Skocz do zawartości
harnas

Akwarium 60-65 wys i zarnik 20kK

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tutaj ktos kto ma akwarium 60-70 cm wysokie i oswietla to tylko zarnikami 20kK ??

Ja mam w tej chwili wyskosoc 65cm i zarnik 150w. Niestety bylo ciemno i dokupilem 4xT5 (2x 10kK i 2x aktynika).

Teraz planuje nowe akwarium, tez 65 lub 70 wysokie i zastanawiam sie czy jakbym dal zarnik 250w 20kK bez aktyniki to by wystarczylo...

Chcialbym uniknac dodawania swietlowek bo pojawia sie problem obudowy, ktora nie zawsze wyglada estetycznie.

IMHO lepiej z zewnatrz wyglada akwarium uswietlane tylko 2 halopakami.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem akwa 80x47x47 i dopiero jak dałem 2x150W 20kk było ok . Podejrzewam, że przy takiej wysokosci dopiero 400W da dobry efekt.

pozdro..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie , ale czy efekt samego żarnka 16kk bedzie zadowalający? czy jednak 1 aktyniczna sie przyda?

Poza tym w tradycyjnym modelu zawsze zapalało się najpierw świetlówki potem żarnik , a teraz tak od razu po oczach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz dawac aktynike to lepiej chyba kupic zarniki 13-14kK bo sa tansze,i do tego dwie swietlowki aktyniczne.

Niestety 400w odpada bo zarniki sa strasznie drogie, dwa razy drozsze niz 250w.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak Bartek zauwazyl warto dac jakies aktyniczne chocby po to zeby zasymulowac wschod i zachod slonca no bo rzeczywiscie z rana 400W nagle po oczach to moze byc malo przyjemne :) Jeszcze jakas nerwowa rybka wyskoczy. :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ze rozwiazaniem problemu jest zejscie z temp. zarnika na jakies 16000K co zreszta Alex proponowal na poczatku. To ladny niebieki kolorek :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 16kK z aktynika czy bez ?

Czy wiecie czy 250w 16kK jest dostepne w wersji E40 (taka mam lampe)?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie medica nie widze 16kK w dziale bulbs.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nowosc, w tym roku wszedl na rynek, moze nie aktualizowali strony?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Harnas!

Mysle, ze 400W byloby za duzo. Ale zeby tak calkiem bez niebieskiej? Te 14 000K tez jest ciemne.... .

Moze gdzies podpatrzysz HQI 250W 10 000 + T5 14 000K?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Mam akwarium 60cm i używam żarników 250W AM (14kK).

Pytanie zasadnicze - co zamierzasz hodować.

Bo co to znaczy za ciemno? Wizualnie za ciemno? Nie bedzie za ciemno przy 250W 20kK. Jeśli jednak pytasz o dawkę energii podawaną lubiącym światło koralom to odpowiedz brzmi - od 1/3 zbiornika w dół korali naprawdę "światłolubnych" bym w takim akwarium nie ustawiał. nawet te 16000 to moim zdaniem już niepotrzebna strata energii - lepiej doswietlać aktyniką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Medic z tego co wiem ma żarniki:

- aqualine 10000 - te mają temperaturę barwową 13000 Kelwinów (te są z gwintem E40 i dwustronnie trzonkowane)

- aqualine 16000 - te mają temperaturę 16000 Kelwinów - te żarniki są dostępne tylko jako dwustronnie trzonkowane.

- aqualine 20000 - te mają temperaturę 20000 Kelwinów (te są z gwintem E40 i dwustronnie trzonkowane)

Popieram absolutnie froolka (coć tu może nieco się pomylił, bo AM nie ma 14KK, albo po prostu nic o nich nie słyszałem:O_o)- moim zdaniem najlepsze są właśnie żarniki aqualine 10000 K połączone z aktynicznymi świetlówkami. Wykres spektrum zapewnia dużo dobrej energii dla zooksanteli. Sam stosuję aquline 150W i widziałem dużo ładnych zbiorników (polecam obejrzeć ich zbiornik w slaonie w bogucinie). Nad jednym akwarium palą się z jednej strony 3 aqualine 10000, a z drugiej 3 aqualine 16000 - kto co lubi - dla mnie ciut za niebiesko.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogą mieć. 13KK to pewnie lekko uśredniona wartość - na samym początku żarnik świeci "bardziej" na niebiesko, a potem temp. barwowa zaczyna lecień w dół. Być może zaczyna właśnie od 14KK. Niemniej jednak ja mam właśnie 2 x 150W aqualine 10000 z dwoma coralstarami i w tej kombinacji już od kilku lat. Żarniki wymieniam raz na rok i świetlówki raz na 7-8 miesięcy. Korale i cała reszta super. Gorąco polecam.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Krewetke_3.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie, ze dla korali najlepsze jet oswietlenie 6500 K.

Pozdro


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wyzsza temp. barwowa, tym z definicji wieksza energia fotonow. To jest pewne.

Nie pamietam dokladnie, ale cos gdzies czytalem ze stosuje sie 6500K w kontekscie mocy zrodla swiatla, a aktynike w kontekscie energetycznosci fotonow swiatla.

A polaczone daja przyjemny dla oka kolor wypadkowy.

Ale to tak mi sie gdzies "o uszy obilo" - to tylko taki sygnal, info do sprawdzenia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba wziac pod uwage ze kazde oko inaczej reaguje na barwy

Jaka jest dlugosc zarnika 250W?? Z trzonkiem Fc2 i E40??Moze ktos z Was wie?

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.blv.pl/index.php?p=nepturion

w plikach pdf masz wszyskie dane techniczne i wymiary.

To jest znormalizowane, wiec AM musi miec takie same.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.