Skocz do zawartości
Piotr1

Moja rafka 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Ha ale takie dmuchanie na lustro wody zwieksza parowanie a dla kogos kto uzywa kalkwasser ma to duze znaczenie.

Ale w sumie sie zgadzany co do tego ze jeden kierunek nadmuchu wystarczy :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i wiatraczek dmuchający owiewany jest suchym powietrzem, co jest dla niego zdrowsze...


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam pokrywy i wogole nie wiem o czym piszecie:D Caly czas 25o. W sladkim to samo, lato zima zawsze:) Heh, nawet mam problemy zeby podbic do 26:D


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aquamaniac, główną rolą wentylatorów w akwarium nie jest pompowanie i wydalanie powietrza z pokrywy, mają jedynie rozproszyć fale podczerwone wydzielane od oświetlenia, któe grzeje wodę. trzeba pamiętać że T8 trochę sie grzeją, sam je mam więc radzę zamontować na wlot i wylot. do tego przyśpiesza to parowanie wody ale mniejsza o większość. pamiętaj że jeśli będzie zamontowany jeden wiatraczek to nie będzie tak skutecznie pompował (musiałby jednocześnie wypychać powietrze zpokrywy i je tam nadmuchiwać) ani wypompowywał (musiałby też ciągnąć powietrze do pokrywy) wody jak 2 wiatrczki, więc mniej skutecznie rozproszy fale podczerwone. mimo to 1 wiatraczek powinien wystarczyć do takiego akwarium, byleby był dość mocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szok...od kiedy to ruch powietrza rozprasza promieniowanie podczerwone? No ale nic to...wiatraczek ma za zadanie wprowadzić w ruch powietrze, które to odbiera ciepło od wody i świetlówek poprzez jego omywanie, no i czywiście wydmuchanie nagrzanego powietrza, ale nie rozpraszanie fal podczerwieni. Jeśli się myle niech mnei ktoś poprawi. Zniose mój błąd z pokorą.

Pozdrawiam.

Grzesiek


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"rozpraszanie fal podczerwieni" Adi Ty sie wez lepiej za ksiazki a nie za morszczyzne :)

Sprawa jest prosta: pod pokrywa jest cieple powietrze ktore nagrzalo sie od goracych swietlowek - T5 sa naprawde gorace w porownaniu do T8 co jest logiczne bo pobieraja wiecej mocy wiec wiecej jej oddaja. Teraz chodzi o to zeby to powietrze usunac bo sie od niego nagrzeje woda. Wystarczy dac wiatrak wyciagajacy powietrze bo i tak w pokywie powstaje wtedy podcisnienie ktore SAMO zassa powietrze z zewnatrz i wiatraczek nie ma tu nic do tego, on juz wykonal swoja prace obnizajac cisnienie pod pokrywa (i tworzac tym samym podcisnienie) a juz fizyka zadba o to by cisnienia w pokrywie i na zewnatrz sie wyrownywaly. Wiec nie potrzebujemy wiatraczka wtlaczajacego powietrze do srodka bo to zapewni nam zjawisko wyrownywania cisnien.

Adi niepotrzebnie komilikujesz, czy dasz dwa czy jeden efekt bedzie w sumie podobny i to juz kazdego indywidualna sprawa. Ja uwazam ze tam gdzie nie trzeba koniecznie uzywac jakiegos urzadzenia to go nie uzywac, po co komplikowac i tak juz skomplikowane? A jeszcze zuzycie pradu dochodzi, halas, koszta... oczywiscie w przypadku wiatraczka nie takie wielkie ale idzie o zasade: jak cos niekonieczne to nie uzywac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiak, dobrze to napisales.

Tylko tak sie zastanaiwam, ilu tu jest takich oszolomow jak Piwnicki.

Dzieciak nie ma zielonego pojecia o czym pisze, a wali w ta klawiature jakby od tego zalezala jego przyszla emerytura.

Cholera "rozpraszanie fal podczerwieni".

Naogladalo sie dziecko StarTrek.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chłodzenie wodne wężykiem z kranu w sumpie. Miałem to tez w minirafce w panelu tylnym i spisywało sie znakomicie. Akwa mam obudowane( a grzeje 150HQI + 3 świetlówki 20W) i w tegoroczne upały letnie zagotowałoby sie w środku gdyby nie to.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak słow..........

świetlówki przetwarzają ok. 75% procent mocy na promieniowanie podczerwone, podgrzewające wodę w naszym akwarium. przez wymuszony obieg powietrza zmniejsza się ich ciągłość przez co nie grzeje nam się woda w baniaku. koniec i kropka.

PS:a najlepszym sposobem tomoże by było dziur w pokrywie od góry? tamtędy by ulatywało cieple powietrze bo jak wiemy jest lżejsze od chłodniejszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, poświeć na mnie latarką, ja dmuchnę i światło ulegnie zakrzywieniu, a może nawet Ciebie oświetli. Pomocy!

Wiatraczki wytłaczają ogrzane powietrze spod pokrywy, zwiększają cyrkulację. Co ciekawe temp może spaść poniżej temperatury w pokoju, gdyż parująca woda oddaje ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.