Skocz do zawartości
godeusz

Efekty stosowania ceramiki porowatej.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie każdego stać na przyznanie się do porażki, chociaż w moim przypadku trudno mówić tu o jakiejś spektakularnej porażce, może nawet przeciwnie, w myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni”

Minęło ok.3,5 miesiąca od rozpoczęcia stosowania ceramiki super porowatej ( dla niektórych szkła porowatego).

Złoże umieszczone zostało w filtrze przepływowym, aby cała woda spływająca do sumpa przez nie przechodziła. Pojemność złoża ok.5 litrów. W jego skład wchodziły 3 gatunki „super porowatej” ceramiki różnych producentów, o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej , w tym również te- tak bardzo zachwalane tu na forum.

Z wiadomych względów nie piszę- jakich producentów, bo nie chodzi tu o wyższość jednych nad drugimi. Potraktuję to ogólnie.

Postanowiłem swój ekosystem traktować w tym czasie jako „constans” czyli żadnych zmian.

System wyglądał tak :Odpieniacz pracował jak zwykle w dzień, przez 15 godzin- na noc wyłączany.

Dozowanie wódki, w ilości 1 ml, 1x na dobę, rano, jak zwykle.

Poziomy Filtr Glonowy pracuje całą dobę , oświetlany tylko nocą przez 16 godzin.

Ponadto normalnie- Balling i suplementacja jak zwykle oraz dawka bakterii 1 ml, 2x w tygodniu i fito codziennie 1x po 80 ml – to wszystko.

Testy na starcie to: NO3= 0,0, Po4= 0,1.

Przez pierwszy miesiąc nic się nie działo. Testy Saliferta nie wykazywały specjalnych różnic.

Po miesiącu z niepokojem zauważyłem że nieznacznie zaczął podnosić się NO3.

Było to wbrew logice. Pomyślałem o błędzie pomiaru. Nadal nic nie zmieniałem.

Po upływie drugiego miesiąca NO3 wzrosło do 5 jednostek. Rozpocząłem częstsze pomiary. Zacząłem również liczyć ryby i inne zwierzaki, czy coś nie padło – wszystko było ok.

No3 nadal rosło i po 3 miesiącach wynosiło już 25 jednostek (takiego nie miałem nigdy), a

PO4=0,2 też wzrosło dwukrotnie. Pozostałe testy bez zmian.

Nie starczyło mi odwagi na dalsze eksperymenty i zlikwidowałem filtr bakteryjny, wychodząc z założenia że powrócę do sytuacji początkowej przed stosowaniem złoża i podejmę jakąś akcje ratunkową. Po wyjęciu, złoże nie było specjalnie zanieczyszczone ponieważ przed nim były umieszczone 2 prefiltry z fizeliny

W między czasie po usunięciu złoża , skorzystałem z nadarzającej się okazji i przygarnąłem 1 rybkę i 12 krabów pustelników, licząc się niestety z tym że pogorszę jeszcze sytuację dodatkowo obciążając zbiornik.

No3 = 25 to znowu nie tak wiele, pomyślałem że stosując sprawdzone metody wyprowadzę to na prostą.

Postanowiłem robić tylko testy i obserwować.

Jakież było moje zdumienie gdy po tygodniu od usunięcia złoża, robiąc testy stwierdziłem że NO3 ponownie wynosi 0,0, a PO4=0,1. i to po dołożeniu dodatkowo kilku zwierzaków.

Jaki z tego płynie wniosek ?

Miałem dobrze działający system i wprowadzając zmianę, doprowadziłem do jego załamania. Widocznie nadmiar bakterii zbyt silnie spożytkował jakiś składnik wody i spowodował zakłócenie pracy dobrze pracującego filtra glonowego, lub sprowokował korale do wypuszczania toksyn do wody, ewentualnie nastąpiło niedotlenienie, ale nic na to nie wskazywało.

Mogły w tym czasie zadziałać różne inne czynniki o których wystąpieniu mogę nie mieć pojęcia, dlatego nie będę wysilał się nad tworzeniem jakiś wydumanych analiz i teorii- co czego, było powodem , bo nie w tym rzecz,

Moje twierdzenie i nauczka jest taka - jeśli coś dobrze pracuje, to nie szukaj dziury w całym.

Coś ewidentnie zadziałało w sposób bardzo widoczny, dając jednocześnie poważny materiał do przemyśleń i udowodniło że nie zawsze pewnik teoretyczny musi mieć potwierdzenie w praktyce.

Inaczej mówiąc, matka natura nieraz daje kopa tym bardzo zadufanym w siebie.

Nie jest moim celem zniechęcanie kogokolwiek do tej metody.

Być może inaczej to się może potoczyć w innych zbiornikach, z innym układem filtracji.

W moim przypadku stało się tak właśnie i nadal jest to dla mnie wielką zagadką.

Ciekawy jestem jak innym kolegom wychodzi stosowanie tej metody .

Chodzi jednak o wyniki oparte na dokładnych testach i analizach oraz spostrzeżeniach a nie tylko na- wydaje mi się, kiedy w trakcie testowania robiło się wiele dodatkowych rzeczy.

Spostrzeżenia dedykuję szczególnie tym mniej zaawansowanym akwarystom, aby zbytnio nie sugerowali się jedynie słusznymi metodami w których wielka rolę bardziej odgrywa marketing niż doświadczenie. Zawsze należy najpierw zapoznać się z więcej niż jedną opinią na dany temat a zaoszczędzi nam to zbędnych wydatków i niepotrzebnych nerwów.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze za duzo tej ceramiki? jeden z producentow pisze: 1L ceramiki na 200L akwarium. to u Ciebie jakby na 1000L wody.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godeusz wydaje mi się że popełniłeś pewien błąd bo ceramika powinna być umieszczona na samym końcu etapu filtracjinego czyli za wszystkimi mediami a zwłaszcza odpieniaczem (praktycznie już przy samej pompie obiegowej).Kolejna sprawa która była poruszana niejednokrotnie i nie tylko na naszym forum ale również na RC tylko jeden rodzaj ceramiki się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zrobiłem podobny filtr wypełniony grubym żwirkiem koralowym i azotany spadły z ok 10 mg/l do około 2,5 mg/l [salifert]. Czy to zasługa tylko tego filtra to stwierdzić nie mogę bo za dużo się pozmieniało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja wtrące cos od siebie. Zbiornik w obiegu ma jakies 490 litrow. 3 miesiace temu zapodalem spirox w ilosci okolo 5 litrow. Przez ten czas raczej nie zmienialem obciążenia ani ustawien systemu. Pomiary PO4 małą Hanka nie wykazują poprawy. Mierzę co kilka dni i wyniki oscylują wokół tej samej średniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz.

Dzięki, chodziło mi to po głowie. :question:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Czy to nie z podobnych przyczyn wyleciały z obiegu 'bacto-bale' czy jak one się tam nazywały?

Większość ludzi też trzymała je za jakąś formą filtracji mechanicznej jak gąbki, włókniny i... nic to nie pomagało.

Dzięki za ciekawy post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

jaką ceramike używałeś na pewno nie siporax

wiec to nie było szkło

tylko ceramika (glinka palona )

ja u siebie mam 9 L siporaxu

NO3 , PO4 - 0

w miedzy czasie 10 dni bez pienidła

na starcie był BK 200 półtorej miesiąca

potem10 dni bez pienidła

następnie od kolegi @Luft pienidło do małych zbiorników z tydzień

i z powrotem BK200 z miesiąc po tunigu od Darka

i w styczniu wylądował sumpie Reef Octopus

i tak cały czas zerowe parametry po zmianie szkła i nowym sumpie :)

na dole po kolei od spływu :

- pienidło

- siporax

- pompa obiegowa (powrót) i rowaphos

i tyle w sumpie

AnT :welcome:

wielkie dzięki za pomoc przy akwa dla Damian (Aquaorest )

on wie o co chodzi :evil:

p.s

po dodaniu glinki palonej miałem wysyp glonów

5L ceramiki zapodałem do sumpa,wystarczyło 10 dni

ceramikę wyjąłem i powoli zbiornik zaczął do siebie dochodzi

po4 , no3 - 0 było ale za to żelazo zrobiło swoje :wallbash:

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co rowaphos skoro siporax taki fantastyczny?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

spiorax jest zamiast skały pobiera ..

rowa jest by po4 było 0

jak chcesz mies fajne cukierki-kolorki (sps)

fosforany musisz mieć zerowe

ot to cała zabawa

nawet już nie chce mi się pisać w tym temacie po za tym kolega @Godeusz zamieszał z tymi mediami wiec dla mnie temat zamknięty

użył paru nie jednego medium

kolega @event napisał :

"@godeusz wydaje mi się że popełniłeś pewien błąd bo ceramika powinna być umieszczona na samym końcu etapu filtracjinego czyli za wszystkimi mediami a zwłaszcza odpieniaczem (praktycznie już przy samej pompie obiegowej).Kolejna sprawa która była poruszana niejednokrotnie i nie tylko na naszym forum ale również na RC tylko jeden rodzaj ceramiki się nadaje. "

znowu dostane urlop lub bana - po co mi to :wallbash:

po ostatniej burzy na ten temat

AnT

p.s

wkradł sie błąd :wallbash:

(Aquaorest ) - Aquaforest -ma być

bez :ice: ale wielki szacunek dla gościa

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co siporax, skoro rowaphos utrzymuje parametry na zero? hmmm zamiast skaly? to generalnie skaly nie powinno byc w baniaku, a jednak masz?


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

To po co siporax, skoro rowaphos utrzymuje parametry na zero? hmmm zamiast skaly? to generalnie skaly nie powinno byc w baniaku, a jednak masz?

poczytaj

http://nano-reef.pl/topic/43195-sera-siporax/page__view__findpost__p__416168

http://aqua-reef.pl/topic/4382-sekta-siporax-siarzy/page__view__findpost__p__50228

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1920386

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.