Skocz do zawartości
Rebciu

Problem ze spływem wody do sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem polega na niesamowitym odgłosie spadającej wody do sumpa i dodam, że nie chodzi tutaj o szum w kominie. Spływająca woda jest z ogromną ilością bąbelków, a instalację zrobiłem coś na wzór syfonów - co miało wiciszyć sprawę.

Kominy są dwa, w każdym zamontowany przelew typu durso i tu problemu nie ma. Pojawia się gdy otwarte są na maxa zawory na rurach spustowych (rury 40 mm). Do zbiornika tłoczą wodę dwie pompy Delteca 4040.

W czasie regulacji zaworów udaje się ten szum likwidować ale brakuje korelacji z pompami, czyli przy odpowiednio przymkniętych zaworach (tzw. "cisza") pompy zbyt szybko wypompowują wodę z sumpa. Co prawda po kilkunastogodzinnej walce udało mi się ustawić całość dobrze, ale jestem ciekaw co się stanie potem.

Jestem ciekaw jak u Was to funkcjonuje i czy macie podobne problemy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 3 punkty których wydajność musisz zgrać:

- przepływ wody na grzebieniu

- spływ wody do sumpa

- powrót wody tłoczonej pompą do góry

Zazwyczaj najwęższym gardłem jest przepływ przez grzebień.

ILu litrowe masz akwarium?

Ilu litrowy masz sump bo zdje się że 2 pompy 4040 będą miały sporą wydajność rzędu 7000-8000l/h

Jakie masz długości grzebienia?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma ok. 380l, sump prawie 150l, a każdy z grzebieni ma 32 cm.

W grzebieniach wyłamałem dodatkowo co trzeci ząbek. Pompy razem mają 8400l na wyjściu.

Tak jak się teraz zastanawiam to rzeczywiście problemem mogą byś grzebienie. Woda po prostu nie daje rady wpłynąć w takiej ilości do kominów i dlatego zasysana jest razem z powietrzem.

Na stronie Jana Fitasa są zdjęcia jego akwarium, gdzie przelew durso 40 mm obsługuje mocniejszego Delteca, z tym, że na zdjęciach wogóle nie ma wsadzonego grzebienia.

Nie wiem co robić i bardzo proszę o pomoc.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na durso nie masz założonego "siteczka"? o takiego: http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_10_98&products_id=600&osCsid=ff8d47c1086829dbd6b6680d835445c4

Wyciagnij grzebien i wrzuc to sitko na dursiaka

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to byłaby ostateczność. Wytłumacz mi dlaczego do 380l instalujesz pompy o łącznym wudatku ponad 8000l/h?!

Sprawdź na reefcentralu kalkulatorem jakie potrzebujesz średnice rury i długości grzebieni.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz sam sprawdziłem i dla przepływu 1110g/h (dla jednej pompy) wyszło mi 1,38 (33,8mm) średnica 1 spływu, a długość grzebienia 17 cali (41,65mm).

Wychodzi na to że średniće rur masz ok, tylko że grzebienie za krótkie, ale jeżeli powyłamywałeś trochę ząbków to też powinno pasować (też mam powyłamywane :))

Zrób eksperyment:

otwórz na maksa wszystkie zawory i zobacz co się zacznie dziać (nie przejmyj się na razie hałasem). Jeżeli woda zacznie przelewać się nad grzebieniami to wniosek że to wąskie gardło i wtedy masz 2 wyjścia powyłamywac dalej ząbki np. co drugi (potrzebujesz nowe grzebienie) albo zdławić pompy (tylko po co, to tak jak byś jechał na gazie i hamulcu jednocześnie).

jeżeli przechodzi w 100% przez grzebień to jest to kwestia regulacji :)

Pytanie jak masz zorganizowany sump, bo to też może mieć wpływ na obieg.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie grzebieni kompletnie nic nie dało i prawdopodobnie robię gdzieś bląd z przelewami durso.

Co do organizacji sumpa być może ścianki komór z których pompy tłoczą wodę (pompy zewnętrzne) są trochę za wysokie. Z drugiej strony jeśli zamknę zawory do momentu braku bąbelków powietrza to poziom w sumpie spada, a w akwarium podnosi się czyli pompy tłoczą więcej wody niż spada do sumpa. Idę kombinować z durso ale to już 3 dień i szlag mnie trafia.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex napisz mi proszę czy normalne są te bąble powietrza przy otwartym spływie na maxa.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nie dokładać pomp cyrkulacyjnych, a dwie dla bezpieczeństwa usterki jednej z nich.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się udało wyciszyć, ale nie typowym Durso. Dwie kształtki-zagięcia 90 stopni - czyli wersja bez trójnika. na górze wywierciłem otwór 5 mm. W kominach zaworami ustawiłem poziom tak 3-4 cm poniżej poziomu lustra wody w akwarium, a syfony jeszcze o 3 cm niżej. Jak na razie wszystko gra - błoga cisza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale to raczej jest mało ekonomiczne bo po co zrzucać wodę do sumpa i pompować ją z powrotem metr albo wyżej do akwa? komplikuje to też hydraulikę i jest kłopotliwe w eksploatacji stąd właśnie ten wątek. Czy nie lepiej, skoro chcesz uniknąć umieszczania pomp cyrkulacyjnych w zbiorniku, zastosować rozwiaznie z otworami w tylnej lub/i bocznych szybach umieścić jedną pompę na wysokości akwarium i wykorzystać tylko do cyrkulacji? W razie awarii pompy można mieć w zapasie jakiegoś "zwyklaka" (OR albo podobną) która na czas naprawy napewno wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak. Tylko ja jestem w takiej sytuacji, że ani z boku ani z tyłu nie mogę nic umieścić. Po prostu nie ma miejsca. Powrót wody zrobiony przez kominy i nic na to nie poradzę. A z awarią pompy jest podobnie - często mnie nie ma, nawet kilka dn,i zazwyczaj jest żona ale nie poradzi sobie z wymianą pompy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt czesto warunki nie pozwalają na wiele fajnych rozwiązań niestety ale mam jeszcze jedno pytanie jak rozwiązałeś kwestię symulacji fal? Używasz czegoś w rodzaju SCWD czy po prostu pompy pompują jednostajnie bez żadnych mechanicznych czy elektronicznych symulatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale rozmawiałem m.in. z Przemkiem na temat SCWD i chyba nie do końca jest z nim tak kolorowo. Ja co prawda nie widziałem tego urządzenia na oczy ale podobno jest bardzo usterkowe. Zapycha się, a jest nierozbieralne. Za jakiś czas, jak miejmy nadzieję zbiornik ładnie zarośnie korlami i cyrkulacja będzie niewystarczająca sprawie sobie Waveboxa Tunze lub coś podobnego innego producenta (podobno prace trwają nad tańszym odpowiednikiem).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam SCWD od 1,5 roku pracuje non stop podpęty do OR 3500, nie zatkał się ani razu, nie był czyszczony również ani razu, nie sądzę, że dlatego że moje akwa jest super czyste, to moje pierwsze, "eksperymentalne" akwa morskie i w żadnym stopniu nie przypomina prezentowanych tu fajnych nano czy XXL baniaków. Co do rozbieralności SCWD to da się je rozebrać. Moje upadło mi na podłogę i przestało działać mimo że nie było śladów uszkodzeń. No to rozebrałem to, okazało się ze przekładnia która tam się znajduje się rozsypała, poskładałem do kupy z powrotem i działa dalej bez problemu. Ale absolutnie nie reklamuję SCWD. To coś ma również poważne wady, a główna to spore tłumienie pompy cyrkulacyjnej, jest duże i ma bardzo nieporęczne króćce do węży, lepiej jak by miało zakończenia gładkie o jakiejś standardowej średnicy do rur PVC. I moim zdaniem również jest to rozwiązanie raczej średnie. A co do waveboxa to widziełem tylko film jak to działa ale pomimo wielu zachwytów na forum nie przemawia do mnie to urządzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, wychodzi na to, że nasz administrator nie do końca wszystko wie. Tak szczerze jakbym dostał w dobrej cenie SCWD to bym kupił 2 szt.

Zobaczymy może trafi się jakaś okazja.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak Przemek miał racje (przynajmniej po części). Rozmawiałem dzisiaj z jeszcze jedną osobą sprowadzającą SCWD i potwierdził awaryjność urządzenia.

Dosłownie - "Z powodu dużej ilości reklamacji i ogólnie usterek zaprzestaliśmy sprowadzania SCWD i nie polecamy tego rozwiązania"


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie twierdziłem że nie ma racji :), ja się wypowiedziałem o moim egzemplarzu, a mój działa ok, widocznie chociaż z czymś mam fart bo wszytkie pompy OR jakie kupiłem ajest ich 5 rózne modele pracują jak traktory a niektórzy mają ciche :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko się cieszyć.

Tak na prawdę na początku myślałem o zastosowaniu takiego ustrojstwa:

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/product_info.php?products_id=325]

Zamówiłem prze kolegę w Niemczech kilka szt. Gdy mi przywiózł okazało się, że wcisneli mu podobne urządzenie Hydora lecz na mniejszy przepływ.

Z uwagi na wartość nie opłacało się bawić w reklamację i zwroty. Właśnie wziołem się za kombinowanie podłączenia 2 pod jedną z pomp zobaczymy co z tego wyjdzie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek Motylewski :

nie znam tego sprzętu zupelnie ale chętnie się dowiem co to za cudo więc jak uruchomisz to daj znać jak to działa

W Polsce tego nie widziałem ale auwazyłem że jest tego sporo w niemczech bardzo tania alternatywa w stosunku do falowników.

Fajna sprawa moze zacznie to ktos sprowadzać do Polski

Pożyjemy zobaczymy

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam SCVD od roku bez awarii i czyszczenia. te dwa urządzenia chodzą bez przerwy od 8 miesięcy i świetnie zmieniają obięg wody. są super.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zamontowałem dwa takie urządzenia na jednym wyjściu pompy. Dwa bo pompa ma 4200l/h a to ustrojstwo ma ok 1200l/h. Generalnie pomysł jest trafiony działa to poprawnie, lecz moim zdaniem wymaga tuningu. Pozbyłem się tej maskownicy okrągłej, w środku jest taka śruba kręcąca się przy przepływie wody i ją też zmodyfikowałem (aby było mniejsze tłumienie). Moim zdaniem wylot wody jest zbyt ukierunkowany na boki więc i to zmieniłem. Po tuningu bardzo fajnie choć sama rura bez niczego ma większy przepływ (widać to po poziomie wody w kominach).

Niestety całość w akwarium wygląda nieciekawie i w przyszłości zdecyduję sie na Waveboxa lub Tunze z falownikiem (ma skałkę maskującą).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.