Skocz do zawartości
luft

Kultura osobista vs merytoryka

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawia się na forum wiele postów o różnej wartości merytorycznej. Nano-Reef pozwala każdemu wkomponować się w środowisko morszczaków, począwszy od tematów lekkich, po stricte naukowe. Każdy znaleźć może coś dla siebie, miejsce do zaistnienia na NR bez względu na stopień wtajemniczenia w morszczyźnie.

W zależności od stopnia wiedzy, praktyki posty odbierane są w różny sposób. Nie ma nic piękniejszego od konstruktywnej debaty, umiejętności czerpania z wniosków... z poszanowaniem dla klubowiczów NR.

Natomiast posty o charakterze stricte prześmiewczym, bez merytorycznego uzasadnienia, nie pozostawiające odpowiedzi, a jedynie pogrążające temat w chaosie będą napiętnowane. Dbajmy o kulturę wypowiedzi i szanujmy swego rozmówcę tak jak sami byśmy chcieli być szanowani.

Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, nie sądzisz, ze złe nadawanie tytułów w tematach rownież powinno byc przez Was pietnowane? Za niedługo połowa tematów będzie miała tytuł: pilne, pomocy albo cos w tym rodzaju a znalezienie czegoś będzie wręcz niemożliwe.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo połowa tematów będzie miała tytuł: pilne, pomocy albo cos w tym rodzaju a znalezienie czegoś będzie wręcz niemożliwe.

Do takich akcji proponował bym otwarcie nowego działu o nazwie "Szybkie pytania"

Wszystkie posty tego typu można by było tam składować.

Edytowane przez Sebastek (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob, tak też uważam i sam zachęcam do precyzyjniejszego tytułowania pisanych treści. Warto zwracać uwagę na takie rzeczy, ale zawsze w odpowiednim tonie, wyczuciu sytuacji, nigdy w pozycji żądania, czy piętnowania. Unikajmy punktów zapalnych.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli powstał by dział do takich tematów to sam osobiście nigdy bym tam nie zaglądał. Otwieram takie tematy jedynie jak mi się nudzi a czasem byc moze potrafił bym pomoc.

Luft czytasz zapewne większość tematów i jak zauwazyles próbowałem wcześniej zwracać autorowi delikatnie uwagę, ze przydało by się pisać normalny temat. Jednak zawsze znajdzie się jakiś ....... który stanie w obronie autora tematu i tym samym utwierdził go w przekonaniu, ze jego ignorancja w wymyslaniu tematów jest ok i dalej moze kolejne tak nazywać.

Mnie jako czytajacego nie obchodzi czy osoba oddaje za free worek złota czy potrzebuje pomocy lub rady. Mnie interesuje przejrzysta forma jego wypowiedzi.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Niepotrzebnie pijesz do mnie ale tym razem się nie dam sprowokować a nawet dam Ci plusika żebyś ochłonął.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob sam widzisz i przyznajesz, że czytam większość rzeczy, czy mi sie podobaja, czy nie, ucząc się wlasnej cierpliwości i wyrozumiałości. Toteż mam moralne prawo prosić Was o odrobinę pokory. Cyklicznie proszę, apeluję o wiele rzeczy... przychodzą nowi i powielają "błędy wygody i niewiedzy" - trzeba im dać wyrozumiałość i zachętę i lekcje dobrych manier. W jakimś stopniu się to odda. Wiele razy przeczytać można koncert życzeń, że oczekuje się przejrzystości, jasności przekazu etc. Nie ma tutaj jednak sztabu ludzi, którzy robią na zlecenie spełniania osobistych marzeń. Forum tworzymy My wszyscy i od nas zależy poziom merytoryczny, jak i kulturalny.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

W części się z Tobą nie zgodzę.

Błędy niewiedzy rzeczywiście wymagają tolerancji, natomiast wygody i lenistwa niestety nie.

Jestem w dalszym ciągu początkującym ponieważ zbiornik ma dopiero 15 miesięcy, ale najpierw szukam i czytam zanim zadam jakieś pytanie i to często na PV do bardziej doświadczonego.

I mnie irytuje coś w stylu a co to i to zadawane pytanie przez tą samą osobę co drugi dzień albo co dzień.

Zero jakiejkolwiek inwencji tylko dajcie mi gotowca.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Toba Mariusz. Widzialem nie jeden temat w ktorym dogryzano nowemu za jakis tam blad w zakladaniu nowej solanki. Jak wiemy wiekszoc i tak zrobi po swojemu. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - nie ma lepszej dezaprobaty od braku odpowiedzi... temat "durny" umiera szybko. Natomiast brzydka odpowiedź rokuje tylko kłopotami. BAU, szacunek dla Ciebie za poważne podejście, nie każdy jednak ma w sobie tyle pokory... a jednak ktoś musi być w tej sytuacji mądrzejszy - bo nie ma co schodzić poniżej swego poziomu. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiemy wiekszoc i tak zrobi po swojemu.

To po co pyta ? tylko po to żeby się utwierdzić w przekonaniu że i tak źle zrobi ?

Dawniej przynajmniej ludziom się chciało poszukać, poczytać, a teraz wszystko na gotowe.

Edytowane przez Sebastek (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapewne dlatego, że niektórzy nie traktują tego poważnie, poważnie w znaczeniu to jest moje hobby a nie zachcianka na pięć minut. Pozwalają sobie na zadawanie najbardziej oczywistych pytań i nie starają się na nie samemu znaleźć odpowiedzi bo po co... z tego tez bierze się to, że forum jest przez nich traktowane hmmm... nawet nie wiem jakiego użyć sformułowania by było na tyle dyplomatyczne by nie wywołało oburzenia. Nie traktują tej zabawy i ludzi w niej uczestniczących jak pewnej społeczności do której chcieliby przynależeć.

tak samo z ludźmi o jakimś tam doświadczeniu, zmęczyli się pisaniem tego samego, walką z wiatrakami. Część poprzez swoje zgryźliwości doznała uszczerbku na honorze i też ma w nosie odzywanie się. Inni widząc, że splendor przynosi błyśnięcie złośliwym przycinkiem idą w kierunku bycia "stańczykami" tego forum i społeczności.

patrząc też na swoje potknięcia i czasami zbyt nerwowe wypowiedzi przychylam się do apelu Lufta!

potraktujcie forum ciut poważniej, dbając o to w jaki sposób je budujemy- my jego użytkownicy!

pozdrawiam, Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji, najczęściej przyczyną konfliktów i złośliwych wypowiedzi starszyzny są posty nowicjuszy, olewaczy.

Zadawanie pytań które już zostały zadane i są na nie odpowiedzi, albo wręcz przypięte wątki podnoszą ciśnienie ludziom którzy odpowiadali już wiele razy na to samo. Odpowiedzi zaprawione nutką złośliwości wywołują lawinę przepychanek.

Wiele razy prosiłem o pomoc na forum i nigdy nie spotkałem się z jakimś boksowaniem w moim wątku.

Tylko rzeczowe wypowiedzi aczkolwiek często sprzeczne. Bo każdy zbiornik jest inny.

Uczmy pokory noworyszy a nie skaczmy sobie do gardeł.

To moje zdanie. A jako wolny forumowicz mam do tego prawo. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na naszym forum mozna znalezc wlasciwie odpowiedzi na wszystkie tematy w morszczyznie. pytanie o cos na co bylo 300 razy odpowiadane jest brakiem szacunku dla forum. moja aktywnosc na forum zaczela sie dopiero po poltora roku czytania i szukania od momentu zarejestrowania, i takiej tez postawy oczekiwalbym od nowych morszczakow. no ale moze ja jestem starej daty... B)


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze: zgadzam się oczywiście z luftem jak również z Kolegami, którzy piszą, że nowy przed zadaniem pytania powinien pogrzebać na forum ale tu zaczyna się czasami problem, gdyż wyszukiwarka działa fatalnie. Często żeby znaleźć odpowiedź na pytanie wchodzę na google i tam wpisuję hasło i wrzuca mnie idealnie do ... naszego forum. Jak robię to przez wyszukiwarkę to wyrzuca stertę tematów, które nie są na temat bądź o temat się ocierają. Zatem może by tak wstępnie ulepszyć wyszukiwarkę.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cromags. Masz rację odnośnie wyszukiwarki, ale forum ma działy tematyczne. Czy to boli żeby przerzucić parę stron w wybranym dziale?

Ja dzisiaj założyłem nowy wątek na temat euphylii, ale najpierw przewaliłem dział korale o jakieś 10 miesięcy.

Dopiero jak nie znalazłem zadałem pytanie.

Ale ja chyba też jestem starej daty.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt ze wyszukiwarka nie dziala za dobrze ale jesli mozna sobie pomoc wujkiem google to tez jest sposob na szukanie odpowiedzi nawt na naszym forum. wlasnie w ten sposob o nano-reef.pl sie dowiedzialem i tego tez zycze szukajacym odpowiedzi.

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wyszukiwarki forumowej był już omawiany. Wyszukiwarka obecnej wersji silnika forum jest jaka jest i wyszukiwać/przeszukiwać bogactwo NR zdrowo jest wlasnie poprzez google wpisujac: nano_reef_pl + szukana fraza

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU, żeby była jasność, lenistwa nie pochwalam, sam od dłuższego czasu mało zadaję tu pytań by nie otrzymać odpowiedzi w stylu "już to było, poszukaj", zadanie pytania jest dla mnie ostatecznością. Jednakże jak zaczynałem przygodę z tym forum zasypywałem Was pytaniami pomimo przewertowania całego forum w ciągu dwóch miesięcy przed założeniem baniaka, odpowiedzi zazwyczaj były rzeczowe choć też zdarzały się też mniej rzeczowe, zazwyczaj od stałych kilku Kolegów, którzy baniaki założyli rok, dwa przede mną a teraz są mega znawcami :wacko:

Edytowane przez cromags (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tym czasem siedzenia w morszczyznie to tez trzeba w obie strony pokory... koledze z forum pamietam jak pierwsze szczepy xenii dawałem, a dzis jest wyróżniającą sie postacią w przyrostach sps. I w drugą stronę... ludzie wiele lat siedzący w morszczyznie, a nie próbujący... no nie będą miec koniecznie wiedzy w tematach, których nie dotykali. Mnie nieraz wkurzają posty półrocznych mędrców w praktyce... no ale dzięki temu wystawiają swoją wiedzę pod ocenę, którą to w kulturalny sposób można zweryfikować. Korzystają wtedy wszyscy - nowicjusz zadający pytanie oraz uczestnicy dyskusji. Gorzej, gdy ktoś wpisze tylko post "gadasz głupoty" (bez uzasadnienia) :thumbdown:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstępie powiem, że dobrze iż taki temat powstał i brawa dla założyciela. Widać, że można tu bardzo kulturalnie podyskutować.

Ja tak samo jak petrus1 zanim się zarejestrowałem prze ponad pół roku czytałem forum i znajdowałem odpowiedzi na wszystko to co chciałem. Później pojawiły się konkretniejsze pytania, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi i tak zacząłem pytać. I niestety, że nie wszyscy zaczęli dawać dobre rady. I z tego mój apel-jeśli się nie wie na dany temat to się nie pisze. Najlepiej pisać tam gdzie ma się wiedzę i doświadczenie.

To moja opinia i mam nadzieję, że dobra, ale dodam, że każdy jest tylko człowiekiem i ma prawo popełnić błędy(świadome lub nie)i, że trzeba innym czasem przebaczyć i żyć w zgodzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję trafnie poruszonego tematu, chociaż znając życie nie wszyscy potraktują to poważnie. Zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami ale również rozumiem potrzebę chwili...czyli szybkiej odpowiedzi (jeżeli jest oczywiście usprawiedliwiona), Jestem użytkownikiem prawie od roku forum czytam od dwóch lat i staram się nie nabijać licznika postów, bo to o niczym nie świadczy ale każdy z nas kiedyś zaczynał (a ilość postów wcale nie jest adekwatna do jakości wiedzy) ale gdyby taki początkujący morszczak przeczytał podstawowe działy to by wiedział że w tej dziedzinie pośpiech jest naprawdę zbędny co wyeliminowałoby pewne pytania a już na pewno postawę typu..."się loguję...się mi należy..." Szkoda tylko że przez takie rzeczy starzy i doświaczeni forumowicze nie mają się ochoty wypowiadać, co powoduję zawężnie zakresu wiedzy i powstawanie dziwnych plastikowych tematów (czytaj sztucznych).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lufcik - z doświadczenia administracyjno-moderacyjnego powiem Ci, że niestety, dosyć częstym sposobem na podniesienie jakości merytorycznej forum jest ... usuwanie postów. Sam jestem za wolnością słowa, ale czasem się po prostu nie da. Co innego dyskusja na kontrowersyjny temat, a co innego pieniactwo i buta. Agresja rodzi agresję. Pierwszy post który "nawołuje do agresji" powinien być albo moderowany, albo lądować do kosza. Dzięki temu nie będzie durnych odpowiedzi. Wątek nie będzie puchł od głupoty i wylewania żali, albo ataków na siebie. To taki trochę totalitaryzm, ale anonimowość w sieci jest na tyle duża, że często użytkownicy pozwalają na to, by "ulżyć" sobie.

Podobnie z w kółko powtarzającymi się pytaniami - czasami też podnoszą ciśnienie, co potrafi rodzić agresję, choć nowo zakładający użytkownik wcale nie miał takiego zamiaru. Trzeba być wielce świadomym, co należy piętnować a czego nie. Jeśli powstaje wątek w stylu - "Kupiłem akwarium z życiem - co dalej, nie mam testów, mam taką różową i żółtą rybkę, a taka niebieska mi zdechła, nie znam się na tym, i ogólnie mam mało czasu" można wykazać dwojaką postawę: zignorować całkowicie człowieka albo starać się mu pomóc. Samo podejście takiego użytkownika, nie nastraja zbyt optymistycznie i zniechęca do pomocy. I co - piętnować? Tak, ale również i pomóc. Sama nagana powinna wyjść od moderatora, a reszta postów powinna być tematycznie związana z tym - jak mu pomóc, uświadomić go, a nie tylko być poplecznikami nagany, piętnować, narzekać "coś ty zrobił, lepiej oddaj to komuś kto się zatroszczy". W końcu nie bawimy się lalkami - chodzi o życie i jego przetrwanie.

Moderacja i Administracja to walka z wiatrakami, wiem. Ja bym powiedział że jest kilka kategorii userów. Pierwszy to Ci, którzy rzeczywiście podchodzą do tematu solidnie - przygotowują się, szukają odpowiedzi, włączają się w dyskusje, a jak nie znajdują zakładają wątek i prowadzą merytoryczną wymianę zdań, wyciągają wnioski. Drugi rodzaj to Pan gotowiec - daj mi odpowiedź na temat, bo nie mam czasu szukać, nie chce mi się, i w ogóle zarobiony jestem. Trzeci to typowy trol, którego zgodnie z zasadą, nie należy dokarmiać. I niestety każdy z tych rodzajów występuje na każdym forum. Jednak to do Moderatorów należy niewdzięczne zadanie oddzielania tego co powinno znaleźć się, a czego być nie powinno w postach. Temat zduplikowany? Bach do kosza i pw dla użytkownika. Powtórka? Ostrzeżenie. Nie skutkuje? To my się z Panem pożegnamy. Agresja? Kosz.

Ja również życzyłbym sobie aby jakość forum się polepszyła, bo stanowi ono kopalnię wiedzy. Może więc warto nie spoczywać na laurach, przeglądnąć je i zrobić trochę porządków, zobaczyć co można jeszcze poprawić, czy aby pewne przypięte tematy nie zdezaktualizowały się?

Na zakończenie myślę że można podać nową definicję:

UTOPIA - niemoderowane forum na którym wszyscy użytkownicy odnoszą się do siebie miło, z szacunkiem i prowadzą merytoryczne dyskusje.

Ależ to piękna wizja :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "kozaczenie" wiedzą na forum to powiem Wam ze swojego doświadczenia, może nie długo, ale kilka lat już w tej słonej wodzie się taplam i śmiem twierdzić że morszczyzna nauczy pokory KAŻDEGO :welcome: predzej czy później kązdy kozak d*pę zmoczy :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.