Skocz do zawartości
Maćko

Reefmax po tuningu

Rekomendowane odpowiedzi

To po co wydawałeś 1500zł na 100L zbiornik skoro i tak w planie miałeś korale twarde...JA bym choć by teraz póki w akwarium nie ma życia za wiele sprzedał RM póki jest coś wart i w jego miejsce kupił jakąś kostkę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale powiedz mi tylko jedno: po co to wszystko?;)

Czy tu chodzi o pokazanie ,ze w reefmaxie tez mozna?:)

I czy bardzo oberwe jak zapytam ile cie ta cala przerobka kosztowała?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz mi tylko jedno: po co to wszystko? ;)

Czy tu chodzi o pokazanie ,ze w reefmaxie tez mozna? :)

I czy bardzo oberwe jak zapytam ile cie ta cala przerobka kosztowała? ;)

Troche chodziło o to że w RMie też się da, bez wiercenia, po prostu plug & play SUMP.

Koszt to kwestia akwarium które już miałem , kosz przegród plus rury pcv i zawór, kawałek wężyka silikonowego i kształtek pcv no i zaworek zwrotny do przelewu. - w sumie jakieś 90 PLN

Do tego pompa - 200 PLN

Odpieniacz to inna sprawa i koszt to kwestia dogadania się z producentem :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa została wymieniona na Tunze Silence 1073.020 i nastała cisza. Teraz słychać tylko przelew i muszę nad nim popracować żeby go troche wyciszyć. Może durso?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrezygnuję z przelewu pcv na korzyść pudełka przelewowego DIY na podstawie tego :

http://www.aquariumlife.net/projects/diy-overflow/70.asp

Cześciowo już wykonane muszę tylko dokupić trochę węża żeby wyciszyć spływ.

Muszę przyznać że przelew na 1" rurach nie należy do najcichszych a pudełko nie hałasuje praktycznie wcale. Jedyne co słychać to spływ do SUMPa i to właśnie muszę jakoś wyciszyć. Może macie jakieś patenty?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćko wstawisz zdjęcia swojego RM proszę.I jak z parametrami po tym tuningu...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawię jak tylko wszyztko skończe jak należy.

Na razie baniak się nie nadaje do fotografowania

Parametrów nie mam na razie co sprawdzać bo tuning nie jest jeszcze skończony i tak na prawde wciąż działa po staremu.

Kończe w piwnicy pudełko przelewowe bo muszę zrobić durso żeby wyciszyć siorbanie wody.

Fotki będą wstawione jak juz wszystko będzie tip top


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, uważam w takim razie za bezzasadne i niepotrzebne wszystkie z Twoich przeróbek, bo po co?

Nie sprawdzasz nawet parametrów, więc po co upgrade?

Nie masz żadnego życia, bo skoro nie chcesz pokazać to podejrzewam, że w akwarium nie ma nic sensownego, wiec po co przeróbki?

Zmień lepiej Temat tego wątku, bo młodzi wchodzą i czytają, że reefMAX'a się przerabia, a wcale nie trzeba! Popatrz na baniak rs4, pisz co chcesz, lubisz majsterkować, ale czy ma to sens?! Fajnie, dziel się z nami, ale tacy jak ja odpisują później na 10-15 wiadomości tygodniowo jak zrobić przelew w reefMAX'ie bo czytali, że się to robi, że lepsze parametry, posyłają linki do tego tematu, a nie jest on niczym uzasadniony.. JOŁ!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu jest ktoś kto ma takie samo zdanie jak ja...uf :clap: Nie chciałem już drążyć tego tematu ale tak jak Lizard dalej twierdzę że bez konkretnych podstaw zdjęć opisów parametrów temat tzw.Tuningu jest bez sensu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem reefMAX'a, modyfikowałem, bo miał ledy, zmieniony odpieniacz i trochę innych i co i trzymałem w nim wszystko!

Mogę się pochwalić dziennikiem w którym wszystko jest opisywane, w którym każda modyfikacja była uzasadniona i pokazywała do czego służyła, baniak rs4 pokazuje, że to co ja, da się osiądnąć bez większych modyfikacji, jest nieco trudniej, ale tu autor nadrabia wiedzą i widać, że nawet w gołym rm sie da..

Tu masz filmik mojego reefMAX'a z wczoraj, przed przeprowadzką do nowego właściciela.

Czytam o tym, że przerabiasz, że dokładasz sump który nie jest nim do końca, że overflow, że pudełko, że wszystko, a piszesz, że nawet parametrów nie mierzysz, więc wszystkie te przeróbki jak domniemam są spełnieniem innej pasji- majsterkowania. Warto by to napisać, aby młodzi nie szli tą drogą, nie jest ona ani łatwiejsza, ani niezbędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie chodziło po głowie przerobienie reefmaxa na akwarium z sumpem na overflow. Zyskałbym 20 l w baniaku i 30 l sumpa, ale po przemyśleniach chyba odstąpię od tematu bo po pierwsze lepiej byłoby postawić nowy,dobrze zaplanowany baniak od początku niż dopasowywać się do istniejących warunków, a po drugie łatwiej sprzedać reefmaxa jako oryginał niż przerobiony jakby co ;) . Dodatkowo przemawia do mnie baniak rs4- myślę że baniaczek to jedno a wiedza to cała reszta.Pozdrawiam, P.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lepiej byłoby postawić nowy,dobrze zaplanowany baniak od początku niż dopasowywać się do istniejących warunków, a po drugie łatwiej sprzedać reefmaxa jako oryginał niż przerobiony jakby co ;) .

Nie mam zamiaru wycinac panelu, od tego odstapiłem - względy bezpieczństwa,no i pozniejszy problem ze sprzedażą jak coś - ale do tego daleko jeszcze.

Wyciągam oryginalny odpieniacz, na jego miejsce rurka z poboru do overflow a ostatnią komorę być może przerobię na zbiornik na dolewkę ale w taki sposób,żeby dało się wszystko cofnąć


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru wycinac panelu, od tego odstapiłem - względy bezpieczństwa,no i pozniejszy problem ze sprzedażą jak coś - ale do tego daleko jeszcze.

Wyciągam oryginalny odpieniacz, na jego miejsce rurka z poboru do overflow a ostatnią komorę być może przerobię na zbiornik na dolewkę ale w taki sposób,żeby dało się wszystko cofnąć

sorry kolego ale to wszystko nie trzyma się kupy


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, uważam w takim razie za bezzasadne i niepotrzebne wszystkie z Twoich przeróbek, bo po co?

Nie sprawdzasz nawet parametrów, więc po co upgrade?

Nie masz żadnego życia, bo skoro nie chcesz pokazać to podejrzewam, że w akwarium nie ma nic sensownego, wiec po co przeróbki?

Zmień lepiej Temat tego wątku, bo młodzi wchodzą i czytają, że reefMAX'a się przerabia, a wcale nie trzeba! Popatrz na baniak rs4, pisz co chcesz, lubisz majsterkować, ale czy ma to sens?! Fajnie, dziel się z nami, ale tacy jak ja odpisują później na 10-15 wiadomości tygodniowo jak zrobić przelew w reefMAX'ie bo czytali, że się to robi, że lepsze parametry, posyłają linki do tego tematu, a nie jest on niczym uzasadniony.. JOŁ!

Na nowych nie poradzę nic, niech się uczą i czytają i dochodzą do wniosków sami. Ani nie reklamuję tu RMa, ani nie odradzam zakupu - no może poza wymienieniem kilku mankamentów wieku dziecięcego. Byćmoże kiedyś Aquael zrobi porządny zestaw z rozsądną cenę.

Łukasz - twój RM jest dla mnie wzorem do naśladowania i chyba na jego podstawie zdecydowałem się akurat na ten zestaw.

Co do parametrów to nie potrafię wróżyć z fusów i nie wiem jakie będą jak już system rozbuja się po całości. Na razie tak jak mówię, walcze cały czas z wyciszeniem przelewu ale system nie pracuje w 100% na SUMPie - przez dzień sobie spływa ale na noc wracam do starego systemu,

Pierwsze życie wrzuciłem jakieś 4-5 miesięcy po zalaniu .

Dojrzewanie przeszło bez zbytnich ataków glonów ale tak na prawdę to teraz baniak dobiero nabiera wigoru.

Co do parametrów to mogę jedynie powiedzieć że nigdy nie udało mi się zjechać z NO3 poniżej 20 a pierwsza szczepka testowa z SPS - montipora zaczyna tracić tkankę.

CA trzymam na poziomie 410-420

MG - ok 380

KH - i tu problem bo spada i muszę często buforować "z palca" preparatem RedSea na pozionie 7-9

PH- 8,2

PO4 - 0,25

Zasolenie - 1025

Reszta nie wykrywalna - testy Saliferta

Podobno akwarystyka uczy cierpliwości, proszę więc o Cierpliwość i nie poganianie mnie z parametrami, też chce mieć pewność że to będzie miało sens i być może uda mi się to poprzeć wynikami ale na to jeszcze za wcześnie.

Możecie się śmiać, wątpić a nawet szydzić - jak kto woli mnie to nie wzrusza :)

Dla mnie przy wydatkach na akwarium które już poniosłem wydanie kolejnych 500-600 PLN na dostawienie SUMPa nie jest kosztem który na to nie pozwala.

Jedno jest pewne, jeżeli te modyfikacje nie przyniosą skutku to koniec ze zmianami - sprzedam wszystko co mam poza RMem założę Tunze Nano i będzie się kręcić.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry kolego ale to wszystko nie trzyma się kupy

Co się nie trzyma kupy?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oglądasz życie czy obudowę ? Moim zdaniem lepiej mieć wypasionego reefmaxa z życiem w postaci lps czy też sps niz gruzowisko . Sam rozmyślam nad dołożeniem drugiego odpieniacza tak abym mógł z czystym sumieniem więcej karmić zwierzaki

Dzięki RS za słowo otuchy :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćko, moge Cie prosić o edytowanie postów, piszesz jeden pod 2gim, ja Ci wszystko kleje w całość, a Ty dalej tłuczesz pod spodem kolejny, litości ;)

Przepraszam teraz dopiero zxauważyłem twojego poscika ;)

Obiecuję poprawę


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się nie trzyma kupy?

Maćko, chodzi mi o to że może nie warto ingerować w reefmaxa bo to utrudnia życie. Tak jak pisałem miałem koncepcję przebudowy ale po analizach doszedłem do wniosku że to nie ma sensu bo tak naprawdę to nie wiele zyskam. Pomyślałem: sprzedam reefsia, postawię za tę kasę kosteczkę jakieś 200L, dołożę z 400E i będę miał tak jak Bozia przykazała- liczę tylko sprzęt bez życia. A Tuningowanie reefmaxa to: odpieniacz 120-150E, sump jakieś 40E, obieg minimum 40E i dalej jestem w...Reefmaxie. nie licząc drobnych na hydraulikę. Czysta kalkulacja finansów plus wygoda nowego baniaczka na plus. Nie neguję Twojego pomysłu ale pomyśl na zimno i ekonomicznie. Naprawdę serdecznie pozdrawiam,P.

edit: szczerze, gdybum miał tę wiedzę co teraz to reefmaxa bym nie kupił tylko stawiał wszystko po naszemu /forum/ z czystej praktyki. Ale reefsio jest super zbiorniczkiem dla akwarystów morskich którzy chcą się nauczyć morszczyzny w średnich warunkach. Wydaje mi się że po Reefmaxie każdy następny zbiornik będzie łatwiej prowadzić. Ale to tylko moje dywagacje.Pozdro

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a mnie reefmax zaczyna wkurzac wiec trzeba sie go pozbyc:)

Ja Ci gratuluje cierpliwosci i ze chce Ci sie jeszcze robic to wszystko dookola;)

Na poczatku oczywiscie bylam nim zachwycona ale powoli rece opadaja...:)

Rozmawiajac z jedym z kolegow z forum doszlismy do wniosku ze jedyne NAPRAWDE FAJNE w reefmaxie to dioda nocna;)

Tak wiec jeszcze raz gratulacje i powodzenia ;)

I tak jak wszyscy polecam ci normalne akwarium..:)skoro lubisz tak dłubac to napewno zrobisz cos fajnego;)

A-chyba zjadłeś jedynke podajac paretry wody(magnez)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie reefmax zaczyna wkurzac wiec trzeba sie go pozbyc:)

Ja Ci gratuluje cierpliwosci i ze chce Ci sie jeszcze robic to wszystko dookola;)

Na poczatku oczywiscie bylam nim zachwycona ale powoli rece opadaja... :)

Rozmawiajac z jedym z kolegow z forum doszlismy do wniosku ze jedyne NAPRAWDE FAJNE w reefmaxie to dioda nocna;)

Tak wiec jeszcze raz gratulacje i powodzenia ;)

I tak jak wszyscy polecam ci normalne akwarium..:)skoro lubisz tak dłubac to napewno zrobisz cos fajnego;)

A-chyba zjadłeś jedynke podajac paretry wody(magnez)

Za rok może dwa będzie coś większego na pewno - o ile uda mi się pociągnąc RMa :)

Przynajmniej już bede miał do nowego baniaczka sumpa, obieg i hydraulikę :) Problem w tym ze nie mam na razie gdzie go postawic

Co do Mg to faktycznie zjadłem 1 :)

Maćko, chodzi mi o to że może nie warto ingerować w reefmaxa bo to utrudnia życie. Tak jak pisałem miałem koncepcję przebudowy ale po analizach doszedłem do wniosku że to nie ma sensu bo tak naprawdę to nie wiele zyskam. Pomyślałem: sprzedam reefsia, postawię za tę kasę kosteczkę jakieś 200L, dołożę z 400E i będę miał tak jak Bozia przykazała- liczę tylko sprzęt bez życia. A Tuningowanie reefmaxa to: odpieniacz 120-150E, sump jakieś 40E, obieg minimum 40E i dalej jestem w...Reefmaxie. nie licząc drobnych na hydraulikę. Czysta kalkulacja finansów plus wygoda nowego baniaczka na plus. Nie neguję Twojego pomysłu ale pomyśl na zimno i ekonomicznie. Naprawdę serdecznie pozdrawiam,P.

edit: szczerze, gdybum miał tę wiedzę co teraz to reefmaxa bym nie kupił tylko stawiał wszystko po naszemu /forum/ z czystej praktyki. Ale reefsio jest super zbiorniczkiem dla akwarystów morskich którzy chcą się nauczyć morszczyzny w średnich warunkach. Wydaje mi się że po Reefmaxie każdy następny zbiornik będzie łatwiej prowadzić. Ale to tylko moje dywagacje.Pozdro

Odpieniacz mam za duuuzo mniej niż 120 E :) z moją wiedzą którą nabyłem do tej pory też nie byłby to reefmax. jakieś 200-250 L przedewszystkim dłuuugie na jakieś 150 cm bo to najważniejsze.

Tak jak mówię, szkło zawsze mogę zmienić, bo cały osprzęt do większego baniaczka już będzie skompletowany przy okazji robót przy RM :)

Dodatkowo piszę dla wszystkich którzy mają jakieś obiekcje i pretensje że nie wrzucam zdjęć.

Może i faktycznie nie ma w baniaku jeszcze za duzo - 1 rico (ktore się dzieli), 2 skałki z ZOA, sunularia, pseudogorgonia, briareum i wspomniana wczessniej montiporka digitata. Wszystko się ładnie pompuje ale jak wiadomo miękasy lubią trochę syfku w wodzie :)

Ale proszę państwa - zbiornik z tygodnia na tydzień będzie coraz ładniejszy, będzie pojawiać się coraz więcej życia więc chyba dobrze że zacząłem roboty przy reefsiu póki jeszcze ewentualne straty nie bedą tak dotkliwe :)

Na razie zgon zaliczył Salarias :( nie wiem jakim cudem wskoczył do przelewu i zaklinował się na zaworze spływu :( A był taki sympatyczny, mój ulubieniec. Na jego miejsce będzie w przyszłości tomentosus - bo pojawiają się aiptazje a moje 2 wundermani coś mi wcześniej wytukło - prawdopodobnie wieloszczet który wyglądał jak mega dżdżownica . Już odłowiony i pływa na wiecznej rafie paskudztwo jedno

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczet pożyteczne paskudztwo,masz sumpa to po co go od razu uśmiercać,akwarium na pewno nie będzie po kilku tyg wyglądało super bo na wygląd zbiornika jako taki potrzeba moim zdaniem około roku,a w tym tuningu masz korale które jak sam mówisz lubią wodę nie całkiem czystą,więc po co tyle tych odpieniaczy...do grzybków zoasów i innych miękasów nie było sensu.Pzdr i czekam z wielką nie cierpliwością na zdjęcia twojego RM i życia które w nim będzie się docelowo znajdowałoo


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczet pożyteczne paskudztwo,masz sumpa to po co go od razu uśmiercać,akwarium na pewno nie będzie po kilku tyg wyglądało super bo na wygląd zbiornika jako taki potrzeba moim zdaniem około roku,a w tym tuningu masz korale które jak sam mówisz lubią wodę nie całkiem czystą,więc po co tyle tych odpieniaczy...do grzybków zoasów i innych miękasów nie było sensu.Pzdr i czekam z wielką nie cierpliwością na zdjęcia twojego RM i życia które w nim będzie się docelowo znajdowałoo

Odpieniacz bedzie docelowo jeden w sumpie. jak wywalałem wieloszczeta to nie miałem jeszcze sumpa, to było ok 2 miesiące temu.

Na tym co mam, koniec miękasów - teraz ide w SPSY i może jakiegoś LPSowego cukiereczka na piasek


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to dzisiejsze zdjęcia - coś tam pokazują :)

Odpieniacz po 10 minutach włączenia go do obiegu - wygląda na to że po 2 dniach na oryginalnym ma co wyrzycać :)

Parametry zmierzę później

Sump

Przelew   - pudełko

Przelew 1

Reefmax 13.01.2013

Odpieniacz


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz trochę Ci przelał czystej solanki - ale po kolorze piany na górze widać, że czeka go trochę pracy.

A jak teraz z głośnością pudełka?

A ja tam widzę sens dołożenia do RM sumpa - oczywiście są wady ale z zalet jaki mi przychodzą do głowy to przedewszystkim:

1. Wygoda i łatwość dołożenia absorberów, dolewek, mocniejszego odpieniacza i innego ustrojstwa (jaki duży jest panel w rm każdy kto ma wie - grzebanie w nim to musi być dramat jak ktoś ma takie gróbe łapska jak ja)

2. Każdy dodatkowy litr w obiegu pozwoli łatwiej stabilnie utrzymywać parametry wody (więcej wody większy bufor)

3. Do sumpa łatwiej zajrzeć niż do panela za akwarium.

Sam prowadzę akwaria z sumpami i na panel się już raczej nie zdecyduję!

Teraz pilnuj parametrów wody rób regularnie podmianki, wymieniaj węgiel i pomału z dokładaniem życia a będzie dobrze, ładnie i kolorowo :)

A to dzisiejsze zdjęcia - coś tam pokazują :)

Odpieniacz po 10 minutach włączenia go do obiegu - wygląda na to że po 2 dniach na oryginalnym ma co wyrzycać :)

Parametry zmierzę później

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.