też wpakować jakiegoś małego ukwiała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajcie daty postów .

komun25wawa odkopuje stare tematy i nabija sobie posty...... jeszcze trochę i na targowisku się pojawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajcie daty postów .

Ożeż ty, faktycznie! biję się w pierś, właśnie kminię nad przesiadką i temat mi przypasował do podzielenia się spostrzeżeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ożeż ty, faktycznie! biję się w pierś, właśnie kminię nad przesiadką i temat mi przypasował do podzielenia się spostrzeżeniami.

A wszystko przez gościa któremu się spieszy do giełdy - już kolejny temat "uśmieszkiem" odkopuje - może by mu Moderatorzy jaki urlop zafundowali ? Bo pewnie nie miał czasu regulaminu poczytać... Niech doczyta "na wolnym"...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.