Skocz do zawartości
Michał Szymański

Takie małe pytanko...

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatek chciałem się przywitać, jako że pierwszy raz tu piszę.

Tak więc, mam kilka pytań (takich typowo od początkującego) odnośnie nano-rafy - pojęcie to staje się dla mnie coraz mniej "s-f", aczkolwiek zanim zabiorę się za robienie tego, upłynie niemało wody w Wiśle.

1. Jakie byłyby minimalne koszty takiego akwarium powiedzmy 14l od strony technicznej?

2. Ile kosztuje żywa skała?

3. Jaką byście proponowali obsadę, taką dla początkującego :) ? Czy krab pustelnik dałby radę?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby to i nawet dwa dalyby rade :)

Ceny skaly szukaj w sklepach internetowych. Ostatnio um-um i aquanurt maja naprawde piekna skale.

A w ogole to odradzam na poczatek taki maly zbiornik, ciezko do tego sprzet kupic i ciezko to potem utrzymac. Proponowalbym przynajmniej tak z 50L.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

No i oczywiście pojawiają się kolejne pytania;) Sorry, ale, jak mówią, kto pyta, nie błądzi.

1. Na um-um cena żywej skały wydaje mi się dość spora (do 50-60l ile by jej można było wcisnąć?)

2. Czy do wspomnianych 50-60l potrzebny jest sump?

3. I jakie mniej więcej by były koszty

Tradycyjnie pozdrawiam i dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to forum jest po to zeby pytac :)

Generalnie powinno sie dac 10-20% objetosci zbiornika czyli na 50L - 10kg. Czym wiecej tym lepiej, oczywiscie w rozsadnych granicach :)

Sump nie jest urzadzeniem niezbednym, to jest jakby dodatkowy zbiornik w ktorym mozemy trzymac sprzet ktory zajmowalby miejsce w glownym akwarium. Dodatkowo mozna wydzielic w sumpie miejsce na refugium. Tak wiec sump jest ulatwieniem i wygoda, dodatkowo zwieksza nam ilosc wody w systemie.

Koszty zaleza od uzytego sprzetu, soli, oswietlenia itd... i moga byc bardzo rozne. Poszukaj na forum, tu jest dosc sporo takich wycen.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie moje 63l kosztowało (akwairum, sprzęt sól i skała)

ok. 1000zł

Akwairum 60x30x35 63l-ok. 60zł

Grzałka (ja swoją miałem na miejscu) jager 50w-65zł

2 pompki aquael circulator-80zł (jedną miałem)

Filtr aquael fan-mikro-30zł (też miałem choć w zasadzie go nie potrzebujesz)

7 kg skały (kupione na forum za 224zł może znajdziesz taniej)

hydrometr 25zł

2 kg piachu koralowego 3mm średnicy-12zł

4 kg soli Redsea (nie polecam bo glony rosną, mam TM pro reef i jest git)-50zł

2 oprawy przemysłowe 1x15w -80zł (były u mnie w domu)

oprawa 2x18w-45zł

2 świetlówki 15w narva actinic-60zł

2 jarze philips aquarelle 50zł

filtr RO aquapro 200l/doba ( u mnie 288)-265zł

i to wszytko kosztuje dokładnie 966zł, czyli nawet taniej, nie mam odpieniacz i jest dobrze a moja propozycja do twojego baniaka byłaby taka:

60x30x35 albo 60x30x30-60zł

Grzałka jager 50w-65zł

2 pompy Aquarium systems Maxi Jet 750-150zł

Hydrometr-ok. 25zł

2 stateczniki 2x24w T5-120zł u ultrasa (podobno da się użyć stateczników od T8)

Kable ok. 15zł

Końcówki bryzgoszczelne ok. 30zł

jarzeniówki AquaMedic 24w (2 aktyn i 2 dzienne)-140zł

Odbłyśniki luxima-70zł

4 kg piachu koralowego albo brak podłoża (albo żywy piach)-25zł

Skimmer S-70zł

pompka napowietrzająca np. hagen elite (1x3500 cm3 na minutę, 210l/h)-40zł

Do tego skała 10kg ze sklepu 380zł, na forum znajdziesz taniej (oczywiście indonezja)

i tyle a to razem jest ok. 1190zł a do tego filtr RO 265 albo dostaniesz wodę w sklepie 50gr/l albo ktoś ci z forum użyczy

A jako obsada proponuję:

Ryby:

2 błazenki occelaris albo percula albo inne-120zł

albo:

Cryptocerus cincus-70zł (albo w symbiozie z alpheus sp. za 170zł) oraz błazenek-60zł

albo:

jakiś garbik oraz jakaś babka czy ślizg

albo:

dowolny zestaw ryb (1-2 sztuki) byleby były małe, łagodne, nie żarły korali i łatwe w hodowli

Korale:

sarcopython-65zł

xenia umbelata-65zł

sinularia dura-140zł

Actinodiscus-100zł

zoanthus-55zł

Skorupiaki:

calcinus laevimanus-13zł

calcinus sp.-20zł

może jakaś krewetka? debelius amboinensis albo boksująca stenoptus hispidus 60-80zł

Reszta:

kilka ślimaków turbo, ok. 15zł za sztukę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm moge Ci poradzic jak poczatkujacy poczatkujacemu, potrzebujemy:

1.Akwarium (60x30x30 zmiescisz raczej w 100zl)

2.Oswietlenie - na 54 litry na poczatek wystarczy raczej 2x24W T5. Szczegolnie jak nie masz zamiarow hodowac wymagajacych korali czy ukwialow. Kupujesz 2 stateczniki elektroniczne do T5 po 35zl sztuka (nie wydaje mi sie zeby T5 poszly na statecznikach T8), oprawka bryzgoszczelna x4 za cos kolo 7 zlotych sztuka, kable, uchwyty, wlaczniki etc zmieszczisz sie w 25. Do tego 2 swietlowki - aktyniczna i zwyczajna. Ponad 30 zl sztuka. Czyli za oswietlenie mamy mniej niz 200 (staram sie zawyzac - zawsze to lepiej jak sie okaze ze mniej placimy niz gdyby sie okazalo ze mamy doplacic)

3. Oswietlenie mozna upchnac w jakies pseudopokrywie DIY wykonanej np. ze spienionego PCV. Koszt nie powinien przekroczyc 100zl.

4. Odpieniacz - na taki zbiornik mozna zainstalowac Miniflotor (120zl) i pompke powietrzna do niego (kolo 50 zl). Nie widzialem jeszcze opini o wspomnianym przez Adiego Skimmer S. Znajdz kogos kto ma takie cos i sie popytaj.

5. Cyrkulacja wody - na poczatek jakies najprostsze pompki cyrkulacyjne. Moze AquaEl'a jedna o wydajnosci 600l/h druga 300l/h (ta bardziej do wzburzania wody na powowierzchni. Jedna 40zl druga 30zl.

6. Sol - ludzie polecaja TM Reef Pro. 4kg 65zl 10kg 150zl

7. Grzalka - chocby wspomniany Jager 50W 55zl.

8. Hydrometr - splawikowy najprostszy? 20zl

9. Jezeli masz kolo siebie sklep akwarystyczny, apteke itp to tam mozesz kupowac wode destylowana i darowac sobie 250 zl za RO. Wazne zeby byla destylowana! Nie demiralizowana!

Tutaj zamykam czesc techninczna z wynikiem: kolo 820zl

Jednak pewnie jest sporo malych a potrzebnych badziewiakow ktore trzeba bedzie dokupic. mozna pomyslec o 3 swietlowce i wtedy mamy + 90 zl.

Jest jeden klopot - wszystko co tu napisalem jest ulozone przezmnie nie na podstawie doswiadczen, ktorych nie posiadam, ale na podstawie lektury min. tego forum i innych stron o akwarystyce morskiej. Dlatego nie mowie ze jest to dobra rozpiska.

A do bardziej doswiadczonych - czy jest cos nie tak w tym co napisalem powyzej? Bo sam mysle nad 54l jako nad mniej kosztowna alternatywa i wdzieczny bede za wszelkie rady i porady. Pozdrawiam,

Maciej Kawecki


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja np. zalozylem niedawno 54l. Kupilem zwykle akwarium w komplecie z pokrywa w ktorej byla T8 15W, dolozylem 2x24W T5, reszta mniej wiecej tak jak u Ciebie w rozpisce. Musialem tylko wmontowac w pokrywe 2 wentlatorki bo calosc sie przegrzewala nieco :) akwa na razie dojrzewa i nie ma zadnej obsady poza skala ale z wlasnego doswiadczenia z 2x mniejszym akwarium i z doswiadczenia wielu innych akwarystow wiem ze to bedzie funcjonowac. Wapn uzupelniam dodajac kalkwasser, mam male parowanie wiec zbytni wzrost pH raczej mi nie grozi, moze nie osiagne jakis gigantycznych stezen wapnia ale tez nie zamierzam trzymac zadnych twardzieli. Beda same miekasy + pare balych rybek typu Eviota czy Elacanthus.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie akwa. Nie mam pokrywy. Jesli chodzi o grzalke to proponuje przynajmniej 75w. Ja mam wlasnie jaegera 50w i nie potrafi podbic temperatury do 26o:( Bede zamienial go wlasnie na 75 lub 100w.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac a jaki odpieniacz tam wrzucasz. Bo trafilem na info ze przy wysokosci akwa ~30cm trzeba by Miniflotor skrocic troche. Tak sie tylko zastanawiam czy to trzeba dziubnac (czyt. jakiego narzedzia uzyc)

Aha i mam pytanko co do obsady 54 litrow. Na poczatku wstrzymalbym sie wzgledem koralowcow. Wrzucil bym je dopiero po jakims czasie. Najbardziej zalezy mi na krewetkach ( moze byc Lysmata amboinensis) sztuk min. 2 a najchetniej 3. I zeby bylo tam cos plywajacego wrzucilbym np. Escenius bicolor. Nie byloby to za duzo na 54l - 3 krewetki i ryba?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy nie przemuj się temperaturą.ja nie grzeje i mam rano 22st.c i jest wszystko ok.


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blazej, niby to organizmy zmiennocieplne i nie zmarzna, ale w dziale dla nowicjuszy wstrzymalbym sie z publicznym oglaszaniem "22st.C i wszystko jest OK". Bo za chwile znajdzie sie ktos, kto bedzie non stop trzymal 22st.C z okresowymi spadkami do 18 ... i bedzie mial pretensje ze mu nie wychodzi.

Temp. ma byc 25st.C i nalezy dbac aby odchylki od tego byly jak najmniejsze.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.