Skocz do zawartości
adam_s

Likwidacje solniczek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no woda obowiazkowo, skaly troche tez, korale w sumie wymagajace z tendencja do bardzo, ale nie bedziem robic offtopa w offtopie kiedy cala dyskusja powinna byc chyba w ogolnym.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1 cena

Najtańszy gotowy zbiornik (chyba nano-reef aquaela) kosztuje nieco ponad 300 zł, z oświetleniem i filtracją. Można więc za 500 zł mieć już morskie z jakimś krabem i tanimi koralikami, a wodę brać od kogoś znajomego czy ze sklepu. Koszt utrzymania - max 10 zł miesięcznie (sól, woda, prąd) - taniej niż żarcie dla psa. Jak ktoś ma większy budżet to kupuje większe ale argument z kosztami do mnie nie przemawia.

ad2 za dużo z tym roboty

Wcale nie, wystarczy raz na 2 tygodnie podmienić 10% wody, codziennie nakarmić ryby a co kilka dni przepłukać kubek odpieniacza.. Przy okazji dolewamy też wody o ile ktoś poskąpił 200 zł na automatyczną dolewkę.

Nie wspomnę tutaj o fakcie że z rybami nie trzeba wychodzić 2x dziennie na spacer a w razie jak zapomnimy nie zasrają nam mieszkania.

ad3 przeprowadzka

Tego nie rozumiem, chyba że ktoś wyjeżdża za granicę.

Jeśli nowe warunki mieszkaniowe nie pozwalają na obecny zbiornik to kosteczka aquaela mieści się na każdym biurku.

ad4 żona, dzieci

Im więcej darmowych serwisantów tym lepiej - w końcu będą za darmo karmić ryby podczas naszej nieobecności

ad5 znudzenie

Jak obecne akwarium Ci się nudzi to kup 2x większe ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie powodem likwidacji było drugie dziecko - a w konsekwencji finanse. Żal był ogromny, bo dużo serca, czasu i pieniędzy włożyłem, aby widzieć jak akwarium się rozwija, ale dzieci są najważniejsze. Nie zgodzę się z Darkiem (DarekB30) - nie chodzi tylko o czas, ale przede wszystkim o kasę. Gdyby chodziło tylko i wyłącznie o czas, to pewnie jakoś bym dał radę. Do tej pory to akwarium było jak drugie dziecko - to na nie dodatkowo łożyłem i jemu się również poświęcałem. Jednak wolę, aby żona mogła się poświęcić wychowaniu dziecka zostając w domu na jednej pensji, niż "wyrzucać" ją do roboty bo tatuś chce mieć akwarium. Z czegoś trzeba było zrezygnować i wybór był oczywisty. Na mniejsze się nie przerzucę, ta choroba ma się pogłębiać a nie cofać :harhar:

Po części cieszę się z tej przerwy, która jeszcze trochę potrwa, bo daje mi to czas na spokojne przemyślenie paru kwestii - co było dobre, a co złe w zbiorniku, jak zaplanować następny i utwierdziło w przekonaniu, że to nie był tylko jakiś epizod z akwarystyką morską, ale prawdziwa "miłość".


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze względu na słone zlikwidowałem słodkie i .... jestem zadowolony. Tam trzeba było ryby karmić, rośliny ciąć, filtry czyścić wody najlepiej 50% co tydzień wymieniać.

Teraz ryb nie mam cisza spokój jak mi się przypomni w sobotę to wymienię 5L solanki, dolewam wody aby pompa nie huczała, przegarnę piasek i voila :thumbup:


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się dopisze

W niedziele sprzedałem swoje akwarium

Mamy zamiar kupić domek, i szukam taki gdzie będzie miejsce na zbudowanie

akwarium z filtracja w piwnicy


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się dopisze

W niedziele sprzedałem swoje akwarium

Mamy zamiar kupić domek, i szukam taki gdzie będzie miejsce na zbudowanie

akwarium z filtracja w piwnicy

Nie musisz robić filtracji w piwnicy, bo biegać do piwnicy żeby sprawdzić co z sumpem to też nie za dobre rozwiązanie. Wystarczy jak dasz tam osmozę, beczkę do podmianek i podłączysz się pod kanalizację, to podmianki będziesz robić z uśmiechem na twarzy przełączając dwie pompki. Szukaj salnu z dostępem do kanalizacji i wody za ścianą, lub pod spodem.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem zaplecze w podkrakowskiej piwnicy, bardzo mi sie podobalo! Jedynym minusem pompa obiegowa o duzym poborze mocy. Tym sposobem w piwnicy w jeden obieg mozna cuda dolaczyc - bajka smoke.gif


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po części cieszę się z tej przerwy, która jeszcze trochę potrwa, bo daje mi to czas na spokojne przemyślenie paru kwestii - co było dobre, a co złe w zbiorniku, jak zaplanować następny i utwierdziło w przekonaniu, że to nie był tylko jakiś epizod z akwarystyką morską, ale prawdziwa "miłość".

w tylu kwestiach mam inne zdanie, ale podziwiam za rycerska postawe. Zycze rychlego powrotu do wlasnej banki


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,moja przygoda zaczeła się w 2009 roku ,i przerobiłem z 4 solniczki ,a powodów jest wiele ,tz; zmiana pracy w tamtym roku aż 4 raz zmieniałem i w domu byłem gościem ,druga sprawa koszta nie ukrywajmy, że to jest hobby troche drogie ,ale można zjechać z kosztów, teraz mam kostke ,jak sprzedam to git ,jak nie to sobie zostawie ,ale cały czas zatanawiam się nad kosztami utrzymania ,jakie światło ,jakie pompy itp. ale zawsze można wrócić do tego wspaniałego hobby i ja tak robie co jakiś czas jak się sprawy z pracą zaczynaja normowac to zaczyna ,a tu nagle zonk i to jest takie poj........... życie


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o to ze chce kupić domek z piwnica użytkowym, i w piwnicy zrobić sobie swój salon a sump za ściana

Szwedzki standart to piwnica jest na , jak by to nazwać troszkę niżej niż parter gdzie są okna


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.