Skocz do zawartości
Maciej

Male rybki?!

Rekomendowane odpowiedzi

Sluchajcie prosze o pomoc w takiej sprwie.

Zbiornik 300l, od 2 wrzesnia 30kg LR przez 2 miesiace bez swiatla teraz 5 tygodni 2 x 150W HQI. Glony nizsze w zasadzie juz dogasaja, parametry wody w normie (za wyjatkiem (KH) wiec postanowilem kupic 2 x A. Frenatus. Ryby kupilem i zaczolem pomalutku aklimatyzowac. W czasie aklimatyzacji przejzalem dokladnie akwa w poszukiwaniu wezowidła ktore przyszlo w skalce i... znalazłem je w otoczeniu kilkunasu/kilkudziesieciu malych rybek/kijanek. Sluchajcie co to moze byc? Podejzewam, ze nie sa to ryby bo przez 5 miesiecy ryb nie było a Frenatusy siedza jeszcze w worku jak pisze tego posta. Mam jednego krabika ze skalki, slimaki, dokupionego pustelnika i... (cos "stuka" po nocach). Czy jest mozliwosc, zeby to byly np "kijanki" wezowidła?! :)

Normalnie zgłupiałem, ale cieszy mnie cala sprawa bo to moje pierwsze morskie a jak sa malenstwa to i woda pewnie jest przyzwoita:)

podpowiedzcie co to moze byc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to nie są aby larwy krewetek?

a to co dopisał aquamaniac:

----------------------------------------------

No bo jakbys chcial wyrzucic to powiem ci ze ja chetnie je wezme, zalozylem dla nich nawet specjalne akwarium, ale bedziesz tak mily i zaplacisz za przesylke?

----------------------------------------------

naprawdę aquamaniac założyłeś dla nich specjalne akwarium? syzbkie masz RO jak w 4 minuty zalałeś nowy baniak, i skompletowałeś do niego sprzęt :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam aparatu by zrobic fotke. Mozliwe, ze to larwy krewetki - ale takowej przez 5 miesiecy nie wiedzialem w akwarium:]

Adi czemu wyrzucic?!?! Mam 300l solniczki - miejsca starczy dla kazdego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, taki bylem mily :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uprzedzil to co by i tak nieuchronnie nadeszlo :haha

topicowo to fotka by rzeczywiscie rozjasnila sytuacje


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co zauwazyles u siebie to z pewnoscia miniaturowe krewetki, zazwyczaj nie wieksze jak 7-8mm, zachowaly sie w skalkach i stad masz je wlasnie u siebie w akwarium. Te miniaturowe stworzenia, ktore wypatrzyles, sa doroslymi osobnikami a nie jak pisal Adi larwami, sa aktywne noca, mozez je obserwowac przy czerwonym swietle, szybko sie rozmnazaja lecz nie stanowia plagi - raczej urozmaicenie diety dla rybek.

Czesto sie slyszy od forumowiczow o "udanych" przypadkach rozmnozenia krewetek :), owszem zdarzaja sie przypadki ze lysmatki czy inne uwalniaja larwy, lecz nie sposob je utrzymac przy zyciu w warunkach jakie panuja w akwarium po pierwsze ze wzgledu na brak drobnego pokarmu, po drugie uwolnione larwy sa kiepskimi plywakami i unoszone w toni - sa latwym celem dla ryb. Mam kilka rodzajow krewetek i praktycznie srednio raz na 2 tygodnie dorosle wypuszczaja swoje potomstwo... lecz maluchy nie nie sa w stanie utrzymac sie przy zyciu dluzej niz 5 min. - ryby wtedy maja prawdziwa uczte.

A reszta zazwyczaj jest zmielona przez pompy.

Jestem przekonany, ze te niby "odchowane male lysmatki", ktore niby przetrwaly ataki ryb i uchronily sie przed pompami to wlasnie nasze krewetki ze skalki :):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał Ciechorski ma pewnie rację. Tak ze dwa lata temu też wypatrzyłem te malutkie krewetki u siebie i myślałem, że to małe lysmaty. Hehe, nic z tego. To takie mikrusy, ale na pewno spełniają pożyteczną rolę. W refugium jest ich całe mnóstwo, a w zbiorniku głównym są ostrożniejsze i bardziej się kryją, ale nie sądzę, że zdołają się ukryć przed mandarynem.

Tak przy okazji. Jeśli takie mikrusy potrafią przejść postać larwalną i dożyć "sędziwego wieku" w naszym zbiorniku to znaczy, że tego drobnego pokarmu chyba nie brakuje? U mnie są setki tych maluchów, więc dlaczego larwy lysmaty się nie udaje rozmnożyć bez udziału człowieka?

Spróbuję kupić kilka lysmat i ze dwie wstawić do refugium, gdzie minimalny przepływ wody nie wywali larw poza tą część sumpa ( na górnych krawędziach przegród w sumpie mam dodatkowo wciśnięte gąbki do filtracji mechanicznej). Jestem bardzo ciekaw, co z tego wyniknie, bo w tym refugium rozmnaża się sporo drobnych organizmów.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez to mam i nie tylko ja. Całe mrowie w sumpie, w każdej jego komorze, w akwa. Prowadza skryty nocny tryb zycia, są bardzo ruchliwe, w kólko pływając bez przerwy, przezroczuste, tylko oczka blyskaja w swietle latarki


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie u mnie tez sa dwie larwy:) Na dnie lezal makroglon a pod nim krecily sie 2:) Mialy gdzies 5mm i wygladaly dokladnie jak narybek (niedawno mialem w slodkim wiec wiem jak wyglada:D). Dodam ze skala z frachtu. Teraz gdzies zniknely (pompa??). Jak sie pojawia to napisze. Pozdro


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haaha pod skala jest ich wiecej:) Maja gdzies ponad 5mm. Inne mniejsze. Co z tym fantem zrobic??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda skała jest z frachtu ;) ale nie każda jest prosto z frachtu(jak sie myle to mnie poprawcie)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy, chyba, że trafiła do akwa z ogródka ;)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;)

360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) Wiec uscisle wypowiedz:D Skala prosto z frachtu, ale byla w innyma baniaku przez 2 tygodnie. Potem dopiero trafila do mnie. Tamten baniak byl duzy, dobrze wyposarzony a skaly bylo malo wiec licze na to ze duzo przezylo. Na razie sie sprawdza:)

jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe jak tak to i ja mam skałe prosto z frachtu ;);););)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.