Skocz do zawartości
sasz5

Brązowe glutowate glony !!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Koledzy i koleżanki taka prośba z mojej strony o pomoc w identyfikacji glonów które powoli opanowują moje akwa w domu i sklepie. Poniżej kilka fotek z domowego Reefmaxa. Parametry w domu:

PH - 8

KH - 7-8

No3 - salifertem między 0-2 max 5

zasolenie - 1.023

temp - teraz już 25st. ale przez ponad tydzień było 28-30

jedyne czego nie znam to PO4 i jutro musze zbadać.

Troszkę już siedzę w morszczyźnie i nigdy nie widzialem takich glonów dlatego piszę.

Moje wstępne podejrzenie jest na PO4, gdyż dopóki NO3 było wysokie i była zachowana "zdrowa" proporcja to bylo bez problemu. Zmieniłem też sól na KENTA z TM Bio Aktiv...Każde info mile widziane bo za chwile mi wsio zarośnie w baniaku. Brareum sie już mniej rozwija, zoaski też....Pozdrowionka i z góry dzięki za pomoc.

5.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dino?:)


Akwarium 126l 2 x optiwhite, 4x24W T5, Deltec MCE600, 15kg LR, 9kg LS, euphyllia paraancora, zoanthusy, discosomy, rhodoactisy, xenia, sinularie, caulastrea, quadricolor, cribrinopsis crassa, brzydal, błazny, kraby, ślimaki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dino?:)

Też tak obstawiam...chociaż mnie już nic nie dziwi w akwa... :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Piękne dino.

Czy ten koral na 1 zdjęciu po lewej stronie to nie jest Dendronephthya? Ten koral NPS trudno wykarmić a trzymanie go w reefmaxie to jego powolne uśmiercanie.

Sprawdź Ca i Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dino.

Czy ten koral na 1 zdjęciu po lewej stronie to nie jest Dendronephthya? Ten koral NPS trudno wykarmić a trzymanie go w reefmaxie to jego powolne uśmiercanie.

Sprawdź Ca i Mg.

Ca - 440 - Mg - 1200

A ten koral to jest NPS umbellulifera - powiem tak koral wzięty do odratowania z totalnego "flaka" póki co po 2 tygodniach pompuje się. Testuje jak faktycznie jest z karmieniem NPS...Dam znać co i jak. Dzięki za pomoc z glonami...Jakiś sprawdzony bezpieczny sposob walki z nimi?

Edytowane przez sasz5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo testowanie z karmieniem NPS, albo walka z dino.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz przyczynę zmieniłeś sól na bogatszą i plaga gotowa


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent nie jest bogatszy od TMBA moim zdaniem :) Dino potrafi się pojawić z wielu powodów, niekoniecznie zmiany soli :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kent nie jest bogatszy od TMBA moim zdaniem :) Dino potrafi się pojawić z wielu powodów, niekoniecznie zmiany soli :)

Jakieś sprawdzone - nie teoretyczne - sposoby walki z dino?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Obstawiam skok temperatury bo przerabiałem to w tamtym roku.Ja bym zaciemnił na 3 dni i lał bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A ja obstawiam, że przyczyną jest mocne karmienie [ratowanie] korala NPS.

Nic nie zaciemniać, nie lać - zmniejszyć karmienie, wrzucić adsorbent fosforanów i odsysać dino. Można ewentualnie wrzucić ślimaki jedzące glony.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Nanokaczor nie chcę się z Tobą sprzeczać ale po co ślimaki??? przecierz dino nie zjedzą a dodatkowo obciążą system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chciałbym zobaczyć te ślimaki jedzące dino. Rozmnażasz takie? :harhar:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam turbo co zjadał dino i teraz zajada cyjano, każdy się dziwi no ale jak mu smakuje to tylko sie cieszyc. w akwarium wszystko się zdaża : wegetarian zajada mrożonki a mięsożerca skubie glony... :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie błysnę tą wypowiedzią ale uważam , że najpierw należy ustalić przyczynę a później walczyć . Na pewno ważnym jest nie robienie podmian wody . Ja odsysałem Dino a odessaną wodę wlewałem do akwarium po dokładnym przefiltrowaniu przez watę .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Dziś robie testy mojego baniaczka i zobaczymy co jest nie tak.

Takie moje spotrzeżenie - w jednym baniaczku 100l też miałem ten sam problem czyli mega piękne DINO - nie robiłem nic poza odsysaniem ich ze skałek i korali, filtracja odessanej wody przez watę i do akwa....po ok 3 tygodniach dino ze skał zniknęły.....Zobaczymy u mnie w domu jak bedzie...Dzięki wszystkim za porady....Jak uda mi się walka do napiszę...

P.S A może nawet i dobrze, że sie coś sypie w baniaczku :thumbsup: szybciej powstanie moja kosteczka 60x60x60 która jest w planie od jakiegos czasu ale jakos nie mogłem podjąć decyzji o likwidacji obecnego ....

Edytowane przez sasz5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zrobiłem testy i już wiem. Ph oki ale kh troche spadło poniożej bo między 6 a 7. Jednak nie tu problem. Jak spadło mi no3 prawie do 0 to po4 skoczyło aż do 0.5 mierzone salifertem. Dodając wysoką temp przez ostatnich kilka dni bo na poziome ok 30st wysyp glonòw murowany. Mam teraa pytanko czy zbić po4 jakimś absorberem typu phosguard czy może podnieść no3 aby miękaski i lpsy sie ucieszyły...sorki za bledy ale pisze z fona....pozdrowionka i dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

Walka z dino zakończona - póki co 1:0 DLA MNIE :thumbsup: oby tak dalej.

Podwyższona temperatura oraz skok PO4 - UWAGA !!! po karmieniu mrożonkami Ocean Nutrition (salifert pokazał że mała kosteczka mrożonki nie płukana potrafi dostarczyć 230ml wody ponad 1,5 PO4..)

Stabilizacja temperatury oraz eliminacja PO4 phos guardem, dolewka stability seachema oraz odsysanie i odsysanie oraz odsysanie ..... i dino zniknęły. Baniak też znikł ponieważ po wygranej bitwie postanowiłem zmienić akwa na nowe...też 108l ale z sumpem....Pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.