Skocz do zawartości
flaczak

Mini rafa 10l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pilot

ADI powrócił ! hehehehehehehehehehe no nie wierzę :animier:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz stosować wodę destylowaną dejonizowaną jeśli masz dostęp do takowej/koleżanka w laboratorium lub aptece :whistle:/.Jeśli masz niedaleko sklep z morszczyzną to dogadaj się kiedy robią podmiany to myślę że napewno odstąpią Ci te 3-6 litrów na cotygodniowe lub dwutygodniowe podmianki.I pamiętaj że podmiany robisz solanką a uzupełniasz odparowaną wodę tą od koleżanki ;).Przy tak małym litrażu kupowanie filtra RO/DI trochę mija się z celem. Jeśli masz kolegów akwarystów z filtrem to pewnie Ci nakapią te 5 L za browarka co powinno wystarczyć spoko na 2tygodnie dolewania odparowanej wody.

I naprawdę pomyśl o czymś większym, bo 10 L to wyzwanie dla znawców tematu.

Właśnie najbliższa morszczyzna jest 60km od demnie.

Ale z tego co wiem to do wody destylowanej też mogę dodać sól i zrobić podmiankę.

A można ją kupić w aptece czy trzeba mieć na prawdę jakieś znajomości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADI powrócił ! hehehehehehehehehehe no nie wierzę :animier:

A ty skąd mnie znasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie najbliższa morszczyzna jest 60km od demnie.

Ale z tego co wiem to do wody destylowanej też mogę dodać sól i zrobić podmiankę.

A można ją kupić w aptece czy trzeba mieć na prawdę jakieś znajomości?

Powinni sprzedać bez łaski.

Poszukaj w Supermarketach, tylko musi być destylowana i dejonizowana,do zastosowań laboratoryjnych,ja takiej używam na dolewki, a do podmian stosuję wodę prosto z oceanu :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam akwarium 10l w nim 2kg skaly 1kg piachu woda z podmianek ze sklepu zbiornik to aquael 10l do krewetek pluc diody led niebieskie w nim:Pseudocheilinus hexataenia dwa slimaki zoantusy jakies grzybki i zyje juz 3 miesiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinni sprzedać bez łaski.

Poszukaj w Supermarketach, tylko musi być destylowana i dejonizowana,do zastosowań laboratoryjnych,ja takiej używam na dolewki, a do podmian stosuję wodę prosto z oceanu :thumbsup:

Ty tak ale ja jak nie mam żródła oceanu blisko to mogę zrobić tak jak mówiłem?

Że dodać do tej wody destylowanej i dejonizowanej soli i wlać do akwa?

A powiec mi dlaczego na dolewki po odparowaniu nie daje się słonej wody?

Nic o tym nię mogę znaleść dlaczego:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... pomyśl odparowuje ci woda czy woda z solą? Jeśli dał byś na dolewkę słoną wodę to by ci się zasolenie zwiększyło ...


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam akwarium 10l w nim 2kg skaly 1kg piachu woda z podmianek ze sklepu zbiornik to aquael 10l do krewetek pluc diody led niebieskie w nim:Pseudocheilinus hexataenia dwa slimaki zoantusy jakies grzybki i zyje juz 3 miesiac

Boszeeee masz Pseudocheilinus hexataenia w 10 litrowym akwa...stary coś ty jaja sobie robisz... :wallbash: czytałeś o tej rybie?czytałeś warunki dla niej jakie są minimalne...to nie bojownik zeby go trzymać w szklance wody


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam akwarium 10l w nim 2kg skaly 1kg piachu woda z podmianek ze sklepu zbiornik to aquael 10l do krewetek pluc diody led niebieskie w nim:Pseudocheilinus hexataenia dwa slimaki zoantusy jakies grzybki i zyje juz 3 miesiac

Ja mam taki sam zestwa aquel.

A jak w nim masz sprzęt?

Co pozmieniałeś?

Jak sobie radzisz z parametrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tak ale ja jak nie mam żródła oceanu blisko to mogę zrobić tak jak mówiłem?

Że dodać do tej wody destylowanej i dejonizowanej soli i wlać do akwa?

A powiec mi dlaczego na dolewki po odparowaniu nie daje się słonej wody?

Nic o tym nię mogę znaleść dlaczego:(

Tak robi większość, czyli przygotowuje nową solankę na soli akwarystycznej.

A z akwarium odparowuje tylko woda a sól zostaje więc gdybyś uzupełniał solanką to zasolenie systematycznie by wzrastało.

tu masz pdstawy: http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak robi większość, czyli przygotowuje nową solankę na soli akwarystycznej.

A z akwarium odparowuje tylko woda a sól zostaje więc gdybyś uzupełniał solanką to zasolenie systematycznie by wzrastało.

A ok to o to chodzi.

No tak przecież sól nie odparuję.

Dzięki ci za to że wszystko mi wytłumaczyłeś i za twoją cierpliwość teraz zacznę coś działać niedługo.

Edytowane przez flaczak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ok to o to chodzi.

No tak przecież sól nie odparuję.

Dzięki ci za to że wszystko mi wytłumaczyłeś i za twoją cierpliwość teraz zacznę coś działać niedługo.

Powodzenia,ale spędź jeszcze dużo czasu czytając to forum bo wiedza jest podstawą, zanim cokolwiek zaczniesz.Akwarium morskie różni się diametralnie od słodkowodnego i nabyte w słodkowodnym akwarium doświadzczenia często na początku blokują nowego morszczaka, musisz podejść do tematu całkiem na świerzo. I czytaj, czytaj, czytaj... :rtfm:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie chociaż ze dwa miesiące czytania i szukania informacji w necie a potem zadawaj pytania na forum. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie. Z tego co widzę to w morszczynie trzeba mieć minimum wiedzę pozwalającą na samodzielne zaprojektowanie i rozplanowanie akwarium. Forumowiczów pytać się głównie o to czy dobrze ci idzie. Nie będziesz się denerwował, że niecącą odpowiadać ci na pytania a odpisujący nie będą się denerwować, że zadajesz pytania, na które odpowiedzi są na wierzchu i wystarczy je przeczytać. Informacji na początku jest dużo, ale do ogarnięcia (z grubsza :rambo: ). Pozdrawiam i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wode przygotowuje kilka dni wczesniej do pojemnika wkladam pompeczke i sie miesza, sprzet jest taki jak z zestawu plus niebieskie ledy przylepione na szybe ktora akwarium przykrywa, woda oczywiscie RO + DI , ale prawda jest taka ze ciezko sie sprzata(myje szyby) korale sa ladne jak narazie rybka zywa je suche i mrozonki, ale polecam odrazu zalozyc wieksze ja jak tylko sprzedam paletki bede zakladal wieksze okolo 100l a to male traktuje jako eksperyment ( aha polecalbym ewentualnie jakas mala kaskade zalozyc tylko wtedy trzeby byloby ta szybke ciac co akwa przykrywa a wiec kolejne koszty wiec moze od razu kupic zestam 30l aquaela do nano reef - to dla tych co chca od czegos zaczac ja mialem juz ten zestaw to go urzylem parametrow nie badam tylko i wylacznie organoleptycznie ;])Co do rybci chodzi spac o stalej porze ;D skala jest tak ulozona ze jest w niej palno dziur i sie tam chowa ;p. wiem ze to nie bojownik ale nie moglem sie powstrzymac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie napomknął, woda destylowana z apteki pewnie by się do akwarium nadała ale taniej by wyszło kupować wodę morską (w UK jest dostępna w baniaczkach 20l, około 4zł za litr w przeliczeniu). Wody dejonizowanej ze stacji benzynowych i supermarketów do morskiego raczej bym nie użył ze względu na brak kontroli zanieczyszczeń, a w szczególności możliwość występowania miedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie napomknął, woda destylowana z apteki pewnie by się do akwarium nadała ale taniej by wyszło kupować wodę morską (w UK jest dostępna w baniaczkach 20l, około 4zł za litr w przeliczeniu). Wody dejonizowanej ze stacji benzynowych i supermarketów do morskiego raczej bym nie użył ze względu na brak kontroli zanieczyszczeń, a w szczególności możliwość występowania miedzi.

dejonizowana, czyli bez jonów, miedzi także.Napisane na opakowaniu 5L "conductividad <10uS/cm analisis diario czyli codziennie analizowana, i dalej do zastosowań w laboratoriach. Wspomniałem o wodzie jakiej używam na dolewki i używalem do preparowania solanki przez rok.

A, dodam że krewetka Wurdemanni czuje się świetnie od 10 miesięcy,mimo ze dolewam 5Ltej wody tygodniowo. pozdrawiam,

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest moje 12l http://nano-reef.pl/topic/40455-najmniejsza-solniczka-na-forum-12l/ ma juz 6 miesięcy do tej pory nie odnotowałem skoku temp do wyższej niz 26C . Wszystko żyje i się kręci.

nie stawiał bym teraz akwarium tak małego bo ma małą bezwładność cieplną i szybko może się przegrzać więc moim zdaniem najlepiej postawić we wrześniu jak temp. spadnie. Do następnego lata przekonasz się do większego i zdążysz je odpalić . Pozdrawiam i życzę powodzenia:)


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam akwarium 10l w nim 2kg skaly 1kg piachu woda z podmianek ze sklepu zbiornik to aquael 10l do krewetek pluc diody led niebieskie w nim:Pseudocheilinus hexataenia dwa slimaki zoantusy jakies grzybki i zyje juz 3 miesiac

A powiec sobie jak radzisz sobie z temperaturą?

Przecież te zestawy nie mają grzałki z termostatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dejonizowana, czyli bez jonów, miedzi także.Napisane na opakowaniu 5L "conductividad <10uS/cm analisis diario czyli codziennie analizowana, i dalej do zastosowań w laboratoriach. Wspomniałem o wodzie jakiej używam na dolewki i używalem do preparowania solanki przez rok.

A, dodam że krewetka Wurdemanni czuje się świetnie od 10 miesięcy,mimo ze dolewam 5Ltej wody tygodniowo. pozdrawiam,

W takich baniakach mogą być sprzedawane różne rzeczy. W jednym będzie woda z osmozy, w innym filtrowana przez żywice jonowymienne, w innym destylowana w przemysłowych destylarkach z miedzianą chłodnicą. Używałem takiej wody do roślinnego i wszystko rosło ładnie. W morskim stosunek ryzyka do kosztów/zysków wygląda inaczej, a zwierzęta są nieco wrażliwsze. Ale, jeśli piszą że woda jest do stosowania w laboratoriach i jest to UK lub US, to zawsze można ich pociągnąć do odpowiedzialności. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich baniakach mogą być sprzedawane różne rzeczy. W jednym będzie woda z osmozy, w innym filtrowana przez żywice jonowymienne, w innym destylowana w przemysłowych destylarkach z miedzianą chłodnicą. Używałem takiej wody do roślinnego i wszystko rosło ładnie. W morskim stosunek ryzyka do kosztów/zysków wygląda inaczej, a zwierzęta są nieco wrażliwsze. Ale, jeśli piszą że woda jest do stosowania w laboratoriach i jest to UK lub US, to zawsze można ich pociągnąć do odpowiedzialności. :thumbup:

Będę się pytać o taką wodę w aptece.

Myślę że będzie najpewniejsza. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę się pytać o taką wodę w aptece.

Myślę że będzie najpewniejsza. :thumbup:

A powieccie mi jeszcze jak to jest z wodą demiralizowaną?

Mozna ją stosować do podmianek czy nie?

Bo jedni piszą że tak inni że nie już sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

flaczak, nie kombinuj, co tanie to drogie! albo osmoza albo woda destylowana dejonizowana do zastosowań laboratoryjnych. demineralizowana nadaje się do akumulatorów i spryskiwaczy szyb w autach. :wallbash:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat coraz bardziej mi się podoba, sam mam zamiar założyć 5 litrowe akwarium z dwoma błazenkami i chepatusem, lasem akropor i podmianami na kranówce a i najważniejsze bez odpieniacza i innych cudów do filtracji

ps nie piszcie że się nie da :rofl:

Edytowane przez juko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

flaczak, nie kombinuj, co tanie to drogie! albo osmoza albo woda destylowana dejonizowana do zastosowań laboratoryjnych. demineralizowana nadaje się do akumulatorów i spryskiwaczy szyb w autach. :wallbash:

Pytam bo byłem ostatnio w zoologicznym gdzie mają akwa morskie i powiedzieli że jak nie mam osmozy w domu to mogę stosować wode demiralizowaną.Dlatego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się ale po co ? 10 litrowe bardziej problemowe niż 50 litrowe.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.