Skocz do zawartości
mariusz_s

Nowy świat 250L Mariusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przesiadkę do nowego akawrium mogę wreszcie uznać za wykonaną.

Niby sama akcja trwała coś góra 3 dni. Jednak prace wykończeniowe, i kosmetyka ciągneły się w nieskończoność.

Akwarium ma wymiary 100x50x50. Do tego sump o wymiarach 80x40x45. Trzy boki akwarium z OW. Sam zbiornik nie jest nowy. Kupiłem go w całości z szafka i sumpem od kolegi maxch. W sumpie na razie pracuje tylko sam odpieniacz. Pienidło to H&S 150. Jak napisałem na razie.

W przyszłości trzeba będzie przerobić sump lub zbiornik na dolewkę gdyż w szafce nie mieści się już nic więcej. Widok pojemników na płyny do Ballinga obok szafki jakoś mnie nie fascynuje.

W samym akwarium jest 35kg żywej skały i 18kg żywego (chyba jeszcze) piasku. W nadmiar 10kg żywej skały wylądował w sumpie.

Za słonceczko robi lampa PS Metis CRP 2x100W. Lampa rewelacja. Jednka jej uruchomienie nad akwarium nie obyło się bez sensacji. Lampa przyszła z padniętym zasilaczem, który powodował problemy z komputerem lampy. Napis " Memory Erased" nie jest ciekawy. Po ciężkich bojach udało mi się wgrać firmware. Po czym dziś powtórka z rozrywki. Kolejne boje z próbami połączenia się z lampą by wgrać firmware. Aż spojżałem na kontrolki w zasilaczach. Przy każdym restarcie lampy przygasały. Wymiana pierwszego zasilacza (Metisa zasilają dwa zasilacze) na zasilacz ze starego PS BP pomogła. Problem minął, jak ręką odjął.

Życie przeniosłęm ze sterego akwarium. Jak na razie odnotowałem tylko dwie straty. Padła szczepka akropory (jakoś od początku słabo z nią było) i o dziwo montipora talerzowa.

Z ryb na razie stara obsada czyli: Cryptocentrus cintus. Nematodes Stenogobiops, Amhiprion ocellaris, Pseudochailinus hexataenia, Ecsenius bicolor, Nemateleotris decora. Z nowych ryb doszedł Salarias fasciatus. No i parę krabów pustelników i ślimaczków w roli obsady czyszczącej.

gallery_7591_1895_445.jpg

gallery_7591_1895_30535.jpg

gallery_7591_1895_99744.jpg

P.S.

Muszę wreszcie nauczyć się robić porządne zdjęcia. Bo jak mawia mój braj - "..masa sprzętu nic talentu".


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wyglądą bardzo ładnie pomimo świeżości :harhar: . Bardzo podoba mi się to przestrzenne ułożenie skały :thumbup: .

Pozdrawiam sąsiada :welcome:


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki całości ciut bliższe.

gallery_7591_1895_92545.jpg

gallery_7591_1895_126152.jpg


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś niedziela. A więc dzień testów. I tak:

Ca - 370

kH - 8,7

Mg - 1080

NO3 - 10

PO4 - 0,1

A więc nie jest dobrze. Sól IO, uboga, ale Ca mogło by być więcej, kH jest Ok. Niestety Mg mi spada i nie wiem dlaczego. Zaraz po zalaniu było 1150, a teraz mam 1080. Wysoki poziom NO3 i PO4 pewnie spowodowany jest tym, że w czasie przesiadki padło duużo życia w skale. Nie pytajcie czemu. Niby wiele już wiem, i tak czasem głupie błędy robię.

Tak więc chyba już czas na start z dawkowaniem wódeczki. W całości tej najbardziej martwi mnie spadający magnez. Fotek nowych brak. Nadal nie opanowałem aparatu. A te co ma nie nadają się do publikacji.

CDN...


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prac przy akwarium ciąg dalszy. Tym razem w maszynowni.

gallery_7591_1895_97448.jpg

Zacząłem plany nad rearanżacja ustwienia w szafce.

Ale zanim to nastąpi muszę opanować pracę odpieniacza.

Kiedy wylot wody z odpieniacza jest ponad taflą wody, wówczas pracuje on normalnie. Minus chlupot wody jest irytujący. Dodatkowo robryzgująca się woda o powierzcznię, zachlapuje wszystko wokół. Dorobiłem więc, za pomocą dodatkowego kolanka 45" i rurki fi40 odpływ tak by woda trafiała pod powierzchnię. Efekt cisza i czystość. Niestety kardynalny minus - odpieniacz siadł(trzeba było go poregulować), a po starcie przez chwilę przelewa.

gallery_7591_1895_47273.jpg

Jak to cacko wyregulować. A może nie może być tej dodatkowej rury i koniec. Porady mile widziane.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinieneś mieć zawór na wylocie którym regulujesz poziom wody w odpieniaczu

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wylocie odpieniacza tam gdzie jest trójnik i pionowa rura jest właśnie regulacja szybkości wypływu. Pionowa rura jest ścięta i obracznie jej w trójniku powoduje zmniejszenie lub zwiększenie szybkości wyplywu wody z odpieniacza.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ok, w takim razie pochyl lekko tą rurkę którą wylatuje woda, tak aby nie była całkowicie zanurzona w wodzie, bo w obecnej sytuacji powstaje ciśnienei wody które blokuje swobodny wylot wody z odpieniacza.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Wymieniłem tę rurę z z ostatnim kolankiem na jeden prosty odcinek ścięty pod kątem. Wylot jest ok. 0,5cm nad powierzchnią wody. Jest sporo ciszej i odpieniacz przyspieszył. A po restarcie już nie przelewa.

Na szczęście te ododatkowe elementy są na wcisk na taśmie teflonowej a nie klejone.

Dzięki tomiooo za rady.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie parametry uległy niejakiej poprawie. Piszę niejakiej gdyż:

Ca - 400

kH - 9

Mg - 1200 docelowo ma być ok. 2000 by zawalczyć z bryopsis.

niestety

NO3 - 10

PO4 - 0,1

a więc dużo za wysokie. Ale to spowodowane jest dwoma przelaniami odpieniacza.

Rozpocząłem lanie wódki. Obecnie leję 1ml na ok 400L wody w obiegu. Za tydzień po pomiarach zadecyduję czy podwoić dawkę.

Obecnie odpieniacz wyregulowany, osada ciut powiększona ale już prawie docelowa. Doszedł Chelmon rostratus. Na razie ładnie wcina solowca. Nawet zaczyna być pierwszy na karmienie. Może będzie dobrze. Niestety Ecsenius wybrał życie w kominie. Wyciągnięcie go z tamtąd to operacja z gatunku tych niemożliwych. Trzeba chyba będzie rozkręcić jeden ze śrubunków. Na razie trwa konstrukcja pułpki.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu minęło. Dojżewanie trwa w najlepsze. Niestety dino nie odpuszcza.

Wyniki najnowszych pomiarów poniżej:

Ca - 410

kH - 10,1

Mg - 1500

PO4 - 0,13 (pomiar na mierniku Milwaukee MW-12, Salifer uparcie pokazywał 0)

NO3 - 0 (tu akurat Salifertowi nie wierzę, gdyż kłamie tak jak w przypadku PO4)

W akwarium dołożyłem obecnie WaveBox'a 6206 i większyłem cyrkulację o dodatkową pompę Tunze 6025. W sumie mam 2 zmodyfikowane 6045 i jedną 6025.

W sumpie pojawiło się refugium z 1L glonów Cheatomorpha, które powoli się rozkręca co widać po jakości zielonych glonów. Zbielały i mocno się przerzedziły. Niestey muszę ciut zmienić oświetlenie dla glonowiska, gdyż obecne jest za słabe.

Fotek jak na razie brak.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z częścią zapewne tak. Lecz większość jest z poprzedniej kostki.

Teraz znając poprawną wartość PO4 mam szansę skuteczniej walczyć z dino.

Jeszcze muszę nabyć dokładniejszy test na NO3.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety parametrów nie mogę poprawić. NO3 0, zaś PO4 0,1. Dużo za dużo.

Plan jest taki aby podnieść NO3 za pomocą NaNO3 do poziomu 2, i wówczas zacząć zbijać PO4 przy pomocy wódeczki. Między czasie uruchomiłem refugium.

Przez chwilę miałem zbyt słabe światło. Jednak dziś finalnie zaświeciła nad glonami nowa lampa.

Lampa LED DIY.

Prosta jak budowa przysłowiowego cepa.

Koszt niby nie jest niski ale rekompensuje mi to satysfakcją i faktem iż LED'y nie wymagają co 6 miesięcy wymiany.

A więc co następuje:

2 diody XM-L - to najdroższy element zabawy - 60zł

radiator 12x15cm - 9zł

zasilacz stałoprądowy 700mA - 32zł

obudowa do zasilacza, kable złącza itp - z zapasów własnych.

A oto wynik pracy w aluminium:

gallery_7591_2241_77234.jpg

gallery_7591_2241_66731.jpg

gallery_7591_2241_83834.jpg

Na ostatnim zdjęciu widać czego użyłem w roli stelaża do lampy. Jako iż uchwyty od PS Metis były za długie to ciut je obciąłem.

Światło jest takie jakie chciałem, w razie potrzeby zwiększenia jasności poprostu wysteruję diody większym prądem. Na obecną chwile jednak zostanę przy takim jakie jest. Zaleta to taka iż diody nie wymagają aktywnego chłodzenia w postaci dodatkowego wentylatora.

A co do parametrów to jestem cierpliwym optymistą.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszej linii frontu walki z dino.

Dziś dotarł absorber Aqua Connect Silicarbon. Wsypałem do puszki 10" i podłączyłem pomiędzy membranę a DI. Dobrze ze wpierw wypłukałem go z odłączoną żywicą, bo to co wypłyneło to aż zbladłem. Ale nic teraz wszystko jest już klarowne a TDS pokazuje 000.

Zbiornik na dolewkę opróżniłem i wyczyściłem. Teraz kapie się tam nowa być może czysta woda.

Jeśli absorber działa zgodnie z planem to dino powinno zostać odcięte od zaopatrzenia w formie krzemianów. A to już powiniem być znaczący krok naprzód.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium chyba działa gdyż PO4 z 0,11 spadło do 0,03. A może to kwestia pompy w odpieniaczu, wysłużoną AB UP2000/1 zastąpiła Tunze 9410.040.

Niestety cierpliwość mi się skonczyła. Dziś poszła 5 dawka Ultra Algea X. Na skale po dino ani śladu. Na piasku jeszcze jest gdzie niegdzie.

Ustępujące dino ukazały skalę problemów. Resztki zielonych obumarłyuch glonów na skale. Do sprzątania zagoniłem 8 ślimaków turbo. Za stan piasku odpowiada V. strigata.

Parametry nie są książkowe ale nie są też takie najgorsze.

Ca - 400

kH - 9,0

Mg - 1500

NO3 - 0,1

PO4 - 0,03

Korale powoli wracają ze stanu wegetacji do żywych. Jednak do pełni szczęścia droga jeszcze daleka bo i woda jałowa. Na razie poza podmianami na soli IO i Ballingu, innej suplementacji brak.

Myślę nad zmianą soli na Reef Crystals.

Po nowym roku może odpalę reaktor wapnia. Ale to jeszcze plany i wszystko może się pozmieniać.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz b. dobre. Moze dolej jakies AntiRed i jak napisal Thomash, nie dawaj bogatszej soli, przynajmniej narazie. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adsorber krzemianów mam w puszcze pomędzy RO a DI. Na razie mam jeszcze 11kg soli IO więc zmieniać nie będę.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powoli kończy dojżewanie. Plagi ustąpiły lub ustępują. W wyniku kilku nieszczęścliwych zbiegów okoliczności wysypało mi cyjano. Spokojnie powoli przy pomocy wódki i dbania o parametry się go pozbywam. W akwarium już jest go naprawdę niewiele, ot gdzie niegdzie trzeba się przypatrzyć.

Niestety stała się rzecz dziwna. Moje refugium w sumpie umiera. Tak ładnie się rozrastało. Zaczynałem już myśleć o przerzedzeniu. A teraz z dnia na dzień glonów ubywa. W tym tempie a za 2-3 tygodnie będzie pusto. W sumpie mam Chaetomorphe. Teoretycznie jest to jeden z wytrzymalszych glonów.

Fakt PO4 mam na poziomie 0,01, niestety z powodu przeterminowania się testu, NO3 nie mierzę. Zachodzę w głowę czemu tak się dzieje. Czyżbym zagłodził moje refugium?

PS. Powoli las korali się powieksza. Aż miło popatrzeć.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie AlgeaX jest sprawcą upadku glonow w refugium.

PS ladna kropelka oceanu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak ma się akwarium ? Może jakaś photo-aktualizacja ?

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem również ciekawy nowych fotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.