Skocz do zawartości
emler233

wymiana sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kupiłem nowy odpieniacz do mojej kostki reef octopus 1000. Odpieniacz super tylko wymiary podane na stronie nie zgadzają się z rzeczywistymi i mam zamiar wymienić cały sump (zabieram się do wymiany już jakiś rok bo jest źle zaprojektowany) i teraz moje pytanie czy wymiana sumpa będzie miało jakiś wpływ na akwarium i życie w nim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie,po prostu wyjmujesz stary,wkładasz nowy i odpalasz .Mogło by mieć to na wpływ akwarium jeśli było by na przykład DSB.Oczywiście wszystko musi się odbyć w krótkim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode sobie zatrzymaj. Ja po wymianie sumpa zrobiłem świeżej solanki i miałem małe zachwianie parametrów. GLony niktowe rzuciły się na szyby.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym sumpie masz bakterie osadzone na szybach. Jeśli wymienisz na nowy możesz mieć (ale nie musisz) objawy podobne do dojrzewania.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda może zostać ta sama,ale nie koniecznie.W moim systemie robiąc podmianę cała woda z niego idzie do kanalizacji,robiąc przy tym młyn w wodzie pompką cyrkulacyjną by poszła z całym syfem z dna.Trochę szlamu zostaje jednak na dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zrobić nowy żeby było wszystko dobrze. Sump będzie wielkości 50x40x40 bo taki mi się zmieści. Tylko nie wiem jakiej wielkości zrobić przegrody i ile. Odpieniacz ma wymiary 27 x 20 x 50 a pompa obiegowa to or 3500 i ma około 14 cm szerokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość przegrody w pierwszej komorze musi być dobrana do wymaganego poziomu odpieniacza.

Odpieniacz zawsze można ustawić na jakiś podwyższeniu, gorzej jeśli musiałby być niżej.

Ostatnie komora nie może być za mała. Woda paruje ze zbiornika i właśnie w tej ostatniej komorze zauważysz jej brak. OR 3500 ? O Boże...

Musisz sobie usiąść nad kartką i policzyć wszystko. W razie braku prądu sump musi pomieścić całą wodę która spłynie i na odwrót, w razie zatkanie komina czyli wlotu wody, akwarium musi pomieścić wode z ostatniej komory sumpa.

Wiadomo, komora numer jeden to wlot wody, odpieniacz, grzałka. Ostatnia komora to pompa obiegowa, dolewka wody, dozowanie mikroelementów czy tam wódki.

Te dwie komory być muszą a co zrobisz pomiędzy- Twoja sprawa.

Refugium, komore na żywą skałe...obojętnie :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co policzylem to pierwsza przegroda powinna mieć 25 cm szerokości a ostatnia jakieś 16 cm żeby się pompa zmieściła. Mam pompę or 3500 bo nie mam pomp cyrkulacyjnych w akwa. I jak bym chciał zrobić jeszcze środkową przegrode to miała by ok 5 cm i nie wiem czy jest sens robić taka mała przegrode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Emler, jak Ty sobie wyobrażasz akwarium bez pomp cyrkulacyjnych ?

OR 3500 na wylocie będzie miała wydajnośc ja wiem, 2000 l/h

Taka cyrkulacja starczy do baniaka 50 litrów a sądząc po wymiarze sumpa to Twoje akwarium będzie miało minimum 150 litrów. Tak się nie uda.

Jak mieszkasz w Katowicach to mógłbym wpaść zobaczyć i może pomóc conieco.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwatrium to kostka 60x60x45 i chodzi już prawie 3 lata na samej obiegowej i wszystko sobie fajnie rośnie LPS kilka sps- ów, tridacna. Maksymalny wymiar sumpa jaki wejdzie to 54 x 40. Chodzi mi o to czy zrobić 3 komory czy tylko dwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile miejsca zostanie Ci na środową komore ?

Pokaż dotyczasową kostke :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wymiarach sumpa tylko dwie komory.

przy trzech i takiej pompie będzie za ciasno


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-9590-0-94197300-1342700609_thumb.jpg

Czy taki sump będzie dobry. W pierwszej komorze będzie odpieniacz, grzałka druga to bubbel stop a w trzeciej będzie obiegowka i pompa do chlodziarki i dolewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.