Skocz do zawartości
smk

POMOCY POTWOR!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wsadziłem do swojej nowej 550L solniczki żywą skałę która przyszła do kraju kilka dni wcześniej.

Dziś znajomy przyniosl do testow oswietlenie nocne i zgasilem swiatło i jakieś 10min bawiłem się LEDami i jak odpaliłem światło główne w pokoju to moim oczom ukazał się jakiś potwór - zapierdzielał od lewej do prawej (akwa długości 175cm) naprawde w kilka sekund.

Wygląda jak larwa czegoś - ale czego? wielkość spora jak na larwe (jeśli to larwa) bo 5-7cm

Jest bardzo szybki więc nie przyjrzałem mu się dokładnie ale wygląda to jak glizda zwężająca się na końcu a z przodu ma taki łeb w kształcie kulki i jakiś czarny dziub/szponki czy coś. Coś trochę jak taka egzotyczna kolorowa pijawka.

Kurde boje się teraz ryby tam wsadzać - mam to ukatrupić? Widział coś takiego ktoś kiedyś?

Nagrałem na szczęście filmik - do pobrania tutaj:

http://www.fornet.com.pl/smk/akwa/images/rafa550/potwor.wmv

HELP!!!


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie cos bardzo podobnego (3 sztuki) tylko duzo mniejsze(okolo 1-2 cm) Nie mam pojecia co to jest ale wydaje sie byc nieszkodliwe. Mam to juz od 3-4 miesiecy tez przyszlo z zywa skala. W dzien tego nie widac, ale wylazi po zgaszeniu swiatla i energicznie plywa od jednej sciany akwa do drugiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten niesamowicie szybki stwór w końcu pokazał na co go stać. wgryzł się w polip zoanthusa i zaczął go zżerać od środka. nie wytrzymalem i eksmitowałem. radzę nie ryzykować. muszę jednak dodać, że mój był raczej białawy


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za szybka odpowiedz

@panmandaryn - a takie same masz? i ryb nie atakuje to cos? Bo szczegolnie te zebiska/szpony z przodu mnie przerazają


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś przyglądałem się takiemu stworowi, wyglądał jak osiadły wieloszczet no ale taki co się wyrwał:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem podobnego u siebie - nie wytrzymał starcia z wirnikiem.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to jest duzo mniejsze i zbyt szybkie by sie temu dokladnie przyjrzec. ale nie widzialem zeby mialo jakis negatywny wplyw na ryby/korale (moze jest jeczsze za mlody?)

swoja droga to moze byc ciekawe stworzenie. Ja bym tego nie wyrzucal. jesli by podgryzalo korale lub atakowalo ryby to moze warto przeniesc to do sumpa lub refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być jakaś pierścienica - na przykład wolnożyjący wieloszczet. Czy ma kilka par oczu, a wzdłuż ciała jakieś wyrostki? Na filmie trochę kiepsko widać, bo faktycznie zasuwa jak mały odrzutowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@enna - wygląda jak połączenie tasiemca z wieloszczetem, oczu nie widze a wypustki po bokach ma takie jak wieloszczet.

Choć moge się mylić i te czarne szponiki z przodu moga być oczami - nie moge sie mu dokładnie przyjrzec bo zapitala w te i we wte jak z motorkiem w tyłku.

Wygląda tak jakby był przystosowany właśnie do przyczepienia się do czegoś (ryby/polipa) - na razie niech sobie pożyje ale jeszcze to przemysle zanim wsadze ryby.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj!!! To może w nocy wychodzić z akwa na żer!!! :) To może być nowa mutacja OBCEGO!!! :wink

A swoją drogą to może jakaś mątwa?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rah - mątwa to na pewno nie jest ani żaden głowonóg. SMK - głosuję na wieloszczeta. Lepiej z nim uważać, bo niektóre gatunki są trujące i moga powodować poważne uszkodzenia skóry. Znalazłam 2 zdjęcia takich paskudników. Kiedy przeczytam, jak je tu zamieścić, to to zrobię. Może któryś będzie wyglądać znajomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wieloszczety trzeba uważąć bo jak trafisz pechowo to ręka nieźle boli (wiem coś o tym)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enna - nie no wieloszczetow to ja juz dziesiątki widziałem wiec te zdjecia to zdjecia zwyklych - ale tak pływającego to jeszcze nigdy.

Nie mówie że to nie wieloszczet - może być - tylko jakiś taki dziwny. Bardziej mi to na jakąś larwe wygląda bo one takie mają dziwne ruchy.

@mnowogro - szczerze? mam pewne obawy przed grzebaniem w tanku teraz mimo że i tak nigdy nie grzebie bez rękawic :)

Wrzuce to pytanko na jakies zagramaniczne forum zobaczymy czy oni cos wykombinują


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na prawdę to dopiero jak się ma baniak to się człowiek dziwi że ludzie nad morzem na bosaka wchodzą do wody :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk a kojarzysz tego potwora z oregonreef? Widzłaem coś podobnego live, krótko po złapaniu (długość ok 1m ) Gość spokojnie duże skałki wywracał. Zdaje się że czaka cię walka. Musisz się go pozbyć.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przypomonam sobie - długości auta (znaczy amerykańskiego auta) grubości kilku cm w rurach sobie żył. Szok. A gdzie widziałeś takiego "live"?!

OK - dam mu 2 tygodnie karencji, jak na reefpark i reefcentral nie wypowiedza sie jednoznacznie przez ten czas że jest nieszkodliwy to idzie na krzesło elektryczne :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem jak wyłowili tego gada w aquamedicu w Bogucinie wyobraź sobie że siedział w baniaku tam pare lat, a oni zachodzili w głowe co im te skalki tak w kółko przestawia. Ohydna gadzina zrobiła na mnie wrażenie, tamtem był ciemny i było bardzo widoczne, że ma budowe pierścieniową, z nieźle uzbbrojonym aparatem gębowym.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

A tak przypomonam sobie - długości auta (znaczy amerykańskiego auta) grubości kilku cm w rurach sobie żył. Szok. A gdzie widziałeś takiego "live"?!

OK - dam mu 2 tygodnie karencji, jak na reefpark i reefcentral nie wypowiedza sie jednoznacznie przez ten czas że jest nieszkodliwy to idzie na krzesło elektryczne :)

Też to widziałęm

u mnie we Wrocławiu można kupic takie krewetki (słonowodne) za 2 zł od woreczka (papu dla rybek)

są tam małe i duże , jakmasz taka możliwość

kup takie 2 woreczki i zobacz co sie bedzie działo

nie masz koralowców kótre jedza namietnie te krewetki ( mój Zoanthus - zjadł wszystkie male)

zabezpiecz czymść wloty pompki (kilka moich zostało zmielonych)

I patrz czy sie drastycznie nie zmniejsza populacja ,lub czy owe powtorzysko nie poluje na malutkie 2cm krewetki

To jest moja propozycja

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OFF TOPIC

@smk: Tylko nie dawaj mu zbyt wiele krewetek. By potem nie było jak w tym dowcipie o psie.

"- Panie doktorze (wet). Mój pies dziwnie się zachowuje.

- A co takiego robi?

- Aaa, szczeka i gania za samochodami.

- To nic dziwnego, wszystkie psy tak mają.

- Tak, ale mój pies za samochodami szczeka, gania, a potem przynosi w pysku i zakopuje w ogródku..."

;-)

Heh, może oprócz rękawiczek przydałby się także alarm gdy coś będzie chciało wydostać się z akwa?

Albo może lepiej system takich chwytaków, jak w miejscach pracy z materiałami radioaktywnymi...

W ostateczności może Adi weźmie?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to mialem u siebie a co ciekawe wypatrzylem dopiero po paru miesiacach. I tez bylem lekko zszokowany co robi Plywak Zoltobrzezek w akwarium morskim. Alez to bylo szybkie. Strat w obsadzie nie spowodowalo zadnych, widzialem to tylko raz, podejrzewam ze pompa sie z tym rozprawila.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mnowogro :

OFF TOPIC

@smk: Tylko nie dawaj mu zbyt wiele krewetek. By potem nie było jak w tym dowcipie o psie.

....W ostateczności może Adi weźmie?

:)

To fakt nie pomyślem że jak sie za dużo mu tych krewetek to będzie większy od akwarium :)

Co do Adiego też tak wczoraj pomyślałem

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wczoraj w nocy zostawiłem latarkę (taką diodową) na chwilę w jednym miejscu i kilkapodobnych mi do światła przypłyneło (czy to twoje ciągnie do światła). "tylko te moje to tak do 1 cm (podobne w sposobie pływania bo szczegółów to nie widać jak coś tak zapitala i ma te rozmiary) :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi ze skały wylazło coś takiego:

1123-dscn1678.jpg1123-dscn1679.jpg

Wiem, ze fotki sa kiepskie. Wygląda to tak - szaro-bure, ma 5 albo 6 krepych "włochatych" ramion i wcina minatja:) Pojawiło sie p ozgaszeniu światła, po zapaleniu szybko czmychnęło w mroczną jaskinię w której sidzi za dnia. Co to może być? Rodzaj rozgwaizdy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.