Skocz do zawartości
Kraszan

Zbuduj sobie miernik pH, dH, zasolenia...

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję miernika pH. Grzebię w necie, grzebię i znalazłem coś, co dalo mi do myślenia. Chodzi o produkty firmy ZUH Tomar. Poszli na niesłychaną łatwiznę wykorzystując gotowe mierniki made in China. Dostępne są one po 7,50zł - przykład:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71127146

1149-miernik.jpg

Po zaklejeniu reszty zakresów otrzymujemy prawie gotowy miernik firmy Tomar:

1149-tomar-ph-metr.jpg

Żeby nie robić totalnej siary producent przesunął gniazda przyłączeniowe na tylną krawędź miernika - nie jest to trudne, bo w środku jest prawie pusto (rozkręciłem kilka takich mierników).

Co prawda zawsze wydawało mi się, że wszelkie sondy opierają swe działanie na zmianie rezystancji elementu odpowiedzialnego za pomiar, jednak po porównaniu zakresów na jakich pracuje miernik wydaje mi się, że pomiar to jednak powstawanie jakiegoś potencjału - ktory to właśnie mierzy miernik nastawiony na pomiar napięcia...

Pozostawałoby jedynie zajrzeć do środka takiego miernika i zrobić fotkę (celem wrzucenia jej na forum ;-) ) i myślę, że wspólnie doszlibyśmy do przeróbek jakich dokonał producent. W najlepszym przypadku nie ma zadnych przeróbek, a cała kalibracja dokonywana jest trymerem znajdującym się na płytce drukowanej miernika...

Producent oferuje mierniki kilku parametrów:

- PDT 301A miernik pH - za cenę hurtową 244zl do kupienia w Colisie za 410zł

- PDT 301C miernik zasolenia - w Colisie za 480zł

- miernik dH - cena 290zł

W przypadku pomiaru pH miernik nastawiony jest na zakres 0-20V napięcia stałego. Daje to wtedy dokładność pomiaru rzędu 0,01 gdyż maksymalna wartość jaką wsyawietli miernik na tym zakresie jest 19,99. O ile moje rozumowanie jest słuszne i sonda pH generuje jakieś napięcie na swych końcówkach i stosunek pH/U jest zależnością liniową to praktycznie banalną rzeczą byłoby wyskalowanie takiego mierniczka na pomiar pH. Wtedy koszt takiego miernika to 7,50zł + koszt sondy i ewentualnie 0,15 gr za rezystorek gdyby coś było poza zakresem....

No ale całe moje rozważanie może wziąć w łeb, jeżeli sonda pH działa na innej zasadzie... Zna się ktoś na tym i się wypowie? A moża ma ktoś miernik firmy Tomar i mógłby coś podejrzeć?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sonda pH faktyczniegeneruje naięcie i je się mierzy ale problem jest w oporze sondy tak że miernik (taki chiński) nie mierzy tego poprawnie


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo! Czyli jednak generuje napi?cie! :-)

Przecie? rezystancje wejsciow? miernika i rezystancj? sondy mo?na dopasowa? (obie s? pewnie rz?du MOhm'?w)- za pomoc? rezystorka - koszt 0,15gr sztuka.

Nie s?dz? te? ?eby sonda przy pH 8,00 dawa?a 8,00V dlatego nale?a?oby trymerkiem kalibruj?cym dopasowa? wskazania.

Ponadto nale?a?oby te? pewnie wymieni? rezystorek odpowiadaj?cy za napi?cie odniesienia - ju? jestem prawie pewny ?e pomiar pH w zakresie np. 4,00-9,00 nie daje napi?cia 4,00-9,00V ale w dalszym ci?gu widz? du?e szanse przer?bki chi?skiego miernika, by poprawnie wskazywa? pH.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w sieci info o elektrodach szkalnych (tak się to nazywa) tam powinno być info o ich impedencji albo lepiej na stronie producenta elektrod w danych fabrycznych.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uda?o mi si? ustali?, ?e elektroda szklana OSH 10-00 Metronu przy 25stC ma rezystancj? od 50 do 150 MegaOhm'?w. W takich szerokich wide?kach mie?ci si? chyba ka?dy miernik w tym te? chi?ski ;-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kraszan: będziesz podłączał elktordy do zwykłego miernika, czy dokładał coś do próbników od voltomierza?

pzdr


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie - już się doczytałem, że bezpośrednio się nie da. Dorobić trzeba malutki adapterek - podałem link do schematu. Po zmontowaniu zmieści się to i tak w obudowie mienika za 7,50 ;-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko, żeby tam coś zobaczyć trzeba byćzalogowanym.

@kraszan: możesz mi przesłać taki schemacik na maila:

t.jaloszynski@interia.pl

ale powiedz mi jeszcze: trzeba kupić elktrodę czy wystarczy "odwzorować" rezystancję

pzdr


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrodę oczywiście trzeba kupić.

Jej koszt to ok. 100zł.

Napięcie na takiej elektrodzie wynosi E= stała - 58mV/pH

W naszym przypadku stała elektrody w roztworze ph=7 wynosi ok. 0V.

Chodzi więc o to by wzmocnić sygnał pomiarowy - dostosować skalę 53mV do sklai 100mV i możliwośco odczytu wartości pH na zwykłym voltomierzu.

Koszt elementów potrzebnych do zbudowania adaptera z grubsza oceniam na ok.40zł Doliczając 7,50 za miernik i 100 za sondę mamy ok. 150zł.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przy pomiarze zasolenia to bania,bania i jeszcze raz bania bo do sondy trzeba doprowadzić "częstotliwość" pomiar jest na zasadzie rezystancji ale z częstotliwością (dokładnie nie pamietam ale chyba ok 1khz). Zeby było śmiesznie to sonde mam.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od czego jest karta dzwiekowa (jeśli to taka częstotliwość)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to będzie z pomiarem dH


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś wyjaśnić co mam dokupić do takiej przeróbki i gdzie to potem zainstalować.Lutować potrafie ale elktronikiem nie jestem. A taki miernik to cudo. ( :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zróbcie coś takiego a ja chętnie kupię projekt tej przeróbki. Apropos ja podłączyłem coś ala sonde do miernika i wskazywało w mV oczywiście inną wartość ale się zmieniało w zależności od zasolenia.


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nemo pod??czy?e? sonde bezpo?rednio bez przer?bek?

Jak nie dajesz rady sam to zanie? j? do elektronika np naprawy rtv mo?e by ci tanio przerobili.Ja jeszcze sam powalcze ale jak si? nie uda to oddaje to do punktu.

Cyt: "Przecie? rezystancje wejsciow? miernika i rezystancj? sondy mo?na dopasowa? (obie s? pewnie rz?du MOhm'?w)- za pomoc? rezystorka - koszt 0,15gr sztuka."

Gdybym wiedzia? o co tu chodzi to ju? bym mia? dzia?aj?c? sonde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dopasowanie impedancji polega na podlaczeniu rezystorka, to ja sie poddaje.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a jak można inaczej dopasować impodegacje (niewiem nawet co to znaczy)? Czyli rezystorki się nie przydadzą? Mam cały schemat tego ale dosłownie nic nie kumam.... :szok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nietstety nie chodzi TYLKO o dopasowanie rezystancji (impedancja o ile pamietam ze szkoły jest w przypadku prądu zmiennego) ale potrzeba też zbudować układ (tu będę tworzył: konwerter (?) ) który zamieni sygnały z sondy, które nie zmieniają się liniowo tylko logarytmicznie i dopasowywał skalę do skali miernika. W najprostszym ujęciu sonda przy pH=7.0 daje 0V sygnału. Przy pH=8 daje E= stała - 58mV/pH - potrzeba układziku który przerobi te sygnały na zrozumiałe dla nas na pierwszy rzut oka, czyli ph=7=7V itd. Nie jest to trudne, bo schemat takiego adapterka mozna znaleźć na sieci. Nie róbmy z pH metru jakiegoś magicznego urządzenia.

Natomiast pomiar kH, zasolenia czy Ca również jest możliwy. Wszystko kwestia odpowiedniej sondy i znania jej parametrów, czyli rezystancji/impedancji, "wzoru" wg którego podaje ona sygnał, a dalej klasycznie zwykły miernik za 7 zł :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No super teraz już wszystko jasne:no:no Panowie troche jaśniej!!!! Moglibyście z nazwy wmienieć co trzeba kupić i jak to zainstalować. Np kup takie i takie coś i przylutu do tego i tego.Bo jak na razie to coraz mniej z tego kapuje.... A schematy to wogóle jazda na maxa:cry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dopasowanie impedancji polega na podlaczeniu rezystorka, to ja sie poddaje.

no i ja również sie zastanawiam po co sie tyle z operacyjkami nawalczyłem u siebie....

najprostszy z możliwych schemat pHmetru znajdziesz w pliku LF444.pdf - o który należy zapytać google. Schemat ten wykorzystał P.Żelazny, i wszyscy następni wiec mozesz być pewien że działa.

wzmacniacz możesz dać zamiast LF444 zwykły TL0x4 gdzie za x mozesz podstawić cyferki 6, 7, 8 :D zasilanie wystrczy +/-5V - banalnie proste i śmiga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc a moze wiesz równiez jak zbudowac miernik zasolenia tak prosto ??

I czy mozesz dokładniej opisac co z tym schematem zrobic zrobic ??

Tutaj jest dokładny link www.matrixrunner.net/pdf/LF444.pdf

Jakby co to jak mi to opiszesz to moge w ramach podziekowania wykonac kilka takich mierników dla kolegów oczywiscie po zwróceniu kosztów materiału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat jaki podałem to "przejściówka" miedzy elektrodą pH a zwykłym chińskim miernikiem. Sprawdzone - działa świetnie - ale to wciąż tylko miernik - równie dobrze można sie bawić testami kropelkowymi.

Miernik redox robi sie jeszcze prosciej - wykorzystuje sie nie 4 ale 2 wzmacniacze operacyjne...

po polsku i co z czym macie tutaj - powinniście dobrze znać ten schemat z linku jaki dałem wyżej :D

http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/artykuly/pzel_phmetr.html

Od razu mówie że zamiast zasilania całości napieciami +/-15V w zupełności wystarczy zasilanie napieciem +/-5V , scalak w obu przypadkach można użyć zamiast LF444 = TL074, TL084, TL064 - to te najpopularniejsze.

Bez problemu osiąga sie tu rozdzielczość pomiaru 0.01 stopnia pH

Z tym że to wciąż tylko miernik... żeby sterować na podstawie jego wskazań ozonatorem lub zaworem Co2 trza czegoś wiecej :D

Pracujemy nad takim maluchem na jak to nazywacie "alternatywnym" forum - podam linka do wątku i fotke prototypu

http://aquareef.fora.pl/viewtopic.php?t=644

Jesli kogoś interesuje to zapraszam bo nie bede na dwóch forach projektu ciągnął...

lcdonsmall8fn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.