Skocz do zawartości
Eliasz

Dozowanie jodu

Rekomendowane odpowiedzi

jedna kropla plynu lugola na 50l wody dziennie, najlepiej w dwoch dawkach, rano i wieczorem


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy plyn Lugola dostane bez recepty??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile taki płyn kosztuje w aptece ??


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis kupilem płyn Lugola od ręki w aptece w Gdańsku, bez recepty. Zapłaciłem 100% bo wlasnie bez recepty - koszt: 11,30zł za 100ml - roztwór 1g I, 2g KI, 97g H2O

Dowiedzialem sie też (czlowiek uczy sie cale zycie :-) )ze "jod jako jod" jest w proszku (!) i za diabła nie rozpuszcza się w wodzie. Rozpuszcza się natomiast w jodku potasu i dalej ten związek łączy z wodą tworząc "trwały roztwór" - cokolwiek to znaczy. Prosiłem na początku o sam jod - dlatego dostałem taki wykład. Poza tym pani mgr powiedziala, że nie sprzeda mi czystego jodu bo mógłbym sobie i innym zrobić krzwydę - również cokolwiek to znaczy :-) - tzn zdaję sobie sprawę, ale nie wnikałem :-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jodyna to roztwór alkoholowy i jest bez recepty kosztuje kilka złotych . Co do płynu Lugola to nie udało mi się kupić bez recepty- zielonego pojęcia nie mam dlaczego ale w Krakowie wymagają recepty. Ale w związku z jodem nasuwa mi się inne pytanie dlaczego jodowana sól kuchenna dział na ludzi-skoro to się nie rozpuszcza w wodzie?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niechciałbym się "wymandrzać" (jak niektórzy czerwonoskórzy w sejmie mówią), ale wymaga zwrócenia uwagi/usystematyzowania następująca kwestia:

1) JOD (pierwiastek z grupy fluorowców) jest ciałem stałym, o bardzo ciemnej barwie (szaro-czarnej) i metalicznym połysku. Jego wzór chemiczny to I2 (gdzie dwójka znajduje się w dolnej częsci wzoru) Jego opary mają kolor fioletowy/purpurowy. Roztwory jodu (w zależności od rozpuszczalnika) mają kolor od brunatnego (np. w alkoholu) przez czerwonobrunatny po fioletowy (np. w benzenie). Jod jest działa parząco na skorę, błony śluzowe i układ pokarmowy (czyt. Nie kłaść na skórę (niedotykać), niewąchać opar jodu, niejeść).

Jod (I2) dobrze rozpuszcza się w roztworach jodków, co znalazło praktyczne zastosowanie: tzw. Płyn Lugola to roztwór wodny KI oraz I2. Jodyna to roztwór wodno-alkoholowy zawierający I2 oraz czasem domieszkę KI. Obydwa sa uzywane powszechnie jako środki dezynfekujące. Obydwa płyny zażyte wewnetrznie mogą być smiertelnymi truciznami.

Jod w takiej postaci (I2) niewystępuje w przyrodzie.

2) JODKI jest to nazwa związków w których jod występuje na -1 stopniu utlenienia (np. jodek sodu - NaI, jodek magnezu - MgI2, jodek potasu - KI). Jodek sodu lub jodek potasu są substancjami bezbarwnymi, krystalicznymi, bardzo dobrze rozpuszczalnymi w wodzie. W wyniku rozpuszczenia jakiegokolwiek jodku uwalnia się z sieci krystalicznej (z kryształku) anion jodkowy (I-) oraz przeciw jon, np. kation sodu Na+, jeśli rozpuszczaliśmy jodek sodu. To własnie jodki (I-) są przeważającą formą w której jod występuje w przyrodzie. W takiej formie występuje jod np. w soli spożywczej (na której zwykle znajduje się napis "jodowana"), lub w naturalnej wodzie morskiej.

Jaki z tego wniosek?

A) Dodawanie jodków (w formie I-) jest najbardziej naturalną formą suplementacji dla wody morskiej w akwarium.

:) Dodawanie jodu (I2) np. w postaci roztworów z KI, czyli tzw. płyn Lugola lub (co gorsza) jodyna powoduja że oprócz pozytywnej suplementacji w I- dozujemy również I2, który na pewno nie jest obojętny dla życia w akwarium (w końcu np. na skórze powoduje dezynfecję, czyli niszczy/zabija bakterie).

Jednakże stosowanie, tych płynów zawierających jod I2, przez wielu akwarystów może dowodzić tego, że jod (I2) wkraplany w takich ilościach niewpływa w zauważalny sposób niekorzystnie na życie w akwarium.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no... :-) Toż to wykład iście akademicki :-) Dobrze, że ktoś profesjonalnie podszedł do tematu :-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsadze to potem do działu nauka :) dzieki mnowogro


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie aby tylko nie przesadzic z tym jodem... Fossa i Nielsen badali kiedys stezenia jodu w akwariach i wyszlo im ze w wiekszosci stezenie jest o co najmniej rzad welkosci wyzsze niz w wodzie morskiej. Wysnuli z tego wniosek ze byc moze jod w wodzie jest bardziej trwaly niz nam sie wydaje. Faktem jest tez iz te akwaria w ktorych znaleziono duzo jodu wygladaly calkiem zdrowo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zale?y od st??enia jodu w tym p?ynie.

Ja zaryzykowa?em 5 kropli na 100 litr?w 1% p?ynu. Na razie zgon?w brak, Xenii si? poprawi?o, a krewetka od r?ki zrzuci?a wylink?. Nie wiem czy to te? jest z tym zwi?zane ale kraby nabra?y odwagi - masowo wylaz?y ze ska?y i co ciekawe dzi? rano zauwa?y?em jak jeden wy?era drugiego z jego muszelki...

S?ysza?em ?e s? st??enia 1%, 3% i 5% p?ynu Lugola. Lugol's Solution (chyba Kenta) zwraca uwag?, na bardzo silne st??enie jego produktu - wi?c jakie ono jest? 20%?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a czy plyn lugola lub Lugol's Solution to nazwa miedzynarodowa czy w aptekach trzeba podac wzor chemiczny jak tak to jaki??

pozd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Pol:

Lugol's solution to nazwa mi?dzynarodowa, i wsz?dzie okre?la taki sam roztw?r. Jakby co, zawsze mo?esz sie spyta? co zawiera. Jakby co, mo?e si? nieznacznie r??ni? ilo?ci? zawartych KI i I2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mu się ustalic, że:

"Słownikowe" definicje:

Jodyna:

3% roztwór jodu w alkoholu etylowym. Brunatna ciecz o silnych właściwościach odkażających, ze względu na połączenie odkażających właściwości etanolu i silnie utleniających właściwości jodu.

Płyn Lugola

Roztwór jodu (1%) w wodnym roztworze jodku potasu (2% KI). Jodek potasu tworzy z jodem kompleksowe powiązanie rozpuszczalne w wodzie.

KI + I2 = KI3 aq. ("wodny" roztwór jodu)

(we wzorze obie cyferki "są na dole")

I jeszcze kilka innych:

Woda wapienna

Jest to nasycony roztwór wodorotlenku wapnia Ca(OH)2, który, mimo że jest silnym elektrolitem stosunkowo słabo rozpuszcza się w wodzie. (wapień -> wapno palone -> wapno gaszone: woda wapienna)

Wapno palone

Tlenek wapnia - CaO. Powstaje przez prażenie (palenie ) węglanu wapnia CaCO3 (główny składnik wapienia), służy do wyrobu cementu oraz zaprawy murarskiej, która po pewnym czasie twardnieje na skutek reakcji:

CaO + CO2 (z powietrza) = CaCO3

Wapno gaszone

Produkt reakcji tlenku wapnia (wapna palonego) z wodą (gaszenie wapna palonego ) CaO + H2O = Ca(OH)2

Zastosowanie analogiczne jak wapno palone – służy do wyrobu zaprawy murarskiej, która po pewnym czasie twardnieje na skutek reakcji Ca(OH)2 + CO2 (z powietrza) = CaCO3 + H2O, oraz cementu. Znajduje także zastosowanie w procesie otrzymywania cukru z buraków (proces defekacji).


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100ml buteleczka roztworu wodnego, czyli plynu lugola, pelnoplatnie kosztuje ponad 11zl, tak jak jeden z przedmowcow napisal (i kazdy farmaceuta powinien sprzedac go pelnoplatnie bez najmniejszego problemu, a jezeli nie chce, to znaczy, ze albo mu sie nie chce zrobic, albo jest glupi i nie chce zarobic), a na recepte 5zl. Najkorzystniej wychodzi poprosic lekarza o np. 250ml na recepte, lekarz powinien zaznaczyc ,ze jest to do uzytku zewnetrznego, wtedy taka objetosc kosztuje dokladnie 10zl.I nie ma sensu kupowac preparatow "kupnych" bo ceny sa z kosmosu, a preparaty niczym sie nie roznia.

Jod jest ciekawym metalem, u mnie w aptece jest w postaci "kuleczek", nie proszku, i jak polozy sie kilka takich kulek na dloni, to widac, jak dookola nich, bardzo szybko, zaczyna skora barwic sie na brazowo, wlasnie z powodu gwaltownej sublimacji moze byc grozny dla czlowieka( gorne drogi oddechowe np.)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.