Skocz do zawartości
Maćko

Nowy Reefmax by Maćko

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek się przywitam

Jestem Maciej mieszkam w Świętochłowicach. Czytam fora odnośnie morszczyny już jakiś czas i spodobało mi się to. Jednak sceptycznie podchodziłem do tematu tym bardziej że na początku chciałem słodkowodne. Zmieniło się w momencie gdy odwiedziłem pewien sklep w Zabrzu i zobaczyłem te cudeńka na własne oczy.

Jako że nie mam jeszcze problemów typu małżonka lub dziecko (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo :) ) zapragnąłem w życiu trochę odpowiedzialności i stało się. Sprawiłem sobie pierwsze akwarium morskie.

Zestaw zalany został tydzień temu i aktualnie zawiera :

-Reefmax

-13 kg LR z erybki

-9 kg LS

-Cyrkulacja : Tunze Turbelle 6015 i Aquael Reef Circulator 2600

-Automatyczna dolewka - najtańsza z erybki spisuje się na razie ekstra

-Grzałka Aquael Comfort Zone

Panel:

- 1 komora : usunięte bioballe na ich miejsce gruz LR + filtr węglowy 200 ml

- 2 komora oryginalny odpieniacz z pompą NJ1200

- 3 komora Patyki z fizeliną - IMHO świetnie wyłapują bąbelki - Grzałka i na dnie gruz z LR na wysokość ok 10 cm

Oświetlenie :

- Blau Reef Day 17000K t5 24W

- Aquaelowska oryginalna 10000K t5 24W

- ATI Actinic 24W t5

Jak pisałem akwarium zalane od tygodnia żywą wodą ze sklepu, dojrzewanie leci po całości. Pojawiły się brązowe glony na skałach, szyba i piasek póki co czyste - przynajmniej na pierwszy rzut oka.

A tak Reefmaxik się prezentuje pod różnym oświetleniem :

1 - ATI Aktynika

post-14562-0-16702700-1339933036_thumb.jpg

2 - Dzienne

post-14562-0-14626900-1339933053_thumb.jpg

3 - Dzienne + aktynika

post-14562-0-47992000-1339933100_thumb.jpg

Wczoraj zrobiłem testy wody :

PH - 8,0

Amoniak - 0,05 mg/l

NO3 - 100 mg/l

NO2 - 0,02 mg/l

KH - 8

Rozumiem że na razie muszę się uzbroić w cierpliwość i czekac az dojrzeje.

Jeżeli macie jakieś propozycje zmian chętnie wysłucham opinii.

Dziękuje za przeczytanie wypocin.

Pozdrawiam


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie reefmaxiarzy. Ładnie będzie, tylko moim zdaniem za dużo piasku, u mnie piasek pokrywa dno na grubość 1-2 cm, zwłaszcza ze ten baniaczek nie nadaje się dla rozgwiazdy piaskowej więc pozostają tylko ślimaki i/lub babka :whistle: .

Odessij część piachu bo inaczej porobią Ci się strefy beztlenowe i będzie bombka z opóźnionym zapłonem.Reszta jest OK. Życzę powodzenia :thumbup:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji podepnę pod temat i zapytam : czy do RM oprócz Aquael Reef 2600 dołożyć jak kolega Tunze 6015,czy lepiej 6025? :coffee:

A skałka ustawiona :thumbup:

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji podepnę pod temat i zapytam : czy do RM oprócz Aquael Reef 2600 dołożyć jak kolega Tunze 6015,czy lepiej 6025? :coffee:

A skałka ustawiona :thumbup:

Ja dołożyłem koralie 900 żeby wydmuchiwała spod skały syfki więcej nie trzeba.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie z tym piaskiem, 9 kg w RMie to nie jest jakaś przeraźliwa ilość. Kilka ślimaków, jakaś babka (ew. w parce z koparą pistoletem) i problemu nie ma.

Co do cyrkulacji - to, czy trzeba, czy nie trzeba więcej zależy głównie od ilości i ustawienia skał, ilości i rodzaju koralowców, nie można powiedzieć, że x i więcej nie trzeba. Jako dodatkowej pompy tunziaka 6025 bym nie wrzucił, może być problem z jego ustawieniem. Lepiej dorzucić mniejszą i ew. jakiegoś krasnala 900l/h za skały.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda baniak na dziś dzień :

Komentarze mile widziane


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za odpieniek?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za odpieniek?

zapraszam do poczytania wątku :

http://nano-reef.pl/topic/46593-odpieniacz-do-reefmaxa/

Może ktoś wie, zastanawiam się co mogło spowodować takie kupki piasku czystego, wygląda na świeżo przekopany , widać to np w 36 sekundzier filmu. Wczoraj to rozgarnąłem a dzisiaj jest na nowo, pojawiają się takie przy każdej wiekszej dziurze w skale. Możliwe że mam jakiegoś zwierza? przyprowadzonego ze skałą?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapraszam do poczytania wątku :

http://nano-reef.pl/topic/46593-odpieniacz-do-reefmaxa/

Może ktoś wie, zastanawiam się co mogło spowodować takie kupki piasku czystego, wygląda na świeżo przekopany , widać to np w 36 sekundzier filmu. Wczoraj to rozgarnąłem a dzisiaj jest na nowo, pojawiają się takie przy każdej wiekszej dziurze w skale. Możliwe że mam jakiegoś zwierza? przyprowadzonego ze skałą?

Powiem ci tak ja takie coś miałem jak zrobiła się szczelina między panelem a akwarium i woda z panela przeciekała jakimś cudem pod lekkim ciśnieniem i robiły mi się takie kopce,ty masz to w tym miejscu możliwe że przez skałę woda piasek wypchnęła poza skałę tak jak jej lepiej,a jeszcze jedno pytanie jak No3 i czemu odpieniacz umieściłeś w pierwszej komorze a nie w miejscu starego odpieniacza?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może ktoś wie, zastanawiam się co mogło spowodować takie kupki piasku czystego, wygląda na świeżo przekopany

Możliwe, że to rzeczywiście efekt prądu wody, wyrównaj piasek, poobserwuj chwilę i będziesz wiedzał :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak ja takie coś miałem jak zrobiła się szczelina między panelem a akwarium i woda z panela przeciekała jakimś cudem pod lekkim ciśnieniem i robiły mi się takie kopce

To jest chyba mało prawdopodobne. Piasek z tyłu jest nie ruszony, ponadto nawpuszczłem bąbelków do panela zeby zobaczyć czy się gdzieś bokami nie przedostają - brak bąbelków, wata na patykach wszystkie wychwyciła.

NO3 mierzone przed 2 godzinami ok 50mg/l - testy TropicMarine cięzko z rozróznianiem odcieni ale tak mi się wydaje...rano było więcej, tzn ciemniejszy odcien. Po całym dniu pracy odpieniacza spadło do ok 50 . Odpieniacz pracuje dopiero 2 dzień i nie ma chyba jeszcze zbytnio czego wywalać a jest on w pierwszej komorze bo chyba najlepiej jak wstępnie syf zostanie wypieniony zanim dostanie soę do filtrów i je zacznie zapychać (mowię tu o węglu aktywnym np. i w przyszłości jakich chemipure i purigen jak zajdzie potrzeba) Ponadto jest ciszej niz w środkowej bo mniej wibracje się przenoszą. I chyba najważniejsze użytkownik "Zielony Mintaj" mi tak poradził a chłop się chyba zna na rzeczy skoro pracuje w erybce :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz masz zasłonięty wiatrak a on tam zawsze coś pomaga,a z tym piaskiem dziwna sprawa obserwuj ale ja i tak bym stawiał na wypychaną wodę z panelu.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o chłodzenie to mam zamiar docelowo pozbyc się oryginalnego wiatraczka i zamontować coś takiego :

http://erybka.pl/product-pol-869-GroTech-Cool-Breeze-6-wentylatorow.html

Już mam nawet pomysł jak je zamontować zeby byly sterowane przez czujnik temp w komputerze i powinny wejść nad panel chłodząc cały obieg


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o chłodzenie to mam zamiar docelowo pozbyc się oryginalnego wiatraczka i zamontować coś takiego :

http://erybka.pl/product-pol-869-GroTech-Cool-Breeze-6-wentylatorow.html

Już mam nawet pomysł jak je zamontować zeby byly sterowane przez czujnik temp w komputerze i powinny wejść nad panel chłodząc cały obieg

No pomysł dobry,jak posklejasz już swój tuning to wklej taki filmik jak ostatnio bo ciekawy temat dla Reefmaxiarzy sie szykuje.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikuję właśnie chłodzenie, kupiłem 2x 40 mm oraz

2x 80mm

Posklejam wszystko do kupy, poskręcam i wrzucę foteczki

Prośba do admina o zmianę tematu na :

"Nowy Reefmax po technicznym tuningu"

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikuję właśnie chłodzenie, kupiłem 2x 40 mm oraz

2x 80mm

Posklejam wszystko do kupy, poskręcam i wrzucę foteczki

Prośba do admina o zmianę tematu na :

"Nowy Reefmax po technicznym tuningu"

A taki mały off top czemu zdecydowałeś się na RM,masz dobre pomysły nie lepiej było skompletować swój własny baniak?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem mieć kompakta


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to parę fotek z pracy

Wymiana małych wentylatorów - ustawiłem wszystkie aby pchały powietrze do srodka, jak bedzie żle to zamienie

Oryginalne wiatraczki :

post-14562-0-98172800-1340394958_thumb.jpg

Po wyjęciu - są na zatrzaskach, łatwo dopasować nowe

post-14562-0-39836600-1340395132_thumb.jpg

I nowe juz na miejscu :

post-14562-0-32235100-1340395177_thumb.jpg

A TERAZ CHŁODZENIE WODY

Wymontowanie starego wiatraka :

post-14562-0-81515400-1340395261_thumb.jpg

Złożenie do kupy 2 80-tek i w miarę możliwości zaizolowanie kabli koszulkami termokuczliwymi i peszlami w które były wyposażone wiatraczki i przykręcenie kostki połączeniowej - była przy oryginalnym wiatraczxku - tak samo z resztą jak i w bocznych - proste a skuteczne rozwiązanie, bałem siętrochę co zastanę po rozkręceniu :)

post-14562-0-85740500-1340395278_thumb.jpg

post-14562-0-67453900-1340395270_thumb.jpg

No i efekt końcowy po sklejeniu :

post-14562-0-21346600-1340395283_thumb.jpg

"Kropelka" rządzi, szybko paruje a trzyma jak szalona ale i w razie potrzeby oderwać się da, nie wiem tylko jak się bedzie zachowywać w towarzystwie słonej wody, mam nadzieje ze wiatraczki takze się nie popalą bo są całkowicie bezgłośne :) No i że elektronika wytrzyma ;/

Tylko odpienek trochę buczy,a po jego odłączeniu nastała błoga cisza.......achhhhhhhh

A tak prezentuje się całośc :

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem dzisiaj testy wody, cały czas mam NO3 w ilości 100. Nie wiem jak je zbić, utrzymuje się tak od samego początku.

Ostatnio z powodu sporej ilości okrzemek zacieniłem awka na 48 h i trochę ich zniknęło.

Leje coddziennie trochę bakterii Cycle do filtra w środkowej przegrodzie.

Zasolenie 1024

Temperatura 24,5 na aerometrze

KH - 7

PH - 8,0

NO3 - 100

Amoniak - 0,01

NO2 - na razie nie mierzę z racji wysokiego NO3

Innych testów nie posiadam, te są z Tropic Marine.

W filtrze mam zywą skałę i woreczek z węglem - ok 150ml

W 3 patyki z watą akwarystyczną

W pogotowiu mam purigen i ChemiPure ale też na razie nie używam.

Nie wiem co robić z tym NO3 - POMOCY!!!!!!!!!!!


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja

Akwa ma już 3 tygodnie, do tej pory bez większej podmiany wody.

Właśnie robi mi się świeża solanka na podmiankę, czy myślicie że wymiana 10L będzie dobrym pomysłem czy jeszcze się wstrzymać?

Używam soli Reef Crystals

Dzisiaj minie 72 h jak zacieniłem akwarium z uwagi na glony, dobra informacja jest taka że prawie całkowiocie zniknęły :)

Poczekam jeszcze troche aż znikną całkiem i zacznę cykle oświetlenia dzienne x 2 h i aktynika 1 godzina dziennie.

Później bedę zwiększał z dnia na dzień po godzince aż dojdę do 10-11 h światłem dziennym i 6-7 h aktyniką. Może tak być?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki testów wody :

5221_5269.png

kH jest troche za niskie nie wiem za bardzo jak je podnieść ale już zabieram się do lektury.

Wczoraj zrobiłem podmiankę 10L wody, może to mieć znaczenie?

Myślicie że mogę wpuszczać jakąś ekipę sprzątającą? Mam na myśli krabiki i ślimaki. Wytzymają?

Mały update fotek, zmieniłem troszkę ustawienie skały, jest więcej półek i przesmyków.

Jak Wam się podoba koledzy i koleżanki?

post-14562-0-43312600-1340813058_thumb.jpg

post-14562-0-94145500-1340813065_thumb.jpg

post-14562-0-88650800-1340813070_thumb.jpg

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuuuuuuuuuuuuuuuu

poprzednie ustawienie skaly bylo bardziej praktyczne

pod stawianie korali

pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Góra tej konstrukcji wygląda mało stabilnie - żeby przy pracach konserwacyjnych coś się nie sypnęło na przednią szybę bo będzie bida :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem podmiankę 10L wody, może to mieć znaczenie?---oczywiście ze ma znaczenie akwarium jeszcze nie dojrzało dobrze a ty już mu podmieniasz wode,przedłużysz tym czas dojrzewania teraz czekaj nic nie wpuszczaj i badaj parametry,a ekipy nie wpuszczaj bo padnie z głodu...mało świeć światło i poczekaj jeszcze z 2 tyg bo jak wpuścisz krewete to ci może zdechnąć one są dość delikatne.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.