Skocz do zawartości
dale

Oświetlenie kostki t5

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do takiej kostki wystarczy 4x24W w t5 ? Mam co prawda jeszcze 2x24W, ale oparte na ściemnialnym stateczniku, który nie wiedzieć czemu "buczy". Więc na razie nie używam go. Z resztą, na starcie zbiornika, lepiej mniej świecić - korali jeszcze nie mam za dużo.

Myślałem o dodaniu w miejsce tych dwu świetlówek pasków diodowych barwnych, w celu podbicia barw.

To by było tymczasowo, pod koniec roku zamawiam lampę diodową.

Czy zamienić ten statecznik i dołożyć jeszcze dwie świetlówki by mieć 6x24W ? A może wystarczą 4 dobre jakościowo ?

Jasno w zbiorniku jest...

ps. może nie do końca statecznik buczy, ale świetlówki jakby "brzęczą". No i żeby wystartował, musi być wahnięcie napięcia w gniazdku, do którego jest podłączony.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

1500 tematów o tym było :harhar:

Kostka podobna do mojej, ja chciałem dać minimum 8x24W T5, rozważałem 10 i 12.

Zależy co się chce trzymać ;)

Wymień statecznik na jakieś nowy :) Albo spal dom :D

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Statecznik jest nowy. 8 świetlówek przy klasycznych odbłyśnikach nie pozostawi wiele miejsca dla wiatraków. Poza tym, do ogrzewania używam klasycznych kaloryferów.

Przy 4 i pełnym cyklu oświetleniowym miałem na dnie dywan z glonów. Poza tym, "chyba" zależy też gdzie umieszczę organizmy, nieprawdaż ? Jeśli np postawię szczepkę sps na dnie i na tarasie ze skały, kilkanaście cm pod lustrem, będzie zauważalna różnica dla nich, prawda ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 60x60 i mam 8X24W T5.

I to jest optimum moim zdaniem.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem w trakcie odpalania kostki 60x60x50 , póki co jest sama skała i kilka grzybków które nie mieściły się już w staraj bańce . Świecę aktualnie 150W hqi czyli więcej niż planujesz docelowo i szału nie ma , grzybki powyciągały sie na stopach w stronę światła więc znaczy że nie jest zbyt jasno nawet dla miękasów . Dojdzie jeszcze 2 lub 3x 24W t5 i dopiero to mam nadzieję że wystarczy dla mieszanej obsady.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Statecznik jest nowy. 8 świetlówek przy klasycznych odbłyśnikach nie pozostawi wiele miejsca dla wiatraków. Poza tym, do ogrzewania używam klasycznych kaloryferów.

Przy 4 i pełnym cyklu oświetleniowym miałem na dnie dywan z glonów. Poza tym, "chyba" zależy też gdzie umieszczę organizmy, nieprawdaż ? Jeśli np postawię szczepkę sps na dnie i na tarasie ze skały, kilkanaście cm pod lustrem, będzie zauważalna różnica dla nich, prawda ?

Po co pytasz skoro już postanowiłeś :harhar:

Ja bym dał z 8 przynajmniej, jak kolega ragoo :thumbup:

4x 24W miałem w akwarium 96l i było optymalnie. Ale zrób jak mówisz i daj 4, a za pół roku dodaj kolejne 4 i zobaczysz różnicę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pół roku będą świeciły diody... Ale do tego czasu trzy mogę dołożyć jeszcze. Statecznik jest niedrogi, a świetlówki mam.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy maja racje z tym silniejszym oswietleniem, no ale przez pierwsze pol roku nie bedzie w akwarium sie az tak duzo dzialo, akurat dojrzeje dla sps-ow i to zbiegnie sie z zalozeniem nowej, silniejszej lampy....

Zreszta sam wiesz :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem :) Muszę się jeszcze "tylko" nauczyć reakcji korali na oświetlenie. Dziś właśnie skończyłem przygotowywać zbiornik do wyjazdu (dolewka, karmnik, grzanie-chłodzenie z zabezpieczeniem, oczywiście światło). Myślę że po przyjeździe, odpalę dodatkowe 3 świetlówki w cyklu 3 -6- 3. Do listopada pochodzą. A potem lampka LED. W międzyczasie, chciałem wsadzić jakiegoś spsa, w celach edukacyjnych, myslę że na głębokości 30 cm, szczepka nie powinna ucierpieć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.