Skocz do zawartości
ikris

Akwarium roślinne 112l zmiana na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Aktualnie jestem posiadaczem akwarium holenderskiego 112l z RO i CO2, ale chciałbym założyć akwarium morskie. Delikatne podstawy wydaje mi sie, ze znam. Powinienem dokupic do obecnego zestawu nowe swietlowki T5, turbiny, odpieniacz i mozna startować, bez sump. Oczywiscie wiadomo, ze na poczatek sól, skala, dodatkowo DI, testy. 

Sprawa zasadnicza... boje sie zmiany, nie wiem czy jest to ciężkie jest w utrzymaniu. Może ktoś miał podobną sytuację?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnych podmiankach będzie się prowadziło równie gładko jak roślinne ;]

Jak skompletujesz sprzęt to dobrze by było załatwić solankę z podmianek z działających baniaków(w Wawie to nie problem :p) wrzucasz skałę i odpalasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się tylko dużo czytaj, by na początku nie strzelić gafy przy odpalaniu zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszt wiertla to jakies 32zl , zrob sump , plusy sa takie ze masz mozliwosc kupna wydajniejszego i tanszego odpieniacza do sumpa niz zewnetrznego i ogolnie same plusy ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakbym zastosował taki odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65?

Z tego co wyczytałem (a czytam już od kilku dni non-stop :) ), to za filtrę w morskim odpowiada odpieniacz, żywa skała, żywy piasek. Filtr kubełkowy nie jest potrzebny? Chyba, że zasypać go drobną żywą skałą, węglem (wymiana co miesiąc) albo jak będzie awaria fosforu, wtedy zasypać jakiś pochłaniaczem? Generalnie ma się wszystko odbywać naturalnie? :) Mam dwa kubełki i się zastanawiam nad zostawieniem jednego.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubelek tylko i wylacznie na absorbery , odpieniacz 500zl za te pieniadze znajdziesz cos duzo lepszego uzywanego ale do sumpa , sump zwiekszy tez litraz , przemysl to bo to naprawde 20 min roboty wywiercic 2 dziury i wklejic komin , gratow nie widac a 112l to taka szklanka troche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość osób przesiadających się ze słodkiego na słone, ma taki dylemat, co zrobić z kubełkiem ? Może się przyda, gdzie go przytulić?

Odpowiedź- kubełek nie do morskiego !

Zastosowanie go do absorberów, to też rozwiązanie nie najszczęśliwsze.

Zrób sobie sumpa, nawet w takim litrażu jaki masz, będzie on przydatny.

Posłuchaj kolegów dobrze Ci radzą.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 112L i krewetkarium zamieniałem na morskie, szczerze, różnicę w utrzymaniu widzę tylko w portfelu i na liczniku energii elektrycznej. Mam "sumpa", nie wyobrażam sobie bez niego baniaka, mam tam odpieniacz, grzałkę, wentylatory do chłodzenia i ogólnie wszystko, co nie podobało by mi się "wyżej". Jak nie chcesz wiercić dziur kup pudełko przelewowe, jednak to dość kosztowne rozwiązanie, albo zrób pudełko z rurek PCV (ja mam), zajmuje mniej miejsca niż komin ale nie wiem czy w moim pudełko jest coś nie tak, czy każde się od czasu do czasu zapowietrzy (nic się nie wylewa,-nie ma tylko obiegu więc nie ma się czego bać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 112L i krewetkarium zamieniałem na morskie, szczerze, różnicę w utrzymaniu widzę tylko w portfelu i na liczniku energii elektrycznej. Mam "sumpa", nie wyobrażam sobie bez niego baniaka, mam tam odpieniacz, grzałkę, wentylatory do chłodzenia i ogólnie wszystko, co nie podobało by mi się "wyżej". Jak nie chcesz wiercić dziur kup pudełko przelewowe, jednak to dość kosztowne rozwiązanie, albo zrób pudełko z rurek PCV (ja mam), zajmuje mniej miejsca niż komin ale nie wiem czy w moim pudełko jest coś nie tak, czy każde się od czasu do czasu zapowietrzy (nic się nie wylewa,-nie ma tylko obiegu więc nie ma się czego bać).

Sumpa nie chce ze względu na: wiercenie szkła, odpieniacz zastosował bym ten Hydor Slim Skim, który jest w czarnej obudowie i nie wyglada najgorzej. Pokrywe zrobiłem z czarnego plexi z 4szt. T5 24W plus z tyłu pokrywy sa dwa wentylatorki, które załączają się jak wzrośnie temperatura. Grzałka nie wiem czy potrzebna, bo od T5 mocno sie zagrzewa woda. Dlatego nie widzę potrzeby u siebie sumpa :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Sumpa nie chce ze względu na: wiercenie szkła....:)

przywieź do mnie na "warsztat" to szkło to otwory pod komin Ci wywiercę gratis :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpalisz to po czasie zobaczysz potrzebe sumpa, pytales o rade wiec ja udzielamy , jak masz swoja juz teorie na akwarium to olej to co pisalem

@darek sie zaoferowal wiec chlopie bierz szklanke pod pache i lec

ewentualnie jak sie boisz dziur to

Edytowane przez pol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sumpa raczej cieżko będzie mi zrobić automatyczna dolewkę?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Bez sumpa raczej cieżko będzie mi zrobić automatyczna dolewkę?

dlaczego?

zasada taka sama jak przy sumpie, uzupełnianie odparowanej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sumpa raczej cieżko będzie mi zrobić automatyczna dolewkę?

A dlaczego ciężko???Ja nie mam sumpa i AD spokojnie hula,małe akwa w szafkę wsadź pompkę dokup i masz AD bez sumpa


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.