Skocz do zawartości
lepel

Lysmata amboinensis - chyba schodzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy moja Lysmata amboinensis schodzi? dzisiaj około południa znalazłem ją na pleckach koło sarco, a właściwie pod nim.Rano śmigała jak zwykle i łapała jedzenie, po południu znalazłem ją leżącą na "pleckach" wsadziłem łapy i złapała się za mój palec więc ją odwróciłem położyłem na Codium spongiosum i tak siedzi, wygląda jakby nie miała siły pływać, rusza tymi małymi nóżkam, ale nie płynie dodam, że ostatnią wylinke miała jakieś 4-5 dni temu, .Czy mogę jej jakoś dopomóc (jeśli tak to w jaki sposób ) czy poprostu czekać na nie uniknione.Zrobiłem na szybko testy

NH4 - 0

NO2 - 0

PO4 - pomiędzy 0,03 a 0,0

NO3 - ? - mój test od kiedy go posiadam pokazuje że mam 100% więc nie używam

zasolenie 1,024

temp. 26,5°C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy masz test na NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są z saliferta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ze starości gdzieś wyczytałem że krewetki te zyja 2 lata, ale nie dam sobie ręki uciąć że tak jest na pewno :p


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ze starości gdzieś wyczytałem że krewetki te zyja 2 lata, ale nie dam sobie ręki uciąć że tak jest na pewno :p

zgadza się, krewetki nie są długo wieczne najdłużej miałem abonensis żyła około 3lata


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zamknąć temat, kreweta zeszła :crybaby: przyczyna zgonu nieznana, ze starości chyba nie, była w sumie niewielkich rozmiarów.Jutro po pracy (z której aktualnie piszę) uroczysty pogrzeb w muszli.Szkoda była jednym z pierwszych mieszkańców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o nie zamykanie tematu dzisiaj kolejny zgon padła 2 krewetka kuekenthali, pojechałem do sklepu po wegiel i po powrocie zauważyłem trupa.Nic nie wskazywało na tak nagłe zejście, obejrzałem dokładnie krewetke po zgonie i nie było widać żadnych dziwnych plamek.Krewetka przed zgonem zachowywała sie jak zwykle.Sprawdziłem parametry od wczoraj nic sie nie zmieniło. Korale i rybka wyglądają normalnie,kraby i ślimaki też.Dziwne dla mnie jest to, że krewetka leżała w tym samym miejscu co wczorajszy denat, czyli pod sarco.Prąd wody raczej nie mógł jej tam zanieść.Moje pytanie: zrobić podmiane i wogóle co robić, raczej to nie jest normalne że w przeciągu 2 dni dwaj mieszkańcy zchodzą :wallbash: Masakra :nuke::nuke:

Dodam że nic w prowadzeniu akwa. nie zmieniłem, podmianki co tydzień, karmienie,światło od jakiś 3 miesięcy bez zmian.Dzisiaj dołożyłem węgiel Help :( :( :(:nuke:

Edytowane przez lepel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie coś jest nie halo z wodą bo krewetki są wrażliwymi organizmami, zrób testy wody u jakiegoś znajomego morszczaka mozę twoje sa trefne, dałeś wegiel to czekaj i zobaczysz co sie bedzie działo.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miales juz jakas ich wylinke? Moze byc tak, ze staraja sie zmienic pancerz ale z braku sily i nie sa go w stanie zrzucic. Tym samym dochodzi do zgonu (krewetka sie dusi).

Pa. Przepraszam za brak polskich liter.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Węgiel nie pomoże... ale może zaszkodzić bo węgiel adsorbuje wszystko co tylko wejdzie w jego pory.

Myślę, że może chodzić o zbyt niski poziom magnezu i/lub kh. Ale jeśli azotany są większe niż 20 mg/l to może być to też wina azotanów.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy 100% NO3? Nie pamiętam takiej skali w salifercie.

W miarę możliwości sprawdź zawartość jodu.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miales juz jakas ich wylinke? Moze byc tak, ze staraja sie zmienic pancerz ale z braku sily i nie sa go w stanie zrzucic. Tym samym dochodzi do zgonu (krewetka sie dusi).

Pa. Przepraszam za brak polskich liter.

Wylinki miały regularnie, 2 do 3 razy w miesiącu, co do testu saliferta NO3 to pokazuje max na skali 100mg/L , robiłem testy innym testem firmy dragon i wyszło w granicach 12,5mg/L kiedyś robiłem testy u koleżanki z forum i na jej teście wyszło podobnie jak u mnie na dragonie,co do magnezu i kh to nie mam pojęcia ile jest, dzisiaj zamawiam testy pewnie przyjdą po niedzieli.Szkoda mi tych zwierzaków :( Reszta żyćka w kostce ma się dobrze,wszystko się ładnie otwiera, pompuje, krabulce,ślimaki i nemo śmigają jak zwykle, tym bardziej dziwią mnie te krewetki bo przecież po innych mieszkańcach też powinno być widać jakieś objawy.Jutro robię ciut większą podmiane niż zwykle, może nie pomoże ale chyba też nie zaszkodzi.Czytałem gdzieś na forum o toksyczności odś.powietrza i prewencyjnie wywaliłem również mój (firma AirWick), żona ustawiła go niedaleko kostki, może to jego wina??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś na forum o toksyczności odś.powietrza i prewencyjnie wywaliłem również mój (firma AirWick), żona ustawiła go niedaleko kostki, może to jego wina??

Jest to bardzo prawdopodobne, aczkolwiek sprawdź co jest napisane na ulotce. Duża część odświeżaczy ma jedną z poniższych informacji:

  • R51 – Działa toksycznie na organizmy wodne wraz z R53 – Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Oznacza się: Zwroty przypisuje się, gdy toksyczność ostra wynosi 96 godzin CL50 (dla ryb): 1 mg/dm3 < CL50 ≤ 10 mg/dm3 lub 48 godzin CE50 (dla rozwielitek): 1 mg/dm3 < CE50 ≤ 10 mg/dm3 lub 72 godziny CI50 (dla glonów): 1 mg/dm3 < CI50 ≤ 10 mg/dm3 i substancje lub preparaty nie rozkładają się łatwo lub log Pow ≥ 3,0 (chyba że oznaczony doświadczalnie BCF ≤ 100).

  • R52 – Działa szkodliwie na organizmy wodne wraz z R53 – Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Oznacza się: Zwroty przypisuje się, gdy toksyczność ostra wynosi 96 godzin CL50 (dla ryb): 10 mg/dm3 < CL50 ≤ 100 mg/dm3 lub 48 godzin CE50 (dla rozwielitek): 10 mg/dm3 < CE50 ≤ 100 mg/dm3 lub 72 godziny CI50 (dla glonów): 10 mg/dm3 < CI50 ≤ 100 mg/dm3 i substancje lub preparaty trudno ulegają degradacji.

  • R52 Działa szkodliwie na organizmy wodne.

Oznacza się: Zwrot przypisuje się substancjom i preparatom, które nie spełniają kryteriów uzasadniających przypisanie zwrotów R52 i R53, jednak na podstawie dostępnych danych na temat ich toksyczności mogą stwarzać zagrożenia dla struktur lub funkcjonowania ekosystemów wodnych.

  • R53 Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Oznacza się: Zwrot przypisuje się substancjom i preparatom niespełniającym kryteriów uzasadniających przypisanie zwrotów R52 i R53 lub R52, jednak na podstawie dostępnych danych na temat ich trwałości, możliwości kumulowania się oraz prognozowanych lub obserwowanych szlaków i przemian w środowisku mogą stwarzać zagrożenie przewlekłe lub opóźnione dla struktury lub funkcjonowania ekosystemów wodnych.

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu nie ma tych informacji, jest napisane tylko żebym nie rozpylał na żywność, tkaniny i prosto w oczy :veryangry: prewencyjnie wyleciał z hukiem :nuke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.