Skocz do zawartości
rs

Escenius pompkus

Rekomendowane odpowiedzi

Od czwartku mam świetną rybę - Escenius bicolor. Pojechałem po salariasa a wróciłem z bicolorem (dzięki BartY). Ryba jest rewelacyjna. Na razie zgodna i bardzo sympatyczna. Po zgaszeniu większości świateł i wyłączeniu pompki (pompuje w cyklach 15 minutowych tylko w dzień) moja rybka wcisnęła się do wylotu pompki.

Jak myślicie. Będzie miała wystarczający refleks żeby nie stracić ogona? Jak pompka nagle się włączy to może być Escenius krótkus. A może założyć coś na wylot pompki? Tylko co? Myślałem o dwóch drutach włożonych w otwory wywiercone w rurce pompki w taki sposób żeby utworzył się krzyż dzielący przekrój wylotu na ćwiartki. Może ktoś ma inny pomysł. Warunek: proste, tanie, nie ograniczające przepływu wody. Trąci to trochę DIY ale co robić.

Ma ktoś tę rybę?982-escenius pompkus.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

druty lepiej moze nie. zylka wedkarska lepiej chyba. wypal jakims gwozdkiem albo wywierc gdzies blisko wylotu 4 malutkie dziurki i przewlecz zylke jak sznurowke w bucie :D

BTW .. ciekawe na jaka odleglosc Ci ten Escenius wystrzeli w baniak jak ta pompa odpali :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to dobre:D, czyli na morzu ani fali:) tzw plaaaaża:D,

jak coś to mam pręt akrylowy fi 2mm,

pozdro:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):D:):haha roft :D popłakałem sie ze smiechu,

rybcia chyba lubi sporty extremalne "wystrzeliwanie podwodne"

tylko co jak sie jej to znudzi??? strach myslec.

Co do rozwiązania to wklej tam cos na "kropelce" [kleja tym koralowce to pompce tez sie nic nie stanie]

tylko raczej nic metalowego bo moze reagowac z solą.

pozdro


"Plany...,plany ;)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe - mówiłem zawsze że te rybki to najbardziej pocieszne zwierzątka akwariowe :)

Moj salarias wciskał się w muszle lepiej jak krab pustelnik (nie mam pojęcia jak on to robił - część jego znikała chyba w innej czasoprzestrzeni bo na bank nie mieściłą się normalnie w muszelce).

Do tego jadł z ręki i dawał się głaskać - a jak przychodziłem rano to cieszył się jak piesek (niestety z łakomstwa za glonami wyskoczył z akwa)

818-komando_vs_gabka.jpg

818-komando_vs_gabka2.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk, jesteś pewien, że miałeś całego salariasa? Nie brakowało mu tylnej części ciała?

Dzisiaj moja rybcia biła rekordy w przeciskaniu się przez szczeliny. Zaczęła od wcisnięcia się pomiędzy płytkę z przyssawkami uwidocznionej na moim zdjęciu pompki a szybę akwarium. Nie wiem na czym skończyła bo wyszedłem z domu.

Aż boję sie tam wrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no po prostu mnie rozwalily te rybki ;] Swietne sa. SMK chyba naprawde w tej muszli jest jakas dziura w "czasie i przestrzeni" bo na chlopski rozum to nie ma bata zeby sie tam zmiescila ;D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rs mam rownież esceniusa bicolora i zachowywał się podobnie do twojego . Najpierw lukał do pompy a potem tyłem pakował się do srodka tylko łeb mu wystawał.Nigdy go pompa nie wciągneła, ale wolałem je zabezpieczyć .Załóżyłem plastykowe koszyczki. Teraz sie juz odzwyczaił i woli wylegiwać się na sarcopythonie. Zdjołem juz te koszyki.Gotów jestem postawić to i owo że jednak zdąży i pompa go nie wciągnie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem przejsciowo (znajomy mial katastrofe w baniaku) Bicolora i zachowywal sie identycznie :) Wylatywal jak z procy z pompy ale kiedy sie wylaczala (timer) wlazil do niej natychmiast. Niesamowita ryba, zachowywal sie jak pies, caly czas mnie obserwowal i wyraznie cieszyl sie kiedy wracalem z pracy: plywal przy szybie w te i z powrotem. Zarloczny byl nieslychanie, do tego b. dobry glonozerca, slowem rybka idealna :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo rs!

Dlaczego pompujesz "w cyklach" 15-to minutowych?

Pozdrawiam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czym karmić salariasa? Bo słyszałam,że jest dobry na glony, a jeśli już się ich pozbędzie???


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, bo pompki cyrkulacyjne(2szt.) są podłączone do mechanicznego wyłącznika czasowego, który może pracować w takich właśnie cyklach. Co kwadrans robi się w akwarium większy ruch. Jak mi się przypomni, zwyke nie częściej niż co kilka dni, zmieniam nieco ustawienie pomp.

Nie zrobiłem jeszcze falownika eliminującego pompki, których widok wciąż mnie doprowadza do szału. Miało to być rozwiązanie tymczasowe. Minęło 1,5 roku... i ciągle są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs: i jak się trzymają pompki przy takim traktowaniu - nie terkoczą bardziej?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki to Atmany (nie pamiętam jaki model i już nie odczytam) i trzymają się nadzwyczaj dobrze. Nie zauważyłem żeby przez ten czas ich praca się pogorszyła. Można wychwycić moment kiedy startują, robi się trochę głośniej ale nie ma tragedii;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

Pompki to Atmany (nie pamiętam jaki model i już nie odczytam) i trzymają się nadzwyczaj dobrze. Nie zauważyłem żeby przez ten czas ich praca się pogorszyła. Można wychwycić moment kiedy startują, robi się trochę głośniej ale nie ma tragedii;)

A nie lepiej kupić coś takiego ??

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=1493

ja sie zastanawiam nad zastosowaniem czegoś takiego razem z inną np.

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=2817

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ewa - dokarmia się je dosłownie wszystkim, ale powinno się dokładać tak jak pokolcom algi nori (te od sushi - w większych supermarketach kupisz). Salariasy są jak odkurzacze (mój przynajmniej był)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

rs: i jak się trzymają pompki przy takim traktowaniu - nie terkoczą bardziej?

Ja mam 3 sztuki MaxiJet 750, chodza w cyklach co 2-3 minuty przez cala dobe, juz od ponad roku ... i chodza.

Przy starcie owszem slychac jak sie zalaczaja, ale MaxiJet`a zawsze slychac przy starcie.

Poza tym no problem.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słychać główne 750-tki.np 1000 i 1200 nie słychac bo maja wirnik bez "sprzęgła"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio

Taka pompke jak ta pierwsza w Twoim poscie kupilem bo tez myslalem, ze bedzie mieszac. Ten ruchomy wylot dzialal jeden dzien i przestawal. Codziennie demontowalem pompke i ja czyscilem. Po kilku dniach wyladowala w szopie powiekszajac zbior rzeczy nieprzydatnych. Mysle, ze jest za slaba. Ale pomysl jest przedni.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.