Skocz do zawartości
october_rust

czy to cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam prośbę o fachową opinię. Na dwóch skałach pojawiło mi się coś brzydkiego w brązowym kolorze. Czy to jest cyjano?

Bo coś czuję, że spokojny okres funkcjonowania mojego akwa się skończył, mam nadzieję, że nie bezpowrotnie. To cholerstwo ze zdjęć, valonia - na razie mitrex średnio się za nią zabiera a wczoraj odkryłem wielką aiptasię - mniejsze zapewne ulegają seticaudatom.

W każdym razie zanim zaatakuję to świństwo muszę rozpoznać wroga:)

pozdrawiam

post-9304-0-93816100-1340356327_thumb.jpg

post-9304-0-95577000-1340356358_thumb.jpg

post-9304-0-20633800-1340356379_thumb.jpg

post-9304-0-43259500-1340356386_thumb.jpg

post-9304-0-35321400-1340356394_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ czy po zgaszeniu światła - jest tego mniej, ale wg mnie bardziej pasuje na dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękować Panowie.

cóż, czas powoli wziąć się za prywatną kampanię przeciwko cyjano.

Zacznę od zapoznania się z walką innych, opracuję plan działania i zacznę go realizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego się pojawiło cyjano (moim zdaniem to właśnie cyjano).

Czy coś zmieniałeś ostatnio? Może przedawkowanie jakiś suplementów?

Zadbaj o odpowiednie natlenienie zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Najważniejsze jest to żeby nie zrobić czegoś głupiego i nie pomóc pladze w rozwoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pomogło bardzo zmiana cyklu świecenia/ograniczenie. plaga przestałą się szybko rozwijać a teraz mam wrażenie że stanęła. Dodatkowo standardowo odpieniacz na mokro i bakterie (dość intensywnie).

Popróbuj, poczytaj i kombinuj :whistle:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie. trochę rzeczy zmieniłem - odrobinę zmieniłem czas oświetlania - trochę zostało zmniejszone, zmieniłem też ale też nieznacznie ustawienie pompy. Suplementów nie daję żadnych oprócz 10 ml tygodniowo z każdej buteleczki Biogro. Najważniejszą rzeczą to jest pomyślenie innego - bardziej optymalnego ustawienia pomop w akwa. Wydawało mi się że dwiema obskoczć moje akwarium - ale coś czuję że dołożę 3 a najmniejsza - tak jak obecnie będzie tylko skierowana na powierzchnię - robi się tam niezły syfek.

Co do karmienia to mam wrażenie, jak przeczytałem jeden z tematów, że za bardzo przekarmiam towarzystwo.

W każdym razie nie zamierzam zaczynać od chemicleanu, chcę się cholerstwa pozbyć skutecznie. :)

daję sobie chwilę na przemyślenie i poczytanie. Plan działania pozwolę sobie wrzucić na forum celem oceny.

dzięki wszystkim za pomoc.

Edytowane przez october_rust (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wynika że to już dosyć zaawansowana sprawa. Więc spiesz się powoli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznie, troszkę w mniejszej skali i tylko na piachu. U mnie jeszcze jest tak, że rano piach jest czysty i zasyfia się w ciągu dnia podczas świecenia. JA na razie wymieniłem tylko prefiltry w RO i żywicę DI. I zaczałem lać trochę wiecej bakteri. Zauważyłem, że się zatrzymało albo nawet jest w odwrocie.

Ale musze jeszcze raz rozrobić ballinga bo mam roztwory zrobione jeszcze na wodzie przed wymianą filtrów i żywicy.

Proponuję zachować spokój i zero gwałtownych ruchów.

PS. Coś nam w tej Warszawie wpuścili do kanalizacji:) Mam też valonie i leniwego Mitraxa:)


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valone miałem jedną i wywaliłem, Znalazłem drugą wielką na jakieś 3-4 cm. była tak przyczepiona skały, że pękła. i się zaczęło:)))

a wodę w centrum mam skandaliczną 800-900 przed filtrem, po ro - 40-30, po di - 003-011. Myślę że wymienię prefiltry i dodam drugi fitr di. będzie 000. Na razie muszę przemyśleć co zrobić i jak zrobić - nie chcę przez zbyt pochopne działanie coś popsuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wlewam do zbiornika nic co ma więcej niż 000.

Ale czasami przez 2 tygodnie zapominam wyjąć TDS i przegapię moment wymiany żywicy.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, Ja lałem od 003 do 011 a może trochę więcej. Ale nie było problemów do tej pory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pękła Ci valonia to szukaj informacji co w takim przypadku (i to szybko). Słyszałem że może porządnie zatruć zbiornik.

Ja zacząłbym od węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Biesiu

Właśnie wygrałeś konkurs na dowcip tygodnia... A gdyby ja przegryzł mitrax czy borsuk to by nie zatruła? W ogóle kto ci takich rzeczy naopowiadał?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pękła Ci valonia to szukaj informacji co w takim przypadku (i to szybko). Słyszałem że może porządnie zatruć zbiornik.

Ja zacząłbym od węgla.

A ja słyszałem że Dolabella może porazić prądem. Jeśli podajesz takie sensacyjne informacje to wypadałyby podać jej źródło. Valonia to glon z gatunków które mogą być inwazyjne choć nie muszą a przebicie główki może co najwyżejułatwić glonowi jego rozsianie po akwarium. Jeśli chodzi o filtr to warto dołożyć kolejny pojemnik DI, to pewnie pomoże uchronić przed pojawieniem się okrzemek a cyjano można odciągać ze skał wężykiem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz, @kmirko... taką informację przekazał mi kiedyś właściciel pewnego krakowskiego sklepu z akwarystyką morską (nie chce robić kryptoreklamy). Możliwe że go źle zrozumiałem skoro mówicie że jest inaczej.

Nie wymądrzałem się tylko chciałem pomóc i odesłałem @october_rust do lektury (zaszkodziłem mu tym czymś?) Kto pyta, nie błądzi a i ja się nauczyłem czegoś nowego dzięki Wam, chociaż moglibyście się wstrzymać z sarkazmem.

Mimo wszystko pozdrawiam Was z nadzieją na pomoc w razie "W" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy moge zapytac kto walczy z cyjano wymieniajac prawie wszystkie wklady RO/DI? Oczywiscie dobrze zeby koncowy parametr po DI pokazal zero ale to i tak nie bedzie zero. Jasne ze poprawi jakosc wody ale na cyjano to nie wiem czy wplynie w ogole. Zbadac swiatlo. Moze juz swietlowki sie przejaraly troche. Przede wszystkim dobry test na PO4 i NO3. Trzymac proporcje wg tabeli lub do niej sie zblizyc. Cyjano odsysac a tam gdzie bylo troche ruszyc piasek, tylko nie za duzo. Minie po czasie. Przychodzi i odchodzi, taki nieproszony gosc co kilka miesiecy. Zrezygnowac z podmiany az do wycofania plagi.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy moge zapytac kto walczy z cyjano wymieniajac prawie wszystkie wklady RO/DI? Oczywiscie dobrze zeby koncowy parametr po DI pokazal zero ale to i tak nie bedzie zero. Jasne ze poprawi jakosc wody ale na cyjano to nie wiem czy wplynie w ogole. Zbadac swiatlo. Moze juz swietlowki sie przejaraly troche. Przede wszystkim dobry test na PO4 i NO3. Trzymac proporcje wg tabeli lub do niej sie zblizyc. Cyjano odsysac a tam gdzie bylo troche ruszyc piasek, tylko nie za duzo. Minie po czasie. Przychodzi i odchodzi, taki nieproszony gosc co kilka miesiecy. Zrezygnowac z podmiany az do wycofania plagi.

pozdrawiam

Ściśle zwięźle i na temat.

Nic dodać nic ująć- porada na plusa.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Świetlówki są działają od 1 kwietnia więc raczej to nie problem światła. Natomiast miałem zepsuty programator i działały normalnie tylko 4x24, dwie pozostałe włączałem ręcznie na ok 6 godzin. Od jutra wszystko będzie świecić po staremu czyli ok 12 - dwie sztuki, ok 10 pozostałe 4.

Co do wody to testy wyszły nieźle, ale byłem dziś u Łukasza w Acroporze i się umówiłem że na początku przyszłego tygodnia przyniosę wodę jeszcze raz do sprawdzenia - zarówno z akwa jak i taką, która idzie do podmianki.

Dzięki wszystkim za rady.

@Biesiu - masz fajnego brzydala do sprzedania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.